Строительство »

Амурчане будуть оголошувати себе банкрутами з 1 жовтня

  1. Матеріали по темі

Боржникам тимчасово заборонять виїжджати з країни і займати керівні посади в компаніях

- Я б не став називати визнання громадянина неспроможним (банкрутом) крайнім заходом. Навпаки, закон дозволить людям, які опинилися в складній життєвій ситуації, вирішити проблему непомірно великі борги і забезпечити можливість нового старту. Основна ідея закону полягає у фактичному звільнення громадянина від його боргів. В умовах складної економічної ситуації, нестабільність національної валюти це вкрай важливо. У глобальному сенсі - банкрутство громадянина оздоровлює економіку. Громадяни звільняються від боргів, у них з'являється стимул зайнятися новою економічною діяльністю, а значить, економіка зростає, з'являються нові бізнеси, нові позичальники, нові платники податків, нові роботодавці. Так це повинно працювати. Тому закон про банкрутство громадян, безумовно, необхідний і, по-моєму, міг бути прийнятий значно раніше.

- Чи багато серед амурчан потенційних претендентів на визнання їх банкрутами?

- За останні п'ять років кредитне навантаження на амурчан виросла практично в три рази. Згідно з даними відділення Центробанку РФ по Амурській області, розмір простроченої заборгованості за кредитами, наданими фізичним особам в Приамур'ї, на серпень 2015 року складав понад 4,5 мільярда рублів. Можливо, процедурою банкрутства скористається частина боржників, щодо яких вже застосовуються судові процедури стягнення. У той же час, наскільки мені відомо, деякі банки вже розробляють інструкції для співробітників про дії в процедурі банкрутства і виробляють критерії для визначення громадян-позичальників, до кого буде застосований закон про банкрутство фізичних осіб.

- Хто зможе отримати статус банкрута?

- Індивідуальні підприємці і звичайні амурчане. Претендувати на статус банкрута громадянин може один раз в п'ять років, якщо він не в змозі погасити борг одному або декільком кредиторам в повному обсязі. Механізм банкрутства фізичних осіб такий: амурчанін зобов'язаний подати до суду заяву про визнання його банкрутом, якщо протягом трьох місяців він не зміг виконати зобов'язання на суму понад 500 тисяч рублів. Звернутися з такою заявою до суду зможуть і самі кредитори.

Якщо ж сума боргу не досягнула півмільйона рублів, але громадянин передбачає свою неспроможність, то він теж може подати заяву про визнання його банкрутом. Правда, йому доведеться довести суду, що він дійсно не в змозі виконати зобов'язання в строк і має ознаки неплатоспроможності або недостатності майна. Тому громадянину слід, перш за все, зважити всі «за» і «проти», а потім вже приступати до збору та оформлення необхідних документів.

Після завершення розрахунків з кредиторами громадянин, визнаний банкрутом, звільняється від подальшого виконання вимог кредиторів. Але, наприклад, від сплати аліментів, відшкодування заподіяної життю і здоров'ю шкоди банкрутство не звільняє.

- Чим буде займатися фінансовий керуючий?

- Він затверджується судом з числа арбітражних керуючих заявленої саморегулівної організації (на території РФ - близько 60 СРО). Керуючий аналізує фінансовий стан боржника, виявляє його майно, повністю розпоряджається ним, в тому числі депозитами та іншими банківськими рахунками, веде реєстр вимог кредиторів, приймає участь в розробці плану реструктуризації боргів громадянина. Також він становить звіти про хід виконання процедур банкрутства, бере участь від імені боржника в судових засіданнях, оспорює вимоги кредиторів, реалізує майно. Виручені кошти спрямовуються на погашення вимог кредиторів відповідно до встановленої черговості.

