Строительство »

Арас Агаларов поступився місцем власникам ТЦ «Європейський»

Forbes опублікував рейтинг російських бізнесменів, які найбільше заробляють на оренді нерухомості. У списку 30 рантьє. Власники ТЦ «Європейський» Рік Нісаном і зарах Ілієв потіснили власника імперії «Крокус» Араса Агаларова Forbes опублікував рейтинг російських бізнесменів, які найбільше заробляють на оренді нерухомості

Зарах Ілієв і Рік Нісаном зайняли перше місце в списку найбагатших рантьє Росії за версією журналу Forbes. Фото: РИА Новости, прес-служба ЗАТ «Київський майдан»

Російський Forbes опублікував щорічний рейтинг найбільших рантьє за підсумками 2011 року. Лідера попереднього рейтингу - засновника «Крокус груп» Араса Агаларова - за показниками прибутковості оренди комерційної нерухомості обійшли власники компанії «Київський майдан» Рік Нісаном і зарах Ілієв.

У портфелі Нісанова і Ілієва кілька торгових центрів, включаючи торгово-ярмарковий центр «Москва» в Любліно і ТРЦ «Європейський» біля Київського вокзалу, а також ринок «Садовод» та готелю «Слов'янська» і «Україна» (обидві входять в мережу Radisson) . У минулому році їм вдалося заробити на оренді нерухомості 780 млн доларів (рік тому 520 млн доларів).

Однак це не єдине досягнення бізнесменів в 2011 році. Як зазначає Forbes, зарах Ілієв і Рік Нісаном отримали право реконструювати територію ВВЦ в Москві. Обсяг інвестицій оцінюється в 1,5 млрд доларів, які підуть на реставрацію історичних павільйонів і нове будівництво.

Втім, в минулому році у Ілієва і Нісанова були і проблеми: в липні мерія Москви подала на власників ТРЦ «Європейський» в суд. Влада намагається збільшити свою частку в торговому центрі і стверджують: інвестиційний контракт на будівництво «Європейського» передбачає, що 30% побудованого будинку будуть належати столиці. Як соїнвестор місто вніс в проект 25 млн доларів. Однак за фактом, столиці належать всього близько 10% торгового центру. Різниця між тим, що місто має, і тим, на що претендує, становить 37,7 тисячі кв. метрів. Розгляд триває досі.

Розгляд триває досі

Арас Агаларов. Фото: РИА Новости

Арас Агаларов в цей раз виявився на другому рядку рейтингу - в 2011 році він заробив на здачі нерухомості в оренду 700 млн доларів (в 2010-му - 550 млн доларів). Велика частина орендного доходу підприємця припадає на найбільший в Східній Європі виставковий комплекс «Крокус Експо» на МКАД.

Догляд Агаларова з першої позиції рейтингу журнал Forbes пов'язує з тим, що бізнесмен з головою поринув у будівництво. Компанії Агаларова за держконтракти будують об'єкти на острові Російський для саміту АТЕС, який відбудеться в цьому році. Перші п'ять об'єктів були здані на початку грудня 2011 року.

Перші п'ять об'єктів були здані на початку грудня 2011 року

Самвел Карапетян. Фото: tashir.ru

Третє місце в рейтингу найбільших рантьє, як і рік тому, зайняв власник групи «Ташир» Самвел Карапетян. Орендний дохід йому приносять торгові центри: у групи їх кілька, в тому числі столична мережа «Ріо». У 2011 році Карапетян заробив на оренді об'єктів 565 млн доларів (роком раніше - 410 млн доларів). «Ташир» також веде бізнес і за іншими напрямами: енергетика, девелопмент, громадське харчування.

Група представлена ​​в Москві, Санкт-Петербурзі, Реутова, Коломиї, Ярославлі, Бєлгороді, Іваново, Калузі, Сочі, Ялті, Вологді, Тулі і Єревані. Одна з удач «Ташир» в 2011 році - відкриття в ТРЦ «Ріо» на Дмитрівському шосе першого в Москві океанаріуму, за перший місяць його відвідали 250 тисяч чоловік.

З 12 на 4-е місце рейтингу піднялися батько і син Хотин (компанія «Комплексні інвестиції»), яким в минулому році вдалося виручити від оренди нерухомості 320 млн доларів (в 2010-му - 105 млн доларів). Юрію та Олексію Хотином належать більше 30 об'єктів у Москві загальною площею 1,8 млн кв. метрів. Зліт відбувся завдяки досконалій в 2011 році великій угоді - вони купили у структур депутата Мосміськдуми Олександра Мілявського (власник МТЗ «Рубін») ринок «Горбушка» і ТЦ «Філіон» за 500 млн доларів. Сам Милявский, який рік тому перебував на 11-му місці, вибув зі списку найбільших російських рантьє.

