Строительство »

Дорога йде обертом - Картина дня - Коммерсант

 1. Дорога йде обертом - Картина дня - Коммерсант Ще недавно Центральна кільцева автодорога (ЦКАД) вважалася...
 2. Дорога йде обертом - Картина дня - Коммерсант
 3. Попередня схема проходження перспективної 2-ий секції ЦКАД
 4. Дорога йде обертом - Картина дня - Коммерсант
 5. Попередня схема проходження перспективної 2-ий секції ЦКАД
 6. Дорога йде обертом - Картина дня - Коммерсант
 7. Попередня схема проходження перспективної 2-ий секції ЦКАД
 8. Дорога йде обертом - Картина дня - Коммерсант
 9. Попередня схема проходження перспективної 2-ий секції ЦКАД
 10. Дорога йде обертом - Картина дня - Коммерсант
 11. Попередня схема проходження перспективної 2-ий секції ЦКАД
 12. Дорога йде обертом - Картина дня - Коммерсант
 13. Попередня схема проходження перспективної 2-ий секції ЦКАД
 14. Дорога йде обертом - Картина дня - Коммерсант
 15. Попередня схема проходження перспективної 2-ий секції ЦКАД
 16. Дорога йде обертом - Картина дня - Коммерсант
 17. Попередня схема проходження перспективної 2-ий секції ЦКАД
 18. Дорога йде обертом - Картина дня - Коммерсант
 19. Попередня схема проходження перспективної 2-ий секції ЦКАД

Дорога йде обертом - Картина дня - Коммерсант

Ще недавно Центральна кільцева автодорога (ЦКАД) вважалася проектом на далеку перспективу, але сьогодні магістраль вже починає набувати реальних обрисів. У минулому році перша ділянка ЦКАД на обході Звенигорода був відкритий для руху. Решта пускові комплекси активно будуються - у багатьох місцях покладений асфальт, видно обриси нових розв'язок. Про те, як йде робота над ЦКАД - в партнерському проекті "Комерсант" і держкомпанії «Автодор».


Нова кільцева магістраль (індекс А-113) пройде по території Московської області. Майбутня траса поділена на 4 секції: 1-я (південна), 3-тя (північна), 4-я (східна) і 5-я (західна). 2-я існує поки у вигляді перспективного проекту. Найактивніше зараз будуються 5-а, 3-я і 1-я секції.

ЦКАД захід: 5-я секція між Київським і Ленінградським шосе

У порівнянні з рештою ділянками майбутньої кільцевої магістралі 5-я секція ЦКАД є, здебільшого, реконструйовану «Малу бетонку»: А107 буде розширена до 4 смуг, з неї приберуть багато світлофорів, з'являться нові розв'язки.

У порівнянні з рештою ділянками майбутньої кільцевої магістралі 5-я секція ЦКАД є, здебільшого, реконструйовану «Малу бетонку»: А107 буде розширена до 4 смуг, з неї приберуть багато світлофорів, з'являться нові розв'язки

Схема проходження 5-ої секції ЦКАД

Варіант будівництва нової траси з нуля в цьому місці розглядався, але ще на стадії проекту стало зрозуміло, що для цього доведеться зносити занадто багато житлових будинків. Зваживши всі за і проти (включаючи фінансові витрати на виплату компенсацій за викуп землі), прийняли рішення не створювати громадянам зайвих незручностей і розширити А107, зробивши в багатьох місцях обходи населених пунктів. Загальна протяжність ділянок нових доріг в складі 5-ї секції - 28,3 км, що реконструюються - 41,5 км. Ця секція буде єдиним безкоштовним ділянкою протягом усього ЦКАД - законодавство забороняє брати плату за проїзд за відсутності безкоштовного альтернативного об'їзду.

Єдиний на ЦКАД ділянку, який вже пущений в експлуатацію, розташований саме в складі 5-ї секції. Йдеться про 3,6-кілометровому обході Звенигорода, рух по якому відкрили на початку листопада 2017 року. Транспортний ефект вже видно неозброєним поглядом: через історичний центр Звенигорода стало проїжджати істотно менше автомобілів. Раніше через те, що А-107 проходить прямо через місто, на перехрестях накопичувалось велика кількість вантажівок, що вкрай негативно позначалося на екології і стані древніх монастирів, садиб та музейних комплексів.

Раніше через те, що А-107 проходить прямо через місто, на перехрестях накопичувалось велика кількість вантажівок, що вкрай негативно позначалося на екології і стані древніх монастирів, садиб та музейних комплексів

Майбутня розв'язка ЦКАД з М1 "Білорусь"

Щоб отримати уявлення про те, що відбувається на секції, потрібно зробити своєрідну «віртуальну» екскурсію, рухаючись з півдня на північ по «бетонці». На ділянці між селищем Жедочі (тут і починається 5-я секція) і Київським шосе вздовж А107 побудовано дві нові смуги руху протяжністю близько 7 км - по ним вже їдуть автомобілі. Сама «бетонка» тут закрита на реконструкцію - це стандартна схема перепуску руху під час ремонту.

На відрізку між Київським шосе і М1 «Білорусь» водії вже побачили новий міст через Десну і новий 1,6-кілометровий обхід Юшков. Далі починається складна ділянка реконструкції в зоні щільної забудови - для цих робіт уже визначено підрядні організації, скоро почнеться будівництво. Уже після перетину з М1 буде побудована нова дорога вздовж Петровського шосе, яка повинна влитися в новий шляхопровід (проект ФКУ «Центравтомагістраль», структурного підрозділу Росавтодора), за яким водії будуть потрапляти до Можайському шосе. Тут буде нова дорога (земляне полотно вже укладено, в квітні почалося укладання асфальту), яка піде в обхід населених пунктів до естакади над залізничною станцією «Звенигород» - її будівництво почалося ще минулої осені.

Тут буде нова дорога (земляне полотно вже укладено, в квітні почалося укладання асфальту), яка піде в обхід населених пунктів до естакади над залізничною станцією «Звенигород» - її будівництво почалося ще минулої осені

Майбутня розв'язка ЦКАД з М10 "Росія"

З цієї естакаді водії будуть потрапляти на обхід Звенигорода, вже побудований і запущений в експлуатацію. Потім рух знову буде йти по розширюється «бетонці». Відразу за Ильинским шосе, на ділянці протяжністю близько 2,5 км, рух транспорту вже перепущено на дві нові смуги, а дві старі закриті на ремонт. Аналогічна ситуація на ділянці від М9 до М10: тут автомобілі вже їдуть за новою проїжджої частини. У місці перетину з М10 5-я секція закінчується.

Основна робота зараз ведеться зі зведення штучних споруд - мостів, шляхопроводів і естакад, їх готовність оцінюється підрядниками приблизно в 80%. «Готовність» в даному випадку означає, що спорудження готові до укладання асфальту - саме покриття будуть наносити вже безпосередньо перед запуском руху автомобілів.

Технічні характеристики 5-ї секції ЦКАД:

Державне фінансування 37,4 млрд руб. Приватне фінансування 4,8 млрд руб. Виконавець ТОВ «Кільцева Магістраль» Контрактна форма Довгострокове інвестиційну угоду Загальна протяжність 76,4 км Перетинання з іншими магістралями М3 «Україна», М1 «Білорусь», М9 «Балтія», Волоколамськоє, Пятницкое і Ленінградське шосе Кількість смуг руху 4 Категорія дороги 2 Прогнозована інтенсивність руху 26,6 тис. авто на добу Закінчення будівництва і запуск руху грудень 2018 року Режим руху безкоштовний

ЦКАД-північ: 3-тя секція між Ленінградським шосе і М7 «Волга»

В рамках 3-й секції ЦКАД будується абсолютно нова траса, яка буде працювати в платному режимі. 105-кілометровий пусковий комплекс стане найдовшим в складі кільцевої магістралі. Дорога дозволить переміщатися з північного заходу Московської області на південний схід Підмосков'я буквально за годину.

Дорога дозволить переміщатися з північного заходу Московської області на південний схід Підмосков'я буквально за годину

Схема проходження 3-ої секції ЦКАД

Головна місцева визначна пам'ятка - величезний 1,5-кілометровий міст на 23 опорах, який простягнеться над Дмитровським шосе, каналом імені Москви і залізничною віткою Свалявського напрямки. Це одне з найбільших штучних споруд на всій ЦКАД. Уже сьогодні водії, що рухаються по Дмитрівці, можуть помітити в районі Ікші величезні бетонні підстави - звідси шляхопровід почне «рух» над шосе. Для безперешкодного проходу суден по воді буде встановлена ​​арка - її вже збирають на заводі і в найближчі місяці перевезуть до місця установки в розібраному стані. Для зрівнювання перепаду висот між правим і лівим берегами каналу будівельники розробили значну виїмку глибиною кілька десятків метрів і об'ємом 2,2 млн куб. метрів, через що місцевість на захід від майбутнього моста виглядає досить незвично. Витягнутий грунт, до речі, використовували для спорудження насипів на інших ділянках.

Майбутній міст через А-104, Савеловское напрямок залізниці і канал імені Москви

Будівництво 3-й секції почалося в грудні 2016 року, і якщо оцінювати загальний обсяг робіт, то на даний момент він виконаний приблизно на 30%. У багатьох місцях завершується укладання земляного полотна, місцями покладений і асфальт: загальна протяжність ділянок з нижнім шаром підстави - близько 11 км, в цьому році їх стане більше. Для цього в безпосередній близькості до траси вже змонтовано 4 асфальтобетонні заводи, їх скоро виведуть на повну потужність.

У складі 3-й секції - 69 штучних споруд (естакади, шляхопроводи). Вже добре видно обриси мостів через річки Чернавка, Черноголовка, Воря, Загребка. Почали зводити один з шляхопроводів через «Малу бетонку», хоча ще у вересні минулого року тут нічого не було. Йде будівництво розв'язки недалеко від Красноармійська: для цього зведена нова тимчасова автодорога, якою можуть користуватися жителі. Всю місцеву автодорожню мережу, по якій сьогодні їздить дорожня техніка, після закінчення робіт обов'язково відремонтують.

Всю місцеву автодорожню мережу, по якій сьогодні їздить дорожня техніка, після закінчення робіт обов'язково відремонтують

Майбутня розв'язка ЦКАД з М7 "Волга" (проект зараз допрацьовується)

Будівельники обіцяють закінчити 3-ю секцію ЦКАД до кінця 2019 року. Рух по ній можна запустити незалежно від інших секцій. Цікава деталь: секція будується таким чином, щоб в перспективі, коли це знадобиться, її можна було безболісно розширити ще на 2 смуги - для цього вже зараз на мостових спорудах ставляться широкі опори і посилений фундамент. Розширення передбачається вже в рамках другої черги ЦКАД - проекту, який може бути реалізований через 15-20 років. Детальніше про другу чергу читайте нижче.

Технічні характеристики 3-й секції ЦКАД:

Державне фінансування 42,2 млрд руб. Приватне фінансування 39,2 млрд руб Концесіонер Консорціум «Автодорожная будівельна корпорація»
(Співвласники - Європейський банк розвитку та реконструкції і група компаній «Автобан») Контрактна форма Концесія за схемою контракту життєвого циклу (з платою концедента) Загальна протяжність 105,3 км Перетинання з іншими магістралями М11 «Москва-Петербург», А107 Московське мале кільце, М8 «Холмогори», М7 «Волга» Кількість смуг руху 4 Категорія дороги 1A Прогнозована інтенсивність руху 43,5 тис. авто на добу Закінчення будівництва і запуск руху 2019 рік Режим руху Платний

ЦКАД південний схід: 1-я і 4-я секції, між М7 «Волга» і М3 «Україна»

1-ю секцію (від М4 «Дон» до М3 «Україна») будує Crocus Group. Компанія отримала цю ділянку в 2015 році після того, як держкомпанія «Автодор» довелося змінити проблемного виконавця.

Схема проходження 1-ї секції ЦКАД

Секція виявилася досить складною для будівництва: нова дорога проходить по дуже густозаселенной території. Проблема виникає з перенесенням всіляких комунікацій (близько 400 об'єктів) - нафтопродуктопроводів, водогонів, безлічі ЛЕП. Великий магістральний газопровід проходить, наприклад, уздовж Калузького шосе - зараз йде підготовка до його переносу.

У 2010-2011 роках, коли готувався проект, ніхто не знав про те, що з півдня Москва приросте величезними територіями, за якими буде проходити майбутня кільцева дорога. Все це, звичайно, не на жарт ускладнило всі процеси узгодження, але фахівці «Автодору» і Crocus Group спільно вирішують ці проблеми.

Технічні характеристики 1-ї секції ЦКАД:

Державне фінансування 42,1 млрд руб. Приватне фінансування 6,7 млрд руб. Виконавець Crocus Group Контрактна форма Довгострокове інвестиційну угоду Загальна протяжність 49,5 км Перетинання з іншими магістралями А130 Калуське шосе, М2 "Крим", М4 "Дон" Кількість смуг руху 4 Категорія дороги 1А Прогнозована інтенсивність руху 44,4 тис. Авто на добу Закінчення будівництва і запуск руху 2018 рік Режим руху платний

Інша непросте завдання - побудувати одну з найскладніших розв'язок в місці перетину М4 «Дон», А107 і майбутньої ЦКАД. Зараз тут вже забивають перші палі, це видно з землі і з повітря. Тут стикуються перший і четвертий пускові комплекси ЦКАД.

Незважаючи на всі складнощі, порядку 34-40% від усього запланованого обсягу робіт вже виконано. Якщо пролетіти над маршрутом майбутньої дороги, то можна побачити, як у багатьох місцях покладені кілометри земляного полотна. На деяких ділянках вже є щебенево-піщана суміш (це, по суті, фундамент для майбутньої дороги), подекуди покладений і асфальт. Це добре видно і з землі, бо в деяких місцях стара «бетонка» проходить буквально з 10-20 метрах від майбутньої ЦКАД. Якщо якихось додаткових складнощів не виникне, то в 2018 році 1-я секція ЦКАД повинна бути закінчена і пущена в експлуатацію. Є шанс, що деякі ділянки можна буде відкрити для руху автомобілів навіть раніше.

На 4-й секції (від М7 "Волга" до М4 "Дон") щосили розгорнуто роботи по підготовці території - переносяться комунікації, вирубуються просіки, вивозиться ґрунт. Вихід будівельної техніки на смугу планується найближчим часом.

Схема проходження 4-ї секції ЦКАД

Нагадаємо, що в червні 2017 року держкомпанія «Автодор» підписала концесійну угоду по будівництву та утриманню 4-ї секції з консорціумом «Південно-Східна магістраль», після чого певний час зайняв пошук стратегічних інвесторів. У лютому 2018 року в ході Російського інвестиційного форуму в Сочі були зафіксовані фінансові параметри. Інвесторами, які отримали частки в консорціумі, стали група компаній «Автобан», Російський фонд прямих інвестицій і турецька компанія Makyol. Остання має серйозний досвід в будівництві автодоріг не тільки в Туреччині, але і в Марокко, Азербайджані та Іраку.

Технічні характеристики 4-ї секції ЦКАД:

Державне фінансування 49,7 млрд руб. Приватне фінансування 28,8 млрд руб. Концесіонер ТОВ «Південно-Східна магістраль» Контрактна форма / td> Концесія за схемою контракту життєвого циклу (з платою концедента) Загальна протяжність 96,5 км Перетин з іншими магістралями М4 "Дон", М5 "Урал", Егорьевское шосе, А-107 , М7 "Волга" Кількість смуг руху 4 Категорія дороги 1А Прогнозована інтенсивність руху 40,3 тис. авто на добу Закінчення будівництва і запуск руху 2019 рік Режим руху платний

За ЦКАД - без шлагбаумів

Головною незручністю для користувачів платних доріг завжди були шлагбауми в пунктах справляння плати (ПВП), через які утворюються пробки, що особливо неприємно в «гарячий» дачний сезон. У деяких місцях можна збільшити кількість смуг руху (в область або до міста, в залежності від необхідності), але така опція доступна далеко не скрізь.

Більш прогресивною технологією є система freeflow, що дозволяє проїжджати ПВП без зупинки: камера зчитує номер автомобіля, що рухається, після чого визначається особовий рахунок власника, звідки списуються гроші за проїзд. Водієві навіть робити нічого не треба, все відбувається автоматично.

Freeflow планується використовувати і на ЦКАД. Тестова експлуатація системи розпочнеться, можливо, вже в цьому році і завершиться до літа 2019 року, заявив нещодавно перший заступник міністра транспорту РФ Євген Дітріх. «Система повинна якийсь час пропрацювати в режимі пілотної експлуатації, щоб люди подивилися на неї, звикли і зрозуміли, що це таке, - розповів він. - За попередніми оцінками, період тестової експлуатації повинен закінчитися до травня-червня наступного року ». Проектом freeflow буде займатися єдиний оператор, який створить держкомпанія «Автодор».

Для того щоб проїзд без шлагбаумів заробив, необхідні зміни в КоАП РФ: потрібно ввести штрафи для водіїв, які вирішать проїхати по платному ділянці, не внісши оплати. Відповідні поправки в законодавство вже розроблені Мінтрансом і незабаром плануються до внесення до Держдуми. Передбачуваний розмір штрафу - 5 тис. Руб. Експерти зараз обговорюють, куди він повинен йти - в бюджет держави або концесіонера.

Експерти зараз обговорюють, куди він повинен йти - в бюджет держави або концесіонера

Так буде виглядати пункт справляння плани на ЦКАД, який передбачає застосування технології Freeflow

ЦКАД-2: міф чи реальність?

З точки зору обивателя здається дивним планувати розширення дороги, яка ще не побудована. Але насправді в цьому є певна логіка. Наприклад, коли в далекі 70-е проектувалося Новоризьке шосе, то потоки транспорту були невеликі, чотирьох смуг було цілком достатньо.

Але радянські інженери вирішили залишити нащадкам доробок у вигляді розділової смуги, яку можна було б використовувати для розширення проїжджої частини. Чим, в результаті, наступне покоління шляховиків і скористалося.

Попередня схема проходження перспективної 2-ий секції ЦКАД

Взагалі, це стандартна західна практика - починати за 20-30 років готувати коридори під майбутні траси. З ЦКАД схожа ситуація. Уже зараз зрозуміло, що через кілька десятиліть може виникнути потреба розширення і цієї магістралі, тим більше що її планується використовувати в складі кількох міжнародних транспортних коридорів.

У технічній документації до секцій згадується «друга черга», яка буде проектуватися після зростання транспортної завантаження першої черги ЦКАД. В рамках 3-й секції вже заплановано розширення з 4 до 6 смуг, будівництво східного виходу на Дмитрівське шосе, північного виходу на Ногінськ, розв'язок з автодорогою «Пушкіно - Красноармійськ» і з Щолковський шосе. На одній з дільниць 4-ї секції, можливо, станеться розширення числа смуг з 6 до 8 і буде побудована розв'язка з автодорогою «ММК-Чечевілово-МБК».

В рамках другої черги, швидше за все, з'явиться і таємнича 2-я секція - Г-подібний «відросток» від основного кільця, який буде починатися десь між М3 і М2. Історія цієї ділянки, насправді, не така вже й загадкова: під час розробки проектувальникам не дозволили пройти поруч із землями Таманської дивізії (належать Міноборони), тому ЦКАД була перенаправлено в інший бік - в обхід Наро-Фомінськ. Пізніше було вирішено робити основне кільце по іншому маршруту - по «бетонці», а 2-ю секцію залишити на майбутнє. Не виключено, що коли-небудь, через 10-30 років, вона стане початком нового інфраструктурного проекту - дублера ділянки «Великий бетонки» під назвою ЦКАД-2.

Дорога йде обертом - Картина дня - Коммерсант

Ще недавно Центральна кільцева автодорога (ЦКАД) вважалася проектом на далеку перспективу, але сьогодні магістраль вже починає набувати реальних обрисів. У минулому році перша ділянка ЦКАД на обході Звенигорода був відкритий для руху. Решта пускові комплекси активно будуються - у багатьох місцях покладений асфальт, видно обриси нових розв'язок. Про те, як йде робота над ЦКАД - в партнерському проекті "Комерсант" і держкомпанії «Автодор».


Нова кільцева магістраль (індекс А-113) пройде по території Московської області. Майбутня траса поділена на 4 секції: 1-я (південна), 3-тя (північна), 4-я (східна) і 5-я (західна). 2-я існує поки у вигляді перспективного проекту. Найактивніше зараз будуються 5-а, 3-я і 1-я секції.

ЦКАД захід: 5-я секція між Київським і Ленінградським шосе

У порівнянні з рештою ділянками майбутньої кільцевої магістралі 5-я секція ЦКАД є, здебільшого, реконструйовану «Малу бетонку»: А107 буде розширена до 4 смуг, з неї приберуть багато світлофорів, з'являться нові розв'язки.

У порівнянні з рештою ділянками майбутньої кільцевої магістралі 5-я секція ЦКАД є, здебільшого, реконструйовану «Малу бетонку»: А107 буде розширена до 4 смуг, з неї приберуть багато світлофорів, з'являться нові розв'язки

Схема проходження 5-ої секції ЦКАД

Варіант будівництва нової траси з нуля в цьому місці розглядався, але ще на стадії проекту стало зрозуміло, що для цього доведеться зносити занадто багато житлових будинків. Зваживши всі за і проти (включаючи фінансові витрати на виплату компенсацій за викуп землі), прийняли рішення не створювати громадянам зайвих незручностей і розширити А107, зробивши в багатьох місцях обходи населених пунктів. Загальна протяжність ділянок нових доріг в складі 5-ї секції - 28,3 км, що реконструюються - 41,5 км. Ця секція буде єдиним безкоштовним ділянкою протягом усього ЦКАД - законодавство забороняє брати плату за проїзд за відсутності безкоштовного альтернативного об'їзду.

Єдиний на ЦКАД ділянку, який вже пущений в експлуатацію, розташований саме в складі 5-ї секції. Йдеться про 3,6-кілометровому обході Звенигорода, рух по якому відкрили на початку листопада 2017 року. Транспортний ефект вже видно неозброєним поглядом: через історичний центр Звенигорода стало проїжджати істотно менше автомобілів. Раніше через те, що А-107 проходить прямо через місто, на перехрестях накопичувалось велика кількість вантажівок, що вкрай негативно позначалося на екології і стані древніх монастирів, садиб та музейних комплексів.

Раніше через те, що А-107 проходить прямо через місто, на перехрестях накопичувалось велика кількість вантажівок, що вкрай негативно позначалося на екології і стані древніх монастирів, садиб та музейних комплексів

Майбутня розв'язка ЦКАД з М1 "Білорусь"

Щоб отримати уявлення про те, що відбувається на секції, потрібно зробити своєрідну «віртуальну» екскурсію, рухаючись з півдня на північ по «бетонці». На ділянці між селищем Жедочі (тут і починається 5-я секція) і Київським шосе вздовж А107 побудовано дві нові смуги руху протяжністю близько 7 км - по ним вже їдуть автомобілі. Сама «бетонка» тут закрита на реконструкцію - це стандартна схема перепуску руху під час ремонту.

