Строительство »

Хто побудував Асторії "?" - Головний новинний портал міста Дніпро

Цей архітектор залишив городянам тільки прізвище, а ім'я та по батькові залишаються невідомими досі Цей архітектор залишив городянам тільки прізвище, а ім'я та по батькові залишаються невідомими досі. Архітектор Віленський був забутий усіма. Проте, він побудував такі знакові об'єкти Катеринослава, як готель Асторія, будинок Андрієвський і вдома Першого Катеринославського домобудівного товариства. Сто років забуття. Авторство його творінь допомогла встановити невелика брошура, видана в 1914 році.

Прізвище та адреса все, що залишилося від архітектора


Архітектор Віленський працював в Катеринославі на початку XX століття. Нам відомі тільки його ініціали С.В. У списку жителів Катеринослава на адресу-календарі на 1915 рік згаданий Віленський С. В., вул. Садова, 15. Вулиця Садова нинішня Сєрова. Ким за походженням був Віленський, яку освіту він здобув ці питання чекають майбутніх дослідників. Архітектор абсолютно не згадується в літературі з історії Дніпропетровська. Звідки вдалося отримати нові відомості?
У 1914 році в Катеринославі відбулася Перша архітектурно-художня виставка, яку організувала група місцевих діячів Олександр Красносельський, Федір Булацель, Дітріх Тіссен і інші. У каталозі виставки перераховані експонати авторські проекти будинків, креслення, картини. У каталозі вказано, що С.В. Віленський керував власним будівельним бюро. Перераховано список проектів Віленського маленька краєзнавча сенсація. Це прибутковий будинок Андрієвський, фасади будинків Першого Катеринославського домобудівного товариства і навіть готель Асторія. Каталог виставки затверджений організаторами, тому сумніватися в достовірності матеріалів не доводиться.
Прибутковий будинок панів Андрієвський
Ця будівля відомо городянам своїм незабутнім завершенням у вигляді ротонди-бельведера над вулицею Сєрова. Будинок побудований в 1910-1912 роках на розі вулиць Козачої (Комсомольській) та Садової (нині Сєрова, 15) і належав місцевій династії Андрієвський, оселилася в місті ще в кінці XVIII століття. Чотириповерхова будівля в стилі модерн має рівні за величиною фасади по Садовій і Козачій вулицях, завершується ротондою і характерними фронтонами. За Садовій вулиці до основної будівлі примикає триповерховий корпус. Будинок Андрієвський став одним з елітних житлових комплексів Катеринослава. Тут були власна комора, холодильник, пральня, постійне опалення в зимовий період і власна система управління. Хоча до революції тут жили багато заможних катеринославці, будинок знаменитий тим, що в 1920-ті роки тут в комсомольській комуні жили радянські поети Михайло Свєтлов, Михайло Голодний і Олександр Ясний.

Перший в місті кондомініум
Судячи з усього, С.В. Віленський спроектував і перший в Катеринославі прообраз кондомініуму, або товариства співвласників багатоквартирних будинків. Це об'єднання називалося Перше Катеринославське домобудівне суспільство (Педо). Одночасно з будинком Андрієвський в 1910-1911 роках були побудовані чотири корпуси будинків Педо по спільному проекту С.В. Віленського на Козачій вулиці (нині Комсомольська, 74). Фактично це був перший в місті кооператив для жителів середнього класу. Тут були квартири в три і шість кімнат. У кожному корпусі розташовувалися холодильник, пральня, котельня. Триповерхові будівлі в стилі модерн з досить суворим декором зовні дуже схожі на будинок Андрієвський. Схожі навіть фігурні завершення, що прикрашають будівлі. Шкода, що ніхто не припустив раніше, що у цих будівель один автор. Корпуси Педо багато перебудовувалися в другій половині XX століття. Проте, це унікальний зразок масового будівництва столітньої давності.
знаменита готель
У 1912-1913 роках на Катерининському проспекті піднялося будівля готелю Асторія (нині проспект Карла Маркса, 66). Одна з двох найзнаменитіших і фешенебельних готелів Катеринослава. Її конкурент Готель Брістоль, розташовувався навпроти і не зберігся. Асторія повністю зберегла свій вигляд і призначення. П'ятиповерховий будинок тодішній хмарочос Катеринослава. Оригінальна архітектура змішання модерну і неокласицизму, будівля прикрашають три купола.

Готель Асторія
Готель Асторія. Фото 1920-х років


Автор Асторії весь XX століття був невідомий. Останнім часом часто називали Олександра Красносільського, мабуть, через схожість стилів. У каталозі виставки 1914 р де брав участь і Красносельський, автором Асторії названий С.В.Віленскій. Готель Асторія увійшла в історію міста завдяки політичних перипетій під час Громадянської війни тут розташовувалися по черзі штаби більшовиків, петлюрівців, махновців, білих. Будівля описано в романі Олексія Толстого Ходіння по муках.
Ось так, через сто років, в історію Катеринослава повернувся ще один забутий, але, безсумнівно, видатний зодчий.

Максим КАВУН, RealNest

Звідки вдалося отримати нові відомості?