Строительство »

Яблука Борисовських ставківНу, скільки можна кричати! Замовкни, бісова! Відлітай, перната дура! Видала мене з головою. Що люди подумають. Я тут тихо сиділа, ніхто не бачив, поки ти не прилетіла - господиня Борисовських ставків! Ганьба.
Треба ж, старушенция спокусилися на територію воронячою зграї. І зграя висунула свого представника для крутий розбирання. Думаєш, залякаєш? Чи не на ту нарвалася. Кажу - мені плювати, що твоя територія! Я яблука люблю антонівські.
Ну, і що, що високо залізла, де твоя рідня сидіти звикла. Потрапиш, тобі-то навіщо антонівка? Запустити б в тебе чимось, та руки зайняті. Лети вже. Набридло твоє каркання. Але ворона орала як і раніше. Ніколи в житті б не повірила в цю історію, якби не була її свідком.
Ця перната адвокатесса сиділа зовсім близько і продовжувала оглушливо каркати. Вона відкрито і голосно заявляла про свої права на верхні гілки яблуневих дерёв. А може, вона просто втратила розум від того, що вперше побачила, як старенька похилих років спритно забралася на верхівку старої яблуні, туди, де зазвичай сидів вона сама?
Коротше, ворона була божевільною! Вона огидно каркала хвилин десять. Прямо мені в вухо. Видала мене з головою всій окрузі. Суперечка про території закінчився нічим, тому що я не поступилася. А коли ворона полетіла, потихеньку спустилася з дерева з повною сумкою чудесних антонівських яблук. Я їх наривається стільки, скільки хотіла і, важко навантажена, йшла додому в свою 16-ти поверхівку.
Там я чекала, коли обсохне волога з прохолодних яблук і завертала кожне яблучко в газету, потім укладала в короб і ставила в антресолі. Таких коробок, зазвичай було кілька і нам їх вистачало до Нового року. Антонівка пахне божественно! З нею не зрівняється жодна яблуко на землі, по крайней мере для російської людини.
Думаю, в руках у Єви і було це божественне яблуко. Воно так пахло, що у Адама не було вибору. І пішов рід людський ... завдяки Антонівці. Скільки чудових місць уздовж найбільших в Москві Борисовських ставків існує! А скільки раніше було! Старожили ще пам'ятають назви всіх місцевих сіл: Борисово, Зябліково, Братеево, Покровське, Хохловка, Шипілова, Бесіди.
А знаменитий колгосп на території села Борисово ім.Леніна припинив своє існування зовсім недавно - в кінці 20 століття. Перші яблуневі сади уздовж Борисовських ставків з'явилися в 17-18 століттях. Вони називалися государевим - тоді 400 років тому починалася історія Борисовських ставків. Викопали, а вірніше поглибили їх при боярина Бориса Годунова, якого згодом обрали на царство, тому і звуться вони Борисовський. Це найбільші ставки в Москві. Впадає в них річка Городня.
В кінці 18 століття, коли маєток Чорна Бруд стало належати Катерині П, за яблуневими садами доглядали 12 садівників, а в Борисовських ставках розводили щуку, карасів, плотву, ляща.
У 18 столітті багатства Борисовських ставків охороняли 13 охоронців, а в 19 столітті в ставках водилися такі рідкісні риби, як стерлядь і язь. Закинутими ставки були довго, але сталося диво. З 2007 по 2008 роки ставки грунтовно почистили, укріпили береги, створили гарні острівці для птахів.
На берегах побудували дерев'яні зручні містки для рибалок, перебудували і зміцнили стару греблю між нижнім Царицинського та Борисівським ставками, а потім запустили в ставки рибну молодь. Зараз там вже повноцінну рибу ловлять. І чайки задоволені таким нововведенням залишилися. Їх багато на Борисовських ставках.
Яблуневі сади тут були завжди. Вони періодично вимерзали, але їх знову висаджували. Існують вони і до цього дня. Це залишки сільських подвір'їв і колгоспних садів.
На просторах Борисовських ставків (а так називається вся прилегла до ставків територія), можна зустріти плодоносить високу грушу з смачними плодами, володимирську вишню, домашню сливу, ну, і звичайно ж безліч сортів яблунь. Більшість яблунь - антонівка. Влітку Борисовські ставки пахнуть бузком, яких там величезна кількість.
