Строительство »

Секретний «Бєлгород». Чому корабель з ім'ям обласного центру 24 роки не спускають на воду

  1. Як «Бєлгород» ім'я отримав Атомний підводний крейсер К-329 проекту 949А «Антей» заклали на стапелях...
  2. Можливо, найбільша підводний човен

Як «Бєлгород» ім'я отримав

Атомний підводний крейсер К-329 проекту 949А «Антей» заклали на стапелях заводу «Севмаш» в Северодвінську 24 липня 1992 року. 6 квітня 1993 року його отримав назву «Бєлгород».

«Чому корабель назвали саме так, я не знаю, - зізнається перший командир підводного човна Владилен Абхалімов. - За радянських часів у підводних човнів взагалі не було найменувань, тільки тактичні номера. З початком перебудови комусь прийшла в голову ідея називати підводні човни на честь міст. Зазвичай клопотання про присвоєння назви того чи іншого кораблю адміністрація міста або краю направляла головкому ВМФ, який і приймав остаточне рішення ».

За словами Абхалімова, нові атомні підводні човни, які закладали на початку 1990-х, вже на стапелі отримували імена обласних центрів: «Орел», «Томськ», «Воронеж», «Тамбов» ... Серед них був і «Бєлгород». Правда, доля могла скластися інакше.

«У Гаджиево (військово-морській базі Північного флоту - прим. Авт.) Базувався атомний підводний крейсер стратегічного призначення К-18 проекту 667БДРМ« Дельфін ». У 1995 році командир підводного човна капітан I рангу Андрій Безкоровайний (він, до речі, зараз живе в Будівельнику) приїхав до Білгорода, зустрівся з мером і запропонував, щоб місто взяло шефство над стратегом. Тодішній мер Георгій Голіков з делегацією їздив до морякам в Гаджиево. Главкому ВМФ направили клопотання про присвоєння підводному човні імені «Бєлгород», але звідти прийшла відповідь: мовляв, хлопці, вибачте, але ім'я «Бєлгород» вже присвоєно будується підводному крейсеру класу «Антей». Пізніше К-18 отримав назву «Карелія», під яким служить і до цього дня », - розповів Владилен Васильович.

Пізніше К-18 отримав назву «Карелія», під яким служить і до цього дня », - розповів Владилен Васильович

Підводний човен «Бєлгород» в цехах «Севмаша».
фото www.oosif.ru

Чи не народився «Антей»

У 1994 році капітан I рангу Владилен Абхалімов був призначений командиром підводного човна «Бєлгород» і приступив до формування екіпажу. У 1995-му підводники приїхали на навчання в Обнінськ, в навчальний центр ВМФ.

«У 1996 році за планом ми повинні були пройти стажування на кораблях аналогічного проекту - до того моменту в строю вже були К-119« Воронеж »і К-141« Курськ ». Після планувалося їхати на завод, щоб приймати «Бєлгород» в цеху. Але будівництво корабля заморозили. Екіпаж підводного човна «Томськ», який навчався з нами в Обнінську, встиг отримати свій крейсер. А ось команду закладеного після «Бєлгорода» такого ж «Волгограда» так і не сформували. Його розібрали на стапелях, тому що там було всього 10% готовності », - згадує Абхалімов.

«Бєлгород» був готовий на 85%. Капітан вважає, що якби фінансові можливості держави дозволяли це зробити, субмарину б добудували. Але грошей тоді не знайшлося. Сьогодні ж добудова підводного човна по проекту 949А просто неактуальна. Нішу стратегічних човнів зайняли «Бореі» - атомохода проекту 955. Замість збройних крилатими ракетами «батонів» (так моряки прозвали «Антеї» за характерну форму корпусу - прим. Авт.) Розробили «Ясени» - багатоцільові підводні човни проекту 885. Та й за 20 років вся апаратура, яка була вже змонтована в корпусі «Бєлгорода», морально застаріла.

«Як тільки стало зрозуміло, що човен не будуть добудовувати, я звільнився, - згадує Абхалімов. - А молодих офіцерів розкидали по різним човнам такого ж проекту. Дев'ять осіб потрапили якраз на сумно знаменитий «Курськ».

