Строительство »

Скасування призову в армію: вже скоро або ніколи? - 14.07.2016

Партія зростання, яку очолює бізнес-омбудсмен Борис Титов, збирає на порталі РОІ ( «Російська громадська ініціатива») підписи за повний перехід армії на контрактну основу. У Закон «Про військову службу» пропонується поправка «Проходження військової служби здійснюється: в добровільному порядку» (за контрактом). Паралельне пропозицію - виключити з Кримінального кодексу РФ ст. 328 «Ухилення від проходження військової служби».

«Для переходу до повністю професійної армії залишився останній крок (...), вся технічна частина є, залишається тільки прийняти рішення і відмовитися від призову», - наводить прес-служба заяву Бориса Титова.

15 липня - завершення весняної призовної кампанії. За даними Міноборони Росії, більш 125 тис. Людина вже направлені до місць проходження військової служби. Цього року нововведенням для призовників стало поповнення сумки із засобами особистої гігієни манікюрним набором.

Число призовників, які бажають служити, «сильно виросло», - заявив начальник управління нагляду Головної військової прокуратури Олександр Нікітін. Можливо, позитивні зміни набагато значніше обумовлені тим, що ухильники ризикують замість року в армії провести до двох років за гратами, а також стараннями місцевих прокуратур з блокування сайтів, які закликають або допомагають «косити» від армії. Вагомим стимулом служби залишаються пільги при вступі до вузів і бажання уникнути проблем з майбутньою кар'єрою.

Міноборони констатує: якщо з початку 1990-х «ухильників» було сотні тисяч, то зараз «багато і раді б служити, та не беруть» - в армії «немає місць». Так в місті Первоуральске Свердловської області військкомату належало вибрати 166 осіб з 808 кандидатів - показове співвідношення в цьому році між планом призову і кількістю молодих людей, що підходять за віком.

У той же час, на думку громадських діячів, військкомати і раніше «виконують план за всяку ціну», масово закликаючи молодих людей з різними недугами. В результаті держава ж не тільки не отримує солдата, а й витрачає чималі гроші на його лікування. «Строковиків» з ВДВ 7 місяців з покладених 12-ти провалявся в госпіталі, але його «галочка» в бадьорому звіті про перевиконання плану призову є.

Місяць перебування солдата в госпіталі обходиться казні в 100 тис. Руб., Нагадує голова Союзу комітетів солдатських матерів, член громадської ради при Міноборони Валентина Мельникова. За ті гроші, що витрачаються на лікування незаконно покликаних не цілком здорових молодих людей, можна було утримувати безліч контрактників, якщо вже хлопці «раді б служити», але на «срочка» не беруть. За інформацією Міністерства оборони, в 2016р. середня щомісячна виплата військовослужбовцям-професіоналам досягає близько 25 500 руб.

У світі спостерігається тенденція відмови від військового призову. Наприклад, в Китаї при існуючому заклику реально вступити до лав збройних сил можна, лише пройшовши спеціальний відбір.

У США військовий призов останній раз був застосований в 1973р. Однак всі жителі США чоловічої статі (в т.ч. не громадяни) у віці від 18 до 25 років зобов'язані вставати на військовий облік. У Німеччині військовий призов припинений з 1 липня 2011р. Останній «строковик» Нідерландів був звільнений в запас в 1996 р. Італія остаточно перейшла на професійну армію з 1 січня 2005р.

Від примусового військового призову також відмовилися: Японія, Індія, Канада, Великобританія, Ірландія, Бельгія, Франція, Іспанія, Швеція, Сербія, Перу, Уругвай, Чилі, Еквадор, Малайзія і Філіппіни і ще 22 держави.

Наскільки можливо для Росії при змінній статистикою набору в ВС внесення таких поправок в законодавство, щоб осінній призов 2016 став останнім?

