Строительство »

Оренда землі: як не стати жертвою загарбників

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

24 апреля 2012, 14:20 Переглядів: 24 апреля 2012, 14:20 Переглядів:   Як правильно здати землю в оренду

Як правильно здати землю в оренду.

ЗАХОПЛЕННЯ БЕЗ ДОГОВОРУ

Часто буває, що господар ділянки нічого на ньому не вирощує просто тому, що не може це зробити через свій похилий вік. В такому випадку він може стати жертвою недобросовісних орендарів. "У нас є дві ділянки ріллі загальною площею близько 5 га в 60 км від Києва, - розповіла нам Галина К. - Вони належать моїй бабусі, але через те, що Держземагентство до сих пір не прислало нам землеміра для виділення їх в натурі , ми не можемо здати їх в оренду. Минулої осені я приїхала в її село - і виявила, що хтось самовільно зорав наші ділянки, які не уклавши договір з моєю бабусею ".

Читайте також Оренда землі: як правильно скласти договір і розрахувати плату

КУДИ СКАРЖИТИСЯ. У цьому випадку, за словами юристів, мова йде про несанкціоноване використання чужого майна. Вам потрібно спочатку встановити, що саме ваш ділянка була незаконно захоплений. Для цього звертайтеся зі скаргою до Держземінспекції. "Інспектор по результату перевірки складе акт про виявлені порушення, випише протокол про адміністративну відповідальність і видасть розпорядження про усунення виявлених недоліків, - говорить Роман Чумак. - В даному випадку це буде вимога протягом 30 днів звільнити ділянку ". Крім цього, інспектор має право скласти розрахунок шкоди, заподіяної самовільним зайняттям земельної ділянки. Наприклад, якщо ваша ділянка був зайнятий цілий рік, ви могли б за цей час виростити на ньому якусь продукцію і заробити на цьому. А так як ви нічого не вирощували, ви понесли певної шкоди. Якщо ж вимога звільнити ділянку не виконана, звертайтеся в МВС , Прокуратуру або ж до суду. "Наявності держакту на землю для подачі позову в суд цілком достатньо, - каже Віктор Мороз. - Але буде краще, якщо ви пред'явіть додаткові докази своєї правоти (складені акт, протокол та припис інспектора)".

РІШЕННЯ СУДУ. Згідно ст. 212 Земельного кодексу України, в даному випадку всі витрати, які понесла фірма, зорати ділянку без дозволу, їй не будуть відшкодовані. Все належить власникам ріллі. "Тому цілком закономірно судді приймають рішення на користь власників землі і виносять постанову" про усунення перешкод в користуванні земельними ділянками, витребування їх з чужого незаконного володіння та визнання права власності на вирощений урожай шляхом заборони агрофірмі проводити там будь-які сільгоспроботи ", - поділилася досвідом Алла Райковська . Втім, зовсім інша справа - виконання цього рішення. "У таких питаннях процвітає корупція, - нарікає Райковська. - Тому сьогодні рішення приймається на користь власників, а вже завтра - змінюється спосіб забезпечення позову і фірма має право безперешкодно збирати урожай ". У цьому випадку експерти радять скаржитися до Держземінспекції та міліцію, щоб відвоювати свою ділянку хоча б без компенсації за врожай.

РОЗМІР ШТРАФІВ. За словами Романа Чумака, за самовільне використання земельної ділянки, відповідно до ст. 53/1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, передбачена адміністративна відповідальність. А саме: штраф для громадян у розмірі 10-50 неоподатковуваних мінімумів (170-850 грн), а для посадових осіб - 20-100 таких мінімумів (340-1700 грн). Однак може виникнути і кримінальна. "Це станеться, наприклад, в тому випадку, коли розмір завданих збитків становить 100 і більше неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (тобто від 1700 грн)", - пояснив Роман Чумак. У цьому випадку, згідно зі ст. 197-1 Кримінального Кодексу, загарбника чекає штраф в розмірі 200-300 неоподатковуваних мінімумів (3400-5100 грн) або арешт до 6 міс. В особливо важких випадках (наприклад, заняття ділянки людиною, раніше судимою за такий злочин ) Його чекає позбавлення волі до трьох років. Розмір збитку оцінює інспектор з Держземінспекції згідно з "Методикою визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок", затвердженої Кабміном у постанові №963.

