Строительство »

Укладайте з квартирантом індивідуальний договір і беріть "страхову суму"

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

13 жовтня 2008, 16:44 Переглядів: 13 жовтня 2008, 16:44 Переглядів:   Перш ніж підписати договір, господар і квартиранти повинні узгодити всі його положення

Перш ніж підписати договір, господар і квартиранти повинні узгодити всі його положення. Фото А. Гончарова.

Здати «зайву» квартиру - один з вірних способів отримати стабільний щомісячний дохід. Але, як і будь-які "легкі" гроші, він може стати палицею з двома кінцями: є чимало ризиків, пов'язаних зі здачею нерухомого майна в оренду. "Сегодня" з'ясувала, як їх максимально запобігти, а якщо це не вийшло - вирішити проблеми з мінімальними втратами.

РИЗИК 1. ЗАТРИМКА І НЕВИПЛАТА ОРЕНДНОЇ ПЛАТИ. Дуже поширені випадки, коли постояльці затримують оплату або зовсім відмовляються її вносити. Найнадійніший спосіб максимально захистити себе від фінансового ризику, за словами столичного адвоката Михайла Крулько, - грамотно складений договір оренди. Експерт радить скласти не типовий, а індивідуальний договір, в якому ви зможете врахувати всі можливі "підводні камені". У такому документі обов'язково повинні бути вказані:

  • терміни оренди;

  • повна сума: саме її можна буде повернути, якщо справа дійде до суду;

  • порядок оплати: по яких числах квартиранти повинні будуть розплачуватися і як - готівкою або по перерахуванню на ваш рахунок;

  • додаткові умови: порядок оплати комунальних послуг, телефонних переговорів;

  • паспортні данні;

  • кількість проживаючих.

Один договір залиште собі, а другий віддайте орендареві: це головний документ на випадок суду. Якщо скористалися послугами агентства нерухомості, на його вимогу копія договору залишається і там.

Пильнуй
Пильнуй! Обов'язково впишіть в документ паспортні дані

У разі несплати ви можете подати на ухиляється постояльця в суд позов про стягнення заборгованості, приклавши до нього орендний договір. Оскільки суд не повідомляє податкову про вашому договорі, то боятися, що вас змусять сплатити податок з отриманого доходу, вам нічого. Якщо, звичайно, податківцям не напише кляузу сам квартирант.

Візьміть не тільки особисті телефони знімають квартири і їх паспортні дані (реєстрацію за основним місцем проживання), а й телефони близьких (матері, брата-сестри), друзів і роботи. Передзвоніть їм - чи знають вашого майбутнього постояльця: так простіше буде його в разі неприємності "зловити".

Здайте спершу квартиру на 2 місяці: ви придивитеся до постояльців і потім продовжите договір оренди.

До речі, нотаріальне завірення договору не обов'язково. Адже в цьому випадку інформація про те, що ви здаєте квартиру, потрапить в податкову і вам доведеться платити щомісячний прибутковий податок у розмірі 15% від доходу. Свідомі платники податків можуть оформити СПД з єдиним податком - 200 грн. у місяць. В цьому випадку в графі "вид діяльності" обов'язково вкажіть: "здача власного майна в оренду" - це позбавить від питань.

РИЗИК 2. БОРГИ ПО рахунок. Оплата комунальних послуг обговорюється під час укладання договору оренди: або квартиранти самі платять за рахунками, або вам дають гроші на "комуналку". Перший варіант зручний, але не найнадійніший: якщо постояльці щомісяця не будуть вам пред'являти квитанції, доведеться знаходити час і йти в ЖЕК, щоб проконтролювати оплату. При другому варіанті самі будете бігати з платіжками, зате все буде під контролем.

Щоб застрахуватися від гігантських телефонних рахунків, вимкніть 10 і 8 (міжнародні та міжміські) "виходи": зробити це можна, зателефонувавши в довідкову "Укретелекома" (для Києва - 052). Якщо не будете відключати ці "виходи", в тій же довідкової вам скажуть, на скільки "набовтали" постояльці: цю суму візьміть з них в найближчий місяць оплати.

РИЗИК 3. ЗАЙВІ ПОСТОЯЛЬЦІ. Трапляється, постояльці самовільно підселюють в квартиру родичів, знайомих. Щоб уникнути такої "комуналки" в договорі оренди вкажіть паспортні дані і число знімають житло. Письмово закріпіть за собою право виселяти "зайвих людей". Постійно перевіряйте кількість мешканців, несподівано заглядаючи до них в гості. Застали "лівих" - виганяйте або беріть з них додаткову плату.

РИЗИК 4. ЖИТЛО ПЕРЕСДАДУТ. Буває, шахрай, знявши житло на пару діб, перездає його надовго іншим постояльцям: представляється господарем, бере плату за перший і останній місяць і зникає. У грошах ви не втратите, але "розборки" з ошуканими людьми будуть жаркими.

Щоб уникнути ризику візьміть паспортні дані квартиранта: афериста це може злякати. Попросіть консьєржа або сусідів повідомити, якщо він буде когось приводити. І обговоріть право з'являтися в квартирі в будь-який момент, без попередження.

РИЗИК 5. ПСУВАННЯ МАЙНА. У додатку до договору складіть опис майна: марка, найменування, середньоринкова вартість побутової техніки, меблів з урахуванням зносу. У разі псування речей, якщо дійде справа до суду, орендаря примусять відшкодувати лише вартість тих, що вказані в опису.

