Строительство »

Куди біжать з Telegram чиновники і бізнес

  1. ICQ
  2. "Там Там"
  3. Viber
  4. Залишаються в Telegram
  5. Від Twitter до СМС

Telegram - не тільки місце для особистого спілкування, а й засіб корпоративної комунікації для багатьох російських компаній і відомств. Чим вони замінять популярний месенджер?

Рішення про блокування Telegram минулого тижня прийняв Таганський суд Москви. Вранці 16 квітня постанова надійшла в Роскомнадзор, який оголосив, що починає процедуру обмеження доступу до месенджер. Згідно із законом провайдери повинні виконати вимогу НБУ протягом доби.

Вдень у понеділок сайт telegram.org вже був недоступний для деяких користувачів.

Незважаючи на те, що можливість користуватися Telegram зберігається через використання VPN і проксі-серверів, блокування може створити проблеми для компаній, які використовують його як корпоративний месенджер.

Крім того, сервіс став платформою для комунікації для багатьох російських держорганів - деякі офіційно вели там свої канали. Деякі чиновники і компанії вже оголосили про перехід на інші аналогічні сервіси.

Російська служба Бі-бі-сі дізналася у компаній і чиновників, хто і чим планує заменітьTelegram.

ICQ

Хто перейшов: прес-секретар президента Дмитро Пєсков, помічник Путіна Герман Клименко, "Єдина Росія", інформаційне агентство "Інтерфакс".

Користуватися головним месенджером початку і середини "нульових", який був розроблений в Ізраїлі, але тепер належить російській Mail.ru Group, росіянам запропонував ще минулого тижня радник президента з розвитку інтернету Герман Клименко.

"Це повноцінний месенджер, абсолютно нічим не поступається Telegram", - вважає він.

У понеділок про перехід на ICQ оголосив прес-секретар президента Дмитро Пєсков, який використовував Telegram для щоденних телефонних брифінгів з журналістами. Користуватися ним планує і "Єдина Росія", яка оголосила про закриття офіційного каналу "інформер" з новинами про партії. У найбільшій партії в країні було трохи більше 1100 передплатників в цьому каналі.

Співробітники інформаційного агентства "Інтерфакс" встановили ICQ, але планують користуватися і Telegram, використовуючи засоби обходу блокування, сказали Бі-бі-сі кілька співробітників на умовах анонімності. Прес-служба "Інтерфаксу" коментувати ці дані відмовилася. При цьому офіційний телеграм-канал "Інтерфаксу" в понеділок продовжував публікувати оновлення.

"Там Там"

Хто перейшов: Слідчий комітет, "Єдина Росія", суди Петербурга

"Тамтого" - месенджер, який травнем 2017 запустила Mail.Ru Group (їй належить і ICQ). Зовні він схожий на Telegram, в ньому також можна створювати чати і вести канали.

Офіційно холдинг не розкриває число завантажень додатка. Однак в кінці минулого тижня компанія заявила, що число користувачів сервісу після рішення про блокування Telegram за кілька годин зросла в 10 разів. Крім того, в п'ятницю, коли відбулося засідання Таганського суду, реклама месенджера з'явилася відразу в декількох великих виданнях, наприклад в "Відомостях" і "Комерсанті".

Про відхід в "тамтого" вже оголосив Слідчий комітет Росії - у інформканала "слідком" в Telegram було більше 9 тисяч передплатників. Своє представництво там відкриє і "Єдина Росія".

Про створення облікового запису в "тамтого" повідомила об'єднана прес-служба судів Санкт-Петербурга - правда, відомство поки продовжить оновлення та в Telegram.

Viber

Хто перейшов: МЗС Росії, "Єдина Росія"

Про відхід в Viber, який традиційно використовується як додаток для безкоштовних дзвінків, минулого тижня оголосив МЗС Росії. Цією ж майданчиком збирається користуватися і "Єдина Росія".

Залишаються в Telegram

Хто залишається: російські ЗМІ, "Яндекс"

Telegram як корпоративного месенджера використовували багато російських ЗМІ. У прес-службі холдингу РБК, який використовував месенджер, Бі-бі-сі розповіли, що холдинг ще не вирішив, який сервіс буде використовувати як корпоративний месенджер.

Серед можливих варинат - Slack і Workplace (сервіс компанії Facebook), однак не виключено, що журналісти продовжать використовувати Telegram.

Головний редактор "Медіазони" Сергій Смирнов розповів Російській службі, що редакція не планує відмовлятися від месенджера: "Звичайно, ми встановимо все, що необхідно для обходу блокування. Про переїзд точно не йдеться".

Media playback is unsupported on your device

5 головних питань про блокування Telegram в Росії

Редакційний чат в Telegram, за відомостями Бі-бі-сі, є і у "Комерсанта", поки він работатет в колишньому режимі.

