Строительство »

Як викупити орендовану ділянку під ІЖС, якщо на ньому стоїть недобудований будинок?

in4mal / Fotolia   Згідно з Цивільним кодексом РФ, якщо інше не встановлено цією статтею або іншим федеральним законом, виключне право на придбання земельних ділянок у власність або в оренду мають громадяни, юридичні особи, які є власниками будівель, споруд, розташованих на таких земельних ділянках in4mal / Fotolia

Згідно з Цивільним кодексом РФ, якщо інше не встановлено цією статтею або іншим федеральним законом, виключне право на придбання земельних ділянок у власність або в оренду мають громадяни, юридичні особи, які є власниками будівель, споруд, розташованих на таких земельних ділянках. При цьому, згідно з п.2 ст. 39.3 Земельного кодексу РФ, викуп земельної ділянки, що знаходиться в муніципальній або державної власності, здійснюється без проведення торгів.

Відповідно, щоб викупити орендовану ділянку, власник житлового будинку з зареєстрованим на нього правом власності повинен просто звернутися в місцеву адміністрацію із заявою про його викуп. Ціна, за якою можна придбати цю ділянку, становить певний відсоток від його кадастрової вартості. Розмір цього відсотка встановлюють місцеві органи самоврядування. Наприклад, в Московській області в більшості випадків він становить 3%.

На підставі поданої заяви та при наявності переліку необхідних документів адміністрація виносить рішення-постанову про укладення з орендарем договору купівлі-продажу земельної ділянки. Як правило, до переліку необхідних документів входить свідоцтво про право власності на будинок, кадастровий паспорт будинку, договір оренди і кадастровий паспорт на земельну ділянку. Однак цей список можна назвати кінцевим, так як багато залежить від конкретної ситуації. Після підписання договору купівлі-продажу ділянки і після того, як орендар здійснює оплату, власник подає заяву на державну реєстрацію переходу права власності, а адміністрація докладає заяву з проханням зареєструвати право власності. Тільки після закінчення цієї процедури власник житлового будинку стає і власником земельної ділянки.

Чи можу я будувати на ділянці, купленому в розстрочку або орендованому?

Чи існує розстрочка між приватними особами?

Якщо на землі, яка знаходиться у вас оренді, вже побудований будинок і на нього зареєстровано право власності, то ви як орендар маєте право на викуп цієї земельної ділянки на пільгових умовах. Що примітно: в даній ситуації вартість викупу може бути значно зменшена на відміну від викупу земельної ділянки через аукціон. Так відбувається тому, що саме зведену будівлю, зареєстроване в установленому порядку, вже стає основою для викупу землі.

На землі, яку ви хочете викупити, необхідно:

  • побудувати будинок;
  • ввести його в експлуатацію або зареєструвати як незавершене будівництво. Важливо пам'ятати, що дана процедура займе певний час і зажадає певних вкладень, які, в цілому, окупляться в подальшому.

Перш ніж приступати до викупу земельної ділянки, необхідно уважно вивчити умови договору оренди та з'ясувати, чи включений в нього пункт, який обумовлює і умови можливого викупу. До місцевих органів самоврядування потрібно подати наступний пакет документів:

  • Заява;
  • ксерокопію паспорта;
  • копію договору оренди;
  • свідоцтво про реєстрацію права власності на житловий будинок або іншу будову.

Заява розглядається протягом одного місяця, після чого з вами укладається договір купівлі-продажу земельної ділянки або виноситься мотивована відмова, чому держава не може продати вам орендовану ділянку. Однак навіть у разі відмови ви можете оскаржити дане рішення через суд.

Текст підготувала: Марія Гурєєва

НЕ пропустіть:

Всі матеріали рубрики «Хороше запитання»

На землях яких категорій можна будувати, а на яких не можна?

Інтер'єр заміського будинку в міській квартирі

Що можна купити в містах Росії, продавши однушку в Москві?

Статті не є юридичною консультацією. Будь-які рекомендації є приватною думкою авторів та запрошених експертів.

Чи можу я будувати на ділянці, купленому в розстрочку або орендованому?
Чи існує розстрочка між приватними особами?