За свою діяльність керуючий отримує винагороду в розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за проведення процедури, яка застосовується в справі про банкрутство. Оскільки застосовуються три процедури: реструктуризація боргів громадянина, реалізація майна і мирову угоду, то розмір винагороди може складати 30 тисяч рублів. Дані кошти при подачі заяви про банкрутство повинні бути перераховані заявником на депозитний рахунок арбітражного суду.

- А чи можливо не доводити справу до банкрутства?

- Звичайно. Після визнання заяви про банкрутство боржника обгрунтованим, суд може ввести процедуру реструктуризації боргів, при цьому громадянин ще не визнається банкрутом. Для цього неплатник повинен відповідати певним вимогам. Наприклад, мати у своєму розпорядженні постійним джерелом доходу на дату подання плану реструктуризації, не мати непогашену судимість за економічні злочини.

500 тисяч рублів - мінімальна сума боргів, при якій можуть визнати людину банкрутом, при цьому вимоги не виконані протягом 3 місяців

Також боржник не повинен визнаватися банкрутом протягом останніх п'яти років і не надавати план реструктуризації боргів за вісім попередніх років.

Суть реструктуризації полягає в тому, що громадянину може бути надана можливість розстрочки погашення боргів на термін до трьох років відповідно до плану. На цей термін ви рятуєтеся від пені та штрафів, можете позбутися від відсотків. Така угода вигідніше боржника, так як після його укладення справу про банкрутство припиняється, фінансовий керуючий втрачає свої повноваження, а контроль над діями громадянина вже не ведеться. І якщо графік боржником виконаний і борги сплачені, то банкрутом він не зізнається. Однак, з урахуванням сформованої практики, при банкрутстві юридичних осіб та індивідуальних підприємців існують певні сумніви в затребуваності такої процедури. За своєю суттю реструктуризація дуже схожа з фінансовим оздоровленням організацій, яка фактично судами не застосовується. Причиною є неплатоспроможність: якщо нема чим платити, то і немає сенсу в наданні відстрочки платежу.

- Чи зможуть отримати статус банкрута люди, які брали кредит у валюті?

- До позичальників, у яких є валютна іпотека або кредити, банкрутство фізичних осіб також може бути застосовано на загальних підставах. Говорячи про причини банкрутства, зміна курсу валют, по-моєму, повинно розцінюватися як несприятливий умова - таке ж, як, скажімо, втрата роботи.

- Які наслідки визнання громадянина-підприємця банкрутом?

- Суд має право постановити ухвалу про тимчасове обмеження права на виїзд громадянина з РФ. Втім, діє воно лише до дати винесення ухвали про тимчасове або повне припинення провадження у справі про банкрутство. Також протягом п'яти років з моменту визнання громадянина-підприємця банкрутом він не має права брати кредити або укладати договори позики без вказівки факту свого банкрутства. В цей же термін справу про його банкрутство не може бути порушена за його заявою. Крім того, протягом трьох років боржник не має права обіймати посади в органах управління юрособи та брати участь в управлінні підприємством в будь-якій іншій формі.

- Чи не вийде так, що люди, замість того щоб платити за боргами, будуть визнавати себе банкрутами?

- Безумовно, є ризик, що для деяких груп позичальників банкрутство стане способом відмови від виплати боргу. Лжебанкротства громадян після прийняття такого закону будуть, так само як вони мають місце бути при банкрутстві юросіб і індивідуальних підприємців. Тут слід зазначити вирішальну роль судової практики про оскарження виведення активів боржників. Порушникам загрожує покарання за статтями Кримінального кодексу РФ - ст. 195 (неправомірні дії при банкрутстві), ст. 196 (навмисне банкрутство) і ст. 197 (фіктивне банкрутство) - позбавлення волі на строк до шести років.

Яке майно не може бути продано в ході торгів?