Крім плати за перший і останній місяць, візьміть "страхову суму" і вкажіть її в договорі. Вона стане гарантом хай часткового відшкодування збитку. Розмір суми встановлює орендодавець, а стягується вона за згодою обох сторін. Коли термін оренди закінчиться, якщо майно в цілості, господар її повертає квартиранта. Якщо ж згорів телевізор, зіпсована меблі т. Д., Вартість збитку залишається у господаря.

"Страхова сума" всерйоз дисциплінує постояльця: знаючи, що він може не побачити своїх грошей, він буде себе вести більш обачно. При довгостроковій оренді регулярно відвідуйте свою квартиру: якщо вона дуже швидко почне втрачати вигляд - виганяйте постояльців.

До речі, "страхова сума" може бути використана і в якості компенсації в разі затримки орендної плати.

РИЗИК 6. КВАРТИРАНТ НЕ ХОЧЕ ВИЗВОЛЯТИ ПРИМІЩЕННЯ. Як сказала адвокат Олександра Нікітіна, якщо після закінчення терміну оренди квартирант не хоче з'їжджати, ви можете написати заяву в міліцію і подати в суд позов про "Витребування майна з чужого незаконного користування". Справу розглядатимуть до 3-х місяців, потім суд винесе рішення і видасть наказ про примусове виселення. Наказ подадуть до органів Державної виконавчої служби (ОГИЗ), вони направлять нахабі повідомлення, і якщо той протягом 10 днів не піде, його виженуть представники ОГИЗ або дільничний.

Але гроші-то за 3 місяці пропадуть! Швидкий і радикальний метод - замінити замки в квартирі і дочекатися квартиранта, щоб віддати йому речі і виставити геть. У разі його опору викликайте міліцію.

РИЗИК 7. шахраї позбавить ЖИТЛА. Якщо квартира неприватизована, шахраї дуже просто можуть оформити її на себе, зібравши необхідний для приватизації пакет документів. А потім - продати третім особам. Часто на цей прийом попадаються пенсіонери, що живуть у відомчих будинках. Довести потім в суді, що квартира належить вам, складно. Тому перш ніж здавати, оформите своє право власності на житло, благо приватизувати його можна безкоштовно. Та й інші правовстановлюючі документи (договір купівлі-продажу, дарування, успадкування) повинні бути в порядку.

Передаючи ключі квартиранта, обов'язково зробіть собі дублікат
Передаючи ключі квартиранта, обов'язково зробіть собі дублікат

ЯК ВИБРАТИ АГЕНТСТВО НЕРУХОМОСТІ

Як розповів "Сегодня" президент спілки фахівців з нерухомості Києва Ігор Однопозов, агентство не гарантує збереження вашого майна або дотримання договору оренди (своєчасну оплату, акуратність). Воно виступає лише тимчасовим посередником між наймачем і власником.

Вибираючи агентство, зверніть увагу на офіс: якщо він розташований в обшарпаних підвальному приміщенні, це пахне "одноденкою". Оскільки ніяких ліцензій для відкриття свого агентства не потрібно, теоретично зробити це може будь-хто, щоб потім "здати" квартиру без відома господарів і пропасти. Поцікавтеся, як давно фірма на ринку: мінімум вона повинна працювати 3-5 років, яке про неї думка у клієнтів (їх завжди можна зустріти в офісі). Реклама і відгуки в пресі - теж своєрідний гарант. Поважає себе агентство має інтернет-сайт і свою базу "ексклюзивів": квартир, яких немає в газетах безкоштовних оголошень і інтернеті.

Застрахує ВІД порча МАЙНА, А ВІД НЕСПЛАТИ ГРОШЕЙ - НА ЖАЛЬ ...

Один із способів себе захистити - удатися до допомоги страхових компаній. Як розповів "Сегодня" Дмитро Татаринов, заступник голови правління СК "Нова", застрахуватися від несплати постояльцем грошей не можна: це фінансові ризики, які СК невигідні. Зате можна застрахувати відповідальність орендаря за що знаходиться в житло майно, а також за можливі пошкодження майна сусідів.

Страхова сума узгоджується при укладанні договору, виходячи з суми можливого збитку (пожежа, залиття і т. Д.). Враховується поверховість і стан будівлі, розташування квартири, що здається, вартість майна, ймовірна оперативність прибуття пожежників, наявність засобів пожежогасіння і потенційне "поведінку" квартиронаймачів.

За вихідний приймається тариф в 0,25% в рік від узгодженого ліміту. Найчастіше ліміти для квартирантів встановлюються СК в розмірі 100 тис., 500 тис. І 1 млн грн. Відповідно річні премії (вартість страховки) складають 250, 1250 і 2500 грн.

Окремо застрахувати можна особливо цінні речі: антикварне піаніно, дороге мозаїчне панно, художній паркет і т.д.

ДЛЯ ТИХ, ХТО ЗА КОРДОНОМ

Олена Сверблова, г. Киев, 54 роки: "Я давно працюю за кордоном. Довго моя квартира була порожня: я боялася здавати, щоб аферисти її не продали. А 5 років тому сусідка запропонувала здати квартиру їй, щоб вона зробила з неї готель. Ми уклали договір оренди, доклали до нього опис майна і порядок оплати: щомісячно на мій рахунок приходить певна сума. Вказали і можливість мого повернення в будь-який час: мій контракт можуть не продовжити, і тоді квартира буде в моєму розпорядженні. При здачі надовго це неможливо. Крім того, я спокійна - за квартирою наглядають, вона доглянута. Звичайно, я здаю її за менші гроші, ніж вона коштує, сусідка заробляє більше. Але це - плата за спокій і кращий вихід для тих, хто далеко від будинку і не може контролювати постояльців ".

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Укладайте з квартирантом індивідуальний договір і беріть" страхову суму "". інші Новини нерухомості дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Шагінян Тетяна

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.