ГАРАНТІЯ ДОСТУПУ. Втім, представники агрофірми запропонували Галині, щоб не доводити справу до суду, все-таки укласти з ними договір заднім числом. "Вони обіцяють платити за мої 5 га всього 450 грн на рік, - обурена Галина. - Я їх попросила не чіпати мою землю, залишити її незораній і незасаженной. У відповідь вони стали лякати мене тим, що в цьому випадку я все одно не зможу дістатися до своїх ділянок, адже навколо все буде зорано ними ". Однак, залякування були безпідставними. "Власникові повинен бути обов'язково забезпечений доступ до його земельній ділянці (гл. 29 Цивільного Кодексу)", - пояснив Віктор Мороз. Якщо ж доступ вам не дали, звертайтеся в міліцію, Держземінспекції та, за результатами перевірки, - в суд. А заднім числом договір оренди краще не укладати - він може не пройти держреєстрацію. Через це він буде вважатися недійсним, а агрофірма отримає право не платити зазначену в ньому орендну плату.

МІРА ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ. Виділення землі в натурі регулює ЗУ "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)". "Виділити землю в натурі можна і за допомогою приватного землеміра, адже це не є виключною прерогативою Госзема, але узгодити оцінку приватника з даними органом все ж доведеться", - говорить Віктор Мороз. Якщо ж ви не можете самі захистити ділянку, то, за словами Алли Райковський, вам слід звертатися до суду. Він призначить експертизу, яка встановить чіткі межі.

[Housing1]

ЧЕРЕЗ БУР'ЯНІВ МОЖУТЬ ЗАБРАТИ ДІЛЯНКА

Самі того не бажаючи, представники агрофірми надали Галині хорошу послугу - безкоштовно зорали їй територію. Тепер їй не доведеться платити штраф. Адже хоча саме по собі невикористання земельного паю, за словами Віктора Мороза, чи не вважається правопорушенням, ділянка може зарости бур'яном. Крім того, там можуть влаштуватися мурахи. У цьому випадку власник паю потрапляє під дію ст. 144 Земельного кодексу. У ній прописаний порядок, за яким ділянка можуть у вас відібрати при певних порушеннях. Серед них є і бур'яни, і мурахи. "Якщо ви не обробляєте свій город, він заріс бур'янами, мурашниками і купами від кротів, до вас повинен прийти держінспектор з використання та охорони земель", - пояснила Алла Райковська. А, до речі, інспектори по ділянках ходять. Особливо якщо ваші сусіди будуть пильні і вчасно повідомлять про запущеному паї куди слід. Але важливо знати, що інспектор прийде тільки в тому випадку, якщо ваша ділянка буде виділена в натурі землеміром. Якщо ж він не виділено в натурі, з вас, так би мовити, і попиту немає.

ДІЇ ІНСПЕКТОРА. Якщо ж на ваш зарослий бур'янами ділянку все ж зайшов держінспектор, він складе протокол і видасть розпорядження про усунення порушень протягом 30 днів. Якщо ви за цей час нічого не зробите зі своїм городом, він прийде до вас знову. Цього разу він вже дає вказівку про усунення порушення (теж на 30 днів), а ще - накладе адмінстягнення. За словами Алли Райковський, для громадян такі штрафи становлять від 20 до 80 неоподатковуваних мінімумів (340-1360 грн). Якщо і це не допомогло, то протягом ще 30 днів той же інспектор звернеться до органів місцевого самоврядування або виконавчої влади з клопотанням про припинення права користування земельною ділянкою. Відповідний орган повинен за місяць винести своє рішення.

ДІЙТИ до верху. Втім, не забувайте, що рішення виконавчого органу може бути оскаржене в суді. "У судовій практиці були випадки, коли суд першої інстанції ухвалював рішення про примусове вилучення земельної ділянки, - розповіла Алла Райковська. - Більш того, в апеляційній інстанції їх теж не скасовували. Але коли справа доходила до Верховного суду, він ці рішення відміняв".

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Оренда землі: як не стати жертвою загарбників". інші Новини нерухомості дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Матичак Тетяна

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