Марсель Хазиев   ,   засновник проекту «Союз Призовників Росії»: Марсель Хазиев ,
засновник проекту «Союз Призовників Росії»:

На рахунок контрактної служби. Я вважаю, що, по-перше, це все індивідуально. Кожен повинен вибирати по собі, до душі, що для нього більше притаманне. Або це служба за призовом, служити рік і закінчити на цьому військову кар'єру, або далі надходити на контракт. З власного досвіду можу сказати, що дуже велика кількість хлопців, які до призову на службу не розглядали такий варіант, як залишитися на контрактну службу, після демобілізації зі служби за призовом пішли на контракт. Таких приблизно в моїй роті, де я служив, близько 20%. За розповідями друзів, товаришів контрактна служба зараз дуже добре оплачується, соцзабезпечення хороше, квартири виділяють після 10 років служби. Контрактна служба сьогодні на дуже високому рівні.

Союз призовників Росії народився буквально з вулиці, з двору звичайними хлопцями, рядовими, сержантами. Діяльність союзу призовників Росії буде охоплювати три життєвих етапи. Перший етап: призовної. Другий: служба. Третій: демобілізаційні. І ще важливий пункт: мотиваційний.

Призовний етап це підготовка психологічна, фізична до служби в армії саме в наших первинних відділеннях. Первинне відділення це територіальне відділення нашої організації з 2-7 дворів. Головою буде людина, який відслужив в армії. Він проходить певне навчання і готує хлопців до служби в армії. Наше завдання на сьогоднішній день знайти консенсус по тому, щоб ці хлопці в первинних відділеннях пішли служити саме в одну військову частину, в одну роту. Поясню чому. Я і на своєму досвіді знаю, коли військовослужбовець приходить служити в роту один, нікого не знає, а там вже згуртований колектив, виникають труднощі. Якщо вони підуть служити групами по 5-10 осіб з первинного відділення, то їм в колективі, в одній зв'язці, в якій вони вже півроку проходили підготовку, знають про всіх принципах, традиціях, статуті на службі, буде легше. Ми як громадські працівники висуваємо таку ініціативу, зараз йдуть переговори. Ми організували центральний штаб в місті Москві, щоб потім пустити коріння в регіонах, 12 з яких нас вже чекають, не рахуючи Челябінська, де вже посадова ієрархія розподілена аж до місцевих відділень деяких первинних організацій.

Другий життєвий етап це військова служба. Раз вже Союз призовників Росії агітує хлопців служити в армії, то логічно, що Союз призовників Росії хоча б суспільно гарантує їм гідні умови служби. Ми не будемо кидати своїх прихильників і своїх членів. Лідери первинних і регіональних організацій будуть тримати руку на пульсі постійно. Це вже підвищує довіру населення, батьків, які стурбовані, ведуться на всякі провокаційні ролики.

Третій життєвий етап. Ми проводили соціологічне дослідження, так я і сам не з чуток знаю, що потрібно хлопцям, здоровим міцним хлопцям при звільненні в запас. 33,3% заявили, що це працевлаштування на російські підприємства в виробничу сферу, або ще кудись. Частина залишається на контрактну службу, частина йдуть в органи працювати, частина вчитися. Здорові російські мужики мають право отримати робоче місце на російських підприємствах. Ми також виступаємо з ініціативою, щоб на російських підприємствах в першу чергу працевлаштувалися молоді люди, які відслужили в армії.

Олександр Перенджіев   ,   кандидат політичних наук, експерт асоціації незалежних військових політологів: Олександр Перенджіев ,
кандидат політичних наук, експерт асоціації незалежних військових політологів:

Росія не готова перейти на контрактну службу, і не буде готова ніколи. Це пов'язано перш за все з питаннями ефективності самої оборони і захисту держави. Безумовно, в нинішніх умовах, коли йде нагнітання обстановки, тиск на наші кордони, перш за все із заходу, десь в якійсь мірі зі сходу і з півдня, професійна армія просто напросто не реалізовується. Тим більше що існує оману з приводу того, що професійна армія це якась ефективна армія, а армія за призовом якась слабка і неправильна. Я думаю, це дуже серйозна помилка. Як приклад, 2013 рік, січень місяць, був референдум в Австрії, розвинуту демократичну державу, у населення запитали, яку армію вони б хотіли, за призовом або за контрактом. Населення проголосувало за армію за призовом. Тому говорити про те, що професійна армія це обов'язковий атрибут демократичної держави, я б не став.