На відрізку між Київським шосе і М1 «Білорусь» водії вже побачили новий міст через Десну і новий 1,6-кілометровий обхід Юшков. Далі починається складна ділянка реконструкції в зоні щільної забудови - для цих робіт уже визначено підрядні організації, скоро почнеться будівництво. Уже після перетину з М1 буде побудована нова дорога вздовж Петровського шосе, яка повинна влитися в новий шляхопровід (проект ФКУ «Центравтомагістраль», структурного підрозділу Росавтодора), за яким водії будуть потрапляти до Можайському шосе. Тут буде нова дорога (земляне полотно вже укладено, в квітні почалося укладання асфальту), яка піде в обхід населених пунктів до естакади над залізничною станцією «Звенигород» - її будівництво почалося ще минулої осені.

Тут буде нова дорога (земляне полотно вже укладено, в квітні почалося укладання асфальту), яка піде в обхід населених пунктів до естакади над залізничною станцією «Звенигород» - її будівництво почалося ще минулої осені

Майбутня розв'язка ЦКАД з М10 "Росія"

З цієї естакаді водії будуть потрапляти на обхід Звенигорода, вже побудований і запущений в експлуатацію. Потім рух знову буде йти по розширюється «бетонці». Відразу за Ильинским шосе, на ділянці протяжністю близько 2,5 км, рух транспорту вже перепущено на дві нові смуги, а дві старі закриті на ремонт. Аналогічна ситуація на ділянці від М9 до М10: тут автомобілі вже їдуть за новою проїжджої частини. У місці перетину з М10 5-я секція закінчується.

Основна робота зараз ведеться зі зведення штучних споруд - мостів, шляхопроводів і естакад, їх готовність оцінюється підрядниками приблизно в 80%. «Готовність» в даному випадку означає, що спорудження готові до укладання асфальту - саме покриття будуть наносити вже безпосередньо перед запуском руху автомобілів.

Технічні характеристики 5-ї секції ЦКАД:

Державне фінансування 37,4 млрд руб. Приватне фінансування 4,8 млрд руб. Виконавець ТОВ «Кільцева Магістраль» Контрактна форма Довгострокове інвестиційну угоду Загальна протяжність 76,4 км Перетинання з іншими магістралями М3 «Україна», М1 «Білорусь», М9 «Балтія», Волоколамськоє, Пятницкое і Ленінградське шосе Кількість смуг руху 4 Категорія дороги 2 Прогнозована інтенсивність руху 26,6 тис. авто на добу Закінчення будівництва і запуск руху грудень 2018 року Режим руху безкоштовний

ЦКАД-північ: 3-тя секція між Ленінградським шосе і М7 «Волга»

В рамках 3-й секції ЦКАД будується абсолютно нова траса, яка буде працювати в платному режимі. 105-кілометровий пусковий комплекс стане найдовшим в складі кільцевої магістралі. Дорога дозволить переміщатися з північного заходу Московської області на південний схід Підмосков'я буквально за годину.

Дорога дозволить переміщатися з північного заходу Московської області на південний схід Підмосков'я буквально за годину

Схема проходження 3-ої секції ЦКАД

Головна місцева визначна пам'ятка - величезний 1,5-кілометровий міст на 23 опорах, який простягнеться над Дмитровським шосе, каналом імені Москви і залізничною віткою Свалявського напрямки. Це одне з найбільших штучних споруд на всій ЦКАД. Уже сьогодні водії, що рухаються по Дмитрівці, можуть помітити в районі Ікші величезні бетонні підстави - звідси шляхопровід почне «рух» над шосе. Для безперешкодного проходу суден по воді буде встановлена ​​арка - її вже збирають на заводі і в найближчі місяці перевезуть до місця установки в розібраному стані. Для зрівнювання перепаду висот між правим і лівим берегами каналу будівельники розробили значну виїмку глибиною кілька десятків метрів і об'ємом 2,2 млн куб. метрів, через що місцевість на захід від майбутнього моста виглядає досить незвично. Витягнутий грунт, до речі, використовували для спорудження насипів на інших ділянках.

Майбутній міст через А-104, Савеловское напрямок залізниці і канал імені Москви

Будівництво 3-й секції почалося в грудні 2016 року, і якщо оцінювати загальний обсяг робіт, то на даний момент він виконаний приблизно на 30%. У багатьох місцях завершується укладання земляного полотна, місцями покладений і асфальт: загальна протяжність ділянок з нижнім шаром підстави - близько 11 км, в цьому році їх стане більше. Для цього в безпосередній близькості до траси вже змонтовано 4 асфальтобетонні заводи, їх скоро виведуть на повну потужність.

У складі 3-й секції - 69 штучних споруд (естакади, шляхопроводи). Вже добре видно обриси мостів через річки Чернавка, Черноголовка, Воря, Загребка. Почали зводити один з шляхопроводів через «Малу бетонку», хоча ще у вересні минулого року тут нічого не було. Йде будівництво розв'язки недалеко від Красноармійська: для цього зведена нова тимчасова автодорога, якою можуть користуватися жителі. Всю місцеву автодорожню мережу, по якій сьогодні їздить дорожня техніка, після закінчення робіт обов'язково відремонтують.

Всю місцеву автодорожню мережу, по якій сьогодні їздить дорожня техніка, після закінчення робіт обов'язково відремонтують

Майбутня розв'язка ЦКАД з М7 "Волга" (проект зараз допрацьовується)

Будівельники обіцяють закінчити 3-ю секцію ЦКАД до кінця 2019 року. Рух по ній можна запустити незалежно від інших секцій. Цікава деталь: секція будується таким чином, щоб в перспективі, коли це знадобиться, її можна було безболісно розширити ще на 2 смуги - для цього вже зараз на мостових спорудах ставляться широкі опори і посилений фундамент. Розширення передбачається вже в рамках другої черги ЦКАД - проекту, який може бути реалізований через 15-20 років. Детальніше про другу чергу читайте нижче.

Технічні характеристики 3-й секції ЦКАД:

Державне фінансування 42,2 млрд руб. Приватне фінансування 39,2 млрд руб Концесіонер Консорціум «Автодорожная будівельна корпорація»
(Співвласники - Європейський банк розвитку та реконструкції і група компаній «Автобан») Контрактна форма Концесія за схемою контракту життєвого циклу (з платою концедента) Загальна протяжність 105,3 км Перетинання з іншими магістралями М11 «Москва-Петербург», А107 Московське мале кільце, М8 «Холмогори», М7 «Волга» Кількість смуг руху 4 Категорія дороги 1A Прогнозована інтенсивність руху 43,5 тис. авто на добу Закінчення будівництва і запуск руху 2019 рік Режим руху Платний

ЦКАД південний схід: 1-я і 4-я секції, між М7 «Волга» і М3 «Україна»

1-ю секцію (від М4 «Дон» до М3 «Україна») будує Crocus Group. Компанія отримала цю ділянку в 2015 році після того, як держкомпанія «Автодор» довелося змінити проблемного виконавця.

Схема проходження 1-ї секції ЦКАД

Секція виявилася досить складною для будівництва: нова дорога проходить по дуже густозаселенной території. Проблема виникає з перенесенням всіляких комунікацій (близько 400 об'єктів) - нафтопродуктопроводів, водогонів, безлічі ЛЕП. Великий магістральний газопровід проходить, наприклад, уздовж Калузького шосе - зараз йде підготовка до його переносу.

У 2010-2011 роках, коли готувався проект, ніхто не знав про те, що з півдня Москва приросте величезними територіями, за якими буде проходити майбутня кільцева дорога. Все це, звичайно, не на жарт ускладнило всі процеси узгодження, але фахівці «Автодору» і Crocus Group спільно вирішують ці проблеми.

Технічні характеристики 1-ї секції ЦКАД:

Державне фінансування 42,1 млрд руб. Приватне фінансування 6,7 млрд руб. Виконавець Crocus Group Контрактна форма Довгострокове інвестиційну угоду Загальна протяжність 49,5 км Перетинання з іншими магістралями А130 Калуське шосе, М2 "Крим", М4 "Дон" Кількість смуг руху 4 Категорія дороги 1А Прогнозована інтенсивність руху 44,4 тис. Авто на добу Закінчення будівництва і запуск руху 2018 рік Режим руху платний

Інша непросте завдання - побудувати одну з найскладніших розв'язок в місці перетину М4 «Дон», А107 і майбутньої ЦКАД. Зараз тут вже забивають перші палі, це видно з землі і з повітря. Тут стикуються перший і четвертий пускові комплекси ЦКАД.

Незважаючи на всі складнощі, порядку 34-40% від усього запланованого обсягу робіт вже виконано. Якщо пролетіти над маршрутом майбутньої дороги, то можна побачити, як у багатьох місцях покладені кілометри земляного полотна. На деяких ділянках вже є щебенево-піщана суміш (це, по суті, фундамент для майбутньої дороги), подекуди покладений і асфальт. Це добре видно і з землі, бо в деяких місцях стара «бетонка» проходить буквально з 10-20 метрах від майбутньої ЦКАД. Якщо якихось додаткових складнощів не виникне, то в 2018 році 1-я секція ЦКАД повинна бути закінчена і пущена в експлуатацію. Є шанс, що деякі ділянки можна буде відкрити для руху автомобілів навіть раніше.

На 4-й секції (від М7 "Волга" до М4 "Дон") щосили розгорнуто роботи по підготовці території - переносяться комунікації, вирубуються просіки, вивозиться ґрунт. Вихід будівельної техніки на смугу планується найближчим часом.

Схема проходження 4-ї секції ЦКАД

Нагадаємо, що в червні 2017 року держкомпанія «Автодор» підписала концесійну угоду по будівництву та утриманню 4-ї секції з консорціумом «Південно-Східна магістраль», після чого певний час зайняв пошук стратегічних інвесторів. У лютому 2018 року в ході Російського інвестиційного форуму в Сочі були зафіксовані фінансові параметри. Інвесторами, які отримали частки в консорціумі, стали група компаній «Автобан», Російський фонд прямих інвестицій і турецька компанія Makyol. Остання має серйозний досвід в будівництві автодоріг не тільки в Туреччині, але і в Марокко, Азербайджані та Іраку.

Технічні характеристики 4-ї секції ЦКАД:

Державне фінансування 49,7 млрд руб. Приватне фінансування 28,8 млрд руб. Концесіонер ТОВ «Південно-Східна магістраль» Контрактна форма / td> Концесія за схемою контракту життєвого циклу (з платою концедента) Загальна протяжність 96,5 км Перетин з іншими магістралями М4 "Дон", М5 "Урал", Егорьевское шосе, А-107 , М7 "Волга" Кількість смуг руху 4 Категорія дороги 1А Прогнозована інтенсивність руху 40,3 тис. авто на добу Закінчення будівництва і запуск руху 2019 рік Режим руху платний

За ЦКАД - без шлагбаумів

Головною незручністю для користувачів платних доріг завжди були шлагбауми в пунктах справляння плати (ПВП), через які утворюються пробки, що особливо неприємно в «гарячий» дачний сезон. У деяких місцях можна збільшити кількість смуг руху (в область або до міста, в залежності від необхідності), але така опція доступна далеко не скрізь.

Більш прогресивною технологією є система freeflow, що дозволяє проїжджати ПВП без зупинки: камера зчитує номер автомобіля, що рухається, після чого визначається особовий рахунок власника, звідки списуються гроші за проїзд. Водієві навіть робити нічого не треба, все відбувається автоматично.

Freeflow планується використовувати і на ЦКАД. Тестова експлуатація системи розпочнеться, можливо, вже в цьому році і завершиться до літа 2019 року, заявив нещодавно перший заступник міністра транспорту РФ Євген Дітріх. «Система повинна якийсь час пропрацювати в режимі пілотної експлуатації, щоб люди подивилися на неї, звикли і зрозуміли, що це таке, - розповів він. - За попередніми оцінками, період тестової експлуатації повинен закінчитися до травня-червня наступного року ». Проектом freeflow буде займатися єдиний оператор, який створить держкомпанія «Автодор».

Для того щоб проїзд без шлагбаумів заробив, необхідні зміни в КоАП РФ: потрібно ввести штрафи для водіїв, які вирішать проїхати по платному ділянці, не внісши оплати. Відповідні поправки в законодавство вже розроблені Мінтрансом і незабаром плануються до внесення до Держдуми. Передбачуваний розмір штрафу - 5 тис. Руб. Експерти зараз обговорюють, куди він повинен йти - в бюджет держави або концесіонера.

Експерти зараз обговорюють, куди він повинен йти - в бюджет держави або концесіонера

Так буде виглядати пункт справляння плани на ЦКАД, який передбачає застосування технології Freeflow

ЦКАД-2: міф чи реальність?

З точки зору обивателя здається дивним планувати розширення дороги, яка ще не побудована. Але насправді в цьому є певна логіка. Наприклад, коли в далекі 70-е проектувалося Новоризьке шосе, то потоки транспорту були невеликі, чотирьох смуг було цілком достатньо.

Але радянські інженери вирішили залишити нащадкам доробок у вигляді розділової смуги, яку можна було б використовувати для розширення проїжджої частини. Чим, в результаті, наступне покоління шляховиків і скористалося.

Попередня схема проходження перспективної 2-ий секції ЦКАД

Взагалі, це стандартна західна практика - починати за 20-30 років готувати коридори під майбутні траси. З ЦКАД схожа ситуація. Уже зараз зрозуміло, що через кілька десятиліть може виникнути потреба розширення і цієї магістралі, тим більше що її планується використовувати в складі кількох міжнародних транспортних коридорів.

У технічній документації до секцій згадується «друга черга», яка буде проектуватися після зростання транспортної завантаження першої черги ЦКАД. В рамках 3-й секції вже заплановано розширення з 4 до 6 смуг, будівництво східного виходу на Дмитрівське шосе, північного виходу на Ногінськ, розв'язок з автодорогою «Пушкіно - Красноармійськ» і з Щолковський шосе. На одній з дільниць 4-ї секції, можливо, станеться розширення числа смуг з 6 до 8 і буде побудована розв'язка з автодорогою «ММК-Чечевілово-МБК».

В рамках другої черги, швидше за все, з'явиться і таємнича 2-я секція - Г-подібний «відросток» від основного кільця, який буде починатися десь між М3 і М2. Історія цієї ділянки, насправді, не така вже й загадкова: під час розробки проектувальникам не дозволили пройти поруч із землями Таманської дивізії (належать Міноборони), тому ЦКАД була перенаправлено в інший бік - в обхід Наро-Фомінськ. Пізніше було вирішено робити основне кільце по іншому маршруту - по «бетонці», а 2-ю секцію залишити на майбутнє. Не виключено, що коли-небудь, через 10-30 років, вона стане початком нового інфраструктурного проекту - дублера ділянки «Великий бетонки» під назвою ЦКАД-2.

Дорога йде обертом - Картина дня - Коммерсант

Ще недавно Центральна кільцева автодорога (ЦКАД) вважалася проектом на далеку перспективу, але сьогодні магістраль вже починає набувати реальних обрисів. У минулому році перша ділянка ЦКАД на обході Звенигорода був відкритий для руху. Решта пускові комплекси активно будуються - у багатьох місцях покладений асфальт, видно обриси нових розв'язок. Про те, як йде робота над ЦКАД - в партнерському проекті "Комерсант" і держкомпанії «Автодор».


Нова кільцева магістраль (індекс А-113) пройде по території Московської області. Майбутня траса поділена на 4 секції: 1-я (південна), 3-тя (північна), 4-я (східна) і 5-я (західна). 2-я існує поки у вигляді перспективного проекту. Найактивніше зараз будуються 5-а, 3-я і 1-я секції.

ЦКАД захід: 5-я секція між Київським і Ленінградським шосе

У порівнянні з рештою ділянками майбутньої кільцевої магістралі 5-я секція ЦКАД є, здебільшого, реконструйовану «Малу бетонку»: А107 буде розширена до 4 смуг, з неї приберуть багато світлофорів, з'являться нові розв'язки.

У порівнянні з рештою ділянками майбутньої кільцевої магістралі 5-я секція ЦКАД є, здебільшого, реконструйовану «Малу бетонку»: А107 буде розширена до 4 смуг, з неї приберуть багато світлофорів, з'являться нові розв'язки

Схема проходження 5-ої секції ЦКАД

Варіант будівництва нової траси з нуля в цьому місці розглядався, але ще на стадії проекту стало зрозуміло, що для цього доведеться зносити занадто багато житлових будинків. Зваживши всі за і проти (включаючи фінансові витрати на виплату компенсацій за викуп землі), прийняли рішення не створювати громадянам зайвих незручностей і розширити А107, зробивши в багатьох місцях обходи населених пунктів. Загальна протяжність ділянок нових доріг в складі 5-ї секції - 28,3 км, що реконструюються - 41,5 км. Ця секція буде єдиним безкоштовним ділянкою протягом усього ЦКАД - законодавство забороняє брати плату за проїзд за відсутності безкоштовного альтернативного об'їзду.

Єдиний на ЦКАД ділянку, який вже пущений в експлуатацію, розташований саме в складі 5-ї секції. Йдеться про 3,6-кілометровому обході Звенигорода, рух по якому відкрили на початку листопада 2017 року. Транспортний ефект вже видно неозброєним поглядом: через історичний центр Звенигорода стало проїжджати істотно менше автомобілів. Раніше через те, що А-107 проходить прямо через місто, на перехрестях накопичувалось велика кількість вантажівок, що вкрай негативно позначалося на екології і стані древніх монастирів, садиб та музейних комплексів.

Раніше через те, що А-107 проходить прямо через місто, на перехрестях накопичувалось велика кількість вантажівок, що вкрай негативно позначалося на екології і стані древніх монастирів, садиб та музейних комплексів

Майбутня розв'язка ЦКАД з М1 "Білорусь"

Щоб отримати уявлення про те, що відбувається на секції, потрібно зробити своєрідну «віртуальну» екскурсію, рухаючись з півдня на північ по «бетонці». На ділянці між селищем Жедочі (тут і починається 5-я секція) і Київським шосе вздовж А107 побудовано дві нові смуги руху протяжністю близько 7 км - по ним вже їдуть автомобілі. Сама «бетонка» тут закрита на реконструкцію - це стандартна схема перепуску руху під час ремонту.

На відрізку між Київським шосе і М1 «Білорусь» водії вже побачили новий міст через Десну і новий 1,6-кілометровий обхід Юшков. Далі починається складна ділянка реконструкції в зоні щільної забудови - для цих робіт уже визначено підрядні організації, скоро почнеться будівництво. Уже після перетину з М1 буде побудована нова дорога вздовж Петровського шосе, яка повинна влитися в новий шляхопровід (проект ФКУ «Центравтомагістраль», структурного підрозділу Росавтодора), за яким водії будуть потрапляти до Можайському шосе. Тут буде нова дорога (земляне полотно вже укладено, в квітні почалося укладання асфальту), яка піде в обхід населених пунктів до естакади над залізничною станцією «Звенигород» - її будівництво почалося ще минулої осені.

Тут буде нова дорога (земляне полотно вже укладено, в квітні почалося укладання асфальту), яка піде в обхід населених пунктів до естакади над залізничною станцією «Звенигород» - її будівництво почалося ще минулої осені

Майбутня розв'язка ЦКАД з М10 "Росія"

З цієї естакаді водії будуть потрапляти на обхід Звенигорода, вже побудований і запущений в експлуатацію. Потім рух знову буде йти по розширюється «бетонці». Відразу за Ильинским шосе, на ділянці протяжністю близько 2,5 км, рух транспорту вже перепущено на дві нові смуги, а дві старі закриті на ремонт. Аналогічна ситуація на ділянці від М9 до М10: тут автомобілі вже їдуть за новою проїжджої частини. У місці перетину з М10 5-я секція закінчується.

Основна робота зараз ведеться зі зведення штучних споруд - мостів, шляхопроводів і естакад, їх готовність оцінюється підрядниками приблизно в 80%. «Готовність» в даному випадку означає, що спорудження готові до укладання асфальту - саме покриття будуть наносити вже безпосередньо перед запуском руху автомобілів.

Технічні характеристики 5-ї секції ЦКАД:

Державне фінансування 37,4 млрд руб. Приватне фінансування 4,8 млрд руб. Виконавець ТОВ «Кільцева Магістраль» Контрактна форма Довгострокове інвестиційну угоду Загальна протяжність 76,4 км Перетинання з іншими магістралями М3 «Україна», М1 «Білорусь», М9 «Балтія», Волоколамськоє, Пятницкое і Ленінградське шосе Кількість смуг руху 4 Категорія дороги 2 Прогнозована інтенсивність руху 26,6 тис. авто на добу Закінчення будівництва і запуск руху грудень 2018 року Режим руху безкоштовний

ЦКАД-північ: 3-тя секція між Ленінградським шосе і М7 «Волга»

В рамках 3-й секції ЦКАД будується абсолютно нова траса, яка буде працювати в платному режимі. 105-кілометровий пусковий комплекс стане найдовшим в складі кільцевої магістралі. Дорога дозволить переміщатися з північного заходу Московської області на південний схід Підмосков'я буквально за годину.

Дорога дозволить переміщатися з північного заходу Московської області на південний схід Підмосков'я буквально за годину

Схема проходження 3-ої секції ЦКАД

Головна місцева визначна пам'ятка - величезний 1,5-кілометровий міст на 23 опорах, який простягнеться над Дмитровським шосе, каналом імені Москви і залізничною віткою Свалявського напрямки. Це одне з найбільших штучних споруд на всій ЦКАД. Уже сьогодні водії, що рухаються по Дмитрівці, можуть помітити в районі Ікші величезні бетонні підстави - звідси шляхопровід почне «рух» над шосе. Для безперешкодного проходу суден по воді буде встановлена ​​арка - її вже збирають на заводі і в найближчі місяці перевезуть до місця установки в розібраному стані. Для зрівнювання перепаду висот між правим і лівим берегами каналу будівельники розробили значну виїмку глибиною кілька десятків метрів і об'ємом 2,2 млн куб. метрів, через що місцевість на захід від майбутнього моста виглядає досить незвично. Витягнутий грунт, до речі, використовували для спорудження насипів на інших ділянках.

Майбутній міст через А-104, Савеловское напрямок залізниці і канал імені Москви

Будівництво 3-й секції почалося в грудні 2016 року, і якщо оцінювати загальний обсяг робіт, то на даний момент він виконаний приблизно на 30%. У багатьох місцях завершується укладання земляного полотна, місцями покладений і асфальт: загальна протяжність ділянок з нижнім шаром підстави - близько 11 км, в цьому році їх стане більше. Для цього в безпосередній близькості до траси вже змонтовано 4 асфальтобетонні заводи, їх скоро виведуть на повну потужність.