- Недоторканними залишаться особисті речі (за винятком коштовностей та антикваріату), меблі, побутова техніка на суму до 30 тисяч рублів, доходи, що носять соціальний характер, а головне - єдине житло боржника незалежно від його площі і характеристик. Це правило не поширюється на іпотечні квартири. Для квадратних метрів, які знаходяться в заставі у банку, передбачена особлива схема. В даному випадку закон захищає інтереси кредиторів: іпотечна нерухомість банкрута неминуче потрапить на торги, навіть якщо це єдине житло.

Однак деякими юристами висловлюється інша думка про те, що навіть іпотечну квартиру можна врятувати від домагань кредиторів, якщо вона єдина і в ній зареєстровані неповнолітні діти, оскільки органи опіки не погодяться на погіршення умов проживання дітей. Для тих, хто не зможе уникнути виселення з квартири, державою було розроблено спосіб підтримки у вигляді маневреного фонду, що представляє собою житло, створене для тимчасового проживання тих, хто втратив нерухомість через борги. Умови його надання передбачено Житловим кодексом РФ.

Боржники не зможуть переоформити майно на третіх осіб?

- Механізми закону про неспроможність передбачають можливість повернення до складу ліквідаційної маси боржника незаконно вибулого майна за допомогою оскарження угод боржника. Арбітражними судами напрацьована значна правозастосовна практика щодо визнання недійсними угод неплатників, яка буде застосовуватися і при проведенні процедур банкрутства громадян.

Які документи потрібні для визнання себе банкрутом:

- паспорт,

- свідоцтво про шлюб,

- свідоцтво про народження дітей,

- ІПН,

- СНІЛС з випискою по особовому рахунку,

- документ про наявність чи відсутність статусу індивідуального підприємця,

- довідка про перелік майна,

- документи, що підтверджують суми доходів громадянина,

- довідки про наявність банківських рахунків,

- список кредиторів і боржників,

- документи, пов'язані безпосередньо з заборгованістю, що підтверджують її суму,

- найменування та адресу саморегулівної організації, з числа членів якої повинен бути затверджений фінансовий керуючий.

Повний перелік документів встановлено пунктом 3 статті 213.4 Закону про банкрутство.


Матеріали по темі

Боржникам тимчасово заборонять виїжджати з країни і займати керівні посади в компаніях   - Я б не став називати визнання громадянина неспроможним (банкрутом) крайнім заходом Кредитній спілці «Розумно жити» продовжили термін банкрутства 19.02.2019, 14:34 На заводі «Кранспецбурмаш» в Шимановську ввели зовнішнє управління 21.08.2018, 18:14 Банкрутство кредитної спілки «Розумно жити» продовжено до лютого 2019 року 17.08.2018, 11:30 Олекмінський рудник визнаний банкрутом через борг в 93 мільйони рублів 30.07.2018, 15:44 У Приамур'ї продовжує зростати число потенційних банкрутів 12.07.2018, 11:42 Арбітраж Приамур'я прийняв рекордну кількість заяв про банкрутство 01.02.2018, 17:40 Будівельна компанія «Дальсвет» визнана банкрутом 17.11.2017, 17:33 Число потенційних банкрутів в Приамур'ї зросла на тисячу осіб 19.10.2017, 10:41 Конкурсний керуючий компанії «НЕП» сподівається завершити зведення недобудови 17.07.2017, 17:03 Амурських фермерів звинуватили в навмисному банкрутство 31.05.2017, 11:24 У Приамур'ї збільшилася кількість потенційних банкрутів 22.02.2017, 12:45

показати ще

Чи багато серед амурчан потенційних претендентів на визнання їх банкрутами?
Хто зможе отримати статус банкрута?
Чим буде займатися фінансовий керуючий?
А чи можливо не доводити справу до банкрутства?
Чи зможуть отримати статус банкрута люди, які брали кредит у валюті?
Які наслідки визнання громадянина-підприємця банкрутом?
Чи не вийде так, що люди, замість того щоб платити за боргами, будуть визнавати себе банкрутами?
Яке майно не може бути продано в ході торгів?
Боржники не зможуть переоформити майно на третіх осіб?