Дев'ять осіб потрапили якраз на сумно знаменитий «Курськ»

Представники Білгородського земляцтва на зустрічі з екіпажем «Бєлгорода» в Обнінську.
фото www.belzem.ru

У вересні 2000 року, після трагічної загибелі К-141 «Курськ», будівництво «Бєлгорода» відновили. До кінця 2004 року корпус був готовий, але фінансування знову урізали. У 2006 році тодішній міністр оборони РФ Сергій Іванов оголосив, що «Бєлгород» до складу флоту вводити не будуть. Доля корабля знову повисла в повітрі. І лише через шість років тодішній головком ВМФ Володимир Висоцький заявив, що субмарину добудують за спеціальним проектом 09852.

20 грудня 2012 року підводний човен перезаставити на «Севмаше». Тоді ж зробили офіційну заяву, що нова субмарина буде займатися незвичайними завданнями: проводити наукові дослідження у віддалених районах світового океану, брати участь в пошуково-рятувальних операціях, відчувати нове наукове обладнання. Для цього підводний човен оснастять рятувальними глибоководними і автономними безлюдними підводними апаратами.

«Це цілком можливо, - вважає Владилен Абхалімов. - Ідея сама по собі не нова: на флоті вже були підводні човни, які використовувалися в якості носіїв глибоководних і рятувальних апаратів - ті ж підводні човни проекту 940 «Льонок». З іншого боку, майже готовий човен стоїть на стапелі - займає місце, простіше кажучи. Міцний корпус готовий, і з ним треба щось робити. Пиляти шкода. Чому б не переобладнати під якусь конкретну задачу? »

Можливо, найбільша підводний човен

На фото з церемонії перезакладення чітко видна папка з символікою міста Білгорода. На цій же фотографії - головний замовник підводного човна спеціального призначення: поруч з тодішнім головкомом ВМФ Віктором Чирковим документи підписує віце-адмірал Олексій Бурілічев - начальник Головного управління глибоководних досліджень (Гугі) Міноборони РФ.

На цій же фотографії - головний замовник підводного човна спеціального призначення: поруч з тодішнім головкомом ВМФ Віктором Чирковим документи підписує віце-адмірал Олексій Бурілічев - начальник Головного управління глибоководних досліджень (Гугі) Міноборони РФ

Підписання документів про перезакладена підводного човна «Бєлгород»

Гугі - одне з найбільш секретних підрозділів. За неофіційними даними, російські гідронавти займаються розвідувальною діяльністю: прослуховують кабелі зв'язку, встановлюють датчики руху, а також збирають з морського дна уламки кораблів, літаків і супутників. Саме в цей підрозділ планується передати нову субмарину в 2018 році.

У зв'язку з секретністю про «Бєлгороді» після перезакладення відомо вкрай мало. У 2015 році на зарубіжному сайті hisutton.com з'явилася стаття з інфографікою , В якій перераховано оснащення «Бєлгорода». Корабель буде переносити автономну глибоководну станцію проекту 18510 «Нельма» ( «Палтус» за класифікацією НАТО), глибоководні безлюдні апарати типу «Клавесин-2Р-РМ», а озброєний буде колосальною торпедою «Статус-6» (за класифікацією НАТО - «Каньйон» ) з ядерними боєголовками.

«Торпеди, швидше за все, залишаться як засіб самооборони: якось треба себе захищати, - розглянувши ілюстрацію, констатував Владилен Абхалімов. - Що стосується величезної торпеди «Статус-6»: коли будувалася перша радянська атомний підводний човен К-3 «Ленінський комсомол», спочатку планувалося озброїти її величезною торпедою довжиною 28 м і діаметром близько 1,5 м. Це була зброя з ядерною боєголовкою для ураження морських баз противника. Ще в процесі проектування від неї відмовилися ».

У квітні 2017 року «Известия» повідомляли , Що нова субмарина стане найбільшою в російському флоті. Замість ракетного відсіку в корпус підводного човна врізана нова секція довжиною близько 30 м під шлюзові камери, де екіпаж буде переходити в глибоководні апарати. Через це довжина корпусу збільшиться із стандартних антеевскіх 154 до 184 м. Це зробить «Бєлгород» найдовшим підводним атомохода в Росії. До цього рекорд належав важким підводним човнам проекту 941 «Акула» - 172,8 м.

Ні підтвердити, ні спростувати ці дані в прес-службі заводу «Севмаш», де будується підводний човен, не змогли, посилаючись на те, що це закрита інформація.

Не забудьте прочитати також про підводний човен «Старий Оскол» , Що стоїть на озброєнні Чорноморського флоту, і що будується малому ракетному кораблі «Грайворон» .

Чому б не переобладнати під якусь конкретну задачу?