У складі 3-й секції - 69 штучних споруд (естакади, шляхопроводи). Вже добре видно обриси мостів через річки Чернавка, Черноголовка, Воря, Загребка. Почали зводити один з шляхопроводів через «Малу бетонку», хоча ще у вересні минулого року тут нічого не було. Йде будівництво розв'язки недалеко від Красноармійська: для цього зведена нова тимчасова автодорога, якою можуть користуватися жителі. Всю місцеву автодорожню мережу, по якій сьогодні їздить дорожня техніка, після закінчення робіт обов'язково відремонтують.

Всю місцеву автодорожню мережу, по якій сьогодні їздить дорожня техніка, після закінчення робіт обов'язково відремонтують

Майбутня розв'язка ЦКАД з М7 "Волга" (проект зараз допрацьовується)

Будівельники обіцяють закінчити 3-ю секцію ЦКАД до кінця 2019 року. Рух по ній можна запустити незалежно від інших секцій. Цікава деталь: секція будується таким чином, щоб в перспективі, коли це знадобиться, її можна було безболісно розширити ще на 2 смуги - для цього вже зараз на мостових спорудах ставляться широкі опори і посилений фундамент. Розширення передбачається вже в рамках другої черги ЦКАД - проекту, який може бути реалізований через 15-20 років. Детальніше про другу чергу читайте нижче.

Технічні характеристики 3-й секції ЦКАД:

Державне фінансування 42,2 млрд руб. Приватне фінансування 39,2 млрд руб Концесіонер Консорціум «Автодорожная будівельна корпорація»
(Співвласники - Європейський банк розвитку та реконструкції і група компаній «Автобан») Контрактна форма Концесія за схемою контракту життєвого циклу (з платою концедента) Загальна протяжність 105,3 км Перетинання з іншими магістралями М11 «Москва-Петербург», А107 Московське мале кільце, М8 «Холмогори», М7 «Волга» Кількість смуг руху 4 Категорія дороги 1A Прогнозована інтенсивність руху 43,5 тис. авто на добу Закінчення будівництва і запуск руху 2019 рік Режим руху Платний

ЦКАД південний схід: 1-я і 4-я секції, між М7 «Волга» і М3 «Україна»

1-ю секцію (від М4 «Дон» до М3 «Україна») будує Crocus Group. Компанія отримала цю ділянку в 2015 році після того, як держкомпанія «Автодор» довелося змінити проблемного виконавця.

Схема проходження 1-ї секції ЦКАД

Секція виявилася досить складною для будівництва: нова дорога проходить по дуже густозаселенной території. Проблема виникає з перенесенням всіляких комунікацій (близько 400 об'єктів) - нафтопродуктопроводів, водогонів, безлічі ЛЕП. Великий магістральний газопровід проходить, наприклад, уздовж Калузького шосе - зараз йде підготовка до його переносу.

У 2010-2011 роках, коли готувався проект, ніхто не знав про те, що з півдня Москва приросте величезними територіями, за якими буде проходити майбутня кільцева дорога. Все це, звичайно, не на жарт ускладнило всі процеси узгодження, але фахівці «Автодору» і Crocus Group спільно вирішують ці проблеми.

Технічні характеристики 1-ї секції ЦКАД:

Державне фінансування 42,1 млрд руб. Приватне фінансування 6,7 млрд руб. Виконавець Crocus Group Контрактна форма Довгострокове інвестиційну угоду Загальна протяжність 49,5 км Перетинання з іншими магістралями А130 Калуське шосе, М2 "Крим", М4 "Дон" Кількість смуг руху 4 Категорія дороги 1А Прогнозована інтенсивність руху 44,4 тис. Авто на добу Закінчення будівництва і запуск руху 2018 рік Режим руху платний

Інша непросте завдання - побудувати одну з найскладніших розв'язок в місці перетину М4 «Дон», А107 і майбутньої ЦКАД. Зараз тут вже забивають перші палі, це видно з землі і з повітря. Тут стикуються перший і четвертий пускові комплекси ЦКАД.

Незважаючи на всі складнощі, порядку 34-40% від усього запланованого обсягу робіт вже виконано. Якщо пролетіти над маршрутом майбутньої дороги, то можна побачити, як у багатьох місцях покладені кілометри земляного полотна. На деяких ділянках вже є щебенево-піщана суміш (це, по суті, фундамент для майбутньої дороги), подекуди покладений і асфальт. Це добре видно і з землі, бо в деяких місцях стара «бетонка» проходить буквально з 10-20 метрах від майбутньої ЦКАД. Якщо якихось додаткових складнощів не виникне, то в 2018 році 1-я секція ЦКАД повинна бути закінчена і пущена в експлуатацію. Є шанс, що деякі ділянки можна буде відкрити для руху автомобілів навіть раніше.

На 4-й секції (від М7 "Волга" до М4 "Дон") щосили розгорнуто роботи по підготовці території - переносяться комунікації, вирубуються просіки, вивозиться ґрунт. Вихід будівельної техніки на смугу планується найближчим часом.

Схема проходження 4-ї секції ЦКАД

Нагадаємо, що в червні 2017 року держкомпанія «Автодор» підписала концесійну угоду по будівництву та утриманню 4-ї секції з консорціумом «Південно-Східна магістраль», після чого певний час зайняв пошук стратегічних інвесторів. У лютому 2018 року в ході Російського інвестиційного форуму в Сочі були зафіксовані фінансові параметри. Інвесторами, які отримали частки в консорціумі, стали група компаній «Автобан», Російський фонд прямих інвестицій і турецька компанія Makyol. Остання має серйозний досвід в будівництві автодоріг не тільки в Туреччині, але і в Марокко, Азербайджані та Іраку.

Технічні характеристики 4-ї секції ЦКАД:

Державне фінансування 49,7 млрд руб. Приватне фінансування 28,8 млрд руб. Концесіонер ТОВ «Південно-Східна магістраль» Контрактна форма / td> Концесія за схемою контракту життєвого циклу (з платою концедента) Загальна протяжність 96,5 км Перетин з іншими магістралями М4 "Дон", М5 "Урал", Егорьевское шосе, А-107 , М7 "Волга" Кількість смуг руху 4 Категорія дороги 1А Прогнозована інтенсивність руху 40,3 тис. авто на добу Закінчення будівництва і запуск руху 2019 рік Режим руху платний

За ЦКАД - без шлагбаумів

Головною незручністю для користувачів платних доріг завжди були шлагбауми в пунктах справляння плати (ПВП), через які утворюються пробки, що особливо неприємно в «гарячий» дачний сезон. У деяких місцях можна збільшити кількість смуг руху (в область або до міста, в залежності від необхідності), але така опція доступна далеко не скрізь.

Більш прогресивною технологією є система freeflow, що дозволяє проїжджати ПВП без зупинки: камера зчитує номер автомобіля, що рухається, після чого визначається особовий рахунок власника, звідки списуються гроші за проїзд. Водієві навіть робити нічого не треба, все відбувається автоматично.

Freeflow планується використовувати і на ЦКАД. Тестова експлуатація системи розпочнеться, можливо, вже в цьому році і завершиться до літа 2019 року, заявив нещодавно перший заступник міністра транспорту РФ Євген Дітріх. «Система повинна якийсь час пропрацювати в режимі пілотної експлуатації, щоб люди подивилися на неї, звикли і зрозуміли, що це таке, - розповів він. - За попередніми оцінками, період тестової експлуатації повинен закінчитися до травня-червня наступного року ». Проектом freeflow буде займатися єдиний оператор, який створить держкомпанія «Автодор».

Для того щоб проїзд без шлагбаумів заробив, необхідні зміни в КоАП РФ: потрібно ввести штрафи для водіїв, які вирішать проїхати по платному ділянці, не внісши оплати. Відповідні поправки в законодавство вже розроблені Мінтрансом і незабаром плануються до внесення до Держдуми. Передбачуваний розмір штрафу - 5 тис. Руб. Експерти зараз обговорюють, куди він повинен йти - в бюджет держави або концесіонера.

Експерти зараз обговорюють, куди він повинен йти - в бюджет держави або концесіонера

Так буде виглядати пункт справляння плани на ЦКАД, який передбачає застосування технології Freeflow

ЦКАД-2: міф чи реальність?

З точки зору обивателя здається дивним планувати розширення дороги, яка ще не побудована. Але насправді в цьому є певна логіка. Наприклад, коли в далекі 70-е проектувалося Новоризьке шосе, то потоки транспорту були невеликі, чотирьох смуг було цілком достатньо.

Але радянські інженери вирішили залишити нащадкам доробок у вигляді розділової смуги, яку можна було б використовувати для розширення проїжджої частини. Чим, в результаті, наступне покоління шляховиків і скористалося.

Попередня схема проходження перспективної 2-ий секції ЦКАД

Взагалі, це стандартна західна практика - починати за 20-30 років готувати коридори під майбутні траси. З ЦКАД схожа ситуація. Уже зараз зрозуміло, що через кілька десятиліть може виникнути потреба розширення і цієї магістралі, тим більше що її планується використовувати в складі кількох міжнародних транспортних коридорів.

У технічній документації до секцій згадується «друга черга», яка буде проектуватися після зростання транспортної завантаження першої черги ЦКАД. В рамках 3-й секції вже заплановано розширення з 4 до 6 смуг, будівництво східного виходу на Дмитрівське шосе, північного виходу на Ногінськ, розв'язок з автодорогою «Пушкіно - Красноармійськ» і з Щолковський шосе. На одній з дільниць 4-ї секції, можливо, станеться розширення числа смуг з 6 до 8 і буде побудована розв'язка з автодорогою «ММК-Чечевілово-МБК».

В рамках другої черги, швидше за все, з'явиться і таємнича 2-я секція - Г-подібний «відросток» від основного кільця, який буде починатися десь між М3 і М2. Історія цієї ділянки, насправді, не така вже й загадкова: під час розробки проектувальникам не дозволили пройти поруч із землями Таманської дивізії (належать Міноборони), тому ЦКАД була перенаправлено в інший бік - в обхід Наро-Фомінськ. Пізніше було вирішено робити основне кільце по іншому маршруту - по «бетонці», а 2-ю секцію залишити на майбутнє. Не виключено, що коли-небудь, через 10-30 років, вона стане початком нового інфраструктурного проекту - дублера ділянки «Великий бетонки» під назвою ЦКАД-2.

Дорога йде обертом - Картина дня - Коммерсант

Ще недавно Центральна кільцева автодорога (ЦКАД) вважалася проектом на далеку перспективу, але сьогодні магістраль вже починає набувати реальних обрисів. У минулому році перша ділянка ЦКАД на обході Звенигорода був відкритий для руху. Решта пускові комплекси активно будуються - у багатьох місцях покладений асфальт, видно обриси нових розв'язок. Про те, як йде робота над ЦКАД - в партнерському проекті "Комерсант" і держкомпанії «Автодор».


Нова кільцева магістраль (індекс А-113) пройде по території Московської області. Майбутня траса поділена на 4 секції: 1-я (південна), 3-тя (північна), 4-я (східна) і 5-я (західна). 2-я існує поки у вигляді перспективного проекту. Найактивніше зараз будуються 5-а, 3-я і 1-я секції.

ЦКАД захід: 5-я секція між Київським і Ленінградським шосе

У порівнянні з рештою ділянками майбутньої кільцевої магістралі 5-я секція ЦКАД є, здебільшого, реконструйовану «Малу бетонку»: А107 буде розширена до 4 смуг, з неї приберуть багато світлофорів, з'являться нові розв'язки.

У порівнянні з рештою ділянками майбутньої кільцевої магістралі 5-я секція ЦКАД є, здебільшого, реконструйовану «Малу бетонку»: А107 буде розширена до 4 смуг, з неї приберуть багато світлофорів, з'являться нові розв'язки

Схема проходження 5-ої секції ЦКАД

Варіант будівництва нової траси з нуля в цьому місці розглядався, але ще на стадії проекту стало зрозуміло, що для цього доведеться зносити занадто багато житлових будинків. Зваживши всі за і проти (включаючи фінансові витрати на виплату компенсацій за викуп землі), прийняли рішення не створювати громадянам зайвих незручностей і розширити А107, зробивши в багатьох місцях обходи населених пунктів. Загальна протяжність ділянок нових доріг в складі 5-ї секції - 28,3 км, що реконструюються - 41,5 км. Ця секція буде єдиним безкоштовним ділянкою протягом усього ЦКАД - законодавство забороняє брати плату за проїзд за відсутності безкоштовного альтернативного об'їзду.

Єдиний на ЦКАД ділянку, який вже пущений в експлуатацію, розташований саме в складі 5-ї секції. Йдеться про 3,6-кілометровому обході Звенигорода, рух по якому відкрили на початку листопада 2017 року. Транспортний ефект вже видно неозброєним поглядом: через історичний центр Звенигорода стало проїжджати істотно менше автомобілів. Раніше через те, що А-107 проходить прямо через місто, на перехрестях накопичувалось велика кількість вантажівок, що вкрай негативно позначалося на екології і стані древніх монастирів, садиб та музейних комплексів.

Раніше через те, що А-107 проходить прямо через місто, на перехрестях накопичувалось велика кількість вантажівок, що вкрай негативно позначалося на екології і стані древніх монастирів, садиб та музейних комплексів

Майбутня розв'язка ЦКАД з М1 "Білорусь"

Щоб отримати уявлення про те, що відбувається на секції, потрібно зробити своєрідну «віртуальну» екскурсію, рухаючись з півдня на північ по «бетонці». На ділянці між селищем Жедочі (тут і починається 5-я секція) і Київським шосе вздовж А107 побудовано дві нові смуги руху протяжністю близько 7 км - по ним вже їдуть автомобілі. Сама «бетонка» тут закрита на реконструкцію - це стандартна схема перепуску руху під час ремонту.

На відрізку між Київським шосе і М1 «Білорусь» водії вже побачили новий міст через Десну і новий 1,6-кілометровий обхід Юшков. Далі починається складна ділянка реконструкції в зоні щільної забудови - для цих робіт уже визначено підрядні організації, скоро почнеться будівництво. Уже після перетину з М1 буде побудована нова дорога вздовж Петровського шосе, яка повинна влитися в новий шляхопровід (проект ФКУ «Центравтомагістраль», структурного підрозділу Росавтодора), за яким водії будуть потрапляти до Можайському шосе. Тут буде нова дорога (земляне полотно вже укладено, в квітні почалося укладання асфальту), яка піде в обхід населених пунктів до естакади над залізничною станцією «Звенигород» - її будівництво почалося ще минулої осені.

Тут буде нова дорога (земляне полотно вже укладено, в квітні почалося укладання асфальту), яка піде в обхід населених пунктів до естакади над залізничною станцією «Звенигород» - її будівництво почалося ще минулої осені

Майбутня розв'язка ЦКАД з М10 "Росія"

З цієї естакаді водії будуть потрапляти на обхід Звенигорода, вже побудований і запущений в експлуатацію. Потім рух знову буде йти по розширюється «бетонці». Відразу за Ильинским шосе, на ділянці протяжністю близько 2,5 км, рух транспорту вже перепущено на дві нові смуги, а дві старі закриті на ремонт. Аналогічна ситуація на ділянці від М9 до М10: тут автомобілі вже їдуть за новою проїжджої частини. У місці перетину з М10 5-я секція закінчується.

Основна робота зараз ведеться зі зведення штучних споруд - мостів, шляхопроводів і естакад, їх готовність оцінюється підрядниками приблизно в 80%. «Готовність» в даному випадку означає, що спорудження готові до укладання асфальту - саме покриття будуть наносити вже безпосередньо перед запуском руху автомобілів.

Технічні характеристики 5-ї секції ЦКАД:

Державне фінансування 37,4 млрд руб. Приватне фінансування 4,8 млрд руб. Виконавець ТОВ «Кільцева Магістраль» Контрактна форма Довгострокове інвестиційну угоду Загальна протяжність 76,4 км Перетинання з іншими магістралями М3 «Україна», М1 «Білорусь», М9 «Балтія», Волоколамськоє, Пятницкое і Ленінградське шосе Кількість смуг руху 4 Категорія дороги 2 Прогнозована інтенсивність руху 26,6 тис. авто на добу Закінчення будівництва і запуск руху грудень 2018 року Режим руху безкоштовний

ЦКАД-північ: 3-тя секція між Ленінградським шосе і М7 «Волга»

В рамках 3-й секції ЦКАД будується абсолютно нова траса, яка буде працювати в платному режимі. 105-кілометровий пусковий комплекс стане найдовшим в складі кільцевої магістралі. Дорога дозволить переміщатися з північного заходу Московської області на південний схід Підмосков'я буквально за годину.

Дорога дозволить переміщатися з північного заходу Московської області на південний схід Підмосков'я буквально за годину

Схема проходження 3-ої секції ЦКАД

Головна місцева визначна пам'ятка - величезний 1,5-кілометровий міст на 23 опорах, який простягнеться над Дмитровським шосе, каналом імені Москви і залізничною віткою Свалявського напрямки. Це одне з найбільших штучних споруд на всій ЦКАД. Уже сьогодні водії, що рухаються по Дмитрівці, можуть помітити в районі Ікші величезні бетонні підстави - звідси шляхопровід почне «рух» над шосе. Для безперешкодного проходу суден по воді буде встановлена ​​арка - її вже збирають на заводі і в найближчі місяці перевезуть до місця установки в розібраному стані. Для зрівнювання перепаду висот між правим і лівим берегами каналу будівельники розробили значну виїмку глибиною кілька десятків метрів і об'ємом 2,2 млн куб. метрів, через що місцевість на захід від майбутнього моста виглядає досить незвично. Витягнутий грунт, до речі, використовували для спорудження насипів на інших ділянках.

Майбутній міст через А-104, Савеловское напрямок залізниці і канал імені Москви

Будівництво 3-й секції почалося в грудні 2016 року, і якщо оцінювати загальний обсяг робіт, то на даний момент він виконаний приблизно на 30%. У багатьох місцях завершується укладання земляного полотна, місцями покладений і асфальт: загальна протяжність ділянок з нижнім шаром підстави - близько 11 км, в цьому році їх стане більше. Для цього в безпосередній близькості до траси вже змонтовано 4 асфальтобетонні заводи, їх скоро виведуть на повну потужність.

У складі 3-й секції - 69 штучних споруд (естакади, шляхопроводи). Вже добре видно обриси мостів через річки Чернавка, Черноголовка, Воря, Загребка. Почали зводити один з шляхопроводів через «Малу бетонку», хоча ще у вересні минулого року тут нічого не було. Йде будівництво розв'язки недалеко від Красноармійська: для цього зведена нова тимчасова автодорога, якою можуть користуватися жителі. Всю місцеву автодорожню мережу, по якій сьогодні їздить дорожня техніка, після закінчення робіт обов'язково відремонтують.

Всю місцеву автодорожню мережу, по якій сьогодні їздить дорожня техніка, після закінчення робіт обов'язково відремонтують

Майбутня розв'язка ЦКАД з М7 "Волга" (проект зараз допрацьовується)

Будівельники обіцяють закінчити 3-ю секцію ЦКАД до кінця 2019 року. Рух по ній можна запустити незалежно від інших секцій. Цікава деталь: секція будується таким чином, щоб в перспективі, коли це знадобиться, її можна було безболісно розширити ще на 2 смуги - для цього вже зараз на мостових спорудах ставляться широкі опори і посилений фундамент. Розширення передбачається вже в рамках другої черги ЦКАД - проекту, який може бути реалізований через 15-20 років. Детальніше про другу чергу читайте нижче.

Технічні характеристики 3-й секції ЦКАД:

Державне фінансування 42,2 млрд руб. Приватне фінансування 39,2 млрд руб Концесіонер Консорціум «Автодорожная будівельна корпорація»
(Співвласники - Європейський банк розвитку та реконструкції і група компаній «Автобан») Контрактна форма Концесія за схемою контракту життєвого циклу (з платою концедента) Загальна протяжність 105,3 км Перетинання з іншими магістралями М11 «Москва-Петербург», А107 Московське мале кільце, М8 «Холмогори», М7 «Волга» Кількість смуг руху 4 Категорія дороги 1A Прогнозована інтенсивність руху 43,5 тис. авто на добу Закінчення будівництва і запуск руху 2019 рік Режим руху Платний

ЦКАД південний схід: 1-я і 4-я секції, між М7 «Волга» і М3 «Україна»

1-ю секцію (від М4 «Дон» до М3 «Україна») будує Crocus Group. Компанія отримала цю ділянку в 2015 році після того, як держкомпанія «Автодор» довелося змінити проблемного виконавця.

Схема проходження 1-ї секції ЦКАД

Секція виявилася досить складною для будівництва: нова дорога проходить по дуже густозаселенной території. Проблема виникає з перенесенням всіляких комунікацій (близько 400 об'єктів) - нафтопродуктопроводів, водогонів, безлічі ЛЕП. Великий магістральний газопровід проходить, наприклад, уздовж Калузького шосе - зараз йде підготовка до його переносу.

У 2010-2011 роках, коли готувався проект, ніхто не знав про те, що з півдня Москва приросте величезними територіями, за якими буде проходити майбутня кільцева дорога. Все це, звичайно, не на жарт ускладнило всі процеси узгодження, але фахівці «Автодору» і Crocus Group спільно вирішують ці проблеми.

Технічні характеристики 1-ї секції ЦКАД:

Державне фінансування 42,1 млрд руб. Приватне фінансування 6,7 млрд руб. Виконавець Crocus Group Контрактна форма Довгострокове інвестиційну угоду Загальна протяжність 49,5 км Перетинання з іншими магістралями А130 Калуське шосе, М2 "Крим", М4 "Дон" Кількість смуг руху 4 Категорія дороги 1А Прогнозована інтенсивність руху 44,4 тис. Авто на добу Закінчення будівництва і запуск руху 2018 рік Режим руху платний

Інша непросте завдання - побудувати одну з найскладніших розв'язок в місці перетину М4 «Дон», А107 і майбутньої ЦКАД. Зараз тут вже забивають перші палі, це видно з землі і з повітря. Тут стикуються перший і четвертий пускові комплекси ЦКАД.

Незважаючи на всі складнощі, порядку 34-40% від усього запланованого обсягу робіт вже виконано. Якщо пролетіти над маршрутом майбутньої дороги, то можна побачити, як у багатьох місцях покладені кілометри земляного полотна. На деяких ділянках вже є щебенево-піщана суміш (це, по суті, фундамент для майбутньої дороги), подекуди покладений і асфальт. Це добре видно і з землі, бо в деяких місцях стара «бетонка» проходить буквально з 10-20 метрах від майбутньої ЦКАД. Якщо якихось додаткових складнощів не виникне, то в 2018 році 1-я секція ЦКАД повинна бути закінчена і пущена в експлуатацію. Є шанс, що деякі ділянки можна буде відкрити для руху автомобілів навіть раніше.

На 4-й секції (від М7 "Волга" до М4 "Дон") щосили розгорнуто роботи по підготовці території - переносяться комунікації, вирубуються просіки, вивозиться ґрунт. Вихід будівельної техніки на смугу планується найближчим часом.

