Строительство »

Куди зникли українські сироти - Життя в Україні. Останні новини та цікаві події України.

  1. Куди зникли українські сироти 30 вересня - всеукраїнський день усиновлення. До цього дня ми хотіли...
  2. Куди зникли українські сироти

Куди зникли українські сироти

30 вересня - всеукраїнський день усиновлення. До цього дня ми хотіли підготувати серію матеріалів про дорослих дітей, які все ще сподіваються знайти собі батьків.

Обдзвонили чимало дитячих будинків.

Виявилося, що знайти дорослого сироту в столиці - проблема. Кілька дитбудинків вже реорганізовано, певну кількість спеціалізується виключно на малюків. Зрозуміло, що немовля користується великим "попитом" при усиновленні, ніж доросла дитина. 90% дітей з бази усиновлення зараз - підлітки, діти з важким діагнозом.

Грудень 2014 року, інтернат "Малятко". Менше ніж два роки тому тут виховувалося 150 дітей різного віку.

Дитбудинок готувався до Нового року, всі були хоч і заклопотані, але в піднесеному настрої. Психологія у нас така, що навіть дорослі перед 31 грудня і Миколою впевнені - їх чекає щось чудове. Що вже говорити про дітей.

Діти побачили, що в інтернаті гості і очі загорілися. Вже занадто дорослі, щоб кидатися, обіймаючи за коліна: "Ти моя мама? Ти мене забереш?".

Але надія. Яскравий спалах. Потім: "А, знову делегація ..." І розчарування. У тридесятого танцювати підготовлену сценку, показувати картинки, розповідати віршики. Малятко - інтернат щодо багатий, сюди часто навідувалися делагаціі і посадові особи, дарували смаколики, одяг і планшети.

Але хіба сирітський хліб менш гіркий, коли заїдаєш його цукерками? Лідія Степанівна їм може і як мама, але хіба називаєш маму по імені та по батькові. Діти хотіли в сім'ю.

Так ось, через неповних два роки, напередодні дня усиновлення, у нас було справжнє свято, коли директор "Малятко" Лідія Литвиненко повідомила, що у неї дітей на усиновлення не залишилося. Взимку 2014 були, а зараз в інтернаті 3 15 у всіх є або батьки, або опікуни, або готуються документи.

"Нема кого всиновлювати, - розповідає Литвиненко. - Хто виріс і поїхав, багатьох забрали в дитбудинки сімейного типу, ті, хто у нас залишився - тут тимчасово або з дуже важкими хворобами. Дванадцятий інтернат закрили, 24-й закрили, ми ось залишилися. Чи не потрібні мабуть більш дитбудинку ".

Говорячи про закриття дитячих будинків, Литвиненко не перебільшує. Згідно зі статистичними даними Міністерства освіти і науки, протягом останніх п'яти років мережа інтернатних закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, істотно зменшилася. Зокрема, кількість дитячих будинків з 2011 по 2016 роки зменшилася на 63% і на 69% - дітей у них і становило:

- в 2011 році - 113 установ (4 771 вихованець);
- в 2016 році - 42 установи (1 490 вихованців).

За період з 2011 по 2016 роки мережа шкіл-інтернатів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, зменшилася на 70 відсотків і 79 відсотків - учнів в них:

- в 2011 році - 77 установ (10 135 учнів);
- в 2015 році - 23 заклади (2 078 учнів).

Спорожніле "Малятко" займається зараз навчанням-реабілітацією дітей з порушеннями розвитку. Накопичили досвід ще коли були великим притулком, а зараз лікують і сімейних діток.

Іншого дитбудинку в Києві, де можна було б поспілкуватися з дорослими дітьми, які чекають усиновлення, в КМДА запропонувати не змогли.

Невже в Києві більше немає одиноких дітей? А по всій Україні скільки їх? І якщо в країні так мало сиріт, то чому у нас до сих пір так багато дитячих будинків?

Від 7 до 17 тисяч сиріт

Це скріншот з порталу "Сирітству ні" всеукраїнської базою дітей, які чекають усиновлення. Тут, на сайті, більше 9 тисяч дитячих анкет. Тобто 9 тисяч дітей, які ще не знайшли сім'ю. Можна забити параметри (вік, стать, наявність братів і сестер) і знайти собі дитину. Правда, в Україні забороняється звертатися безпосередньо до дитячих будинків, з метою вибрати дитини для усиновлення, але то таке. База може бути допоміжним засобом.

