Строительство »

Місто спорту: «Лужники» вчора, сьогодні, завтра

  1. Все для уболівальників, спортсменів і журналістів
  2. Олімпійська система безпеки
  3. Історія, що крокує в майбутнє
  4. А що за кордоном?

«У сонячний весняний день 1954 роки ми, група архітекторів та інженерів, яким було доручено проектування центрального стадіону, піднялися на простору асфальтовану площа на Ленінських горах. <...> Все говорило за те, що кращого місця, ніж Лужники, для будівництва стадіону і підібрати не можна. Посудіть самі: близькість річки, маса зелені, чисте свіже повітря - вже сама ця обставина мало значення для вибору території майбутнього міста спорту. <...> До того ж Лужники розташовані порівняно недалеко від центру міста і пов'язані зручними під'їзними шляхами сполучення з усіма районами столиці », - писав архітектор Василь Полікарпов.

Так починалася історія самого знаменитого стадіону країни - легендарних «Лужників» . Це тут плакав ласкавий олімпійський ведмедик, прощаючись зі спортсменами та вболівальниками в 1980-му. Це тут пройшли сім спартакіад народів СРСР, чемпіонати світу та Європи з хокею, баскетболу, волейболу, спортивної гімнастики, самбо, бойових мистецтв. Це тут провели знаменитий фестиваль молоді і студентів, Ігри доброї волі, Перші Всесвітні юнацькі ігри, фінал Ліги чемпіонів УЄФА. Нарешті саме сюди стікалися меломани на останній концерт групи «Кіно», на виступи Дюка Еллінгтона, Мадонни, Майкла Джексона, груп Metallica, The Rolling Stones, U2, Red Hot Chili Peppers і багатьох інших.

Строго кажучи, історія почалася раніше: є проекти і креслення стадіону, датовані 1920-ми роками, коли Лужники були заболоченій місцевістю на околиці міста. А в грудні 1954 року Уряд СРСР прийняло рішення будувати тут спорткомплекс.

Подумки я уявляв, як будуть розташовані центральна спортивна арена, плавальний басейн, ігрові майданчики. Мені ввижався гул трибун, постріли стартового пістолета, плескіт зеленуватою води, тугі удари по м'ячу. <...> Я вийняв з папки аркуш паперу і тут же, примостившись у кам'яного парапету, накидав контури майбутніх споруд. Хтось глянув мені через плече і з пафосом продекламував:
- Тут буде місто закладений!
- Ще який місто! - вигукнув я. - Місто спорту! (В.П. Полікарпов «Головний стадіон країни»)

У січні 1955 року почалося проектування, на яке пішло 90 днів, і в квітні того ж року розгорнулися роботи. Спорткомплекс побудували в рекордно короткий термін - всього за 450 днів. У його створенні брала участь вся країна. З усіх кінців Радянського Союзу на будівництво приїжджали добровольці. Матеріали везли з Ленінграда і Вірменії, електрообладнання та дубовий брус для глядацьких лавок - з України, меблі - з Риги і Каунаса, скло - з Мінська, електропровід - з Подольська, модриновий брус - з Іркутська. У серпні 1956 року спорткомплекс відкрився першої спартакіадою народів СРСР.

У серпні 1956 року спорткомплекс відкрився першої спартакіадою народів СРСР

У 1992 році тут з'явився речовий ринок, який переїхав за межі комплексу в 2003-му, а перестав існувати тільки в серпні 2011-го. Велику спортивну арену капітально ремонтували в 1996-1997 роках, а тепер «Лужники» на реконструкції. У 2018 році тут приймуть чемпіонат світу з футболу.

Обсяг робіт вражає: загальна площа реконструйованого стадіону з урахуванням трибун складе 221 тисячу квадратних метрів. Це більше половини території Ватикану. Незважаючи на грандіозні масштаби, реконструкція йде з випередженням графіка . Роботи повинні були закінчити в другому кварталі 2017 го, але завершити основні будівельно-монтажні роботи планують в цьому році. У вересні в столиці приїжджала з інспекцією ФІФА , Яка привласнила «Лужникам» зелений статус. Тобто ризиків, що стадіон не підготується до мундіалю, немає.