Схема проходження 4-ї секції ЦКАД

Нагадаємо, що в червні 2017 року держкомпанія «Автодор» підписала концесійну угоду по будівництву та утриманню 4-ї секції з консорціумом «Південно-Східна магістраль», після чого певний час зайняв пошук стратегічних інвесторів. У лютому 2018 року в ході Російського інвестиційного форуму в Сочі були зафіксовані фінансові параметри. Інвесторами, які отримали частки в консорціумі, стали група компаній «Автобан», Російський фонд прямих інвестицій і турецька компанія Makyol. Остання має серйозний досвід в будівництві автодоріг не тільки в Туреччині, але і в Марокко, Азербайджані та Іраку.

Технічні характеристики 4-ї секції ЦКАД:

Державне фінансування 49,7 млрд руб. Приватне фінансування 28,8 млрд руб. Концесіонер ТОВ «Південно-Східна магістраль» Контрактна форма / td> Концесія за схемою контракту життєвого циклу (з платою концедента) Загальна протяжність 96,5 км Перетин з іншими магістралями М4 "Дон", М5 "Урал", Егорьевское шосе, А-107 , М7 "Волга" Кількість смуг руху 4 Категорія дороги 1А Прогнозована інтенсивність руху 40,3 тис. авто на добу Закінчення будівництва і запуск руху 2019 рік Режим руху платний

За ЦКАД - без шлагбаумів

Головною незручністю для користувачів платних доріг завжди були шлагбауми в пунктах справляння плати (ПВП), через які утворюються пробки, що особливо неприємно в «гарячий» дачний сезон. У деяких місцях можна збільшити кількість смуг руху (в область або до міста, в залежності від необхідності), але така опція доступна далеко не скрізь.

Більш прогресивною технологією є система freeflow, що дозволяє проїжджати ПВП без зупинки: камера зчитує номер автомобіля, що рухається, після чого визначається особовий рахунок власника, звідки списуються гроші за проїзд. Водієві навіть робити нічого не треба, все відбувається автоматично.

Freeflow планується використовувати і на ЦКАД. Тестова експлуатація системи розпочнеться, можливо, вже в цьому році і завершиться до літа 2019 року, заявив нещодавно перший заступник міністра транспорту РФ Євген Дітріх. «Система повинна якийсь час пропрацювати в режимі пілотної експлуатації, щоб люди подивилися на неї, звикли і зрозуміли, що це таке, - розповів він. - За попередніми оцінками, період тестової експлуатації повинен закінчитися до травня-червня наступного року ». Проектом freeflow буде займатися єдиний оператор, який створить держкомпанія «Автодор».

Для того щоб проїзд без шлагбаумів заробив, необхідні зміни в КоАП РФ: потрібно ввести штрафи для водіїв, які вирішать проїхати по платному ділянці, не внісши оплати. Відповідні поправки в законодавство вже розроблені Мінтрансом і незабаром плануються до внесення до Держдуми. Передбачуваний розмір штрафу - 5 тис. Руб. Експерти зараз обговорюють, куди він повинен йти - в бюджет держави або концесіонера.

Експерти зараз обговорюють, куди він повинен йти - в бюджет держави або концесіонера

Так буде виглядати пункт справляння плани на ЦКАД, який передбачає застосування технології Freeflow

ЦКАД-2: міф чи реальність?

З точки зору обивателя здається дивним планувати розширення дороги, яка ще не побудована. Але насправді в цьому є певна логіка. Наприклад, коли в далекі 70-е проектувалося Новоризьке шосе, то потоки транспорту були невеликі, чотирьох смуг було цілком достатньо.

Але радянські інженери вирішили залишити нащадкам доробок у вигляді розділової смуги, яку можна було б використовувати для розширення проїжджої частини. Чим, в результаті, наступне покоління шляховиків і скористалося.

Попередня схема проходження перспективної 2-ий секції ЦКАД

Взагалі, це стандартна західна практика - починати за 20-30 років готувати коридори під майбутні траси. З ЦКАД схожа ситуація. Уже зараз зрозуміло, що через кілька десятиліть може виникнути потреба розширення і цієї магістралі, тим більше що її планується використовувати в складі кількох міжнародних транспортних коридорів.

У технічній документації до секцій згадується «друга черга», яка буде проектуватися після зростання транспортної завантаження першої черги ЦКАД. В рамках 3-й секції вже заплановано розширення з 4 до 6 смуг, будівництво східного виходу на Дмитрівське шосе, північного виходу на Ногінськ, розв'язок з автодорогою «Пушкіно - Красноармійськ» і з Щолковський шосе. На одній з дільниць 4-ї секції, можливо, станеться розширення числа смуг з 6 до 8 і буде побудована розв'язка з автодорогою «ММК-Чечевілово-МБК».

В рамках другої черги, швидше за все, з'явиться і таємнича 2-я секція - Г-подібний «відросток» від основного кільця, який буде починатися десь між М3 і М2. Історія цієї ділянки, насправді, не така вже й загадкова: під час розробки проектувальникам не дозволили пройти поруч із землями Таманської дивізії (належать Міноборони), тому ЦКАД була перенаправлено в інший бік - в обхід Наро-Фомінськ. Пізніше було вирішено робити основне кільце по іншому маршруту - по «бетонці», а 2-ю секцію залишити на майбутнє. Не виключено, що коли-небудь, через 10-30 років, вона стане початком нового інфраструктурного проекту - дублера ділянки «Великий бетонки» під назвою ЦКАД-2.

Дорога йде обертом - Картина дня - Коммерсант

Ще недавно Центральна кільцева автодорога (ЦКАД) вважалася проектом на далеку перспективу, але сьогодні магістраль вже починає набувати реальних обрисів. У минулому році перша ділянка ЦКАД на обході Звенигорода був відкритий для руху. Решта пускові комплекси активно будуються - у багатьох місцях покладений асфальт, видно обриси нових розв'язок. Про те, як йде робота над ЦКАД - в партнерському проекті "Комерсант" і держкомпанії «Автодор».


Нова кільцева магістраль (індекс А-113) пройде по території Московської області. Майбутня траса поділена на 4 секції: 1-я (південна), 3-тя (північна), 4-я (східна) і 5-я (західна). 2-я існує поки у вигляді перспективного проекту. Найактивніше зараз будуються 5-а, 3-я і 1-я секції.

ЦКАД захід: 5-я секція між Київським і Ленінградським шосе

У порівнянні з рештою ділянками майбутньої кільцевої магістралі 5-я секція ЦКАД є, здебільшого, реконструйовану «Малу бетонку»: А107 буде розширена до 4 смуг, з неї приберуть багато світлофорів, з'являться нові розв'язки.

У порівнянні з рештою ділянками майбутньої кільцевої магістралі 5-я секція ЦКАД є, здебільшого, реконструйовану «Малу бетонку»: А107 буде розширена до 4 смуг, з неї приберуть багато світлофорів, з'являться нові розв'язки

Схема проходження 5-ої секції ЦКАД

Варіант будівництва нової траси з нуля в цьому місці розглядався, але ще на стадії проекту стало зрозуміло, що для цього доведеться зносити занадто багато житлових будинків. Зваживши всі за і проти (включаючи фінансові витрати на виплату компенсацій за викуп землі), прийняли рішення не створювати громадянам зайвих незручностей і розширити А107, зробивши в багатьох місцях обходи населених пунктів. Загальна протяжність ділянок нових доріг в складі 5-ї секції - 28,3 км, що реконструюються - 41,5 км. Ця секція буде єдиним безкоштовним ділянкою протягом усього ЦКАД - законодавство забороняє брати плату за проїзд за відсутності безкоштовного альтернативного об'їзду.

Єдиний на ЦКАД ділянку, який вже пущений в експлуатацію, розташований саме в складі 5-ї секції. Йдеться про 3,6-кілометровому обході Звенигорода, рух по якому відкрили на початку листопада 2017 року. Транспортний ефект вже видно неозброєним поглядом: через історичний центр Звенигорода стало проїжджати істотно менше автомобілів. Раніше через те, що А-107 проходить прямо через місто, на перехрестях накопичувалось велика кількість вантажівок, що вкрай негативно позначалося на екології і стані древніх монастирів, садиб та музейних комплексів.

Раніше через те, що А-107 проходить прямо через місто, на перехрестях накопичувалось велика кількість вантажівок, що вкрай негативно позначалося на екології і стані древніх монастирів, садиб та музейних комплексів

Майбутня розв'язка ЦКАД з М1 "Білорусь"

Щоб отримати уявлення про те, що відбувається на секції, потрібно зробити своєрідну «віртуальну» екскурсію, рухаючись з півдня на північ по «бетонці». На ділянці між селищем Жедочі (тут і починається 5-я секція) і Київським шосе вздовж А107 побудовано дві нові смуги руху протяжністю близько 7 км - по ним вже їдуть автомобілі. Сама «бетонка» тут закрита на реконструкцію - це стандартна схема перепуску руху під час ремонту.

На відрізку між Київським шосе і М1 «Білорусь» водії вже побачили новий міст через Десну і новий 1,6-кілометровий обхід Юшков. Далі починається складна ділянка реконструкції в зоні щільної забудови - для цих робіт уже визначено підрядні організації, скоро почнеться будівництво. Уже після перетину з М1 буде побудована нова дорога вздовж Петровського шосе, яка повинна влитися в новий шляхопровід (проект ФКУ «Центравтомагістраль», структурного підрозділу Росавтодора), за яким водії будуть потрапляти до Можайському шосе. Тут буде нова дорога (земляне полотно вже укладено, в квітні почалося укладання асфальту), яка піде в обхід населених пунктів до естакади над залізничною станцією «Звенигород» - її будівництво почалося ще минулої осені.

Тут буде нова дорога (земляне полотно вже укладено, в квітні почалося укладання асфальту), яка піде в обхід населених пунктів до естакади над залізничною станцією «Звенигород» - її будівництво почалося ще минулої осені

Майбутня розв'язка ЦКАД з М10 "Росія"

З цієї естакаді водії будуть потрапляти на обхід Звенигорода, вже побудований і запущений в експлуатацію. Потім рух знову буде йти по розширюється «бетонці». Відразу за Ильинским шосе, на ділянці протяжністю близько 2,5 км, рух транспорту вже перепущено на дві нові смуги, а дві старі закриті на ремонт. Аналогічна ситуація на ділянці від М9 до М10: тут автомобілі вже їдуть за новою проїжджої частини. У місці перетину з М10 5-я секція закінчується.

Основна робота зараз ведеться зі зведення штучних споруд - мостів, шляхопроводів і естакад, їх готовність оцінюється підрядниками приблизно в 80%. «Готовність» в даному випадку означає, що спорудження готові до укладання асфальту - саме покриття будуть наносити вже безпосередньо перед запуском руху автомобілів.

Технічні характеристики 5-ї секції ЦКАД:

Державне фінансування 37,4 млрд руб. Приватне фінансування 4,8 млрд руб. Виконавець ТОВ «Кільцева Магістраль» Контрактна форма Довгострокове інвестиційну угоду Загальна протяжність 76,4 км Перетинання з іншими магістралями М3 «Україна», М1 «Білорусь», М9 «Балтія», Волоколамськоє, Пятницкое і Ленінградське шосе Кількість смуг руху 4 Категорія дороги 2 Прогнозована інтенсивність руху 26,6 тис. авто на добу Закінчення будівництва і запуск руху грудень 2018 року Режим руху безкоштовний

ЦКАД-північ: 3-тя секція між Ленінградським шосе і М7 «Волга»

В рамках 3-й секції ЦКАД будується абсолютно нова траса, яка буде працювати в платному режимі. 105-кілометровий пусковий комплекс стане найдовшим в складі кільцевої магістралі. Дорога дозволить переміщатися з північного заходу Московської області на південний схід Підмосков'я буквально за годину.

Дорога дозволить переміщатися з північного заходу Московської області на південний схід Підмосков'я буквально за годину

Схема проходження 3-ої секції ЦКАД

Головна місцева визначна пам'ятка - величезний 1,5-кілометровий міст на 23 опорах, який простягнеться над Дмитровським шосе, каналом імені Москви і залізничною віткою Свалявського напрямки. Це одне з найбільших штучних споруд на всій ЦКАД. Уже сьогодні водії, що рухаються по Дмитрівці, можуть помітити в районі Ікші величезні бетонні підстави - звідси шляхопровід почне «рух» над шосе. Для безперешкодного проходу суден по воді буде встановлена ​​арка - її вже збирають на заводі і в найближчі місяці перевезуть до місця установки в розібраному стані. Для зрівнювання перепаду висот між правим і лівим берегами каналу будівельники розробили значну виїмку глибиною кілька десятків метрів і об'ємом 2,2 млн куб. метрів, через що місцевість на захід від майбутнього моста виглядає досить незвично. Витягнутий грунт, до речі, використовували для спорудження насипів на інших ділянках.

Майбутній міст через А-104, Савеловское напрямок залізниці і канал імені Москви

Будівництво 3-й секції почалося в грудні 2016 року, і якщо оцінювати загальний обсяг робіт, то на даний момент він виконаний приблизно на 30%. У багатьох місцях завершується укладання земляного полотна, місцями покладений і асфальт: загальна протяжність ділянок з нижнім шаром підстави - близько 11 км, в цьому році їх стане більше. Для цього в безпосередній близькості до траси вже змонтовано 4 асфальтобетонні заводи, їх скоро виведуть на повну потужність.

У складі 3-й секції - 69 штучних споруд (естакади, шляхопроводи). Вже добре видно обриси мостів через річки Чернавка, Черноголовка, Воря, Загребка. Почали зводити один з шляхопроводів через «Малу бетонку», хоча ще у вересні минулого року тут нічого не було. Йде будівництво розв'язки недалеко від Красноармійська: для цього зведена нова тимчасова автодорога, якою можуть користуватися жителі. Всю місцеву автодорожню мережу, по якій сьогодні їздить дорожня техніка, після закінчення робіт обов'язково відремонтують.

Всю місцеву автодорожню мережу, по якій сьогодні їздить дорожня техніка, після закінчення робіт обов'язково відремонтують

Майбутня розв'язка ЦКАД з М7 "Волга" (проект зараз допрацьовується)

Будівельники обіцяють закінчити 3-ю секцію ЦКАД до кінця 2019 року. Рух по ній можна запустити незалежно від інших секцій. Цікава деталь: секція будується таким чином, щоб в перспективі, коли це знадобиться, її можна було безболісно розширити ще на 2 смуги - для цього вже зараз на мостових спорудах ставляться широкі опори і посилений фундамент. Розширення передбачається вже в рамках другої черги ЦКАД - проекту, який може бути реалізований через 15-20 років. Детальніше про другу чергу читайте нижче.

Технічні характеристики 3-й секції ЦКАД:

Державне фінансування 42,2 млрд руб. Приватне фінансування 39,2 млрд руб Концесіонер Консорціум «Автодорожная будівельна корпорація»
(Співвласники - Європейський банк розвитку та реконструкції і група компаній «Автобан») Контрактна форма Концесія за схемою контракту життєвого циклу (з платою концедента) Загальна протяжність 105,3 км Перетинання з іншими магістралями М11 «Москва-Петербург», А107 Московське мале кільце, М8 «Холмогори», М7 «Волга» Кількість смуг руху 4 Категорія дороги 1A Прогнозована інтенсивність руху 43,5 тис. авто на добу Закінчення будівництва і запуск руху 2019 рік Режим руху Платний

ЦКАД південний схід: 1-я і 4-я секції, між М7 «Волга» і М3 «Україна»

1-ю секцію (від М4 «Дон» до М3 «Україна») будує Crocus Group. Компанія отримала цю ділянку в 2015 році після того, як держкомпанія «Автодор» довелося змінити проблемного виконавця.

Схема проходження 1-ї секції ЦКАД

Секція виявилася досить складною для будівництва: нова дорога проходить по дуже густозаселенной території. Проблема виникає з перенесенням всіляких комунікацій (близько 400 об'єктів) - нафтопродуктопроводів, водогонів, безлічі ЛЕП. Великий магістральний газопровід проходить, наприклад, уздовж Калузького шосе - зараз йде підготовка до його переносу.

У 2010-2011 роках, коли готувався проект, ніхто не знав про те, що з півдня Москва приросте величезними територіями, за якими буде проходити майбутня кільцева дорога. Все це, звичайно, не на жарт ускладнило всі процеси узгодження, але фахівці «Автодору» і Crocus Group спільно вирішують ці проблеми.

Технічні характеристики 1-ї секції ЦКАД:

Державне фінансування 42,1 млрд руб. Приватне фінансування 6,7 млрд руб. Виконавець Crocus Group Контрактна форма Довгострокове інвестиційну угоду Загальна протяжність 49,5 км Перетинання з іншими магістралями А130 Калуське шосе, М2 "Крим", М4 "Дон" Кількість смуг руху 4 Категорія дороги 1А Прогнозована інтенсивність руху 44,4 тис. Авто на добу Закінчення будівництва і запуск руху 2018 рік Режим руху платний

Інша непросте завдання - побудувати одну з найскладніших розв'язок в місці перетину М4 «Дон», А107 і майбутньої ЦКАД. Зараз тут вже забивають перші палі, це видно з землі і з повітря. Тут стикуються перший і четвертий пускові комплекси ЦКАД.

Незважаючи на всі складнощі, порядку 34-40% від усього запланованого обсягу робіт вже виконано. Якщо пролетіти над маршрутом майбутньої дороги, то можна побачити, як у багатьох місцях покладені кілометри земляного полотна. На деяких ділянках вже є щебенево-піщана суміш (це, по суті, фундамент для майбутньої дороги), подекуди покладений і асфальт. Це добре видно і з землі, бо в деяких місцях стара «бетонка» проходить буквально з 10-20 метрах від майбутньої ЦКАД. Якщо якихось додаткових складнощів не виникне, то в 2018 році 1-я секція ЦКАД повинна бути закінчена і пущена в експлуатацію. Є шанс, що деякі ділянки можна буде відкрити для руху автомобілів навіть раніше.

На 4-й секції (від М7 "Волга" до М4 "Дон") щосили розгорнуто роботи по підготовці території - переносяться комунікації, вирубуються просіки, вивозиться ґрунт. Вихід будівельної техніки на смугу планується найближчим часом.

Схема проходження 4-ї секції ЦКАД

Нагадаємо, що в червні 2017 року держкомпанія «Автодор» підписала концесійну угоду по будівництву та утриманню 4-ї секції з консорціумом «Південно-Східна магістраль», після чого певний час зайняв пошук стратегічних інвесторів. У лютому 2018 року в ході Російського інвестиційного форуму в Сочі були зафіксовані фінансові параметри. Інвесторами, які отримали частки в консорціумі, стали група компаній «Автобан», Російський фонд прямих інвестицій і турецька компанія Makyol. Остання має серйозний досвід в будівництві автодоріг не тільки в Туреччині, але і в Марокко, Азербайджані та Іраку.

Технічні характеристики 4-ї секції ЦКАД:

Державне фінансування 49,7 млрд руб. Приватне фінансування 28,8 млрд руб. Концесіонер ТОВ «Південно-Східна магістраль» Контрактна форма / td> Концесія за схемою контракту життєвого циклу (з платою концедента) Загальна протяжність 96,5 км Перетин з іншими магістралями М4 "Дон", М5 "Урал", Егорьевское шосе, А-107 , М7 "Волга" Кількість смуг руху 4 Категорія дороги 1А Прогнозована інтенсивність руху 40,3 тис. авто на добу Закінчення будівництва і запуск руху 2019 рік Режим руху платний

За ЦКАД - без шлагбаумів

Головною незручністю для користувачів платних доріг завжди були шлагбауми в пунктах справляння плати (ПВП), через які утворюються пробки, що особливо неприємно в «гарячий» дачний сезон. У деяких місцях можна збільшити кількість смуг руху (в область або до міста, в залежності від необхідності), але така опція доступна далеко не скрізь.

Більш прогресивною технологією є система freeflow, що дозволяє проїжджати ПВП без зупинки: камера зчитує номер автомобіля, що рухається, після чого визначається особовий рахунок власника, звідки списуються гроші за проїзд. Водієві навіть робити нічого не треба, все відбувається автоматично.

Freeflow планується використовувати і на ЦКАД. Тестова експлуатація системи розпочнеться, можливо, вже в цьому році і завершиться до літа 2019 року, заявив нещодавно перший заступник міністра транспорту РФ Євген Дітріх. «Система повинна якийсь час пропрацювати в режимі пілотної експлуатації, щоб люди подивилися на неї, звикли і зрозуміли, що це таке, - розповів він. - За попередніми оцінками, період тестової експлуатації повинен закінчитися до травня-червня наступного року ». Проектом freeflow буде займатися єдиний оператор, який створить держкомпанія «Автодор».

Для того щоб проїзд без шлагбаумів заробив, необхідні зміни в КоАП РФ: потрібно ввести штрафи для водіїв, які вирішать проїхати по платному ділянці, не внісши оплати. Відповідні поправки в законодавство вже розроблені Мінтрансом і незабаром плануються до внесення до Держдуми. Передбачуваний розмір штрафу - 5 тис. Руб. Експерти зараз обговорюють, куди він повинен йти - в бюджет держави або концесіонера.

Експерти зараз обговорюють, куди він повинен йти - в бюджет держави або концесіонера

Так буде виглядати пункт справляння плани на ЦКАД, який передбачає застосування технології Freeflow

ЦКАД-2: міф чи реальність?

З точки зору обивателя здається дивним планувати розширення дороги, яка ще не побудована. Але насправді в цьому є певна логіка. Наприклад, коли в далекі 70-е проектувалося Новоризьке шосе, то потоки транспорту були невеликі, чотирьох смуг було цілком достатньо.

Але радянські інженери вирішили залишити нащадкам доробок у вигляді розділової смуги, яку можна було б використовувати для розширення проїжджої частини. Чим, в результаті, наступне покоління шляховиків і скористалося.

Попередня схема проходження перспективної 2-ий секції ЦКАД

Взагалі, це стандартна західна практика - починати за 20-30 років готувати коридори під майбутні траси. З ЦКАД схожа ситуація. Уже зараз зрозуміло, що через кілька десятиліть може виникнути потреба розширення і цієї магістралі, тим більше що її планується використовувати в складі кількох міжнародних транспортних коридорів.

У технічній документації до секцій згадується «друга черга», яка буде проектуватися після зростання транспортної завантаження першої черги ЦКАД. В рамках 3-й секції вже заплановано розширення з 4 до 6 смуг, будівництво східного виходу на Дмитрівське шосе, північного виходу на Ногінськ, розв'язок з автодорогою «Пушкіно - Красноармійськ» і з Щолковський шосе. На одній з дільниць 4-ї секції, можливо, станеться розширення числа смуг з 6 до 8 і буде побудована розв'язка з автодорогою «ММК-Чечевілово-МБК».