За даними (на січень 2016 року) департаменту з питань захисту прав дітей і усиновлення Міністерства соціальної політики, усиновленими можуть бути близько 18 тисяч дітей. При цьому в Україні проживає 73 182 дітей-сиріт.

За даними "кількісних показників по відношенню до дітей, які перебувають на місцевому обліку з усиновлення служби у справах дітей регіонів", станом на 30.06.2016 в Україні на місцевому обліку з усиновлення перебуває 17609 дітей.

Тепер приберемо від цієї кількості 11533 діток, які перебувають на обліку, але при цьому влаштовані в сімейні форми виховання: під опіку або в дитбудинок сімейного типу, до родичів, тощо. Дуже часто діти, потрапивши в дитбудинок сімейного типу відчувають себе як в сім'ї і ні в яке усиновлення більше не рвуться Залишається близько 5,5 тисяч сиріт, які не прибудованих нікуди крім інтернату.

За даними альянсу "Україна без сиріт" в інтернатах проживає близько 7 тисяч дітей, які підлягають усиновленню. Левова частка з них - саме підлітки, тому що приблизно кожен восьмий усиновитель хоче взяти в сім'ю дитину старшого шкільного віку.

Щодо динаміки усиновлення, видно, що в останні роки вона падає.

За результатами діяльності служб у справах дітей протягом 2011-2015 рр. громадянами України було усиновлено 9 053 дітей (у 2011 р - 2 114, у 2012 р - 2 016, в 2013 р посилання - 1 843, в 2015 р - 1 489).

Протягом 8 місяців поточного року в Україні було усиновлено 1 210 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, з них українцями - 964, що на 52 дитини більше, ніж за аналогічний період, а іноземцями - 246 дітей.

Громадські активісти пояснюють це зменшенням кількості сиріт, які підлягають усиновленню, а не бажають взяти дитину. як повідомили depo.ua в Мінсоцполітики, ще в 2012 році кількість дітей, які можуть бути усиновленими становила майже 26 тисяч дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.

"Як позитивну тенденцію слід відзначити, що протягом останніх років в Україні зростає кількість сімей, які приймають рішення усиновити дитину-сироту або дитину, позбавлену батьківського піклування. Більше 1 800 кандидатів в усиновлювачі перебувають на обліку в службах у справах дітей, однак, для 80% з них найбільш бажаними щодо усиновлення є діти до 5-6 років, без братів / сестер, а також без проблем зі здоров'ям "- повідомляють в міністерстві.

Більше 1 800 кандидатів в усиновлювачі перебувають на обліку в службах у справах дітей, однак, для 80% з них найбільш бажаними щодо усиновлення є діти до 5-6 років, без братів / сестер, а також без проблем зі здоров'ям - повідомляють в міністерстві

Як батьки "роблять" нових сиріт

Чому ж тоді, якщо сиріт стало менше, дітей в деяких дитячих будинках стало більше? Є й дитбудинки, в яких дітей багато, але брати на усиновлення все одно нікого.

За словами представника "України без сиріт" Світлани Харченко, з 104 тисяч дітей, які проживають в українських інтернатах, близько 96 тисяч не мають статусу сиріт. Забрати їх до притулку не можна, мають батьків. Які самі ж їх туди і віддали.

"Інтернати займаються ректрутинг в бідних селах. Пропонують багатодітним батькам, яким важко, забрати дитину до себе. Це їм вигідно, тому що інтернати отримують на дітей гроші", - пояснює Харченко.

На думку громадських активістів це жахлива практика. Освіта і соціалізація в інтернатах нульова, діти звідти виходять самостійними, заляканими і не мотивованими.

Директора дитбудинків, з якими спілкувалися журналісти depo.ua на умовах анонімності, тому що не хочуть собі зайвого клопоту, навпаки нарікають на дитбудинки сімейного типу, кажучи, що туди дітей набирають часто для того, щоб отримувати на них гроші і мати допомогу по господарству. Використовують дитячу працю.

Зрозуміло, що обидві сторони зацікавлені, і ідеальне розвиток подій для дитини - потрапити не в державний притулок або приватний, а в справжню сім'ю, дружну і затишну.

ЯК усиновити дитину

Усиновити дитину непросто. Дуже багато біганини, але не менше українцеві доводиться побігати, щоб, наприклад, легалізувати будинок. А це життя дитини. Загалом, за нашими підрахунками, процедура може зайняти близько півроку.

Отже, перші кроки.

