Строительство »

Поправки до Земельного кодексу: в чому користь для простих громадян

 1. Що лякає казахстанців в поправках до Земельного кодексу?
 2. Казахстанці-орендарі отримають знижку 50% на викуп ділянки
 3. Земельну ділянку можна буде закласти в банк
 4. Простоюють земельні ділянки виставлять на аукціони
 5. Гроші від продажу підуть в Нацфонд
 6. Термін оренди землі для іноземців збільшений
 7. А якщо землю викуплять іноземні компанії?

Зовсім недавно до Земельного кодексу були внесені поправки про оренду і продаж земель сільгосппризначення. Вони викликали серйозний протест у суспільстві - лояльні в цілому казахстанці виявилися активні в цьому питанні і бояться продавати «по шматочках» свою землю. Наскільки виправдані ці страхи і що насправді означають поправки в ЗК РК, вирішив з'ясувати портал kn.kz.

Про те, як купити землю в Казахстані, читайте тут .

Що лякає казахстанців в поправках до Земельного кодексу?

На чотири норми Земельного Кодексу з 5 травня накладено мораторій. Нурсултан Назарбаєв зробив це після скандалу, що розгорівся і громадських мітингів - норми говорять про оренду і продаж сільгоспземель. Чого бояться наші громадяни порталу kn.kz розповів в ексклюзивному інтерв'ю юрист із земельних питань Бакитжан ​​Базарбек: «Чого бояться наші люди? Є кілька причин:

 • Перша - вони думають «ось іноземці почнуть масово закуповувати всі наші землі ...». Але у нас є стаття 50 ЗК РК - там вказана гранично максимальна площа ділянки, яка може перебувати у власності. І розміри ділянок для наших громадян і для іноземців, які там вказані, - це небо і земля. Зовсім маленькі шматки даються іноземцям!
 • Другий страх наших людей, що іноземці не повернуть потім цю землю. Але є стаття в земельному кодексі і на цей випадок - 82 стаття передбачає що договір оренди може бути розірваний державою.
 • Третя частина боїться, що прийдуть злі іноземці та приведуть землю в непридатність. Стаття 92 говорить про нецільове і нераціональне використання земельної ділянки і забороняє негативні методи роботи з грунтом, якщо це її виснажує, створює інтоксикацію. Проти такого ведеться боротьба - земельна інспекція спочатку обкладає штрафом, а потім, якщо не допомагає, то земля зовсім вилучається. Іноземці не можуть в цьому плані бути винятком! У багатьох зараз забирають землі, які користуються забороненим методом, коли грунт вироджується ».

На чотири норми Земельного Кодексу з 5 травня накладено мораторій. Нурсултан Назарбаєв зробив це після скандалу, що розгорівся і громадських мітингів - норми говорять про оренду і продаж сільгоспземель.

Отже, що ж кажуть поправки? По-перше, продаж землі іноземцям - заборонена. Грубо кажуть, продавати рідну землю «чужим» ніхто не збирається. Подібні угоди заборонено реєструвати, про це попереджені навіть нотаріуси. Але ось брати землю в оренду іноземці можуть - для цього є спеціальний конкурс (свого роду проходження відбіркового туру). Передача сільськогосподарських земель в оренду іноземцям розглядається як спосіб залучити інвестиції.

Як отримати дозвіл на будівництво >>>

Після вираженого протесту, була сформована спеціальна комісія. 14 травня вже відбулося перше засідання. За результатами засідання вирішили створити чотири блоки, які по-окремо будуть займатися роз'ясненнями, правової та економічної стороною. 21 травня відбулося друге засідання - обговорили питання продажу землі громадянам. Збиратися тепер будуть щосуботи - поки не вирішать всі питання з землею. Потім члени комісії поїдуть по регіонах, при акімату будуть роз'яснювати земельний кодекс Казахстану.

У нашої держави є й інші ініціативи, на які населення реагує дуже позитивно і з інтересом, одна з них - це орендне житло з подальшим викупом. Подбробнее про механізм реалізації можна прочитати по засланні .

Казахстанці-орендарі отримають знижку 50% на викуп ділянки

Громадянам Казахстану сільгоспземлі в приватну власність будуть продаватися через торги, причому орендарі можуть купити орендовану ділянку за пільговою ціною.