В рамках другої черги, швидше за все, з'явиться і таємнича 2-я секція - Г-подібний «відросток» від основного кільця, який буде починатися десь між М3 і М2. Історія цієї ділянки, насправді, не така вже й загадкова: під час розробки проектувальникам не дозволили пройти поруч із землями Таманської дивізії (належать Міноборони), тому ЦКАД була перенаправлено в інший бік - в обхід Наро-Фомінськ. Пізніше було вирішено робити основне кільце по іншому маршруту - по «бетонці», а 2-ю секцію залишити на майбутнє. Не виключено, що коли-небудь, через 10-30 років, вона стане початком нового інфраструктурного проекту - дублера ділянки «Великий бетонки» під назвою ЦКАД-2.

Дорога йде обертом - Картина дня - Коммерсант

Ще недавно Центральна кільцева автодорога (ЦКАД) вважалася проектом на далеку перспективу, але сьогодні магістраль вже починає набувати реальних обрисів. У минулому році перша ділянка ЦКАД на обході Звенигорода був відкритий для руху. Решта пускові комплекси активно будуються - у багатьох місцях покладений асфальт, видно обриси нових розв'язок. Про те, як йде робота над ЦКАД - в партнерському проекті "Комерсант" і держкомпанії «Автодор».


Нова кільцева магістраль (індекс А-113) пройде по території Московської області. Майбутня траса поділена на 4 секції: 1-я (південна), 3-тя (північна), 4-я (східна) і 5-я (західна). 2-я існує поки у вигляді перспективного проекту. Найактивніше зараз будуються 5-а, 3-я і 1-я секції.

ЦКАД захід: 5-я секція між Київським і Ленінградським шосе

У порівнянні з рештою ділянками майбутньої кільцевої магістралі 5-я секція ЦКАД є, здебільшого, реконструйовану «Малу бетонку»: А107 буде розширена до 4 смуг, з неї приберуть багато світлофорів, з'являться нові розв'язки.

У порівнянні з рештою ділянками майбутньої кільцевої магістралі 5-я секція ЦКАД є, здебільшого, реконструйовану «Малу бетонку»: А107 буде розширена до 4 смуг, з неї приберуть багато світлофорів, з'являться нові розв'язки

Схема проходження 5-ої секції ЦКАД

Варіант будівництва нової траси з нуля в цьому місці розглядався, але ще на стадії проекту стало зрозуміло, що для цього доведеться зносити занадто багато житлових будинків. Зваживши всі за і проти (включаючи фінансові витрати на виплату компенсацій за викуп землі), прийняли рішення не створювати громадянам зайвих незручностей і розширити А107, зробивши в багатьох місцях обходи населених пунктів. Загальна протяжність ділянок нових доріг в складі 5-ї секції - 28,3 км, що реконструюються - 41,5 км. Ця секція буде єдиним безкоштовним ділянкою протягом усього ЦКАД - законодавство забороняє брати плату за проїзд за відсутності безкоштовного альтернативного об'їзду.

Єдиний на ЦКАД ділянку, який вже пущений в експлуатацію, розташований саме в складі 5-ї секції. Йдеться про 3,6-кілометровому обході Звенигорода, рух по якому відкрили на початку листопада 2017 року. Транспортний ефект вже видно неозброєним поглядом: через історичний центр Звенигорода стало проїжджати істотно менше автомобілів. Раніше через те, що А-107 проходить прямо через місто, на перехрестях накопичувалось велика кількість вантажівок, що вкрай негативно позначалося на екології і стані древніх монастирів, садиб та музейних комплексів.

Раніше через те, що А-107 проходить прямо через місто, на перехрестях накопичувалось велика кількість вантажівок, що вкрай негативно позначалося на екології і стані древніх монастирів, садиб та музейних комплексів

Майбутня розв'язка ЦКАД з М1 "Білорусь"

Щоб отримати уявлення про те, що відбувається на секції, потрібно зробити своєрідну «віртуальну» екскурсію, рухаючись з півдня на північ по «бетонці». На ділянці між селищем Жедочі (тут і починається 5-я секція) і Київським шосе вздовж А107 побудовано дві нові смуги руху протяжністю близько 7 км - по ним вже їдуть автомобілі. Сама «бетонка» тут закрита на реконструкцію - це стандартна схема перепуску руху під час ремонту.

На відрізку між Київським шосе і М1 «Білорусь» водії вже побачили новий міст через Десну і новий 1,6-кілометровий обхід Юшков. Далі починається складна ділянка реконструкції в зоні щільної забудови - для цих робіт уже визначено підрядні організації, скоро почнеться будівництво. Уже після перетину з М1 буде побудована нова дорога вздовж Петровського шосе, яка повинна влитися в новий шляхопровід (проект ФКУ «Центравтомагістраль», структурного підрозділу Росавтодора), за яким водії будуть потрапляти до Можайському шосе. Тут буде нова дорога (земляне полотно вже укладено, в квітні почалося укладання асфальту), яка піде в обхід населених пунктів до естакади над залізничною станцією «Звенигород» - її будівництво почалося ще минулої осені.

Тут буде нова дорога (земляне полотно вже укладено, в квітні почалося укладання асфальту), яка піде в обхід населених пунктів до естакади над залізничною станцією «Звенигород» - її будівництво почалося ще минулої осені

Майбутня розв'язка ЦКАД з М10 "Росія"

З цієї естакаді водії будуть потрапляти на обхід Звенигорода, вже побудований і запущений в експлуатацію. Потім рух знову буде йти по розширюється «бетонці». Відразу за Ильинским шосе, на ділянці протяжністю близько 2,5 км, рух транспорту вже перепущено на дві нові смуги, а дві старі закриті на ремонт. Аналогічна ситуація на ділянці від М9 до М10: тут автомобілі вже їдуть за новою проїжджої частини. У місці перетину з М10 5-я секція закінчується.

Основна робота зараз ведеться зі зведення штучних споруд - мостів, шляхопроводів і естакад, їх готовність оцінюється підрядниками приблизно в 80%. «Готовність» в даному випадку означає, що спорудження готові до укладання асфальту - саме покриття будуть наносити вже безпосередньо перед запуском руху автомобілів.

Технічні характеристики 5-ї секції ЦКАД:

Державне фінансування 37,4 млрд руб. Приватне фінансування 4,8 млрд руб. Виконавець ТОВ «Кільцева Магістраль» Контрактна форма Довгострокове інвестиційну угоду Загальна протяжність 76,4 км Перетинання з іншими магістралями М3 «Україна», М1 «Білорусь», М9 «Балтія», Волоколамськоє, Пятницкое і Ленінградське шосе Кількість смуг руху 4 Категорія дороги 2 Прогнозована інтенсивність руху 26,6 тис. авто на добу Закінчення будівництва і запуск руху грудень 2018 року Режим руху безкоштовний

ЦКАД-північ: 3-тя секція між Ленінградським шосе і М7 «Волга»

В рамках 3-й секції ЦКАД будується абсолютно нова траса, яка буде працювати в платному режимі. 105-кілометровий пусковий комплекс стане найдовшим в складі кільцевої магістралі. Дорога дозволить переміщатися з північного заходу Московської області на південний схід Підмосков'я буквально за годину.

Дорога дозволить переміщатися з північного заходу Московської області на південний схід Підмосков'я буквально за годину

Схема проходження 3-ої секції ЦКАД

Головна місцева визначна пам'ятка - величезний 1,5-кілометровий міст на 23 опорах, який простягнеться над Дмитровським шосе, каналом імені Москви і залізничною віткою Свалявського напрямки. Це одне з найбільших штучних споруд на всій ЦКАД. Уже сьогодні водії, що рухаються по Дмитрівці, можуть помітити в районі Ікші величезні бетонні підстави - звідси шляхопровід почне «рух» над шосе. Для безперешкодного проходу суден по воді буде встановлена ​​арка - її вже збирають на заводі і в найближчі місяці перевезуть до місця установки в розібраному стані. Для зрівнювання перепаду висот між правим і лівим берегами каналу будівельники розробили значну виїмку глибиною кілька десятків метрів і об'ємом 2,2 млн куб. метрів, через що місцевість на захід від майбутнього моста виглядає досить незвично. Витягнутий грунт, до речі, використовували для спорудження насипів на інших ділянках.

Майбутній міст через А-104, Савеловское напрямок залізниці і канал імені Москви

Будівництво 3-й секції почалося в грудні 2016 року, і якщо оцінювати загальний обсяг робіт, то на даний момент він виконаний приблизно на 30%. У багатьох місцях завершується укладання земляного полотна, місцями покладений і асфальт: загальна протяжність ділянок з нижнім шаром підстави - близько 11 км, в цьому році їх стане більше. Для цього в безпосередній близькості до траси вже змонтовано 4 асфальтобетонні заводи, їх скоро виведуть на повну потужність.

У складі 3-й секції - 69 штучних споруд (естакади, шляхопроводи). Вже добре видно обриси мостів через річки Чернавка, Черноголовка, Воря, Загребка. Почали зводити один з шляхопроводів через «Малу бетонку», хоча ще у вересні минулого року тут нічого не було. Йде будівництво розв'язки недалеко від Красноармійська: для цього зведена нова тимчасова автодорога, якою можуть користуватися жителі. Всю місцеву автодорожню мережу, по якій сьогодні їздить дорожня техніка, після закінчення робіт обов'язково відремонтують.

Всю місцеву автодорожню мережу, по якій сьогодні їздить дорожня техніка, після закінчення робіт обов'язково відремонтують

Майбутня розв'язка ЦКАД з М7 "Волга" (проект зараз допрацьовується)

Будівельники обіцяють закінчити 3-ю секцію ЦКАД до кінця 2019 року. Рух по ній можна запустити незалежно від інших секцій. Цікава деталь: секція будується таким чином, щоб в перспективі, коли це знадобиться, її можна було безболісно розширити ще на 2 смуги - для цього вже зараз на мостових спорудах ставляться широкі опори і посилений фундамент. Розширення передбачається вже в рамках другої черги ЦКАД - проекту, який може бути реалізований через 15-20 років. Детальніше про другу чергу читайте нижче.

Технічні характеристики 3-й секції ЦКАД:

Державне фінансування 42,2 млрд руб. Приватне фінансування 39,2 млрд руб Концесіонер Консорціум «Автодорожная будівельна корпорація»
(Співвласники - Європейський банк розвитку та реконструкції і група компаній «Автобан») Контрактна форма Концесія за схемою контракту життєвого циклу (з платою концедента) Загальна протяжність 105,3 км Перетинання з іншими магістралями М11 «Москва-Петербург», А107 Московське мале кільце, М8 «Холмогори», М7 «Волга» Кількість смуг руху 4 Категорія дороги 1A Прогнозована інтенсивність руху 43,5 тис. авто на добу Закінчення будівництва і запуск руху 2019 рік Режим руху Платний

ЦКАД південний схід: 1-я і 4-я секції, між М7 «Волга» і М3 «Україна»

1-ю секцію (від М4 «Дон» до М3 «Україна») будує Crocus Group. Компанія отримала цю ділянку в 2015 році після того, як держкомпанія «Автодор» довелося змінити проблемного виконавця.

Схема проходження 1-ї секції ЦКАД

Секція виявилася досить складною для будівництва: нова дорога проходить по дуже густозаселенной території. Проблема виникає з перенесенням всіляких комунікацій (близько 400 об'єктів) - нафтопродуктопроводів, водогонів, безлічі ЛЕП. Великий магістральний газопровід проходить, наприклад, уздовж Калузького шосе - зараз йде підготовка до його переносу.

У 2010-2011 роках, коли готувався проект, ніхто не знав про те, що з півдня Москва приросте величезними територіями, за якими буде проходити майбутня кільцева дорога. Все це, звичайно, не на жарт ускладнило всі процеси узгодження, але фахівці «Автодору» і Crocus Group спільно вирішують ці проблеми.

Технічні характеристики 1-ї секції ЦКАД:

Державне фінансування 42,1 млрд руб. Приватне фінансування 6,7 млрд руб. Виконавець Crocus Group Контрактна форма Довгострокове інвестиційну угоду Загальна протяжність 49,5 км Перетинання з іншими магістралями А130 Калуське шосе, М2 "Крим", М4 "Дон" Кількість смуг руху 4 Категорія дороги 1А Прогнозована інтенсивність руху 44,4 тис. Авто на добу Закінчення будівництва і запуск руху 2018 рік Режим руху платний

Інша непросте завдання - побудувати одну з найскладніших розв'язок в місці перетину М4 «Дон», А107 і майбутньої ЦКАД. Зараз тут вже забивають перші палі, це видно з землі і з повітря. Тут стикуються перший і четвертий пускові комплекси ЦКАД.

Незважаючи на всі складнощі, порядку 34-40% від усього запланованого обсягу робіт вже виконано. Якщо пролетіти над маршрутом майбутньої дороги, то можна побачити, як у багатьох місцях покладені кілометри земляного полотна. На деяких ділянках вже є щебенево-піщана суміш (це, по суті, фундамент для майбутньої дороги), подекуди покладений і асфальт. Це добре видно і з землі, бо в деяких місцях стара «бетонка» проходить буквально з 10-20 метрах від майбутньої ЦКАД. Якщо якихось додаткових складнощів не виникне, то в 2018 році 1-я секція ЦКАД повинна бути закінчена і пущена в експлуатацію. Є шанс, що деякі ділянки можна буде відкрити для руху автомобілів навіть раніше.

На 4-й секції (від М7 "Волга" до М4 "Дон") щосили розгорнуто роботи по підготовці території - переносяться комунікації, вирубуються просіки, вивозиться ґрунт. Вихід будівельної техніки на смугу планується найближчим часом.

Схема проходження 4-ї секції ЦКАД

Нагадаємо, що в червні 2017 року держкомпанія «Автодор» підписала концесійну угоду по будівництву та утриманню 4-ї секції з консорціумом «Південно-Східна магістраль», після чого певний час зайняв пошук стратегічних інвесторів. У лютому 2018 року в ході Російського інвестиційного форуму в Сочі були зафіксовані фінансові параметри. Інвесторами, які отримали частки в консорціумі, стали група компаній «Автобан», Російський фонд прямих інвестицій і турецька компанія Makyol. Остання має серйозний досвід в будівництві автодоріг не тільки в Туреччині, але і в Марокко, Азербайджані та Іраку.

Технічні характеристики 4-ї секції ЦКАД:

Державне фінансування 49,7 млрд руб. Приватне фінансування 28,8 млрд руб. Концесіонер ТОВ «Південно-Східна магістраль» Контрактна форма / td> Концесія за схемою контракту життєвого циклу (з платою концедента) Загальна протяжність 96,5 км Перетин з іншими магістралями М4 "Дон", М5 "Урал", Егорьевское шосе, А-107 , М7 "Волга" Кількість смуг руху 4 Категорія дороги 1А Прогнозована інтенсивність руху 40,3 тис. авто на добу Закінчення будівництва і запуск руху 2019 рік Режим руху платний

За ЦКАД - без шлагбаумів

Головною незручністю для користувачів платних доріг завжди були шлагбауми в пунктах справляння плати (ПВП), через які утворюються пробки, що особливо неприємно в «гарячий» дачний сезон. У деяких місцях можна збільшити кількість смуг руху (в область або до міста, в залежності від необхідності), але така опція доступна далеко не скрізь.

Більш прогресивною технологією є система freeflow, що дозволяє проїжджати ПВП без зупинки: камера зчитує номер автомобіля, що рухається, після чого визначається особовий рахунок власника, звідки списуються гроші за проїзд. Водієві навіть робити нічого не треба, все відбувається автоматично.

Freeflow планується використовувати і на ЦКАД. Тестова експлуатація системи розпочнеться, можливо, вже в цьому році і завершиться до літа 2019 року, заявив нещодавно перший заступник міністра транспорту РФ Євген Дітріх. «Система повинна якийсь час пропрацювати в режимі пілотної експлуатації, щоб люди подивилися на неї, звикли і зрозуміли, що це таке, - розповів він. - За попередніми оцінками, період тестової експлуатації повинен закінчитися до травня-червня наступного року ». Проектом freeflow буде займатися єдиний оператор, який створить держкомпанія «Автодор».

Для того щоб проїзд без шлагбаумів заробив, необхідні зміни в КоАП РФ: потрібно ввести штрафи для водіїв, які вирішать проїхати по платному ділянці, не внісши оплати. Відповідні поправки в законодавство вже розроблені Мінтрансом і незабаром плануються до внесення до Держдуми. Передбачуваний розмір штрафу - 5 тис. Руб. Експерти зараз обговорюють, куди він повинен йти - в бюджет держави або концесіонера.

Експерти зараз обговорюють, куди він повинен йти - в бюджет держави або концесіонера

Так буде виглядати пункт справляння плани на ЦКАД, який передбачає застосування технології Freeflow

ЦКАД-2: міф чи реальність?

З точки зору обивателя здається дивним планувати розширення дороги, яка ще не побудована. Але насправді в цьому є певна логіка. Наприклад, коли в далекі 70-е проектувалося Новоризьке шосе, то потоки транспорту були невеликі, чотирьох смуг було цілком достатньо.

Але радянські інженери вирішили залишити нащадкам доробок у вигляді розділової смуги, яку можна було б використовувати для розширення проїжджої частини. Чим, в результаті, наступне покоління шляховиків і скористалося.

Попередня схема проходження перспективної 2-ий секції ЦКАД

Взагалі, це стандартна західна практика - починати за 20-30 років готувати коридори під майбутні траси. З ЦКАД схожа ситуація. Уже зараз зрозуміло, що через кілька десятиліть може виникнути потреба розширення і цієї магістралі, тим більше що її планується використовувати в складі кількох міжнародних транспортних коридорів.

У технічній документації до секцій згадується «друга черга», яка буде проектуватися після зростання транспортної завантаження першої черги ЦКАД. В рамках 3-й секції вже заплановано розширення з 4 до 6 смуг, будівництво східного виходу на Дмитрівське шосе, північного виходу на Ногінськ, розв'язок з автодорогою «Пушкіно - Красноармійськ» і з Щолковський шосе. На одній з дільниць 4-ї секції, можливо, станеться розширення числа смуг з 6 до 8 і буде побудована розв'язка з автодорогою «ММК-Чечевілово-МБК».

В рамках другої черги, швидше за все, з'явиться і таємнича 2-я секція - Г-подібний «відросток» від основного кільця, який буде починатися десь між М3 і М2. Історія цієї ділянки, насправді, не така вже й загадкова: під час розробки проектувальникам не дозволили пройти поруч із землями Таманської дивізії (належать Міноборони), тому ЦКАД була перенаправлено в інший бік - в обхід Наро-Фомінськ. Пізніше було вирішено робити основне кільце по іншому маршруту - по «бетонці», а 2-ю секцію залишити на майбутнє. Не виключено, що коли-небудь, через 10-30 років, вона стане початком нового інфраструктурного проекту - дублера ділянки «Великий бетонки» під назвою ЦКАД-2.

Дорога йде обертом - Картина дня - Коммерсант

Ще недавно Центральна кільцева автодорога (ЦКАД) вважалася проектом на далеку перспективу, але сьогодні магістраль вже починає набувати реальних обрисів. У минулому році перша ділянка ЦКАД на обході Звенигорода був відкритий для руху. Решта пускові комплекси активно будуються - у багатьох місцях покладений асфальт, видно обриси нових розв'язок. Про те, як йде робота над ЦКАД - в партнерському проекті "Комерсант" і держкомпанії «Автодор».


Нова кільцева магістраль (індекс А-113) пройде по території Московської області. Майбутня траса поділена на 4 секції: 1-я (південна), 3-тя (північна), 4-я (східна) і 5-я (західна). 2-я існує поки у вигляді перспективного проекту. Найактивніше зараз будуються 5-а, 3-я і 1-я секції.

ЦКАД захід: 5-я секція між Київським і Ленінградським шосе

У порівнянні з рештою ділянками майбутньої кільцевої магістралі 5-я секція ЦКАД є, здебільшого, реконструйовану «Малу бетонку»: А107 буде розширена до 4 смуг, з неї приберуть багато світлофорів, з'являться нові розв'язки.

У порівнянні з рештою ділянками майбутньої кільцевої магістралі 5-я секція ЦКАД є, здебільшого, реконструйовану «Малу бетонку»: А107 буде розширена до 4 смуг, з неї приберуть багато світлофорів, з'являться нові розв'язки

Схема проходження 5-ої секції ЦКАД

Варіант будівництва нової траси з нуля в цьому місці розглядався, але ще на стадії проекту стало зрозуміло, що для цього доведеться зносити занадто багато житлових будинків. Зваживши всі за і проти (включаючи фінансові витрати на виплату компенсацій за викуп землі), прийняли рішення не створювати громадянам зайвих незручностей і розширити А107, зробивши в багатьох місцях обходи населених пунктів. Загальна протяжність ділянок нових доріг в складі 5-ї секції - 28,3 км, що реконструюються - 41,5 км. Ця секція буде єдиним безкоштовним ділянкою протягом усього ЦКАД - законодавство забороняє брати плату за проїзд за відсутності безкоштовного альтернативного об'їзду.

Єдиний на ЦКАД ділянку, який вже пущений в експлуатацію, розташований саме в складі 5-ї секції. Йдеться про 3,6-кілометровому обході Звенигорода, рух по якому відкрили на початку листопада 2017 року. Транспортний ефект вже видно неозброєним поглядом: через історичний центр Звенигорода стало проїжджати істотно менше автомобілів. Раніше через те, що А-107 проходить прямо через місто, на перехрестях накопичувалось велика кількість вантажівок, що вкрай негативно позначалося на екології і стані древніх монастирів, садиб та музейних комплексів.

Раніше через те, що А-107 проходить прямо через місто, на перехрестях накопичувалось велика кількість вантажівок, що вкрай негативно позначалося на екології і стані древніх монастирів, садиб та музейних комплексів

Майбутня розв'язка ЦКАД з М1 "Білорусь"

Щоб отримати уявлення про те, що відбувається на секції, потрібно зробити своєрідну «віртуальну» екскурсію, рухаючись з півдня на північ по «бетонці». На ділянці між селищем Жедочі (тут і починається 5-я секція) і Київським шосе вздовж А107 побудовано дві нові смуги руху протяжністю близько 7 км - по ним вже їдуть автомобілі. Сама «бетонка» тут закрита на реконструкцію - це стандартна схема перепуску руху під час ремонту.

На відрізку між Київським шосе і М1 «Білорусь» водії вже побачили новий міст через Десну і новий 1,6-кілометровий обхід Юшков. Далі починається складна ділянка реконструкції в зоні щільної забудови - для цих робіт уже визначено підрядні організації, скоро почнеться будівництво. Уже після перетину з М1 буде побудована нова дорога вздовж Петровського шосе, яка повинна влитися в новий шляхопровід (проект ФКУ «Центравтомагістраль», структурного підрозділу Росавтодора), за яким водії будуть потрапляти до Можайському шосе. Тут буде нова дорога (земляне полотно вже укладено, в квітні почалося укладання асфальту), яка піде в обхід населених пунктів до естакади над залізничною станцією «Звенигород» - її будівництво почалося ще минулої осені.