Зібрати такі документи:

- копія паспорта або іншого документа, що посвідчує особу;

- довідка про заробітну плату за останні шість місяців або копія декларації про доходи за попередній календарний рік, засвідчена органами УКРІНФОРМ;

- копія свідоцтва про шлюб, укладений в органах реєстрації актів цивільного стану, якщо заявники перебувають у шлюбі;

- висновок про стан здоров'я кожного заявника;

- засвідчена нотаріально письмова згода другого з подружжя на усиновлення дитини (якщо усиновлювачем дитини є один з подружжя);

- довідка про наявність чи відсутність судимості для кожного заявника, видана територіальним центром з надання сервісних послуг МВС;

- копія документа, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням.

Звернутися з письмовою заявою до служби у справах дітей за місцем проживання, щоб взяли на облік кандидатів в усиновлювачі

Фахівці ССД в 10-денний термін повинні перевірити ваші документи і обстежити ваші житлові умови. Потім ССД становить висновок, що ви відповідаєте нормам, маєте правові підстави для усиновлення і вас ставлять на облік потенційних усиновителів.

Далі ви проходите курс підготовки по вихованню дітей (так звані курси батьків).

Спеціаліст з усиновлення в вашому районі допоможе вам знайти дитину. Ви можете шукати і самостійно, в тому числі, в інших областях, звертаючись до районних ССД. Звертатися до директорів інтернатів при цьому забороняється.

Коли ви виберете дитини, ССД видасть вам напрямок для встановлення контакту з дитиною. З цим напрямком і своїми документами ви звертаєтеся до ССД за місцем перебування дитини.

Знову ж таки, з фахівцем цього ССД ви вперше відвідуєте дитини. Надалі вам дозволять спілкуватися вже наодинці, щоб краще пізнати один одного.

Якщо все склалося, треба звернутися до ССД за місцем розташування закладу, де проживає дитина, із заявою про те, що ви хочете усиновити дитину.

Орган опіки готує в 10-денний термін ув'язнення, вивчає, чи згоден дитина і керівник органу опіки, де він живе. Потім ви готуєте позов до суду про усиновлення, і суд приймає рішення про усиновлення.

Після цього ви можете забрати дочку або сина додому. Раз на три роки до вас будуть навідуватися перевіряючі

Також в службі у справах дітей та сім'ї виконавчого органу Київської міської ради ми дізналися, що:

Громадяни, які проживають в орендованому приміщенні, можуть бути усиновлювачами, але вони повинні надати договір про оренду житла.

Усиновити дитину ви маєте право, якщо вам вже виповнився 21 рік, але при цьому в 21 рік ви не маєте права взяти 15-річну дитину - як повідомили, усиновителем може бути особа, що старша за дитину, яку вона бажає усиновити, не менш як на п'ятнадцять років

Якщо жінка або чоловік не в шлюбі, вона (він) також має право усиновити дитину.

Чи не громадянин України має право усиновити маленького українця, але тільки якщо він старше 5 років.

Куди зникли українські сироти

30 вересня - всеукраїнський день усиновлення. До цього дня ми хотіли підготувати серію матеріалів про дорослих дітей, які все ще сподіваються знайти собі батьків.

Обдзвонили чимало дитячих будинків.

Виявилося, що знайти дорослого сироту в столиці - проблема. Кілька дитбудинків вже реорганізовано, певну кількість спеціалізується виключно на малюків. Зрозуміло, що немовля користується великим "попитом" при усиновленні, ніж доросла дитина. 90% дітей з бази усиновлення зараз - підлітки, діти з важким діагнозом.

Грудень 2014 року, інтернат "Малятко". Менше ніж два роки тому тут виховувалося 150 дітей різного віку.

Дитбудинок готувався до Нового року, всі були хоч і заклопотані, але в піднесеному настрої. Психологія у нас така, що навіть дорослі перед 31 грудня і Миколою впевнені - їх чекає щось чудове. Що вже говорити про дітей.

Діти побачили, що в інтернаті гості і очі загорілися. Вже занадто дорослі, щоб кидатися, обіймаючи за коліна: "Ти моя мама? Ти мене забереш?".

Але надія. Яскравий спалах. Потім: "А, знову делегація ..." І розчарування. У тридесятого танцювати підготовлену сценку, показувати картинки, розповідати віршики. Малятко - інтернат щодо багатий, сюди часто навідувалися делагаціі і посадові особи, дарували смаколики, одяг і планшети.