Загалом, люблю я Борисовські Ставки! Це моє улюблене місце в Москві. Прожила я в цьому районі досить довго. Дуже добре пам'ятаю зовсім недавні часи, коли я ходила за грибами в Царицино. Як пройдеш через Шипіловській проїзд - потрапиш на тополиний алею, а вздовж неї сади з яблунь і груш, та залишки сільських будівель. Підеш в бік ставу, а там ліску з осики, беріз, модрини, липи, ялин, ряди жовтої і червоної горобини.
Ось, там, в ліску і знаходиш сироїжки, підберезники, підосичники, опеньків. А яке різнотрав'я там було! Дух захоплювало! Квітучі простори, куди не глянь: деревій, звіробій, іван-чай, собача кропива, пижмо, ромашка, чебрець, чистотіл, мати-й-мачуха, кропива, сама російська трава полин. Її гіркий пряний запах назавжди пов'язаний для мене з запахом Батьківщини - Руссю.
А в яру, що ближче до Царицинському ставку, я виявила материнку і рвала її щороку на зиму чай пити. У самої кромки води повно було малини. Населення в цих місцях невелика, людей багато не зустрічаєш. Ходять сюди матусі з дітьми, люди похилого віку, закохані, та собачники.
А одного разу, в дуже тепле і вологе літо знайшла я в густій ​​траві величезні білосніжні гриби кулястої форми кожен кілограма на півтора. Корній у них майже не було. Вони перекочувалися з місця на місце і періодично прикріплялися до землі. Є такі дуже смачні їстівні гриби.
М'якоть у них зовсім біла, щільна. Одного такого гриба на дві жарёхі вистачає. Сусіди дуже здивувалися, побачивши в моїх руках таке чудо. Вони й гадки не мали, що у них під носом на Борисовських просторах ростуть такі гриби. Крім того, там, на полях повно печериць і гнойовиків.
Останні молоденькі особливо смачні. Якщо розповідь мій читає дуже традиційний москвич - йому, бідоласі, напевно, погано робиться. Не прийнято в Москві плоди з місцевих садів вживати, не кажучи вже про грибах. Але ви ж пам'ятаєте мої дипломатичні переговори з вороною?
Божевільних-то було двоє: я і ворона. Споріднені душі.
За моїми поняттями - людина продукт навколишнього середовища - хоче він цього чи не хоче. І чим ми по своєму "хімічним" складу відрізняємося від повітря, садів, трав, що нас оточують?
Москвичі вже давно зрослися з навколишнім їх міським середовищем. Тоді чого душею кривити і боятися вживати те, що хоча б подалі від цивілізації знаходиться. Там же подвір'я селян недавно знесли. Вони ж все життя їли плоди від цієї землі.
Москвичка я не проста, а з далекосхідним ухилом, а може відхилити? Ну, не можуть яблука так просто рости на деревах, та ще й нічийні! Не було такого на Далекому Сході! Ось тому рвала і рвати буду!
Це ж подумати тільки - їх стільки, що нікому не потрібні. Опадають і по ним ногами ходять. Я навіть в страшних снах такого собі уявити не могла. Для мене яблуко безумовна цінність - вітамін. Хрумтить на зубах і соковите. Не зрозуміло вам?
А ви поживіть на Далекому Сході 42 роки, з яких 14 років - морський стаж. Подивлюсь, як ви потім до впав з дерева яблуку поставитеся. Не ростуть в Примор'ї яблука такі, як тут. Набридло, бачу, вам про яблука. Тоді поділюся з вами іншими мучать мене міркуваннями.
Часто думаю, навіщо такий прекрасний, живий і все літо радує своїм цвітінням шматок землі московської між Шипіловській проїздом і Новоцаріцинскім шосе весь виголили, зняли верхній шар землі і поклали англійськими газонами?
Знищили все різнотрав'я. Кому це було потрібно? Чудово, що десятки тонн сміття вивезли з цих місць. Прекрасно, що і сади прорідили, прибрали здичавілі яблуні, підлісок, розібрали покинуті будинки старої нежитловий села, узаконили залишилися двори, які мають право на цю землю.