Тут буде нова дорога (земляне полотно вже укладено, в квітні почалося укладання асфальту), яка піде в обхід населених пунктів до естакади над залізничною станцією «Звенигород» - її будівництво почалося ще минулої осені

Майбутня розв'язка ЦКАД з М10 "Росія"

З цієї естакаді водії будуть потрапляти на обхід Звенигорода, вже побудований і запущений в експлуатацію. Потім рух знову буде йти по розширюється «бетонці». Відразу за Ильинским шосе, на ділянці протяжністю близько 2,5 км, рух транспорту вже перепущено на дві нові смуги, а дві старі закриті на ремонт. Аналогічна ситуація на ділянці від М9 до М10: тут автомобілі вже їдуть за новою проїжджої частини. У місці перетину з М10 5-я секція закінчується.

Основна робота зараз ведеться зі зведення штучних споруд - мостів, шляхопроводів і естакад, їх готовність оцінюється підрядниками приблизно в 80%. «Готовність» в даному випадку означає, що спорудження готові до укладання асфальту - саме покриття будуть наносити вже безпосередньо перед запуском руху автомобілів.

Технічні характеристики 5-ї секції ЦКАД:

Державне фінансування 37,4 млрд руб. Приватне фінансування 4,8 млрд руб. Виконавець ТОВ «Кільцева Магістраль» Контрактна форма Довгострокове інвестиційну угоду Загальна протяжність 76,4 км Перетинання з іншими магістралями М3 «Україна», М1 «Білорусь», М9 «Балтія», Волоколамськоє, Пятницкое і Ленінградське шосе Кількість смуг руху 4 Категорія дороги 2 Прогнозована інтенсивність руху 26,6 тис. авто на добу Закінчення будівництва і запуск руху грудень 2018 року Режим руху безкоштовний

ЦКАД-північ: 3-тя секція між Ленінградським шосе і М7 «Волга»

В рамках 3-й секції ЦКАД будується абсолютно нова траса, яка буде працювати в платному режимі. 105-кілометровий пусковий комплекс стане найдовшим в складі кільцевої магістралі. Дорога дозволить переміщатися з північного заходу Московської області на південний схід Підмосков'я буквально за годину.

Дорога дозволить переміщатися з північного заходу Московської області на південний схід Підмосков'я буквально за годину

Схема проходження 3-ої секції ЦКАД

Головна місцева визначна пам'ятка - величезний 1,5-кілометровий міст на 23 опорах, який простягнеться над Дмитровським шосе, каналом імені Москви і залізничною віткою Свалявського напрямки. Це одне з найбільших штучних споруд на всій ЦКАД. Уже сьогодні водії, що рухаються по Дмитрівці, можуть помітити в районі Ікші величезні бетонні підстави - звідси шляхопровід почне «рух» над шосе. Для безперешкодного проходу суден по воді буде встановлена ​​арка - її вже збирають на заводі і в найближчі місяці перевезуть до місця установки в розібраному стані. Для зрівнювання перепаду висот між правим і лівим берегами каналу будівельники розробили значну виїмку глибиною кілька десятків метрів і об'ємом 2,2 млн куб. метрів, через що місцевість на захід від майбутнього моста виглядає досить незвично. Витягнутий грунт, до речі, використовували для спорудження насипів на інших ділянках.

Майбутній міст через А-104, Савеловское напрямок залізниці і канал імені Москви

Будівництво 3-й секції почалося в грудні 2016 року, і якщо оцінювати загальний обсяг робіт, то на даний момент він виконаний приблизно на 30%. У багатьох місцях завершується укладання земляного полотна, місцями покладений і асфальт: загальна протяжність ділянок з нижнім шаром підстави - близько 11 км, в цьому році їх стане більше. Для цього в безпосередній близькості до траси вже змонтовано 4 асфальтобетонні заводи, їх скоро виведуть на повну потужність.

У складі 3-й секції - 69 штучних споруд (естакади, шляхопроводи). Вже добре видно обриси мостів через річки Чернавка, Черноголовка, Воря, Загребка. Почали зводити один з шляхопроводів через «Малу бетонку», хоча ще у вересні минулого року тут нічого не було. Йде будівництво розв'язки недалеко від Красноармійська: для цього зведена нова тимчасова автодорога, якою можуть користуватися жителі. Всю місцеву автодорожню мережу, по якій сьогодні їздить дорожня техніка, після закінчення робіт обов'язково відремонтують.

Всю місцеву автодорожню мережу, по якій сьогодні їздить дорожня техніка, після закінчення робіт обов'язково відремонтують

Майбутня розв'язка ЦКАД з М7 "Волга" (проект зараз допрацьовується)

Будівельники обіцяють закінчити 3-ю секцію ЦКАД до кінця 2019 року. Рух по ній можна запустити незалежно від інших секцій. Цікава деталь: секція будується таким чином, щоб в перспективі, коли це знадобиться, її можна було безболісно розширити ще на 2 смуги - для цього вже зараз на мостових спорудах ставляться широкі опори і посилений фундамент. Розширення передбачається вже в рамках другої черги ЦКАД - проекту, який може бути реалізований через 15-20 років. Детальніше про другу чергу читайте нижче.

Технічні характеристики 3-й секції ЦКАД:

Державне фінансування 42,2 млрд руб. Приватне фінансування 39,2 млрд руб Концесіонер Консорціум «Автодорожная будівельна корпорація»
(Співвласники - Європейський банк розвитку та реконструкції і група компаній «Автобан») Контрактна форма Концесія за схемою контракту життєвого циклу (з платою концедента) Загальна протяжність 105,3 км Перетинання з іншими магістралями М11 «Москва-Петербург», А107 Московське мале кільце, М8 «Холмогори», М7 «Волга» Кількість смуг руху 4 Категорія дороги 1A Прогнозована інтенсивність руху 43,5 тис. авто на добу Закінчення будівництва і запуск руху 2019 рік Режим руху Платний

ЦКАД південний схід: 1-я і 4-я секції, між М7 «Волга» і М3 «Україна»

1-ю секцію (від М4 «Дон» до М3 «Україна») будує Crocus Group. Компанія отримала цю ділянку в 2015 році після того, як держкомпанія «Автодор» довелося змінити проблемного виконавця.

Схема проходження 1-ї секції ЦКАД

Секція виявилася досить складною для будівництва: нова дорога проходить по дуже густозаселенной території. Проблема виникає з перенесенням всіляких комунікацій (близько 400 об'єктів) - нафтопродуктопроводів, водогонів, безлічі ЛЕП. Великий магістральний газопровід проходить, наприклад, уздовж Калузького шосе - зараз йде підготовка до його переносу.

У 2010-2011 роках, коли готувався проект, ніхто не знав про те, що з півдня Москва приросте величезними територіями, за якими буде проходити майбутня кільцева дорога. Все це, звичайно, не на жарт ускладнило всі процеси узгодження, але фахівці «Автодору» і Crocus Group спільно вирішують ці проблеми.

Технічні характеристики 1-ї секції ЦКАД:

Державне фінансування 42,1 млрд руб. Приватне фінансування 6,7 млрд руб. Виконавець Crocus Group Контрактна форма Довгострокове інвестиційну угоду Загальна протяжність 49,5 км Перетинання з іншими магістралями А130 Калуське шосе, М2 "Крим", М4 "Дон" Кількість смуг руху 4 Категорія дороги 1А Прогнозована інтенсивність руху 44,4 тис. Авто на добу Закінчення будівництва і запуск руху 2018 рік Режим руху платний

Інша непросте завдання - побудувати одну з найскладніших розв'язок в місці перетину М4 «Дон», А107 і майбутньої ЦКАД. Зараз тут вже забивають перші палі, це видно з землі і з повітря. Тут стикуються перший і четвертий пускові комплекси ЦКАД.

Незважаючи на всі складнощі, порядку 34-40% від усього запланованого обсягу робіт вже виконано. Якщо пролетіти над маршрутом майбутньої дороги, то можна побачити, як у багатьох місцях покладені кілометри земляного полотна. На деяких ділянках вже є щебенево-піщана суміш (це, по суті, фундамент для майбутньої дороги), подекуди покладений і асфальт. Це добре видно і з землі, бо в деяких місцях стара «бетонка» проходить буквально з 10-20 метрах від майбутньої ЦКАД. Якщо якихось додаткових складнощів не виникне, то в 2018 році 1-я секція ЦКАД повинна бути закінчена і пущена в експлуатацію. Є шанс, що деякі ділянки можна буде відкрити для руху автомобілів навіть раніше.

На 4-й секції (від М7 "Волга" до М4 "Дон") щосили розгорнуто роботи по підготовці території - переносяться комунікації, вирубуються просіки, вивозиться ґрунт. Вихід будівельної техніки на смугу планується найближчим часом.

Схема проходження 4-ї секції ЦКАД

Нагадаємо, що в червні 2017 року держкомпанія «Автодор» підписала концесійну угоду по будівництву та утриманню 4-ї секції з консорціумом «Південно-Східна магістраль», після чого певний час зайняв пошук стратегічних інвесторів. У лютому 2018 року в ході Російського інвестиційного форуму в Сочі були зафіксовані фінансові параметри. Інвесторами, які отримали частки в консорціумі, стали група компаній «Автобан», Російський фонд прямих інвестицій і турецька компанія Makyol. Остання має серйозний досвід в будівництві автодоріг не тільки в Туреччині, але і в Марокко, Азербайджані та Іраку.

Технічні характеристики 4-ї секції ЦКАД:

Державне фінансування 49,7 млрд руб. Приватне фінансування 28,8 млрд руб. Концесіонер ТОВ «Південно-Східна магістраль» Контрактна форма / td> Концесія за схемою контракту життєвого циклу (з платою концедента) Загальна протяжність 96,5 км Перетин з іншими магістралями М4 "Дон", М5 "Урал", Егорьевское шосе, А-107 , М7 "Волга" Кількість смуг руху 4 Категорія дороги 1А Прогнозована інтенсивність руху 40,3 тис. авто на добу Закінчення будівництва і запуск руху 2019 рік Режим руху платний

За ЦКАД - без шлагбаумів

Головною незручністю для користувачів платних доріг завжди були шлагбауми в пунктах справляння плати (ПВП), через які утворюються пробки, що особливо неприємно в «гарячий» дачний сезон. У деяких місцях можна збільшити кількість смуг руху (в область або до міста, в залежності від необхідності), але така опція доступна далеко не скрізь.

Більш прогресивною технологією є система freeflow, що дозволяє проїжджати ПВП без зупинки: камера зчитує номер автомобіля, що рухається, після чого визначається особовий рахунок власника, звідки списуються гроші за проїзд. Водієві навіть робити нічого не треба, все відбувається автоматично.

Freeflow планується використовувати і на ЦКАД. Тестова експлуатація системи розпочнеться, можливо, вже в цьому році і завершиться до літа 2019 року, заявив нещодавно перший заступник міністра транспорту РФ Євген Дітріх. «Система повинна якийсь час пропрацювати в режимі пілотної експлуатації, щоб люди подивилися на неї, звикли і зрозуміли, що це таке, - розповів він. - За попередніми оцінками, період тестової експлуатації повинен закінчитися до травня-червня наступного року ». Проектом freeflow буде займатися єдиний оператор, який створить держкомпанія «Автодор».

Для того щоб проїзд без шлагбаумів заробив, необхідні зміни в КоАП РФ: потрібно ввести штрафи для водіїв, які вирішать проїхати по платному ділянці, не внісши оплати. Відповідні поправки в законодавство вже розроблені Мінтрансом і незабаром плануються до внесення до Держдуми. Передбачуваний розмір штрафу - 5 тис. Руб. Експерти зараз обговорюють, куди він повинен йти - в бюджет держави або концесіонера.

Експерти зараз обговорюють, куди він повинен йти - в бюджет держави або концесіонера

Так буде виглядати пункт справляння плани на ЦКАД, який передбачає застосування технології Freeflow

ЦКАД-2: міф чи реальність?

З точки зору обивателя здається дивним планувати розширення дороги, яка ще не побудована. Але насправді в цьому є певна логіка. Наприклад, коли в далекі 70-е проектувалося Новоризьке шосе, то потоки транспорту були невеликі, чотирьох смуг було цілком достатньо.

Але радянські інженери вирішили залишити нащадкам доробок у вигляді розділової смуги, яку можна було б використовувати для розширення проїжджої частини. Чим, в результаті, наступне покоління шляховиків і скористалося.

Попередня схема проходження перспективної 2-ий секції ЦКАД

Взагалі, це стандартна західна практика - починати за 20-30 років готувати коридори під майбутні траси. З ЦКАД схожа ситуація. Уже зараз зрозуміло, що через кілька десятиліть може виникнути потреба розширення і цієї магістралі, тим більше що її планується використовувати в складі кількох міжнародних транспортних коридорів.

У технічній документації до секцій згадується «друга черга», яка буде проектуватися після зростання транспортної завантаження першої черги ЦКАД. В рамках 3-й секції вже заплановано розширення з 4 до 6 смуг, будівництво східного виходу на Дмитрівське шосе, північного виходу на Ногінськ, розв'язок з автодорогою «Пушкіно - Красноармійськ» і з Щолковський шосе. На одній з дільниць 4-ї секції, можливо, станеться розширення числа смуг з 6 до 8 і буде побудована розв'язка з автодорогою «ММК-Чечевілово-МБК».

В рамках другої черги, швидше за все, з'явиться і таємнича 2-я секція - Г-подібний «відросток» від основного кільця, який буде починатися десь між М3 і М2. Історія цієї ділянки, насправді, не така вже й загадкова: під час розробки проектувальникам не дозволили пройти поруч із землями Таманської дивізії (належать Міноборони), тому ЦКАД була перенаправлено в інший бік - в обхід Наро-Фомінськ. Пізніше було вирішено робити основне кільце по іншому маршруту - по «бетонці», а 2-ю секцію залишити на майбутнє. Не виключено, що коли-небудь, через 10-30 років, вона стане початком нового інфраструктурного проекту - дублера ділянки «Великий бетонки» під назвою ЦКАД-2.

Дорога йде обертом - Картина дня - Коммерсант

Ще недавно Центральна кільцева автодорога (ЦКАД) вважалася проектом на далеку перспективу, але сьогодні магістраль вже починає набувати реальних обрисів. У минулому році перша ділянка ЦКАД на обході Звенигорода був відкритий для руху. Решта пускові комплекси активно будуються - у багатьох місцях покладений асфальт, видно обриси нових розв'язок. Про те, як йде робота над ЦКАД - в партнерському проекті "Комерсант" і держкомпанії «Автодор».


Нова кільцева магістраль (індекс А-113) пройде по території Московської області. Майбутня траса поділена на 4 секції: 1-я (південна), 3-тя (північна), 4-я (східна) і 5-я (західна). 2-я існує поки у вигляді перспективного проекту. Найактивніше зараз будуються 5-а, 3-я і 1-я секції.

ЦКАД захід: 5-я секція між Київським і Ленінградським шосе

У порівнянні з рештою ділянками майбутньої кільцевої магістралі 5-я секція ЦКАД є, здебільшого, реконструйовану «Малу бетонку»: А107 буде розширена до 4 смуг, з неї приберуть багато світлофорів, з'являться нові розв'язки.

У порівнянні з рештою ділянками майбутньої кільцевої магістралі 5-я секція ЦКАД є, здебільшого, реконструйовану «Малу бетонку»: А107 буде розширена до 4 смуг, з неї приберуть багато світлофорів, з'являться нові розв'язки

Схема проходження 5-ої секції ЦКАД

Варіант будівництва нової траси з нуля в цьому місці розглядався, але ще на стадії проекту стало зрозуміло, що для цього доведеться зносити занадто багато житлових будинків. Зваживши всі за і проти (включаючи фінансові витрати на виплату компенсацій за викуп землі), прийняли рішення не створювати громадянам зайвих незручностей і розширити А107, зробивши в багатьох місцях обходи населених пунктів. Загальна протяжність ділянок нових доріг в складі 5-ї секції - 28,3 км, що реконструюються - 41,5 км. Ця секція буде єдиним безкоштовним ділянкою протягом усього ЦКАД - законодавство забороняє брати плату за проїзд за відсутності безкоштовного альтернативного об'їзду.

Єдиний на ЦКАД ділянку, який вже пущений в експлуатацію, розташований саме в складі 5-ї секції. Йдеться про 3,6-кілометровому обході Звенигорода, рух по якому відкрили на початку листопада 2017 року. Транспортний ефект вже видно неозброєним поглядом: через історичний центр Звенигорода стало проїжджати істотно менше автомобілів. Раніше через те, що А-107 проходить прямо через місто, на перехрестях накопичувалось велика кількість вантажівок, що вкрай негативно позначалося на екології і стані древніх монастирів, садиб та музейних комплексів.

Раніше через те, що А-107 проходить прямо через місто, на перехрестях накопичувалось велика кількість вантажівок, що вкрай негативно позначалося на екології і стані древніх монастирів, садиб та музейних комплексів

Майбутня розв'язка ЦКАД з М1 "Білорусь"

Щоб отримати уявлення про те, що відбувається на секції, потрібно зробити своєрідну «віртуальну» екскурсію, рухаючись з півдня на північ по «бетонці». На ділянці між селищем Жедочі (тут і починається 5-я секція) і Київським шосе вздовж А107 побудовано дві нові смуги руху протяжністю близько 7 км - по ним вже їдуть автомобілі. Сама «бетонка» тут закрита на реконструкцію - це стандартна схема перепуску руху під час ремонту.

На відрізку між Київським шосе і М1 «Білорусь» водії вже побачили новий міст через Десну і новий 1,6-кілометровий обхід Юшков. Далі починається складна ділянка реконструкції в зоні щільної забудови - для цих робіт уже визначено підрядні організації, скоро почнеться будівництво. Уже після перетину з М1 буде побудована нова дорога вздовж Петровського шосе, яка повинна влитися в новий шляхопровід (проект ФКУ «Центравтомагістраль», структурного підрозділу Росавтодора), за яким водії будуть потрапляти до Можайському шосе. Тут буде нова дорога (земляне полотно вже укладено, в квітні почалося укладання асфальту), яка піде в обхід населених пунктів до естакади над залізничною станцією «Звенигород» - її будівництво почалося ще минулої осені.

Тут буде нова дорога (земляне полотно вже укладено, в квітні почалося укладання асфальту), яка піде в обхід населених пунктів до естакади над залізничною станцією «Звенигород» - її будівництво почалося ще минулої осені

Майбутня розв'язка ЦКАД з М10 "Росія"

З цієї естакаді водії будуть потрапляти на обхід Звенигорода, вже побудований і запущений в експлуатацію. Потім рух знову буде йти по розширюється «бетонці». Відразу за Ильинским шосе, на ділянці протяжністю близько 2,5 км, рух транспорту вже перепущено на дві нові смуги, а дві старі закриті на ремонт. Аналогічна ситуація на ділянці від М9 до М10: тут автомобілі вже їдуть за новою проїжджої частини. У місці перетину з М10 5-я секція закінчується.

Основна робота зараз ведеться зі зведення штучних споруд - мостів, шляхопроводів і естакад, їх готовність оцінюється підрядниками приблизно в 80%. «Готовність» в даному випадку означає, що спорудження готові до укладання асфальту - саме покриття будуть наносити вже безпосередньо перед запуском руху автомобілів.

Технічні характеристики 5-ї секції ЦКАД:

Державне фінансування 37,4 млрд руб. Приватне фінансування 4,8 млрд руб. Виконавець ТОВ «Кільцева Магістраль» Контрактна форма Довгострокове інвестиційну угоду Загальна протяжність 76,4 км Перетинання з іншими магістралями М3 «Україна», М1 «Білорусь», М9 «Балтія», Волоколамськоє, Пятницкое і Ленінградське шосе Кількість смуг руху 4 Категорія дороги 2 Прогнозована інтенсивність руху 26,6 тис. авто на добу Закінчення будівництва і запуск руху грудень 2018 року Режим руху безкоштовний

ЦКАД-північ: 3-тя секція між Ленінградським шосе і М7 «Волга»

В рамках 3-й секції ЦКАД будується абсолютно нова траса, яка буде працювати в платному режимі. 105-кілометровий пусковий комплекс стане найдовшим в складі кільцевої магістралі. Дорога дозволить переміщатися з північного заходу Московської області на південний схід Підмосков'я буквально за годину.

Дорога дозволить переміщатися з північного заходу Московської області на південний схід Підмосков'я буквально за годину

Схема проходження 3-ої секції ЦКАД

Головна місцева визначна пам'ятка - величезний 1,5-кілометровий міст на 23 опорах, який простягнеться над Дмитровським шосе, каналом імені Москви і залізничною віткою Свалявського напрямки. Це одне з найбільших штучних споруд на всій ЦКАД. Уже сьогодні водії, що рухаються по Дмитрівці, можуть помітити в районі Ікші величезні бетонні підстави - звідси шляхопровід почне «рух» над шосе. Для безперешкодного проходу суден по воді буде встановлена ​​арка - її вже збирають на заводі і в найближчі місяці перевезуть до місця установки в розібраному стані. Для зрівнювання перепаду висот між правим і лівим берегами каналу будівельники розробили значну виїмку глибиною кілька десятків метрів і об'ємом 2,2 млн куб. метрів, через що місцевість на захід від майбутнього моста виглядає досить незвично. Витягнутий грунт, до речі, використовували для спорудження насипів на інших ділянках.

Майбутній міст через А-104, Савеловское напрямок залізниці і канал імені Москви

Будівництво 3-й секції почалося в грудні 2016 року, і якщо оцінювати загальний обсяг робіт, то на даний момент він виконаний приблизно на 30%. У багатьох місцях завершується укладання земляного полотна, місцями покладений і асфальт: загальна протяжність ділянок з нижнім шаром підстави - близько 11 км, в цьому році їх стане більше. Для цього в безпосередній близькості до траси вже змонтовано 4 асфальтобетонні заводи, їх скоро виведуть на повну потужність.

У складі 3-й секції - 69 штучних споруд (естакади, шляхопроводи). Вже добре видно обриси мостів через річки Чернавка, Черноголовка, Воря, Загребка. Почали зводити один з шляхопроводів через «Малу бетонку», хоча ще у вересні минулого року тут нічого не було. Йде будівництво розв'язки недалеко від Красноармійська: для цього зведена нова тимчасова автодорога, якою можуть користуватися жителі. Всю місцеву автодорожню мережу, по якій сьогодні їздить дорожня техніка, після закінчення робіт обов'язково відремонтують.

