Строительство »

Залізна візитка - не залізний аргумент

Столична автоінспекція до 12 лютого проводить профілактичну операцію, мета якої - вилучення у водіїв всякого роду перепусток, посвідчень і візиток, нібито надають пільги на дорогах, і інформування про те, що ці «чарівні» папірці не звільняють від відповідальності за порушення правил дорожнього руху ( ПДР).

У ЦГЗ ДАІ Києва (тел. 235-3370) нам повідомили, що проведення операції викликано тим, що водії все ще сподіваються на дієвість подібного роду «грамот». Дійшло, мовляв, до того, що на ринках продають фальшиві металеві візитки начальника департаменту ДАІ МВС України Сергія Коломійця, які нібито дозволяють без подальших можливих санкцій їздити по дорогах навіть у разі порушення правил.

В принципі ДАІ вже багато років намагається вселити українським автолюбителям, що ПДР потрібно дотримуватися всіх учасників дорожнього руху. Ще в 2005 р Президент України підписав указ про заходи щодо впорядкування використання спеціальних звукових і світлових сигнальних пристроїв та номерних знаків на службових транспортних засобах.

Пунктом 2 цього документа обговорювався заборона на видачу будь-яких документів, що надають право безперешкодного проїзду автотранспорту або містять подібну прохання. Держорганам і місцевій владі наказувалося вжити невідкладних заходів щодо вилучення подібних документів.

За 2009 р співробітники Київської державтоінспекції вилучили у водіїв більше 3 тис. Пропусків, посвідчень та візитних карток представників органів виконавчої влади, судів і міліції. ДАІ столиці попереджає, що все «пільгові» «документи» будуть вилучатися, а їх власники в разі порушення ними правил дорожнього руху нести передбачену Адмінкодексу покарання на загальних підставах. Документи з печатками органів влади та установ будуть направлятися в райвідділи міліції для подальшої перевірки.

До слова, водії-іноземці, які приїжджають в нашу країну, вже давно дивуються пільг на українських дорогах. В Європі навіть глава уряду повинен дотримуватися дорожні правила точно так же, як і пересічні громадяни. Такий порядок. Чому ж він не виконується в Україні?

Уявімо собі таку ситуацію. Ви підійшли до каси аеропорту і замість грошей протягуєте візитку його начальника або глави департаменту повітряного транспорту. Як ви думаєте, чи видадуть вам квиток тільки на цій підставі? Або ж спробуйте, пред'явивши ту ж візитку, пройти на льотне поле. Або, пред'явивши візитку генерала прикордонника, перетнути державний кордон ...

А ось безкарно порушувати ПДР, маючи на руках «ксиву», можна. Найчастіше її володар навіть не показує права. А навіщо? Інспектор ДАІ відкозиряв і побажає приємного шляху.

Юрій Луценко, призначений Кабміном і. о. міністра внутрішніх справ, багато говорить про рівні для всіх громадян правах, проте до цих пір не поставив питання руба: його підлеглі повинні карати за порушення правил дорожнього руху всіх без винятку учасників дорожнього руху, які б посади вони не займали, включно з народними депутатами. По суті ДАІ сама винна в тому, що всілякі візитки і пропуску все ще в ходу.

Щоб зрозуміти, чому це відбувається, необхідно повернутися в недалеке минуле. Ще за часів Радянського Союзу існували «блатні» автомобільні номери. Серед них виділялися партійні і урядові, такі як МОС, МОК, МАС, МКС та ін. - в Москві, КІА, КІБ, КІС, КИТ - в Києві. За часів незалежності України з'явилися інші. Варіантів буквених поєднань три: АП, ВР і КМ. Чи означають вони, як неважко здогадатися, відповідно Адміністрацію Президента, Верховну Раду і Кабмін України. Водіїв з такими номерами ДАІ вважає за краще не зупиняти - собі дорожче.