Все для уболівальників, спортсменів і журналістів

Одна з головних завдань реконструкції - створити для вболівальників комфортні умови. кількість основних входів на арену виросте з 13 до 16. До робіт близько 10 відсотків глядацьких місць було в зоні поганого огляду. Тепер трибуни розташують в два яруси під більш крутим кутом. Так фанатам відкриється чудовий огляд поля з будь-якої точки трибун, включаючи нижні і верхні ряди. На південній і північній трибунах встановлять два медіатабло , Які теж будуть добре проглядатися з усіх усюд. А завдяки нової французької аудіосистеми почути чіткий і розбірливий звук зможуть уболівальники навіть з найдальших місць.

Оновлений стадіон зможе вмістити 81 тисячі глядачів - на три тисячі більше, ніж раніше. 300 місць обладнають для маломобільних людей. Для VIP-глядачів на головній трибуні буде дві тисячі місць, в зоні гостьового обслуговування - 4,5 тисячі, а для преси - близько 2,5 тисячі. На трибунах зроблять додатковий ярус з 100 корпоративних лож підвищеної комфортності (Скайбоксів). Тут відвідувачів будуть обслуговувати по поліпшеному стандарту, включаючи гаряче харчування.

Колір трибун «Лужників», бордовий з золотими вкрапленнями, вибрали самі москвичі. У голосуванні на порталі «Активний громадянин» в серпні 2014 року прийняли участь понад 137 тисяч городян.

покрівлю на стадіоні вже замінили. Нове 30-міліметрове покриття з полікарбонату ударостійке. Цей матеріал пропускає сонячні промені і відмінно підходить для стадіонів з натуральним трав'яним покриттям, якими і будуть «Лужники». Щоб захистити вболівальників від опадів, дах стадіону над трибунами отримала додатковий козирок довжиною 11 метрів.

Під дахом встановлять спортивне освітлення. Воно забезпечить якісну картинку на телеекранах. Сама покрівля стане своєрідним медіаекраном. Для цього в неї вмонтують безліч світлодіодів. Побачити трансляції матчів можна буде з Воробйових гір, Третього транспортного кільця і ​​навіть з Комсомольського проспекту.

На початку серпня на стадіоні засіяли натуральний газон , І на початку вересня на арені зросла трав'яне покриття висотою три-чотири сантиметри. Для підтримки його якості на полі з'явилися нові інженерно-технічні системи, що включають дренаж, обігрів, полив, моніторинг агротехнічних характеристик газону.

Для підтримки його якості на полі з'явилися нові інженерно-технічні системи, що включають дренаж, обігрів, полив, моніторинг агротехнічних характеристик газону

Футбольні ворота «Лужників» обладнають системою «гол-контроль». За ними стежитимуть кілька камер, а зв'язок з суддею буде здійснюватися за допомогою спеціального браслета.

Площа підтрибунних приміщень виросте. Там розмістять два розминок залу, роздягальні для спортсменів, зал для прес-конференцій, зону експрес-інтерв'ю, телестудії, офісні приміщення, ресторани, туалети.

У будівлі Великої спортивної арени будуть зал для прес-конференцій, зона експрес-інтерв'ю, кілька телестудій і презентаційна студія з панорамним оглядом футбольного поля. Тут також з'явиться містечко гостьового обслуговування.

Олімпійська система безпеки

розробляючи систему безпеки для «Лужників», фахівці врахували міжнародний і російський досвід, в тому числі досвід проведення Олімпіади в Сочі в 2014 році. Тут облаштують шість транспортних і п'ять пішохідних контрольно-пропускних пунктів (КПП), встановлять 1,5 тисячі камер зовнішнього спостереження і тисячу камер на арені, а також радіаційні монітори, детектори вибухових речовин і небезпечних рідин, рентгенівські інтроскопи та сканери днища автомобілів.

Відеокамери охоплять весь стадіон: трибуни, внутрішнє будівлю, входи і виходи, а також паркування. За вимогами ФІФА весь комплекс поділять на 10 зон по пріоритетам безпеки. Це будуть території загального доступу, преси, гостинності, VIP-гостей, зони транспортних магістралей, технічна зона та інші.