Але це не означає, що вже орендовані раніше ділянки будуть відбиратися, а потім продаватися! Насправді, страхи безпідставні, ніхто ні у кого ділянки землі відбирати не буде - навпаки, тепер є можливість його купити.

У чому плюси для простих громадян, для аграріїв в поправках розповідає юрист із земельних питань Бакитжан ​​Базарбек: «Раніше орендар землі як думав:« я краще старою технікою обійдуся, нічого не буду купувати, раптом не встигну до кінця терміну ». Тому що він не знає, чи продовжить з ним акимат договір оренди чи ні. А зараз акимат дає можливість купити ділянку - змінюється на 180 градусів ставлення до землі. У держави немає наміру роздавати землю іноземцям! У держави зараз зовсім інша мотивація - щоб господарник по-іншому ставився до землі, щоб він відчув, що це його власність, його добро. Що якщо у земельної ділянки буде власник - він просто так прохолоджуватися не буде. Плюс - це і працевлаштування. Вони що, самі будуть все вирощувати, пасти? Вони будуть наймати робочу силу! Відповідно, села і аули будуть забезпечені роботою. Все це підвищить рівень сільгоспвиробництва в країні. Буде насиченість продовольством нашого ринку, а зараз ми завозимо ті ж помідори і огірки з іноземних ринків. З 10 сімей тільки 2-3 можуть собі дозволити кожен день їх є. Зараз ці помідори-огірки недоступні, але вони повинні бути в кожній родині. За допомогою збільшення ринку будуть знижуватися ціни на вирощену продукцію. Овочі та фрукти стануть доступнішими. Не скажу, що відразу, але через 3-4 роки будуть вже перші результати ».

Громадянам Казахстану сільгоспземлі в приватну власність будуть продаватися через торги, причому орендарі можуть купити орендовану ділянку за пільговою ціною.

Як все це буде виглядати на практиці. Наприклад, візьмемо середнього фермера. У 2004 році він взяв 20 соток для посадки картоплі та інших овочів. Сім'я Ахмета чує поправку «земля продається» - і з'являється здоровий питання «що буде з нашим ділянкою?».

З їх ділянкою нічого не буде. У 2003 році була введена норма про здачу землі в оренду на 49 років - вона залишається в силі і поправки ніяк її не зачіпають. Поправки навпаки, дозволяють тепер ці ділянки викупити, якщо ви захочете. Це буде легко зробити:

 1. Пишеться заява в акимат.
 2. Акімат складе договір прямого продажу - орендар купує землю без аукціону зі знижкою 50%.

Ще нюанс - орендар може купити землю в розстрочку на 10 років, тобто викуп землі стає доступним для простих людей. Графік виплат по розстрочці становить сам же покупець - як йому зручно.

Земельний податок в Казахстані в 2016 році: ставки, розрахунок, терміни здачі >>>

Земельну ділянку можна буде закласти в банк

Поправки передбачають ще одну важливу річ - скасування процедури зміни цільового призначення наділів. Якщо говорити простою мовою, то не потрібно звітувати перед державою, як ви його використовуєте в сільському господарстві. Раніше якщо орендував під картоплю, а потім захотів пасти на ній худобу і побудувати сараї, то потрібно просити дозволу на цільове зміна. Ухвалення поправок скасує цю процедуру: можна самому в будь-який час вирішувати, що саме буде на землі - пасовище, обори або рілля. І змінювати призначення без узгодження.

За поправками можна буде також передавати право оренди будь-якого іншого казахстанців - треба тільки написати в акимат заяву. На праві оренди землю можна буде закласти в банк.

Всі ці поправки спрямовані на те, щоб розширити правову базу оренди землі, «розв'язати руки» сільгоспвиробникам - щоб земля стала для них повноцінним економічним інструментом.

Простоюють земельні ділянки виставлять на аукціони

Ті сільськогосподарські площі, які не використовуються, будуть виставлятися на аукціон - двічі, причому вартість буде підвищуватися. Якщо покупець не знайдеться, то з ціни «скинуть» 50%. А якщо навіть після знижки землю не захочуть купити, то її знімуть з аукціону - значить, не конкурента, малопридатна, раз співвітчизники не зацікавилися.

Аукціон - це не спосіб «продати подорожче», головна його мета - зробити продаж земель прозорим процесом. Брати участь в ньому може будь-який казахстанец - і домогосподарка, і пенсіонер, і фермер, і садівник-любитель.