Але хіба сирітський хліб менш гіркий, коли заїдаєш його цукерками? Лідія Степанівна їм може і як мама, але хіба називаєш маму по імені та по батькові. Діти хотіли в сім'ю.

Так ось, через неповних два роки, напередодні дня усиновлення, у нас було справжнє свято, коли директор "Малятко" Лідія Литвиненко повідомила, що у неї дітей на усиновлення не залишилося. Взимку 2014 були, а зараз в інтернаті 3 15 у всіх є або батьки, або опікуни, або готуються документи.

"Нема кого всиновлювати, - розповідає Литвиненко. - Хто виріс і поїхав, багатьох забрали в дитбудинки сімейного типу, ті, хто у нас залишився - тут тимчасово або з дуже важкими хворобами. Дванадцятий інтернат закрили, 24-й закрили, ми ось залишилися. Чи не потрібні мабуть більш дитбудинку ".

Говорячи про закриття дитячих будинків, Литвиненко не перебільшує. Згідно зі статистичними даними Міністерства освіти і науки, протягом останніх п'яти років мережа інтернатних закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, істотно зменшилася. Зокрема, кількість дитячих будинків з 2011 по 2016 роки зменшилася на 63% і на 69% - дітей у них і становило:

- в 2011 році - 113 установ (4 771 вихованець);
- в 2016 році - 42 установи (1 490 вихованців).

За період з 2011 по 2016 роки мережа шкіл-інтернатів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, зменшилася на 70 відсотків і 79 відсотків - учнів в них:

- в 2011 році - 77 установ (10 135 учнів);
- в 2015 році - 23 заклади (2 078 учнів).

Спорожніле "Малятко" займається зараз навчанням-реабілітацією дітей з порушеннями розвитку. Накопичили досвід ще коли були великим притулком, а зараз лікують і сімейних діток.

Іншого дитбудинку в Києві, де можна було б поспілкуватися з дорослими дітьми, які чекають усиновлення, в КМДА запропонувати не змогли.

Невже в Києві більше немає одиноких дітей? А по всій Україні скільки їх? І якщо в країні так мало сиріт, то чому у нас до сих пір так багато дитячих будинків?

Від 7 до 17 тисяч сиріт

Це скріншот з порталу "Сирітству ні" всеукраїнської базою дітей, які чекають усиновлення. Тут, на сайті, більше 9 тисяч дитячих анкет. Тобто 9 тисяч дітей, які ще не знайшли сім'ю. Можна забити параметри (вік, стать, наявність братів і сестер) і знайти собі дитину. Правда, в Україні забороняється звертатися безпосередньо до дитячих будинків, з метою вибрати дитини для усиновлення, але то таке. База може бути допоміжним засобом.

За даними (на січень 2016 року) департаменту з питань захисту прав дітей і усиновлення Міністерства соціальної політики, усиновленими можуть бути близько 18 тисяч дітей. При цьому в Україні проживає 73 182 дітей-сиріт.

За даними "кількісних показників по відношенню до дітей, які перебувають на місцевому обліку з усиновлення служби у справах дітей регіонів", станом на 30.06.2016 в Україні на місцевому обліку з усиновлення перебуває 17609 дітей.

Тепер приберемо від цієї кількості 11533 діток, які перебувають на обліку, але при цьому влаштовані в сімейні форми виховання: під опіку або в дитбудинок сімейного типу, до родичів, тощо. Дуже часто діти, потрапивши в дитбудинок сімейного типу відчувають себе як в сім'ї і ні в яке усиновлення більше не рвуться Залишається близько 5,5 тисяч сиріт, які не прибудованих нікуди крім інтернату.

За даними альянсу "Україна без сиріт" в інтернатах проживає близько 7 тисяч дітей, які підлягають усиновленню. Левова частка з них - саме підлітки, тому що приблизно кожен восьмий усиновитель хоче взяти в сім'ю дитину старшого шкільного віку.

Щодо динаміки усиновлення, видно, що в останні роки вона падає.

За результатами діяльності служб у справах дітей протягом 2011-2015 рр. громадянами України було усиновлено 9 053 дітей (у 2011 р - 2 114, у 2012 р - 2 016, в 2013 р посилання - 1 843, в 2015 р - 1 489).

Протягом 8 місяців поточного року в Україні було усиновлено 1 210 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, з них українцями - 964, що на 52 дитини більше, ніж за аналогічний період, а іноземцями - 246 дітей.