Всю місцеву автодорожню мережу, по якій сьогодні їздить дорожня техніка, після закінчення робіт обов'язково відремонтують

Майбутня розв'язка ЦКАД з М7 "Волга" (проект зараз допрацьовується)

Будівельники обіцяють закінчити 3-ю секцію ЦКАД до кінця 2019 року. Рух по ній можна запустити незалежно від інших секцій. Цікава деталь: секція будується таким чином, щоб в перспективі, коли це знадобиться, її можна було безболісно розширити ще на 2 смуги - для цього вже зараз на мостових спорудах ставляться широкі опори і посилений фундамент. Розширення передбачається вже в рамках другої черги ЦКАД - проекту, який може бути реалізований через 15-20 років. Детальніше про другу чергу читайте нижче.

Технічні характеристики 3-й секції ЦКАД:

Державне фінансування 42,2 млрд руб. Приватне фінансування 39,2 млрд руб Концесіонер Консорціум «Автодорожная будівельна корпорація»
(Співвласники - Європейський банк розвитку та реконструкції і група компаній «Автобан») Контрактна форма Концесія за схемою контракту життєвого циклу (з платою концедента) Загальна протяжність 105,3 км Перетинання з іншими магістралями М11 «Москва-Петербург», А107 Московське мале кільце, М8 «Холмогори», М7 «Волга» Кількість смуг руху 4 Категорія дороги 1A Прогнозована інтенсивність руху 43,5 тис. авто на добу Закінчення будівництва і запуск руху 2019 рік Режим руху Платний

ЦКАД південний схід: 1-я і 4-я секції, між М7 «Волга» і М3 «Україна»

1-ю секцію (від М4 «Дон» до М3 «Україна») будує Crocus Group. Компанія отримала цю ділянку в 2015 році після того, як держкомпанія «Автодор» довелося змінити проблемного виконавця.

Схема проходження 1-ї секції ЦКАД

Секція виявилася досить складною для будівництва: нова дорога проходить по дуже густозаселенной території. Проблема виникає з перенесенням всіляких комунікацій (близько 400 об'єктів) - нафтопродуктопроводів, водогонів, безлічі ЛЕП. Великий магістральний газопровід проходить, наприклад, уздовж Калузького шосе - зараз йде підготовка до його переносу.

У 2010-2011 роках, коли готувався проект, ніхто не знав про те, що з півдня Москва приросте величезними територіями, за якими буде проходити майбутня кільцева дорога. Все це, звичайно, не на жарт ускладнило всі процеси узгодження, але фахівці «Автодору» і Crocus Group спільно вирішують ці проблеми.

Технічні характеристики 1-ї секції ЦКАД:

Державне фінансування 42,1 млрд руб. Приватне фінансування 6,7 млрд руб. Виконавець Crocus Group Контрактна форма Довгострокове інвестиційну угоду Загальна протяжність 49,5 км Перетинання з іншими магістралями А130 Калуське шосе, М2 "Крим", М4 "Дон" Кількість смуг руху 4 Категорія дороги 1А Прогнозована інтенсивність руху 44,4 тис. Авто на добу Закінчення будівництва і запуск руху 2018 рік Режим руху платний

Інша непросте завдання - побудувати одну з найскладніших розв'язок в місці перетину М4 «Дон», А107 і майбутньої ЦКАД. Зараз тут вже забивають перші палі, це видно з землі і з повітря. Тут стикуються перший і четвертий пускові комплекси ЦКАД.

Незважаючи на всі складнощі, порядку 34-40% від усього запланованого обсягу робіт вже виконано. Якщо пролетіти над маршрутом майбутньої дороги, то можна побачити, як у багатьох місцях покладені кілометри земляного полотна. На деяких ділянках вже є щебенево-піщана суміш (це, по суті, фундамент для майбутньої дороги), подекуди покладений і асфальт. Це добре видно і з землі, бо в деяких місцях стара «бетонка» проходить буквально з 10-20 метрах від майбутньої ЦКАД. Якщо якихось додаткових складнощів не виникне, то в 2018 році 1-я секція ЦКАД повинна бути закінчена і пущена в експлуатацію. Є шанс, що деякі ділянки можна буде відкрити для руху автомобілів навіть раніше.

На 4-й секції (від М7 "Волга" до М4 "Дон") щосили розгорнуто роботи по підготовці території - переносяться комунікації, вирубуються просіки, вивозиться ґрунт. Вихід будівельної техніки на смугу планується найближчим часом.

Схема проходження 4-ї секції ЦКАД

Нагадаємо, що в червні 2017 року держкомпанія «Автодор» підписала концесійну угоду по будівництву та утриманню 4-ї секції з консорціумом «Південно-Східна магістраль», після чого певний час зайняв пошук стратегічних інвесторів. У лютому 2018 року в ході Російського інвестиційного форуму в Сочі були зафіксовані фінансові параметри. Інвесторами, які отримали частки в консорціумі, стали група компаній «Автобан», Російський фонд прямих інвестицій і турецька компанія Makyol. Остання має серйозний досвід в будівництві автодоріг не тільки в Туреччині, але і в Марокко, Азербайджані та Іраку.

Технічні характеристики 4-ї секції ЦКАД:

Державне фінансування 49,7 млрд руб. Приватне фінансування 28,8 млрд руб. Концесіонер ТОВ «Південно-Східна магістраль» Контрактна форма / td> Концесія за схемою контракту життєвого циклу (з платою концедента) Загальна протяжність 96,5 км Перетин з іншими магістралями М4 "Дон", М5 "Урал", Егорьевское шосе, А-107 , М7 "Волга" Кількість смуг руху 4 Категорія дороги 1А Прогнозована інтенсивність руху 40,3 тис. авто на добу Закінчення будівництва і запуск руху 2019 рік Режим руху платний

За ЦКАД - без шлагбаумів

Головною незручністю для користувачів платних доріг завжди були шлагбауми в пунктах справляння плати (ПВП), через які утворюються пробки, що особливо неприємно в «гарячий» дачний сезон. У деяких місцях можна збільшити кількість смуг руху (в область або до міста, в залежності від необхідності), але така опція доступна далеко не скрізь.

Більш прогресивною технологією є система freeflow, що дозволяє проїжджати ПВП без зупинки: камера зчитує номер автомобіля, що рухається, після чого визначається особовий рахунок власника, звідки списуються гроші за проїзд. Водієві навіть робити нічого не треба, все відбувається автоматично.

Freeflow планується використовувати і на ЦКАД. Тестова експлуатація системи розпочнеться, можливо, вже в цьому році і завершиться до літа 2019 року, заявив нещодавно перший заступник міністра транспорту РФ Євген Дітріх. «Система повинна якийсь час пропрацювати в режимі пілотної експлуатації, щоб люди подивилися на неї, звикли і зрозуміли, що це таке, - розповів він. - За попередніми оцінками, період тестової експлуатації повинен закінчитися до травня-червня наступного року ». Проектом freeflow буде займатися єдиний оператор, який створить держкомпанія «Автодор».

Для того щоб проїзд без шлагбаумів заробив, необхідні зміни в КоАП РФ: потрібно ввести штрафи для водіїв, які вирішать проїхати по платному ділянці, не внісши оплати. Відповідні поправки в законодавство вже розроблені Мінтрансом і незабаром плануються до внесення до Держдуми. Передбачуваний розмір штрафу - 5 тис. Руб. Експерти зараз обговорюють, куди він повинен йти - в бюджет держави або концесіонера.

Експерти зараз обговорюють, куди він повинен йти - в бюджет держави або концесіонера

Так буде виглядати пункт справляння плани на ЦКАД, який передбачає застосування технології Freeflow

ЦКАД-2: міф чи реальність?

З точки зору обивателя здається дивним планувати розширення дороги, яка ще не побудована. Але насправді в цьому є певна логіка. Наприклад, коли в далекі 70-е проектувалося Новоризьке шосе, то потоки транспорту були невеликі, чотирьох смуг було цілком достатньо.

Але радянські інженери вирішили залишити нащадкам доробок у вигляді розділової смуги, яку можна було б використовувати для розширення проїжджої частини. Чим, в результаті, наступне покоління шляховиків і скористалося.

Попередня схема проходження перспективної 2-ий секції ЦКАД

Взагалі, це стандартна західна практика - починати за 20-30 років готувати коридори під майбутні траси. З ЦКАД схожа ситуація. Уже зараз зрозуміло, що через кілька десятиліть може виникнути потреба розширення і цієї магістралі, тим більше що її планується використовувати в складі кількох міжнародних транспортних коридорів.

У технічній документації до секцій згадується «друга черга», яка буде проектуватися після зростання транспортної завантаження першої черги ЦКАД. В рамках 3-й секції вже заплановано розширення з 4 до 6 смуг, будівництво східного виходу на Дмитрівське шосе, північного виходу на Ногінськ, розв'язок з автодорогою «Пушкіно - Красноармійськ» і з Щолковський шосе. На одній з дільниць 4-ї секції, можливо, станеться розширення числа смуг з 6 до 8 і буде побудована розв'язка з автодорогою «ММК-Чечевілово-МБК».

В рамках другої черги, швидше за все, з'явиться і таємнича 2-я секція - Г-подібний «відросток» від основного кільця, який буде починатися десь між М3 і М2. Історія цієї ділянки, насправді, не така вже й загадкова: під час розробки проектувальникам не дозволили пройти поруч із землями Таманської дивізії (належать Міноборони), тому ЦКАД була перенаправлено в інший бік - в обхід Наро-Фомінськ. Пізніше було вирішено робити основне кільце по іншому маршруту - по «бетонці», а 2-ю секцію залишити на майбутнє. Не виключено, що коли-небудь, через 10-30 років, вона стане початком нового інфраструктурного проекту - дублера ділянки «Великий бетонки» під назвою ЦКАД-2.

Дорога йде обертом - Картина дня - Коммерсант

Ще недавно Центральна кільцева автодорога (ЦКАД) вважалася проектом на далеку перспективу, але сьогодні магістраль вже починає набувати реальних обрисів. У минулому році перша ділянка ЦКАД на обході Звенигорода був відкритий для руху. Решта пускові комплекси активно будуються - у багатьох місцях покладений асфальт, видно обриси нових розв'язок. Про те, як йде робота над ЦКАД - в партнерському проекті "Комерсант" і держкомпанії «Автодор».


Нова кільцева магістраль (індекс А-113) пройде по території Московської області. Майбутня траса поділена на 4 секції: 1-я (південна), 3-тя (північна), 4-я (східна) і 5-я (західна). 2-я існує поки у вигляді перспективного проекту. Найактивніше зараз будуються 5-а, 3-я і 1-я секції.

ЦКАД захід: 5-я секція між Київським і Ленінградським шосе

У порівнянні з рештою ділянками майбутньої кільцевої магістралі 5-я секція ЦКАД є, здебільшого, реконструйовану «Малу бетонку»: А107 буде розширена до 4 смуг, з неї приберуть багато світлофорів, з'являться нові розв'язки.

У порівнянні з рештою ділянками майбутньої кільцевої магістралі 5-я секція ЦКАД є, здебільшого, реконструйовану «Малу бетонку»: А107 буде розширена до 4 смуг, з неї приберуть багато світлофорів, з'являться нові розв'язки

Схема проходження 5-ої секції ЦКАД

Варіант будівництва нової траси з нуля в цьому місці розглядався, але ще на стадії проекту стало зрозуміло, що для цього доведеться зносити занадто багато житлових будинків. Зваживши всі за і проти (включаючи фінансові витрати на виплату компенсацій за викуп землі), прийняли рішення не створювати громадянам зайвих незручностей і розширити А107, зробивши в багатьох місцях обходи населених пунктів. Загальна протяжність ділянок нових доріг в складі 5-ї секції - 28,3 км, що реконструюються - 41,5 км. Ця секція буде єдиним безкоштовним ділянкою протягом усього ЦКАД - законодавство забороняє брати плату за проїзд за відсутності безкоштовного альтернативного об'їзду.

Єдиний на ЦКАД ділянку, який вже пущений в експлуатацію, розташований саме в складі 5-ї секції. Йдеться про 3,6-кілометровому обході Звенигорода, рух по якому відкрили на початку листопада 2017 року. Транспортний ефект вже видно неозброєним поглядом: через історичний центр Звенигорода стало проїжджати істотно менше автомобілів. Раніше через те, що А-107 проходить прямо через місто, на перехрестях накопичувалось велика кількість вантажівок, що вкрай негативно позначалося на екології і стані древніх монастирів, садиб та музейних комплексів.

Раніше через те, що А-107 проходить прямо через місто, на перехрестях накопичувалось велика кількість вантажівок, що вкрай негативно позначалося на екології і стані древніх монастирів, садиб та музейних комплексів

Майбутня розв'язка ЦКАД з М1 "Білорусь"

Щоб отримати уявлення про те, що відбувається на секції, потрібно зробити своєрідну «віртуальну» екскурсію, рухаючись з півдня на північ по «бетонці». На ділянці між селищем Жедочі (тут і починається 5-я секція) і Київським шосе вздовж А107 побудовано дві нові смуги руху протяжністю близько 7 км - по ним вже їдуть автомобілі. Сама «бетонка» тут закрита на реконструкцію - це стандартна схема перепуску руху під час ремонту.

На відрізку між Київським шосе і М1 «Білорусь» водії вже побачили новий міст через Десну і новий 1,6-кілометровий обхід Юшков. Далі починається складна ділянка реконструкції в зоні щільної забудови - для цих робіт уже визначено підрядні організації, скоро почнеться будівництво. Уже після перетину з М1 буде побудована нова дорога вздовж Петровського шосе, яка повинна влитися в новий шляхопровід (проект ФКУ «Центравтомагістраль», структурного підрозділу Росавтодора), за яким водії будуть потрапляти до Можайському шосе. Тут буде нова дорога (земляне полотно вже укладено, в квітні почалося укладання асфальту), яка піде в обхід населених пунктів до естакади над залізничною станцією «Звенигород» - її будівництво почалося ще минулої осені.

Тут буде нова дорога (земляне полотно вже укладено, в квітні почалося укладання асфальту), яка піде в обхід населених пунктів до естакади над залізничною станцією «Звенигород» - її будівництво почалося ще минулої осені

Майбутня розв'язка ЦКАД з М10 "Росія"

З цієї естакаді водії будуть потрапляти на обхід Звенигорода, вже побудований і запущений в експлуатацію. Потім рух знову буде йти по розширюється «бетонці». Відразу за Ильинским шосе, на ділянці протяжністю близько 2,5 км, рух транспорту вже перепущено на дві нові смуги, а дві старі закриті на ремонт. Аналогічна ситуація на ділянці від М9 до М10: тут автомобілі вже їдуть за новою проїжджої частини. У місці перетину з М10 5-я секція закінчується.

Основна робота зараз ведеться зі зведення штучних споруд - мостів, шляхопроводів і естакад, їх готовність оцінюється підрядниками приблизно в 80%. «Готовність» в даному випадку означає, що спорудження готові до укладання асфальту - саме покриття будуть наносити вже безпосередньо перед запуском руху автомобілів.

Технічні характеристики 5-ї секції ЦКАД:

Державне фінансування 37,4 млрд руб. Приватне фінансування 4,8 млрд руб. Виконавець ТОВ «Кільцева Магістраль» Контрактна форма Довгострокове інвестиційну угоду Загальна протяжність 76,4 км Перетинання з іншими магістралями М3 «Україна», М1 «Білорусь», М9 «Балтія», Волоколамськоє, Пятницкое і Ленінградське шосе Кількість смуг руху 4 Категорія дороги 2 Прогнозована інтенсивність руху 26,6 тис. авто на добу Закінчення будівництва і запуск руху грудень 2018 року Режим руху безкоштовний

ЦКАД-північ: 3-тя секція між Ленінградським шосе і М7 «Волга»

В рамках 3-й секції ЦКАД будується абсолютно нова траса, яка буде працювати в платному режимі. 105-кілометровий пусковий комплекс стане найдовшим в складі кільцевої магістралі. Дорога дозволить переміщатися з північного заходу Московської області на південний схід Підмосков'я буквально за годину.

Дорога дозволить переміщатися з північного заходу Московської області на південний схід Підмосков'я буквально за годину

Схема проходження 3-ої секції ЦКАД

Головна місцева визначна пам'ятка - величезний 1,5-кілометровий міст на 23 опорах, який простягнеться над Дмитровським шосе, каналом імені Москви і залізничною віткою Свалявського напрямки. Це одне з найбільших штучних споруд на всій ЦКАД. Уже сьогодні водії, що рухаються по Дмитрівці, можуть помітити в районі Ікші величезні бетонні підстави - звідси шляхопровід почне «рух» над шосе. Для безперешкодного проходу суден по воді буде встановлена ​​арка - її вже збирають на заводі і в найближчі місяці перевезуть до місця установки в розібраному стані. Для зрівнювання перепаду висот між правим і лівим берегами каналу будівельники розробили значну виїмку глибиною кілька десятків метрів і об'ємом 2,2 млн куб. метрів, через що місцевість на захід від майбутнього моста виглядає досить незвично. Витягнутий грунт, до речі, використовували для спорудження насипів на інших ділянках.

Майбутній міст через А-104, Савеловское напрямок залізниці і канал імені Москви

Будівництво 3-й секції почалося в грудні 2016 року, і якщо оцінювати загальний обсяг робіт, то на даний момент він виконаний приблизно на 30%. У багатьох місцях завершується укладання земляного полотна, місцями покладений і асфальт: загальна протяжність ділянок з нижнім шаром підстави - близько 11 км, в цьому році їх стане більше. Для цього в безпосередній близькості до траси вже змонтовано 4 асфальтобетонні заводи, їх скоро виведуть на повну потужність.

У складі 3-й секції - 69 штучних споруд (естакади, шляхопроводи). Вже добре видно обриси мостів через річки Чернавка, Черноголовка, Воря, Загребка. Почали зводити один з шляхопроводів через «Малу бетонку», хоча ще у вересні минулого року тут нічого не було. Йде будівництво розв'язки недалеко від Красноармійська: для цього зведена нова тимчасова автодорога, якою можуть користуватися жителі. Всю місцеву автодорожню мережу, по якій сьогодні їздить дорожня техніка, після закінчення робіт обов'язково відремонтують.

Всю місцеву автодорожню мережу, по якій сьогодні їздить дорожня техніка, після закінчення робіт обов'язково відремонтують

Майбутня розв'язка ЦКАД з М7 "Волга" (проект зараз допрацьовується)

Будівельники обіцяють закінчити 3-ю секцію ЦКАД до кінця 2019 року. Рух по ній можна запустити незалежно від інших секцій. Цікава деталь: секція будується таким чином, щоб в перспективі, коли це знадобиться, її можна було безболісно розширити ще на 2 смуги - для цього вже зараз на мостових спорудах ставляться широкі опори і посилений фундамент. Розширення передбачається вже в рамках другої черги ЦКАД - проекту, який може бути реалізований через 15-20 років. Детальніше про другу чергу читайте нижче.

Технічні характеристики 3-й секції ЦКАД:

Державне фінансування 42,2 млрд руб. Приватне фінансування 39,2 млрд руб Концесіонер Консорціум «Автодорожная будівельна корпорація»
(Співвласники - Європейський банк розвитку та реконструкції і група компаній «Автобан») Контрактна форма Концесія за схемою контракту життєвого циклу (з платою концедента) Загальна протяжність 105,3 км Перетинання з іншими магістралями М11 «Москва-Петербург», А107 Московське мале кільце, М8 «Холмогори», М7 «Волга» Кількість смуг руху 4 Категорія дороги 1A Прогнозована інтенсивність руху 43,5 тис. авто на добу Закінчення будівництва і запуск руху 2019 рік Режим руху Платний

ЦКАД південний схід: 1-я і 4-я секції, між М7 «Волга» і М3 «Україна»

1-ю секцію (від М4 «Дон» до М3 «Україна») будує Crocus Group. Компанія отримала цю ділянку в 2015 році після того, як держкомпанія «Автодор» довелося змінити проблемного виконавця.

Схема проходження 1-ї секції ЦКАД

Секція виявилася досить складною для будівництва: нова дорога проходить по дуже густозаселенной території. Проблема виникає з перенесенням всіляких комунікацій (близько 400 об'єктів) - нафтопродуктопроводів, водогонів, безлічі ЛЕП. Великий магістральний газопровід проходить, наприклад, уздовж Калузького шосе - зараз йде підготовка до його переносу.

У 2010-2011 роках, коли готувався проект, ніхто не знав про те, що з півдня Москва приросте величезними територіями, за якими буде проходити майбутня кільцева дорога. Все це, звичайно, не на жарт ускладнило всі процеси узгодження, але фахівці «Автодору» і Crocus Group спільно вирішують ці проблеми.

Технічні характеристики 1-ї секції ЦКАД:

Державне фінансування 42,1 млрд руб. Приватне фінансування 6,7 млрд руб. Виконавець Crocus Group Контрактна форма Довгострокове інвестиційну угоду Загальна протяжність 49,5 км Перетинання з іншими магістралями А130 Калуське шосе, М2 "Крим", М4 "Дон" Кількість смуг руху 4 Категорія дороги 1А Прогнозована інтенсивність руху 44,4 тис. Авто на добу Закінчення будівництва і запуск руху 2018 рік Режим руху платний

Інша непросте завдання - побудувати одну з найскладніших розв'язок в місці перетину М4 «Дон», А107 і майбутньої ЦКАД. Зараз тут вже забивають перші палі, це видно з землі і з повітря. Тут стикуються перший і четвертий пускові комплекси ЦКАД.

Незважаючи на всі складнощі, порядку 34-40% від усього запланованого обсягу робіт вже виконано. Якщо пролетіти над маршрутом майбутньої дороги, то можна побачити, як у багатьох місцях покладені кілометри земляного полотна. На деяких ділянках вже є щебенево-піщана суміш (це, по суті, фундамент для майбутньої дороги), подекуди покладений і асфальт. Це добре видно і з землі, бо в деяких місцях стара «бетонка» проходить буквально з 10-20 метрах від майбутньої ЦКАД. Якщо якихось додаткових складнощів не виникне, то в 2018 році 1-я секція ЦКАД повинна бути закінчена і пущена в експлуатацію. Є шанс, що деякі ділянки можна буде відкрити для руху автомобілів навіть раніше.

На 4-й секції (від М7 "Волга" до М4 "Дон") щосили розгорнуто роботи по підготовці території - переносяться комунікації, вирубуються просіки, вивозиться ґрунт. Вихід будівельної техніки на смугу планується найближчим часом.

Схема проходження 4-ї секції ЦКАД

Нагадаємо, що в червні 2017 року держкомпанія «Автодор» підписала концесійну угоду по будівництву та утриманню 4-ї секції з консорціумом «Південно-Східна магістраль», після чого певний час зайняв пошук стратегічних інвесторів. У лютому 2018 року в ході Російського інвестиційного форуму в Сочі були зафіксовані фінансові параметри. Інвесторами, які отримали частки в консорціумі, стали група компаній «Автобан», Російський фонд прямих інвестицій і турецька компанія Makyol. Остання має серйозний досвід в будівництві автодоріг не тільки в Туреччині, але і в Марокко, Азербайджані та Іраку.