Через нові КПП на годину зможуть пройти понад 62 тисяч осіб, проїхати понад тисячу автомобілів і 60 автобусів. Це дозволить уникнути пробок на вході навіть в дні масових заходів.

Історія, що крокує в майбутнє

Реконструкція «Лужників» - це не тільки роботи на спортивній арені, це оновлення всієї території спорткомплексу. Він перетвориться на сучасний парк з біговими та велодоріжками, окремої доріжкою для ролерів. При цьому історичний вигляд стадіон збереже: стіни будівлі очистили і відреставрували, але фасад залишився звичного для москвичів світло-пісочного кольору. його прикрасив фриз з зображеннями футболістів, хокеїстів, легкоатлетів та інших спортсменів. Вони застигли в русі, ніби стародавні олімпійці на грецьких вазах.

Історичні ліхтарі залишать тільки на Алеї Слави, решту території висвітлюватимуть сучасні світильники . Також в «Лужниках» підсвітять все будівлі, дерева і пам'ятники. Найяскравіші - святкові - вогні будуть горіти на великих і важливих заходах. Більш слабке освітлення включать в ході звичайних спортивних і культурних заходів. А в решту часу будуть використовувати повсякденну підсвічування фасадів.

Головні каси «Лужників» теж чекає реконструкція. На перших поверхах двох напівкруглих будівель, які розташовані один навпроти одного, зроблять вхідну зону з вестибюлем і постом охорони, каси, буфет і технічні приміщення. Другі поверхи займуть диспетчерська, серверна, кімната відпочинку персоналу і службові приміщення. Фасади оброблять великоформатних архітектурним каменем.

Всю територію і систему навігації стадіону оформлять в єдиному стилі . В його основу ляже символ «Лужників» - малюнок кільця з п'яти ластівок. Сині, фіолетові, жовті, малинові зображення пернатих завдадуть на асфальт з боку головного входу від станції метро «Спортивна». Вони з'являться також на Престижною алеї біля західних трибун, а взимку птахів можна буде побачити на ковзанці . Його будуть заливати на території між ареною і набережної. Влітку в «Лужниках» буде працювати сухий фонтан , А по обидва боки від арени побудують кафе з терасами .

Влітку в «Лужниках» буде працювати   сухий фонтан   , А по обидва боки від арени побудують   кафе з терасами

Оглядовий майданчик і прогулянки по даху

На верхньому рівні Великої спортивної арени зроблять оглядовий майданчик. Вона буде відкрита для відвідування і в дні, коли на стадіоні не проводять заходи. Відвідувачі зможуть помилуватися прекрасним видом на центр міста, Новодівочий монастир, хмарочоси «Москва-Сіті», МДУ імені М.В. Ломоносова.

Відправною точкою для всіх маршрутів по території «Лужників» стане будується на північній трибуні стадіону екскурсійно-туристичний центр. Туди можна буде потрапити як пішки, так і по повітрю - на фунікулері з Воробйових гір. А для екстремалів створять маршрут на даху стадіону. Їм запропонують спуститися на Лужнецький набережну за допомогою системи zip-line, тобто по сталевому канату.

Їм запропонують спуститися на Лужнецький набережну за допомогою системи zip-line, тобто по сталевому канату

Канатна дорога і трамплін

Канатна дорога довжиною 737 метрів зв'яже «Лужники» з іншим берегом Москви-ріки, де знаходяться Воробйови гори, Нескучний сад і Парк Горького. Цей фунікулер вирішить відразу три завдання: екскурсійну, спортивну та транспортну. Взимку спортсмени будуть підніматися на ньому на гірськолижний трамплін на Воробйових горах. Його реконструюють до 2018 року. Поруч з ним планують побудувати будинок для дитячо-юнацької спортивної школи. Фактично тут відтворять історично сформовану спортивну зону.