Громадські активісти пояснюють це зменшенням кількості сиріт, які підлягають усиновленню, а не бажають взяти дитину. як повідомили depo.ua в Мінсоцполітики, ще в 2012 році кількість дітей, які можуть бути усиновленими становила майже 26 тисяч дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.

"Як позитивну тенденцію слід відзначити, що протягом останніх років в Україні зростає кількість сімей, які приймають рішення усиновити дитину-сироту або дитину, позбавлену батьківського піклування. Більше 1 800 кандидатів в усиновлювачі перебувають на обліку в службах у справах дітей, однак, для 80% з них найбільш бажаними щодо усиновлення є діти до 5-6 років, без братів / сестер, а також без проблем зі здоров'ям "- повідомляють в міністерстві.

Більше 1 800 кандидатів в усиновлювачі перебувають на обліку в службах у справах дітей, однак, для 80% з них найбільш бажаними щодо усиновлення є діти до 5-6 років, без братів / сестер, а також без проблем зі здоров'ям - повідомляють в міністерстві

Як батьки "роблять" нових сиріт

Чому ж тоді, якщо сиріт стало менше, дітей в деяких дитячих будинках стало більше? Є й дитбудинки, в яких дітей багато, але брати на усиновлення все одно нікого.

За словами представника "України без сиріт" Світлани Харченко, з 104 тисяч дітей, які проживають в українських інтернатах, близько 96 тисяч не мають статусу сиріт. Забрати їх до притулку не можна, мають батьків. Які самі ж їх туди і віддали.

"Інтернати займаються ректрутинг в бідних селах. Пропонують багатодітним батькам, яким важко, забрати дитину до себе. Це їм вигідно, тому що інтернати отримують на дітей гроші", - пояснює Харченко.

На думку громадських активістів це жахлива практика. Освіта і соціалізація в інтернатах нульова, діти звідти виходять самостійними, заляканими і не мотивованими.

Директора дитбудинків, з якими спілкувалися журналісти depo.ua на умовах анонімності, тому що не хочуть собі зайвого клопоту, навпаки нарікають на дитбудинки сімейного типу, кажучи, що туди дітей набирають часто для того, щоб отримувати на них гроші і мати допомогу по господарству. Використовують дитячу працю.

Зрозуміло, що обидві сторони зацікавлені, і ідеальне розвиток подій для дитини - потрапити не в державний притулок або приватний, а в справжню сім'ю, дружну і затишну.

ЯК усиновити дитину

Усиновити дитину непросто. Дуже багато біганини, але не менше українцеві доводиться побігати, щоб, наприклад, легалізувати будинок. А це життя дитини. Загалом, за нашими підрахунками, процедура може зайняти близько півроку.

Отже, перші кроки.

Зібрати такі документи:

- копія паспорта або іншого документа, що посвідчує особу;

- довідка про заробітну плату за останні шість місяців або копія декларації про доходи за попередній календарний рік, засвідчена органами УКРІНФОРМ;

- копія свідоцтва про шлюб, укладений в органах реєстрації актів цивільного стану, якщо заявники перебувають у шлюбі;

- висновок про стан здоров'я кожного заявника;

- засвідчена нотаріально письмова згода другого з подружжя на усиновлення дитини (якщо усиновлювачем дитини є один з подружжя);

- довідка про наявність чи відсутність судимості для кожного заявника, видана територіальним центром з надання сервісних послуг МВС;

- копія документа, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням.

Звернутися з письмовою заявою до служби у справах дітей за місцем проживання, щоб взяли на облік кандидатів в усиновлювачі

Фахівці ССД в 10-денний термін повинні перевірити ваші документи і обстежити ваші житлові умови. Потім ССД становить висновок, що ви відповідаєте нормам, маєте правові підстави для усиновлення і вас ставлять на облік потенційних усиновителів.

Далі ви проходите курс підготовки по вихованню дітей (так звані курси батьків).

Спеціаліст з усиновлення в вашому районі допоможе вам знайти дитину. Ви можете шукати і самостійно, в тому числі, в інших областях, звертаючись до районних ССД. Звертатися до директорів інтернатів при цьому забороняється.

Коли ви виберете дитини, ССД видасть вам напрямок для встановлення контакту з дитиною. З цим напрямком і своїми документами ви звертаєтеся до ССД за місцем перебування дитини.

Знову ж таки, з фахівцем цього ССД ви вперше відвідуєте дитини. Надалі вам дозволять спілкуватися вже наодинці, щоб краще пізнати один одного.