Технічні характеристики 4-ї секції ЦКАД:

Державне фінансування 49,7 млрд руб. Приватне фінансування 28,8 млрд руб. Концесіонер ТОВ «Південно-Східна магістраль» Контрактна форма / td> Концесія за схемою контракту життєвого циклу (з платою концедента) Загальна протяжність 96,5 км Перетин з іншими магістралями М4 "Дон", М5 "Урал", Егорьевское шосе, А-107 , М7 "Волга" Кількість смуг руху 4 Категорія дороги 1А Прогнозована інтенсивність руху 40,3 тис. авто на добу Закінчення будівництва і запуск руху 2019 рік Режим руху платний

За ЦКАД - без шлагбаумів

Головною незручністю для користувачів платних доріг завжди були шлагбауми в пунктах справляння плати (ПВП), через які утворюються пробки, що особливо неприємно в «гарячий» дачний сезон. У деяких місцях можна збільшити кількість смуг руху (в область або до міста, в залежності від необхідності), але така опція доступна далеко не скрізь.

Більш прогресивною технологією є система freeflow, що дозволяє проїжджати ПВП без зупинки: камера зчитує номер автомобіля, що рухається, після чого визначається особовий рахунок власника, звідки списуються гроші за проїзд. Водієві навіть робити нічого не треба, все відбувається автоматично.

Freeflow планується використовувати і на ЦКАД. Тестова експлуатація системи розпочнеться, можливо, вже в цьому році і завершиться до літа 2019 року, заявив нещодавно перший заступник міністра транспорту РФ Євген Дітріх. «Система повинна якийсь час пропрацювати в режимі пілотної експлуатації, щоб люди подивилися на неї, звикли і зрозуміли, що це таке, - розповів він. - За попередніми оцінками, період тестової експлуатації повинен закінчитися до травня-червня наступного року ». Проектом freeflow буде займатися єдиний оператор, який створить держкомпанія «Автодор».

Для того щоб проїзд без шлагбаумів заробив, необхідні зміни в КоАП РФ: потрібно ввести штрафи для водіїв, які вирішать проїхати по платному ділянці, не внісши оплати. Відповідні поправки в законодавство вже розроблені Мінтрансом і незабаром плануються до внесення до Держдуми. Передбачуваний розмір штрафу - 5 тис. Руб. Експерти зараз обговорюють, куди він повинен йти - в бюджет держави або концесіонера.

Експерти зараз обговорюють, куди він повинен йти - в бюджет держави або концесіонера

Так буде виглядати пункт справляння плани на ЦКАД, який передбачає застосування технології Freeflow

ЦКАД-2: міф чи реальність?

З точки зору обивателя здається дивним планувати розширення дороги, яка ще не побудована. Але насправді в цьому є певна логіка. Наприклад, коли в далекі 70-е проектувалося Новоризьке шосе, то потоки транспорту були невеликі, чотирьох смуг було цілком достатньо.

Але радянські інженери вирішили залишити нащадкам доробок у вигляді розділової смуги, яку можна було б використовувати для розширення проїжджої частини. Чим, в результаті, наступне покоління шляховиків і скористалося.

Попередня схема проходження перспективної 2-ий секції ЦКАД

Взагалі, це стандартна західна практика - починати за 20-30 років готувати коридори під майбутні траси. З ЦКАД схожа ситуація. Уже зараз зрозуміло, що через кілька десятиліть може виникнути потреба розширення і цієї магістралі, тим більше що її планується використовувати в складі кількох міжнародних транспортних коридорів.

У технічній документації до секцій згадується «друга черга», яка буде проектуватися після зростання транспортної завантаження першої черги ЦКАД. В рамках 3-й секції вже заплановано розширення з 4 до 6 смуг, будівництво східного виходу на Дмитрівське шосе, північного виходу на Ногінськ, розв'язок з автодорогою «Пушкіно - Красноармійськ» і з Щолковський шосе. На одній з дільниць 4-ї секції, можливо, станеться розширення числа смуг з 6 до 8 і буде побудована розв'язка з автодорогою «ММК-Чечевілово-МБК».

В рамках другої черги, швидше за все, з'явиться і таємнича 2-я секція - Г-подібний «відросток» від основного кільця, який буде починатися десь між М3 і М2. Історія цієї ділянки, насправді, не така вже й загадкова: під час розробки проектувальникам не дозволили пройти поруч із землями Таманської дивізії (належать Міноборони), тому ЦКАД була перенаправлено в інший бік - в обхід Наро-Фомінськ. Пізніше було вирішено робити основне кільце по іншому маршруту - по «бетонці», а 2-ю секцію залишити на майбутнє. Не виключено, що коли-небудь, через 10-30 років, вона стане початком нового інфраструктурного проекту - дублера ділянки «Великий бетонки» під назвою ЦКАД-2.

Дорога йде обертом - Картина дня - Коммерсант

Ще недавно Центральна кільцева автодорога (ЦКАД) вважалася проектом на далеку перспективу, але сьогодні магістраль вже починає набувати реальних обрисів. У минулому році перша ділянка ЦКАД на обході Звенигорода був відкритий для руху. Решта пускові комплекси активно будуються - у багатьох місцях покладений асфальт, видно обриси нових розв'язок. Про те, як йде робота над ЦКАД - в партнерському проекті "Комерсант" і держкомпанії «Автодор».


Нова кільцева магістраль (індекс А-113) пройде по території Московської області. Майбутня траса поділена на 4 секції: 1-я (південна), 3-тя (північна), 4-я (східна) і 5-я (західна). 2-я існує поки у вигляді перспективного проекту. Найактивніше зараз будуються 5-а, 3-я і 1-я секції.

ЦКАД захід: 5-я секція між Київським і Ленінградським шосе

У порівнянні з рештою ділянками майбутньої кільцевої магістралі 5-я секція ЦКАД є, здебільшого, реконструйовану «Малу бетонку»: А107 буде розширена до 4 смуг, з неї приберуть багато світлофорів, з'являться нові розв'язки.

У порівнянні з рештою ділянками майбутньої кільцевої магістралі 5-я секція ЦКАД є, здебільшого, реконструйовану «Малу бетонку»: А107 буде розширена до 4 смуг, з неї приберуть багато світлофорів, з'являться нові розв'язки

Схема проходження 5-ої секції ЦКАД

Варіант будівництва нової траси з нуля в цьому місці розглядався, але ще на стадії проекту стало зрозуміло, що для цього доведеться зносити занадто багато житлових будинків. Зваживши всі за і проти (включаючи фінансові витрати на виплату компенсацій за викуп землі), прийняли рішення не створювати громадянам зайвих незручностей і розширити А107, зробивши в багатьох місцях обходи населених пунктів. Загальна протяжність ділянок нових доріг в складі 5-ї секції - 28,3 км, що реконструюються - 41,5 км. Ця секція буде єдиним безкоштовним ділянкою протягом усього ЦКАД - законодавство забороняє брати плату за проїзд за відсутності безкоштовного альтернативного об'їзду.

Єдиний на ЦКАД ділянку, який вже пущений в експлуатацію, розташований саме в складі 5-ї секції. Йдеться про 3,6-кілометровому обході Звенигорода, рух по якому відкрили на початку листопада 2017 року. Транспортний ефект вже видно неозброєним поглядом: через історичний центр Звенигорода стало проїжджати істотно менше автомобілів. Раніше через те, що А-107 проходить прямо через місто, на перехрестях накопичувалось велика кількість вантажівок, що вкрай негативно позначалося на екології і стані древніх монастирів, садиб та музейних комплексів.

Раніше через те, що А-107 проходить прямо через місто, на перехрестях накопичувалось велика кількість вантажівок, що вкрай негативно позначалося на екології і стані древніх монастирів, садиб та музейних комплексів

Майбутня розв'язка ЦКАД з М1 "Білорусь"

Щоб отримати уявлення про те, що відбувається на секції, потрібно зробити своєрідну «віртуальну» екскурсію, рухаючись з півдня на північ по «бетонці». На ділянці між селищем Жедочі (тут і починається 5-я секція) і Київським шосе вздовж А107 побудовано дві нові смуги руху протяжністю близько 7 км - по ним вже їдуть автомобілі. Сама «бетонка» тут закрита на реконструкцію - це стандартна схема перепуску руху під час ремонту.

На відрізку між Київським шосе і М1 «Білорусь» водії вже побачили новий міст через Десну і новий 1,6-кілометровий обхід Юшков. Далі починається складна ділянка реконструкції в зоні щільної забудови - для цих робіт уже визначено підрядні організації, скоро почнеться будівництво. Уже після перетину з М1 буде побудована нова дорога вздовж Петровського шосе, яка повинна влитися в новий шляхопровід (проект ФКУ «Центравтомагістраль», структурного підрозділу Росавтодора), за яким водії будуть потрапляти до Можайському шосе. Тут буде нова дорога (земляне полотно вже укладено, в квітні почалося укладання асфальту), яка піде в обхід населених пунктів до естакади над залізничною станцією «Звенигород» - її будівництво почалося ще минулої осені.

Тут буде нова дорога (земляне полотно вже укладено, в квітні почалося укладання асфальту), яка піде в обхід населених пунктів до естакади над залізничною станцією «Звенигород» - її будівництво почалося ще минулої осені

Майбутня розв'язка ЦКАД з М10 "Росія"

З цієї естакаді водії будуть потрапляти на обхід Звенигорода, вже побудований і запущений в експлуатацію. Потім рух знову буде йти по розширюється «бетонці». Відразу за Ильинским шосе, на ділянці протяжністю близько 2,5 км, рух транспорту вже перепущено на дві нові смуги, а дві старі закриті на ремонт. Аналогічна ситуація на ділянці від М9 до М10: тут автомобілі вже їдуть за новою проїжджої частини. У місці перетину з М10 5-я секція закінчується.

Основна робота зараз ведеться зі зведення штучних споруд - мостів, шляхопроводів і естакад, їх готовність оцінюється підрядниками приблизно в 80%. «Готовність» в даному випадку означає, що спорудження готові до укладання асфальту - саме покриття будуть наносити вже безпосередньо перед запуском руху автомобілів.

Технічні характеристики 5-ї секції ЦКАД:

Державне фінансування 37,4 млрд руб. Приватне фінансування 4,8 млрд руб. Виконавець ТОВ «Кільцева Магістраль» Контрактна форма Довгострокове інвестиційну угоду Загальна протяжність 76,4 км Перетинання з іншими магістралями М3 «Україна», М1 «Білорусь», М9 «Балтія», Волоколамськоє, Пятницкое і Ленінградське шосе Кількість смуг руху 4 Категорія дороги 2 Прогнозована інтенсивність руху 26,6 тис. авто на добу Закінчення будівництва і запуск руху грудень 2018 року Режим руху безкоштовний

ЦКАД-північ: 3-тя секція між Ленінградським шосе і М7 «Волга»

В рамках 3-й секції ЦКАД будується абсолютно нова траса, яка буде працювати в платному режимі. 105-кілометровий пусковий комплекс стане найдовшим в складі кільцевої магістралі. Дорога дозволить переміщатися з північного заходу Московської області на південний схід Підмосков'я буквально за годину.

Дорога дозволить переміщатися з північного заходу Московської області на південний схід Підмосков'я буквально за годину

Схема проходження 3-ої секції ЦКАД

Головна місцева визначна пам'ятка - величезний 1,5-кілометровий міст на 23 опорах, який простягнеться над Дмитровським шосе, каналом імені Москви і залізничною віткою Свалявського напрямки. Це одне з найбільших штучних споруд на всій ЦКАД. Уже сьогодні водії, що рухаються по Дмитрівці, можуть помітити в районі Ікші величезні бетонні підстави - звідси шляхопровід почне «рух» над шосе. Для безперешкодного проходу суден по воді буде встановлена ​​арка - її вже збирають на заводі і в найближчі місяці перевезуть до місця установки в розібраному стані. Для зрівнювання перепаду висот між правим і лівим берегами каналу будівельники розробили значну виїмку глибиною кілька десятків метрів і об'ємом 2,2 млн куб. метрів, через що місцевість на захід від майбутнього моста виглядає досить незвично. Витягнутий грунт, до речі, використовували для спорудження насипів на інших ділянках.

Майбутній міст через А-104, Савеловское напрямок залізниці і канал імені Москви

Будівництво 3-й секції почалося в грудні 2016 року, і якщо оцінювати загальний обсяг робіт, то на даний момент він виконаний приблизно на 30%. У багатьох місцях завершується укладання земляного полотна, місцями покладений і асфальт: загальна протяжність ділянок з нижнім шаром підстави - близько 11 км, в цьому році їх стане більше. Для цього в безпосередній близькості до траси вже змонтовано 4 асфальтобетонні заводи, їх скоро виведуть на повну потужність.

У складі 3-й секції - 69 штучних споруд (естакади, шляхопроводи). Вже добре видно обриси мостів через річки Чернавка, Черноголовка, Воря, Загребка. Почали зводити один з шляхопроводів через «Малу бетонку», хоча ще у вересні минулого року тут нічого не було. Йде будівництво розв'язки недалеко від Красноармійська: для цього зведена нова тимчасова автодорога, якою можуть користуватися жителі. Всю місцеву автодорожню мережу, по якій сьогодні їздить дорожня техніка, після закінчення робіт обов'язково відремонтують.

Всю місцеву автодорожню мережу, по якій сьогодні їздить дорожня техніка, після закінчення робіт обов'язково відремонтують

Майбутня розв'язка ЦКАД з М7 "Волга" (проект зараз допрацьовується)

Будівельники обіцяють закінчити 3-ю секцію ЦКАД до кінця 2019 року. Рух по ній можна запустити незалежно від інших секцій. Цікава деталь: секція будується таким чином, щоб в перспективі, коли це знадобиться, її можна було безболісно розширити ще на 2 смуги - для цього вже зараз на мостових спорудах ставляться широкі опори і посилений фундамент. Розширення передбачається вже в рамках другої черги ЦКАД - проекту, який може бути реалізований через 15-20 років. Детальніше про другу чергу читайте нижче.

Технічні характеристики 3-й секції ЦКАД:

Державне фінансування 42,2 млрд руб. Приватне фінансування 39,2 млрд руб Концесіонер Консорціум «Автодорожная будівельна корпорація»
(Співвласники - Європейський банк розвитку та реконструкції і група компаній «Автобан») Контрактна форма Концесія за схемою контракту життєвого циклу (з платою концедента) Загальна протяжність 105,3 км Перетинання з іншими магістралями М11 «Москва-Петербург», А107 Московське мале кільце, М8 «Холмогори», М7 «Волга» Кількість смуг руху 4 Категорія дороги 1A Прогнозована інтенсивність руху 43,5 тис. авто на добу Закінчення будівництва і запуск руху 2019 рік Режим руху Платний

ЦКАД південний схід: 1-я і 4-я секції, між М7 «Волга» і М3 «Україна»

1-ю секцію (від М4 «Дон» до М3 «Україна») будує Crocus Group. Компанія отримала цю ділянку в 2015 році після того, як держкомпанія «Автодор» довелося змінити проблемного виконавця.

Схема проходження 1-ї секції ЦКАД

Секція виявилася досить складною для будівництва: нова дорога проходить по дуже густозаселенной території. Проблема виникає з перенесенням всіляких комунікацій (близько 400 об'єктів) - нафтопродуктопроводів, водогонів, безлічі ЛЕП. Великий магістральний газопровід проходить, наприклад, уздовж Калузького шосе - зараз йде підготовка до його переносу.

У 2010-2011 роках, коли готувався проект, ніхто не знав про те, що з півдня Москва приросте величезними територіями, за якими буде проходити майбутня кільцева дорога. Все це, звичайно, не на жарт ускладнило всі процеси узгодження, але фахівці «Автодору» і Crocus Group спільно вирішують ці проблеми.

Технічні характеристики 1-ї секції ЦКАД:

Державне фінансування 42,1 млрд руб. Приватне фінансування 6,7 млрд руб. Виконавець Crocus Group Контрактна форма Довгострокове інвестиційну угоду Загальна протяжність 49,5 км Перетинання з іншими магістралями А130 Калуське шосе, М2 "Крим", М4 "Дон" Кількість смуг руху 4 Категорія дороги 1А Прогнозована інтенсивність руху 44,4 тис. Авто на добу Закінчення будівництва і запуск руху 2018 рік Режим руху платний

Інша непросте завдання - побудувати одну з найскладніших розв'язок в місці перетину М4 «Дон», А107 і майбутньої ЦКАД. Зараз тут вже забивають перші палі, це видно з землі і з повітря. Тут стикуються перший і четвертий пускові комплекси ЦКАД.

Незважаючи на всі складнощі, порядку 34-40% від усього запланованого обсягу робіт вже виконано. Якщо пролетіти над маршрутом майбутньої дороги, то можна побачити, як у багатьох місцях покладені кілометри земляного полотна. На деяких ділянках вже є щебенево-піщана суміш (це, по суті, фундамент для майбутньої дороги), подекуди покладений і асфальт. Це добре видно і з землі, бо в деяких місцях стара «бетонка» проходить буквально з 10-20 метрах від майбутньої ЦКАД. Якщо якихось додаткових складнощів не виникне, то в 2018 році 1-я секція ЦКАД повинна бути закінчена і пущена в експлуатацію. Є шанс, що деякі ділянки можна буде відкрити для руху автомобілів навіть раніше.

На 4-й секції (від М7 "Волга" до М4 "Дон") щосили розгорнуто роботи по підготовці території - переносяться комунікації, вирубуються просіки, вивозиться ґрунт. Вихід будівельної техніки на смугу планується найближчим часом.

Схема проходження 4-ї секції ЦКАД

Нагадаємо, що в червні 2017 року держкомпанія «Автодор» підписала концесійну угоду по будівництву та утриманню 4-ї секції з консорціумом «Південно-Східна магістраль», після чого певний час зайняв пошук стратегічних інвесторів. У лютому 2018 року в ході Російського інвестиційного форуму в Сочі були зафіксовані фінансові параметри. Інвесторами, які отримали частки в консорціумі, стали група компаній «Автобан», Російський фонд прямих інвестицій і турецька компанія Makyol. Остання має серйозний досвід в будівництві автодоріг не тільки в Туреччині, але і в Марокко, Азербайджані та Іраку.

Технічні характеристики 4-ї секції ЦКАД:

Державне фінансування 49,7 млрд руб. Приватне фінансування 28,8 млрд руб. Концесіонер ТОВ «Південно-Східна магістраль» Контрактна форма / td> Концесія за схемою контракту життєвого циклу (з платою концедента) Загальна протяжність 96,5 км Перетин з іншими магістралями М4 "Дон", М5 "Урал", Егорьевское шосе, А-107 , М7 "Волга" Кількість смуг руху 4 Категорія дороги 1А Прогнозована інтенсивність руху 40,3 тис. авто на добу Закінчення будівництва і запуск руху 2019 рік Режим руху платний

За ЦКАД - без шлагбаумів

Головною незручністю для користувачів платних доріг завжди були шлагбауми в пунктах справляння плати (ПВП), через які утворюються пробки, що особливо неприємно в «гарячий» дачний сезон. У деяких місцях можна збільшити кількість смуг руху (в область або до міста, в залежності від необхідності), але така опція доступна далеко не скрізь.

Більш прогресивною технологією є система freeflow, що дозволяє проїжджати ПВП без зупинки: камера зчитує номер автомобіля, що рухається, після чого визначається особовий рахунок власника, звідки списуються гроші за проїзд. Водієві навіть робити нічого не треба, все відбувається автоматично.

Freeflow планується використовувати і на ЦКАД. Тестова експлуатація системи розпочнеться, можливо, вже в цьому році і завершиться до літа 2019 року, заявив нещодавно перший заступник міністра транспорту РФ Євген Дітріх. «Система повинна якийсь час пропрацювати в режимі пілотної експлуатації, щоб люди подивилися на неї, звикли і зрозуміли, що це таке, - розповів він. - За попередніми оцінками, період тестової експлуатації повинен закінчитися до травня-червня наступного року ». Проектом freeflow буде займатися єдиний оператор, який створить держкомпанія «Автодор».

Для того щоб проїзд без шлагбаумів заробив, необхідні зміни в КоАП РФ: потрібно ввести штрафи для водіїв, які вирішать проїхати по платному ділянці, не внісши оплати. Відповідні поправки в законодавство вже розроблені Мінтрансом і незабаром плануються до внесення до Держдуми. Передбачуваний розмір штрафу - 5 тис. Руб. Експерти зараз обговорюють, куди він повинен йти - в бюджет держави або концесіонера.

Експерти зараз обговорюють, куди він повинен йти - в бюджет держави або концесіонера

Так буде виглядати пункт справляння плани на ЦКАД, який передбачає застосування технології Freeflow

ЦКАД-2: міф чи реальність?

З точки зору обивателя здається дивним планувати розширення дороги, яка ще не побудована. Але насправді в цьому є певна логіка. Наприклад, коли в далекі 70-е проектувалося Новоризьке шосе, то потоки транспорту були невеликі, чотирьох смуг було цілком достатньо.

Але радянські інженери вирішили залишити нащадкам доробок у вигляді розділової смуги, яку можна було б використовувати для розширення проїжджої частини. Чим, в результаті, наступне покоління шляховиків і скористалося.

Попередня схема проходження перспективної 2-ий секції ЦКАД

Взагалі, це стандартна західна практика - починати за 20-30 років готувати коридори під майбутні траси. З ЦКАД схожа ситуація. Уже зараз зрозуміло, що через кілька десятиліть може виникнути потреба розширення і цієї магістралі, тим більше що її планується використовувати в складі кількох міжнародних транспортних коридорів.

У технічній документації до секцій згадується «друга черга», яка буде проектуватися після зростання транспортної завантаження першої черги ЦКАД. В рамках 3-й секції вже заплановано розширення з 4 до 6 смуг, будівництво східного виходу на Дмитрівське шосе, північного виходу на Ногінськ, розв'язок з автодорогою «Пушкіно - Красноармійськ» і з Щолковський шосе. На одній з дільниць 4-ї секції, можливо, станеться розширення числа смуг з 6 до 8 і буде побудована розв'язка з автодорогою «ММК-Чечевілово-МБК».

В рамках другої черги, швидше за все, з'явиться і таємнича 2-я секція - Г-подібний «відросток» від основного кільця, який буде починатися десь між М3 і М2. Історія цієї ділянки, насправді, не така вже й загадкова: під час розробки проектувальникам не дозволили пройти поруч із землями Таманської дивізії (належать Міноборони), тому ЦКАД була перенаправлено в інший бік - в обхід Наро-Фомінськ. Пізніше було вирішено робити основне кільце по іншому маршруту - по «бетонці», а 2-ю секцію залишити на майбутнє. Не виключено, що коли-небудь, через 10-30 років, вона стане початком нового інфраструктурного проекту - дублера ділянки «Великий бетонки» під назвою ЦКАД-2.