У числі компаній, де Telegram використовують в якості робочого чату, є "Яндекс". Співробітник компанії, який попросив про анонімність, розповів, що керівництво не давало ніяких розпоряджень, що стосуються догляду з месенджера.

"Є робочий VPN, який шифрує робочі дані на робочих комп'ютерах і телефонах, крім того, всі самоорганізувалися і поставили собі проксі", - розповів він. На офіційний запит Бі-бі-сі представники компанії не відповіли.

До блокування месенджера Російська економічна школа (РЕШ) довго планувала запуск каналу про економічну науці, співробітники розробляли формат і контент-стратегію, розповів Бі-бі-сі проректор РЕШ зі стратегічного розвитку Максим буїв.

"На цьому тижні [ми] збиралися зробити розсилку і запросити туди користувачів інших наших соцмереж - але, напевно, відкладемо її. Поки що ми плануємо продовжити розміщувати пости в нашому Telegram-каналі, проте якщо побачимо, що ефективність цього інструменту через блокування знижується, будемо розглядати інші варіанти ", - розповів буїв.

За його словами, вибір саме Telegram був не випадковим: минулої осені вуз вивчав, якими мережами користуються студенти. Як показало це дослідження, більшість бакалаврів і магістрів (17-26 років) сидять в соціальній мережі "ВКонтакте", а студенти прикладних програм для професіоналів (27-35 років) - в Facebook.

"Єдина точка перетину цих двох важливих для нас груп - як раз Telegram, яким принаймні до сьогоднішнього дня активно користувалися обидві групи", - сказав буїв.

Однак основна частина комунікацій всередині РЕШ ведеться через електронну пошту, месенджери Facebook, WhatsApp і інші, так що блокування не змусить вуз повністю перебудовувати свою роботу.

Від Twitter до СМС

Свій канал в Telegram є і у управління державної служби і кадрів московської мерії - там для бажаючих публікували вакансії. "Друзі, що б не відбувалося, ми завжди будемо працювати для вас :)", - повідомив канал після рішення про блокування Telegram, запропонувавши підписатися на сторінки в "Фейсбуці", "ВКонтакте" і "Твіттері".

Секретар генради "Єдиної Росії" Андрій Турчак оголосив, що користуватися способами обходу блокування месенджера Telegram не буде. "А так є смс - дуже надійно, - сказав Турчак. - Я читав досить активно. Прийнято рішення, Telegram закінчився на цей момент. Чи виконають вони вимоги - Telegram повернеться".

Мережа продуктових магазинів "ВкусВілл" теж користувалася Telegram - у компанії був в месенджері бот, через який працювала програма лояльності. Компанія після блокування месенджера оголосила , Що запустила власний додаток для Android, яке буде повторювати цей функціонал.

У Федеральній антимонопольній службі, у якій теж був свій канал, Бі-бі-сі сказали, що після вступу в силу рішення про блокування відомство пішло з месенджера. "Робочу переписку будемо вести в інших месенджерах. VPN для обходу блокування встановлювати не маємо наміру", - сказали в ФАС, уточнивши, що поки не вибрали новий месенджер.

Віце-губернатор Петербурга Ігор Алабин, який говорив, що не планує йти з Telegram, в понеділок оголосив, що все-таки не буде користуватися месенджером. "Все, кому цікава моя позиція, людини і управлінця, зможуть з нею ознайомитися на Facebook, ВКонтакте, YouTube", - написав чиновник

В "Райффайзенбанку", у якого є канал з фінансовою аналітикою, Бі-бі-сі заявили, що компанія "всебічно вивчає ситуацію" з блокуванням месенджера. При цьому в банку помітили, що Telegram не є для нього "основним каналом комунікації": пріоритетні майданчики - "Фейсбук" і "Вконтакте".

У "Сколково" є свій канал в Telegram, в якому фонд публікує інформацію про свої розробки і заходах. Прес-секретар фонду Олександра Барщевський повідомила Бі-бі-сі, що вони розглядають можливість переходу на іншу платформу в зв'язку з початком блокування Telegram.

За її словами, робочі комунікації в "Сколково" ведуться на різних платформах, якоїсь однієї, основної платформи у фонду немає.

Бот "Спасибі від Ощадбанку" був вилучений з Telegram, повідомляють "Ведомости". Це був клієнтський сервіс Ощадбанку, який дозволяв шукати відділення і банкомати, дивитися курси валют і дізнаватися спецпропозиції від банку і його партнерів, повідомляє газета.

Бота і зараз можна знайти в Telegram, але він не відповідає на запити користувачів і не надає ніякої інформації. Бі-бі-сі раніше відправляла запит до Ощадбанку з проханням прокоментувати, як заборона Telegram позначиться на його роботі, але в прес-службі відмовилися від коментарів на цю тему.

Чим вони замінять популярний месенджер?