Якщо все склалося, треба звернутися до ССД за місцем розташування закладу, де проживає дитина, із заявою про те, що ви хочете усиновити дитину.

Орган опіки готує в 10-денний термін ув'язнення, вивчає, чи згоден дитина і керівник органу опіки, де він живе. Потім ви готуєте позов до суду про усиновлення, і суд приймає рішення про усиновлення.

Після цього ви можете забрати дочку або сина додому. Раз на три роки до вас будуть навідуватися перевіряючі

Також в службі у справах дітей та сім'ї виконавчого органу Київської міської ради ми дізналися, що:

Громадяни, які проживають в орендованому приміщенні, можуть бути усиновлювачами, але вони повинні надати договір про оренду житла.

Усиновити дитину ви маєте право, якщо вам вже виповнився 21 рік, але при цьому в 21 рік ви не маєте права взяти 15-річну дитину - як повідомили, усиновителем може бути особа, що старша за дитину, яку вона бажає усиновити, не менш як на п'ятнадцять років

Якщо жінка або чоловік не в шлюбі, вона (він) також має право усиновити дитину.

Чи не громадянин України має право усиновити маленького українця, але тільки якщо він старше 5 років.

Куди зникли українські сироти

30 вересня - всеукраїнський день усиновлення. До цього дня ми хотіли підготувати серію матеріалів про дорослих дітей, які все ще сподіваються знайти собі батьків.

Обдзвонили чимало дитячих будинків.

Виявилося, що знайти дорослого сироту в столиці - проблема. Кілька дитбудинків вже реорганізовано, певну кількість спеціалізується виключно на малюків. Зрозуміло, що немовля користується великим "попитом" при усиновленні, ніж доросла дитина. 90% дітей з бази усиновлення зараз - підлітки, діти з важким діагнозом.

Грудень 2014 року, інтернат "Малятко". Менше ніж два роки тому тут виховувалося 150 дітей різного віку.

Дитбудинок готувався до Нового року, всі були хоч і заклопотані, але в піднесеному настрої. Психологія у нас така, що навіть дорослі перед 31 грудня і Миколою впевнені - їх чекає щось чудове. Що вже говорити про дітей.

Діти побачили, що в інтернаті гості і очі загорілися. Вже занадто дорослі, щоб кидатися, обіймаючи за коліна: "Ти моя мама? Ти мене забереш?".

Але надія. Яскравий спалах. Потім: "А, знову делегація ..." І розчарування. У тридесятого танцювати підготовлену сценку, показувати картинки, розповідати віршики. Малятко - інтернат щодо багатий, сюди часто навідувалися делагаціі і посадові особи, дарували смаколики, одяг і планшети.

Але хіба сирітський хліб менш гіркий, коли заїдаєш його цукерками? Лідія Степанівна їм може і як мама, але хіба називаєш маму по імені та по батькові. Діти хотіли в сім'ю.

Так ось, через неповних два роки, напередодні дня усиновлення, у нас було справжнє свято, коли директор "Малятко" Лідія Литвиненко повідомила, що у неї дітей на усиновлення не залишилося. Взимку 2014 були, а зараз в інтернаті 3 15 у всіх є або батьки, або опікуни, або готуються документи.

"Нема кого всиновлювати, - розповідає Литвиненко. - Хто виріс і поїхав, багатьох забрали в дитбудинки сімейного типу, ті, хто у нас залишився - тут тимчасово або з дуже важкими хворобами. Дванадцятий інтернат закрили, 24-й закрили, ми ось залишилися. Чи не потрібні мабуть більш дитбудинку ".

Говорячи про закриття дитячих будинків, Литвиненко не перебільшує. Згідно зі статистичними даними Міністерства освіти і науки, протягом останніх п'яти років мережа інтернатних закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, істотно зменшилася. Зокрема, кількість дитячих будинків з 2011 по 2016 роки зменшилася на 63% і на 69% - дітей у них і становило:

- в 2011 році - 113 установ (4 771 вихованець);
- в 2016 році - 42 установи (1 490 вихованців).

За період з 2011 по 2016 роки мережа шкіл-інтернатів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, зменшилася на 70 відсотків і 79 відсотків - учнів в них:

- в 2011 році - 77 установ (10 135 учнів);
- в 2015 році - 23 заклади (2 078 учнів).

Спорожніле "Малятко" займається зараз навчанням-реабілітацією дітей з порушеннями розвитку. Накопичили досвід ще коли були великим притулком, а зараз лікують і сімейних діток.