Гроші від продажу підуть в Нацфонд

Шум через поправки супроводжувався обуренням: «хочуть нашу землю продати, щоб бюджет поповнити Шум через поправки супроводжувався обуренням: «хочуть нашу землю продати, щоб бюджет поповнити!». Те, що громадяни проявляють активність, патріотизм - це хороший знак. Але в коментарі є суттєва помилка - гроші від продажу землі підуть не в бюджет, а в Національний фонд.

Для довідки - чим займається Нацфонд? Його створили в 2000 році і якщо говорити образно, то Нацфонд - це скарбничка нашої країни на «чорний день». Під час кризи з нього беруть гроші для лікарень, шкіл, соціальних потреб, які не терплять зволікання.

Оподаткування в РК: як платити за нерухомість в 2016 році >>>

Термін оренди землі для іноземців збільшений

Що стосується оренди землі іноземцям норма передбачає просто підвищення терміну оренди з 15 до 25 років. Для чого це зроблено? Земля - ​​це ресурс трудомісткий, залежить від погоди, клімату, сезонності, і віддача в такій роботі менше, ніж в промисловості. Перші 15 років оренди підуть тільки на те, щоб окупилися витрати. Тому термін підняли, щоб за наступні 10 років іноземний інвестор зміг отримати плановану прибуток.

У прикордонній зоні і прикордонній смузі Казахстану оренда землі іноземцям за законом не допускається.

Під іноземцями маються на увазі іноземні громадяни, особи без громадянства, підприємства з іноземною участю більше 50% і просто іноземні компанії.

А якщо землю викуплять іноземні компанії?

Співвітчизників лякає і той факт, що землю можуть скупити чужі компанії - у нас багато юридичних осіб з іноземною участю. Але поправки передбачають один нюанс - не може купити ділянку та компанія, де іноземне участь становить 50% і більше. Тобто превалювати повинна казахстанська сторона. Взагалі, як вважає Бакитжан ​​Базарбек, версія, що у нас все скуплять іноземці - сильно роздута. «Ще питання, а чи прийде до нас іноземний капітал? Їм взагалі невигідно використовувати наші землі, у нас серйозне опустелювання. Адже вони всі дивляться, оцінюють ризики - а у нас землі виснажені. Є ряд факторів, що вони можуть не тільки прибуток не одержати, але й інвестиції не повернути. Казахстан входить до п'ятірки країн з важким коефіцієнтом опустелювання. Це як гангрена - єдиний вихід тільки відрізати - пояснює пан. Базарбек. - Потім гумус вивітрюється, вітру великі, на селах вигідніше вітряні станції ставити. Плюс ще вплив Аралу. Плюс нераціональне використання земель. Все це вплинуло на нашу землю і за моїми припущеннями іноземці великими потоками не прийдуть до нас. У них є більш вигідний варіант - Монголія або Росія, там хоч з опустелюванням немає проблеми. У них і населення так сильно не обурюється, і ділянки побільше дають. Єдиний варіант - це казахстансько-китайські, казахстансько-російські компанії. А масової оренди не буде. Якщо їм що і потрібно, то надра - нафта, газ. А сільські угіддя їм не потрібні ».

Коли юр.лица подаватимуть заявки на участь в аукціоні, їх будуть перевіряти в плані приналежності капіталу (Казахстан або інша країна?). Не зможе і казахстанец продати свою землю іноземцю. Якщо таку угоду раптом і оформлять, то договір купівлі-продажу потрібно буде реєструвати в Центрі нерухомості - там з'ясується, що покупець іноземець і угоду «обнулять». Договір буде недійсним. І за законом нотаріусам взагалі заборонено реєструвати такі угоди.

інформаційна служба kn.kz

Що лякає казахстанців в поправках до Земельного кодексу?
Що лякає казахстанців в поправках до Земельного кодексу?
Kz розповів в ексклюзивному інтерв'ю юрист із земельних питань Бакитжан ​​Базарбек: «Чого бояться наші люди?
Отже, що ж кажуть поправки?
Вони що, самі будуть все вирощувати, пасти?
Сім'я Ахмета чує поправку «земля продається» - і з'являється здоровий питання «що буде з нашим ділянкою?
Для довідки - чим займається Нацфонд?
Для чого це зроблено?
А якщо землю викуплять іноземні компанії?
«Ще питання, а чи прийде до нас іноземний капітал?