Аквапарк і солоні ванни в басейні «Лужники»

Басейн «Лужники» після реконструкції стане сучасним плавальним центром зі спортивним басейном на 10 доріжок і двома тренувальними для дорослих і дітей (по три доріжки в кожному). Крім спортивної інфраструктури, тут буде аквапарк і спа-зона. У «Лужниках» з'являться хвильовий басейн, солона ванна і басейн з річкою, купальна ванна площею 270 «квадратів», термобассейн, гідромасажні і спа-ванни.

У комплекс увійдуть тренувальні зали та фітнес-центр. Сюди повернуть боксерський клуб і дитячий гімнастичний центр, а також створять нові секції на базі центру дитячого спорту.

Сюди повернуть боксерський клуб і дитячий гімнастичний центр, а також створять нові секції на базі центру дитячого спорту

Будівля басейну за проектом буде вище і вдвічі ширшими попереднього, хоча зовні кардинально не зміниться. Оригінал барельєфа виставлять в зоні кас сімейного центру водних розваг, а для оформлення фасадів зроблять кілька аналогів. Колонаду відтворять заново.

Простір навколо басейну розіб'ють на пішохідні алеї, доріжки і велодоріжки, автомобільні проїзди і парковку. Перед головним входом з'явиться площа з фонтаном, газонами, кам'яними лавками, ліхтарями. Вечорами на будівлі стіни з ажурними вставками будуть висвітлюватися зсередини, а глухі фасади підсвітять знизу жовтими лампами.

Оновлена набережна для відпочинку та спорту

Зручніше для пішоходів стала після реконструкції Лужнецкая набережна. Ширину проїзної частини скоротили до двох смуг, а на звільненому просторі зробили зону для прогулянок, занять бігом, велоспортом і катання на роликових ковзанах.

Лужнецкая набережна відкрита після реконструкції

Професійна бігова доріжка зі спеціальним прогумованим покриттям простяглася на три кілометри. Уздовж набережної в тіні дерев встановили шість воркаут-майданчиків загальною площею 400 квадратних метрів.

З'явилося на Лужнецкой набережній і новий громадський простір у води. Замість гранітного спуску до річки тепер дерев'яні сходи. На її щаблях можна займатися спортом, загоряти, читати, зустрічатися з друзями і просто милуватися Москвою-рікою.

На її щаблях можна займатися спортом, загоряти, читати, зустрічатися з друзями і просто милуватися Москвою-рікою

А що за кордоном?

Найбільші в світі спорткомплекси створюють на базі олімпійських парків. Наприклад, до Олімпіади 2008 року такий з'явився в Пекіні, а до змагань 2012-го - в Лондоні.

Головна арена китайського «Пташиного гнізда» може вмістити 91 тисяч глядачів. На стадіоні комплексу тренується національна збірна КНР і проводяться концерти, а в плавальному центрі проходять тренування і змагання. На території є велосипедні доріжки і прогулянкові зони. Величезний лісопарк називають натуральним кисневим баром за найчистіше повітря. Але сам парк в запустінні, безліч об'єктів не функціонує, а деякі знаходяться в передаварійному стані. Тут мало відвідувачів, тому що, крім прогулянок по лісопарку, розваг майже немає.

Тут мало відвідувачів, тому що, крім прогулянок по лісопарку, розваг майже немає

Стадіон Олімпійського парку в Лондоні розрахований на 80 тисяч уболівальників, але зараз його реконструюють і хочуть скоротити число місць на трибунах до 54 тисяч. Крім головної арени, тут є центр водних видів спорту, баскетбольна арена, велопарк, центр хокею і тенісу. Олімпійські об'єкти використовують для спортивних і культурних заходів: сюди приходять спортсмени і любителі фітнесу, школярі та пенсіонери. У парку багато прогулянкових доріжок різного рівня складності і довжини. Для велосипедистів відкриті BMX-трек і трек для гірських велосипедів. У парку працюють фонтани і проходять екскурсії, в тому числі човнові.

Великі багатофункціональні спортивні центри з'являються і в інших містах. Серед них, наприклад, Globen Arena в Стокгольмі і Hanns-Martin-Schleyer-Halle в Штутгарті. Але вони поступаються за величиною кластерам столиць Олімпійських ігор.

Але вони поступаються за величиною кластерам столиць Олімпійських ігор

А що за кордоном?