У нас велика територія, яка вимагає прикриття масовим кількістю особового складу. Як педагог, викладач вищої школи, і як колишній офіцер я хочу сказати, що армія наша на сьогоднішній день є досить дієвим соціальним інститутом по вихованню нашої молоді перш за все чоловічої статі.

Те, що ми говоримо про збільшення числа контрактників, я тільки за. Це дійсно підвищення професіоналізму збройних сил, і це дуже здорово. Але якщо говорити про повну заміну на контрактників, я проти. Тому що 1 рік в армії більше додає розуму молодій людині, ніж 5 років навчання у вузі. Кажу як викладач. Дуже приємно, що є соціальний інститут, який називається армія, де все-таки виховують наших молодих людей. Є хоч якесь прищеплення відповідальності. А відповідальність це головне.

Сергій Кривенко   ,   глава Громадського руху «Громадянин і армія», член Ради з розвитку громадянського суспільства і прав людини при Президенті РФ: Сергій Кривенко ,
глава Громадського руху «Громадянин і армія», член Ради з розвитку громадянського суспільства і прав людини при Президенті РФ:

Росія вже більше 10 років як готова повністю перейти на контрактну службу. Більш того, ця задача поставлена ​​керівництвом країни, і міністерство оборони прийняло цю задачу як одну зі своїх головних. Наповнення армії контрактниками є зараз найбільш важливим завданням. У минулому році Міноборони відзвітувало, що вперше кількість контрактників перевищило кількість військовослужбовців за призовом. Всі частини бойової підготовки наповнюються зараз тільки контрактниками, тільки вони беруть участь в бойових діях. Єдине питання залишається, як організувати ось цю систему набору на контракт, тому що ті пункти, які розгорнуті по країні, ще не так сильно справляються з набором контрактників. Набір контрактників через військові частини свого часу, 10 років тому, коли він був організований, показав що, на жаль, включаються різні корупційні механізми, і командири частин більше уваги приділяють планом, ніж підготовці. Проте останні руху, останні місяці показують, що так, Росія готова і більш того, ніякої іншої альтернативи немає. Армія повинна складатися тільки з контрактників.

Військовослужбовець стане справжнім професіоналом тільки в армії за контрактом, тому що при тій техніці, при тих навантаженнях, які зараз існують, за рік підготувати професійного військовослужбовця не вдається. Професійний військовослужбовець це 3 роки служби, і потім більше половини укладають наступний контракт. У нас буде професійна мобільна армія, яка здатна вирішувати ті завдання, які стоять перед країною.

Це не така велика навантаження для бюджету, все підраховано, це відсотки від військового бюджету. У нас скоро мільйонна армія вже повинна бути, 300 тис. Всього військовослужбовців за призовом, це означає, що 700 тис. Є військовослужбовцями за контрактом, 350 тис. Офіцерів і понад 300 тис. Військовослужбовців за контрактом. Збільшення ще на 300 тис. Це цілком посильно для бюджету.

Служба за призовом є значущою частиною, значущою сходинкою підготовки до служби за контрактом. Хлопці йдуть в армію, проходять там курс молодого бійця, отримують первинну урахуванням спеціальності, а потім тим, хто показав себе, для кого армія стає рідною стихією, пропонують перейти на контракт. Це стає і перевіркою для молодого бійця, і свідченням для командирів, що така людина готовий. І зараз військовослужбовці за призовом просто є сходинкою, вони не беруть участь в бойових діях. Зараз призовник в армії не потрібен, він виконує функцію етапу для становлення контрактників, етапу відбору.

Наскільки можливо для Росії при змінній статистикою набору в ВС внесення таких поправок в законодавство, щоб осінній призов 2016 став останнім?