Іншого дитбудинку в Києві, де можна було б поспілкуватися з дорослими дітьми, які чекають усиновлення, в КМДА запропонувати не змогли.

Невже в Києві більше немає одиноких дітей? А по всій Україні скільки їх? І якщо в країні так мало сиріт, то чому у нас до сих пір так багато дитячих будинків?

Від 7 до 17 тисяч сиріт

Це скріншот з порталу "Сирітству ні" всеукраїнської базою дітей, які чекають усиновлення. Тут, на сайті, більше 9 тисяч дитячих анкет. Тобто 9 тисяч дітей, які ще не знайшли сім'ю. Можна забити параметри (вік, стать, наявність братів і сестер) і знайти собі дитину. Правда, в Україні забороняється звертатися безпосередньо до дитячих будинків, з метою вибрати дитини для усиновлення, але то таке. База може бути допоміжним засобом.

За даними (на січень 2016 року) департаменту з питань захисту прав дітей і усиновлення Міністерства соціальної політики, усиновленими можуть бути близько 18 тисяч дітей. При цьому в Україні проживає 73 182 дітей-сиріт.

За даними "кількісних показників по відношенню до дітей, які перебувають на місцевому обліку з усиновлення служби у справах дітей регіонів", станом на 30.06.2016 в Україні на місцевому обліку з усиновлення перебуває 17609 дітей.

Тепер приберемо від цієї кількості 11533 діток, які перебувають на обліку, але при цьому влаштовані в сімейні форми виховання: під опіку або в дитбудинок сімейного типу, до родичів, тощо. Дуже часто діти, потрапивши в дитбудинок сімейного типу відчувають себе як в сім'ї і ні в яке усиновлення більше не рвуться Залишається близько 5,5 тисяч сиріт, які не прибудованих нікуди крім інтернату.

За даними альянсу "Україна без сиріт" в інтернатах проживає близько 7 тисяч дітей, які підлягають усиновленню. Левова частка з них - саме підлітки, тому що приблизно кожен восьмий усиновитель хоче взяти в сім'ю дитину старшого шкільного віку.

Щодо динаміки усиновлення, видно, що в останні роки вона падає.

За результатами діяльності служб у справах дітей протягом 2011-2015 рр. громадянами України було усиновлено 9 053 дітей (у 2011 р - 2 114, у 2012 р - 2 016, в 2013 р посилання - 1 843, в 2015 р - 1 489).

Протягом 8 місяців поточного року в Україні було усиновлено 1 210 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, з них українцями - 964, що на 52 дитини більше, ніж за аналогічний період, а іноземцями - 246 дітей.

Громадські активісти пояснюють це зменшенням кількості сиріт, які підлягають усиновленню, а не бажають взяти дитину. як повідомили depo.ua в Мінсоцполітики, ще в 2012 році кількість дітей, які можуть бути усиновленими становила майже 26 тисяч дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.

"Як позитивну тенденцію слід відзначити, що протягом останніх років в Україні зростає кількість сімей, які приймають рішення усиновити дитину-сироту або дитину, позбавлену батьківського піклування. Більше 1 800 кандидатів в усиновлювачі перебувають на обліку в службах у справах дітей, однак, для 80% з них найбільш бажаними щодо усиновлення є діти до 5-6 років, без братів / сестер, а також без проблем зі здоров'ям "- повідомляють в міністерстві.

Більше 1 800 кандидатів в усиновлювачі перебувають на обліку в службах у справах дітей, однак, для 80% з них найбільш бажаними щодо усиновлення є діти до 5-6 років, без братів / сестер, а також без проблем зі здоров'ям - повідомляють в міністерстві

Як батьки "роблять" нових сиріт

Чому ж тоді, якщо сиріт стало менше, дітей в деяких дитячих будинках стало більше? Є й дитбудинки, в яких дітей багато, але брати на усиновлення все одно нікого.

За словами представника "України без сиріт" Світлани Харченко, з 104 тисяч дітей, які проживають в українських інтернатах, близько 96 тисяч не мають статусу сиріт. Забрати їх до притулку не можна, мають батьків. Які самі ж їх туди і віддали.

"Інтернати займаються ректрутинг в бідних селах. Пропонують багатодітним батькам, яким важко, забрати дитину до себе. Це їм вигідно, тому що інтернати отримують на дітей гроші", - пояснює Харченко.

На думку громадських активістів це жахлива практика. Освіта і соціалізація в інтернатах нульова, діти звідти виходять самостійними, заляканими і не мотивованими.