Але навіщо було так далеко від садиби Царицино тобто вдалині від цього вінценосного забору, знищувати природний трав'яний покрив? Де дитині показати живу природу: квіти зніту, пижма, деревію, звіробою, пустирника? Зростаючий людина повинна бачити не тільки поле в кульбабах, а й кропиву, полин, мати-й-мачуху, лободу, осоку, чистотіл.
Відняли це право у тамтешніх жителів. Все виголили. Думала, може в яру що залишилося. Не тут то було. І там англійські газони. Ну, чи не смішно це? Там ніхто не ходить, і ніхто не вигукне приголомшено: «Боже, яка краса!». Чи не вигукне, тому, що це, по-перше, не краса, а по-друге, - це блюзнірство - знищити все живе і природне і замінити убогим і неприродним для російської людини англійським газоном.
Хто сказав, що зелененька однакова травичка - це прекрасно? Може для Кена і Барбі - так. Вони самі не живі, їм живе навіщо? А що з наших дітей виросте на міському асфальті - Кени і Барбі?
Думаю, що якраз-то в мегаполісі і треба, як зіницю ока берегти все живе і прекрасне, що один і той же. А скільки коштували ці нікому не потрібні газони? А робота? А хто особисто мені відшкодує моральні збитки за втрату єдиною віддушини московського життя?
Слава Богу, що яблуні поки ніхто не чіпав. Кажуть, новий градоначальник відвідав Борисовські ставки. І чого тепер чекати? Вичитала, що на благоустрій Борисівського та інших парків виділили величезні гроші.
Чи не закупили б вони знову квадратні кілометри англійських газонів, гроші-то великі. Багато там всяких прожектів, але не повернути те благодатний час, коли 9 коней і один білий осел, вільно пасуться, приходили є впали стиглі груші Борисовських ставків, а люди милувалися квітучими луками, тишею, слухали птахів і насолоджувалися живою природою.
Сумує душа на той час.


рецензії

Добрий вечір Оля. Як Вас розумію. Я народився на узліссі за Уралом.
Двадцять років тому купив дітям кілька квартир в Москві. Вони навчилися. Захистилися. Москвичі ... А я тут мучуся. Ну куди вже від них тікати. Здоров'я не вистачає більше трьох годин по лісі блукати. Ми у дворі половину газонів відстояли. ганяємо двірників, не даємо косити.
поки що.
Микола Желязін 12.09.2016 20:42 Заявити про порушення Дорогий Миколо! Дуже рада Вашого відкликання на крик душі далекосхідної. Я тут з тієї ж причини, що і Ви. У старості хочеться жити ближче до дітей. Я тут в цілому вже 25 років. Онуки і син тут влаштувалися. Правда, онуки у мене пізні. Мучуся в Москві, як і Ви. Мрію про дачу, а сусідка пожартувала: якщо її заробиш, то там вже повзати будеш. У мене навіть розповідь є "Хочу на дачу". Дітям вона не потрібна. А молодший онук недавно запитав: "А як цибуля роблять?". Так хочеться посадити кілька грядочек з різними овочами, щоб вони знали, звідки все береться. У нас з мамою завжди були городи. А пам'ятаєте розповідь Астаф'єва "Ода російському городу". Він написав його з такою любов'ю. Так душу чіпає. Згодна вже і повзати, але за своїм городом. Шкода, що життя таке коротке. Сил у старості вже на багато що не вистачає. Удачі Вам і гарного настрою. З повагою, О.Д.
Ольга Дерсу 13.09.2016 20:04 Заявити про порушення Думаєш, залякаєш?
Потрапиш, тобі-то навіщо антонівка?
А може, вона просто втратила розум від того, що вперше побачила, як старенька похилих років спритно забралася на верхівку старої яблуні, туди, де зазвичай сидів вона сама?
Але ви ж пам'ятаєте мої дипломатичні переговори з вороною?
І чим ми по своєму "хімічним" складу відрізняємося від повітря, садів, трав, що нас оточують?
Москвичка я не проста, а з далекосхідним ухилом, а може відхилити?
Не зрозуміло вам?
Кому це було потрібно?
Але навіщо було так далеко від садиби Царицино тобто вдалині від цього вінценосного забору, знищувати природний трав'яний покрив?