П'ятий рядок рейтингу зайняв Саіт-Салам Гуцерієв (компанія «Чайка Плаза») з 280 млн доларів, заробленими на оренді нерухомості. Цікаво, що Саіт-Салам вперше фігурує в рейтингу як самостійний бізнесмен-рантьє. Рік тому він зайняв четверте місце разом з братом Михайлом Гуцерієвим і племінником Микаілов Шішханову (промислово-фінансова група БІН), їх дохід від оренди оцінювався також в 280 млн доларів.

За даними Forbes, компанії «Чайка Плаза» належать вісім бізнес-центрів і кілька великих торгово-розважальних центрів. Ще один ТРЦ на 1 млн кв. метрів будується на Варшавському шосе. У 2011 році Гуцерієв купив логістичний комплекс «Північне Домодедово».

Брат Саіт-Салама Гуцерієва - Михайло - також потрапив до рейтингу рантьє, він зайняв 17 місце, заробивши на оренді нерухомості 85 млн доларів. Видання відзначає, що в групі БІН Михайло Гуцерієв відповідає за нафтове напрямок, але він також співвласник компанії «Моспромстрой», якій належать мережі готелів Holiday Inn та Marriott, офісні, торгові та складські комплекси, а також два особняка в центрі столиці.
Йому ж приписана і найгучніша сімейна угода минулого року - покупка у московського уряду готелю «Національ». Це досить дивно, враховуючи, що раніше Михайло Гуцерієв в інформації про операцію не фігурував. Повідомлялося, що торги по покупки готелю виграло ЗАТ «Смарт Фінанс Груп», яку представляв Ерісхан Куразов, що діє за дорученням Мікаіла Шішханова в інтересах Саіт-Салама Гуцерієва. Представник Шішханова пояснив BFM.ru, що остаточним власником «Національ» після закриття угоди стане Саіт-Салам Гуцерієв.

Племінник Гуцерієвих, Микаил Шішханов, який в цьому році теж прикупив активів (він став основним власником готелю «Москва» і будівельної компанії «Інтеко») до тридцятки найбільших рантьє не потрапив.

Forbes відзначає, що компанії, що увійшли до першої п'ятірки рейтингу, за минулий рік в цілому вклали в комерційну нерухомість 1,8 млрд доларів. Загальний обсяг інвестицій в цей сегмент оцінюється в 7 млрд доларів - це абсолютний рекорд за всю історію спостережень.

Новенькі і вибули

У ТОП-10 рейтингу увійшли також власники петербурзької девелоперської компанії «Адамант» Ігор Лейтіс, Михайло Баженов та Євген Гуревич, які заробили на оренді 260 млн доларів. Бізнесменам належить 40% всієї комерційної нерухомості північній столиці (890 тисяч кв. Метрів).

Також в десятку найбільших рантьє увійшли власник компанії KR Properties Олександр Клячин (готельна мережа «Азимут», старі московські фабрики «Червона Роза» і «Данилівська мануфактура», в яких зараз розташовуються комфортабельні офіси) з 185 млн доларів орендного доходу, а також брати Олексій і Дмитро Ананьєва ( «Промсвязьнедвіжімость») зі 175 млн доларів доходу від оренди і власник 01 Properties Борис Мінц, який заробив на оренді 150 млн доларів.

Нові обличчя, як у першій десятці, так і в самому рейтингу найбільших рантьє - власники групи компаній «Регіони» Аліхан і Аміран Муцоєва, Амірхан Морі та Олександр Карпов. Група присутня в Санкт-Петербурзі, а також на Уралі і в Сибіру.

У 2011 році «Регіони» завершили ребрендинг торговельних центрів збанкрутілої мережі «Алпі», які раніше викупили у «Сбербанк-Капітал». Ці торгові центри загальною площею 350 тисяч кв. метрів під маркою «Сибирский городок» працюють в 15 містах Західного Сибіру.

В цілому ж за складом учасників свіжий рейтинг мало змінився: фігурують в ньому прізвища зустрічалися в списку найбільших рантьє і в попередні роки, але є і ті, що вибули. Крім Мікаіла Шішханова і Олександра Мілявського рейтинг покинули власник «Союз Марінс Груп» Олександр Куликов (дохід в 2010 році 55 млн доларів) і засновник групи «АСТ», власник ресторану «Прага» та колишній співвласник Черкізовського ринку Тельман Ісмаїлов (дохід в 2010 році - 45 млн доларів).

Додати BFM.ru в ваші джерела новин?

Ru в ваші джерела новин?