Директора дитбудинків, з якими спілкувалися журналісти depo.ua на умовах анонімності, тому що не хочуть собі зайвого клопоту, навпаки нарікають на дитбудинки сімейного типу, кажучи, що туди дітей набирають часто для того, щоб отримувати на них гроші і мати допомогу по господарству. Використовують дитячу працю.

Зрозуміло, що обидві сторони зацікавлені, і ідеальне розвиток подій для дитини - потрапити не в державний притулок або приватний, а в справжню сім'ю, дружну і затишну.

ЯК усиновити дитину

Усиновити дитину непросто. Дуже багато біганини, але не менше українцеві доводиться побігати, щоб, наприклад, легалізувати будинок. А це життя дитини. Загалом, за нашими підрахунками, процедура може зайняти близько півроку.

Отже, перші кроки.

Зібрати такі документи:

- копія паспорта або іншого документа, що посвідчує особу;

- довідка про заробітну плату за останні шість місяців або копія декларації про доходи за попередній календарний рік, засвідчена органами УКРІНФОРМ;

- копія свідоцтва про шлюб, укладений в органах реєстрації актів цивільного стану, якщо заявники перебувають у шлюбі;

- висновок про стан здоров'я кожного заявника;

- засвідчена нотаріально письмова згода другого з подружжя на усиновлення дитини (якщо усиновлювачем дитини є один з подружжя);

- довідка про наявність чи відсутність судимості для кожного заявника, видана територіальним центром з надання сервісних послуг МВС;

- копія документа, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням.

Звернутися з письмовою заявою до служби у справах дітей за місцем проживання, щоб взяли на облік кандидатів в усиновлювачі

Фахівці ССД в 10-денний термін повинні перевірити ваші документи і обстежити ваші житлові умови. Потім ССД становить висновок, що ви відповідаєте нормам, маєте правові підстави для усиновлення і вас ставлять на облік потенційних усиновителів.

Далі ви проходите курс підготовки по вихованню дітей (так звані курси батьків).

Спеціаліст з усиновлення в вашому районі допоможе вам знайти дитину. Ви можете шукати і самостійно, в тому числі, в інших областях, звертаючись до районних ССД. Звертатися до директорів інтернатів при цьому забороняється.

Коли ви виберете дитини, ССД видасть вам напрямок для встановлення контакту з дитиною. З цим напрямком і своїми документами ви звертаєтеся до ССД за місцем перебування дитини.

Знову ж таки, з фахівцем цього ССД ви вперше відвідуєте дитини. Надалі вам дозволять спілкуватися вже наодинці, щоб краще пізнати один одного.

Якщо все склалося, треба звернутися до ССД за місцем розташування закладу, де проживає дитина, із заявою про те, що ви хочете усиновити дитину.

Орган опіки готує в 10-денний термін ув'язнення, вивчає, чи згоден дитина і керівник органу опіки, де він живе. Потім ви готуєте позов до суду про усиновлення, і суд приймає рішення про усиновлення.

Після цього ви можете забрати дочку або сина додому. Раз на три роки до вас будуть навідуватися перевіряючі

Також в службі у справах дітей та сім'ї виконавчого органу Київської міської ради ми дізналися, що:

Громадяни, які проживають в орендованому приміщенні, можуть бути усиновлювачами, але вони повинні надати договір про оренду житла.

Усиновити дитину ви маєте право, якщо вам вже виповнився 21 рік, але при цьому в 21 рік ви не маєте права взяти 15-річну дитину - як повідомили, усиновителем може бути особа, що старша за дитину, яку вона бажає усиновити, не менш як на п'ятнадцять років

Якщо жінка або чоловік не в шлюбі, вона (він) також має право усиновити дитину.

Чи не громадянин України має право усиновити маленького українця, але тільки якщо він старше 5 років.

Вже занадто дорослі, щоб кидатися, обіймаючи за коліна: "Ти моя мама?
Ти мене забереш?
Але хіба сирітський хліб менш гіркий, коли заїдаєш його цукерками?
Невже в Києві більше немає одиноких дітей?
А по всій Україні скільки їх?
І якщо в країні так мало сиріт, то чому у нас до сих пір так багато дитячих будинків?
Вже занадто дорослі, щоб кидатися, обіймаючи за коліна: "Ти моя мама?
Ти мене забереш?
Але хіба сирітський хліб менш гіркий, коли заїдаєш його цукерками?
Невже в Києві більше немає одиноких дітей?