Аж до 2004 р популярністю у різних відомств користувалися сигнально-гучномовні пристрої (СГУ) - сирени і «мигалки», що дозволяють їх власникам їздити по дорогах, не звертаючи уваги на інші машини. Такі спецсигнали не позбавляють авто від обов'язку зупинятися на вимогу співробітників ДАІ, проте гальмували їх рідко. А адже ще в 2000 р вийшла постанова Кабміну, суворо регламентує використання спеціальних звукових сигналів і проблискових маячків і допускає їх установку виключно на автомобілях спецслужб. В операціях «Спецсигнал» міліція регулярно вилучала незаконні СГУ. У 2001 р, наприклад, було виявлено 2,5 тис. Водіїв, які використовували такі сигнали без дозволу.

Прості смертні обзаводилися посвідченнями дружинників і позаштатних співробітників міліції. Магічна дія ці документи на співробітників ДАІ не чинили, однак їх власники могли розраховувати на деякі поблажки.

Ну а найпопулярнішою пільгової папірцем був синьо-жовтий пропуск з червоною смугою по діагоналі, в якому вказувалося, що співробітники правоохоронних органів повинні сприяти безперешкодному проїзду цього автомобіля. Картку потрібно було приклеювати на лобове скло машини.

Виходить, що Україна майже за два десятки років незалежності так і не позбулася радянської спадщини, і чимала частка провини за це лежить саме на МВС. За цей час на посаді міністра внутрішніх справ змінилося чимало керівників, проте жоден з них навіть не заїкнувся про те, що в Європі глави держав їздять по дорогах на загальних підставах, і там ніхто не перекриває траси, як в Україні, щоб очистити шлях машині високопоставленого чиновника.

Важко собі уявити, щоб інспектор ДАІ зупинив машину з парламентським або урядовим номером, навіть якщо водій перетнув дві суцільні лінії або промчав по місту на швидкості 100 км на годину.

Окрема тема - діти високопоставлених чиновників ( «мажори»), які безкарно ганяють на потужних іномарках і на смерть збивають людей. Причому залучити їх до відповідальності практично неможливо, оскільки на їх захист встає весь держапарат, починаючи з ДАІ і закінчуючи судовою системою. А безкарність завжди породжує безвідповідальність.

Якщо можновладці ігнорують ПДР, то чому це заборонено робити «пересічним громадянам»? Ось і обзаводяться вони всілякими візитками і пропусками, оскільки знають: диригент серце автоінспектора, який побачив такий папірець, і він вважатиме за краще не зв'язуватися з її володарем.

Ось і обзаводяться вони всілякими візитками і пропусками, оскільки знають: диригент серце автоінспектора, який побачив такий папірець, і він вважатиме за краще не зв'язуватися з її володарем

У зв'язку з цим можна згадати випадок, що стався з главою МВС Чехії Владиславом Гусаком. У 2006 р він прийняв рішення про накладення на себе штрафу за перевищення швидкості. Міністр визнав себе винним в порушенні правил дорожнього руху і добровільно здав свої права, позбавивши себе на 3 місяці можливості управляти машиною. Г-н Гусак також добровільно заплатив штраф в 350 євро. Чи багато в Україні знайдеться таких міністрів? Питання риторичне.

Тому боротьба української ДАІ з фальшивими документами, що дають нібито ексклюзивні права порушувати правила дорожнього руху, - всього лише імітація боротьби за порядок на дорогах. І не більше того.

Це скоріше схоже на бажання ДАІ вилучити з ужитку подібні самодіяльні документи, щоб інспектори не плутали їх з «справжніми» всемогутніми довідками, виданими по блату сильним світу цього в усі тієї ж системі МВС.

Шановні читачі, PDF-версію статті можна скачати тут ...

Чому ж він не виконується в Україні?
Як ви думаєте, чи видадуть вам квиток тільки на цій підставі?
А навіщо?
Якщо можновладці ігнорують ПДР, то чому це заборонено робити «пересічним громадянам»?
Чи багато в Україні знайдеться таких міністрів?