Строительство »

Якими будуть ставки по кредитах і внесках в Єкатеринбурзі в 2019 році

Павло Єфремов вважає, що з ринку вже прибрали багато «помоечние» банків без реального бізнесу. Тепер прийшов час займатися великими

Період низьких відсотків по кредитах і іпотеці закінчився: в цьому році Банк Росії двічі піднімав ключову ставку , І фінансисти вважають, що вона буде рости і далі. Це потрібно для боротьби з інфляцією, яку неминуче розженуть нові акцизи на бензин , Тарифи на комуналку та зростання ПДВ. Але є і хороші новини: банкам все ще потрібні ваші гроші, і в наступному році вони добре заплатять вам за вклади. Підводимо банківські підсумки - 2018, вивчаємо перспективи - 2019, з'ясовуємо, як ЦБ готується до самоізоляції і навіщо банкам потрібен ваш голос, разом з головою правління банку «Нейва» Павлом Єфремовим.

«Ми всі ходимо під державою»

- Почнемо з недавнього гучного заборони від Держдуми на вуличні табло з курсами валют. Вам як голові банку, який дуже щільно працює з валютою, напевно є що сказати з цього приводу.

- Насправді ми сенсу в таких табло не бачимо. Сьогодні ті, кому треба купити або продати валюту, дивляться курси в інтернеті і потім їдуть в конкретний банк. Не буває такого, що людина йде по вулиці, дивиться на табло і думає: о, хороший курс, прикуплю-ка я пару тисяч доларів. Не знаю, навіщо взагалі банкам ці табло, може вони їх вішають за звичкою. У Москві це дуже поширене, там багато обмінників, багато туристів, багато операцій з валютою. Напевно, там ця заборона надасть якийсь вплив на банки.

- Чим рік, що минає в основному запам'ятається свердловським банкірам? Як банки його прожили?

- В цьому році був період низьких ставок по кредитах, зараз вони починають рости. У тому числі і тому, що ЦБ двічі піднімав ключову ставку. Для бізнесу зростання кредитних ставок - це позитивний момент, тому що зростає маржа. Гроші для банків, звичайно, теж стають дорожче, але в сухому підсумку прибуток збільшується. Американським, європейським банкам з їх прибутковістю, яка прагне до нуля через низькі ставок по кредитах і внесках, сьогодні доводиться важче.

З іншого боку, ми на собі відчуваємо, як національна економіка стає державної, частка держави в банківському секторі зростає, і все банки з державною участю починають запекло конкурувати, щоб показати, що не дарма на них витрачають бюджетні гроші. Демпінгують за кредитними ставками, наприклад. Боротися з цим важко.

До того ж, ЦБ методично посилює контроль фінансових операцій, з'являються нові вимоги до дотримання антивідмивних законів, виконання яких у великих банках відстежити вручну складно. Так що великі структури типу Ощадбанку зараз впроваджують системи штучного інтелекту, щоб автоматизувати цю роботу. Це, звичайно, збільшує витрати банків. Ми поки з такими системами зв'язуватися боїмося, але у нас і банк невеликий - немає проблеми з тим, щоб все, що потрібно, відстежити.

- Що в цьому році було драйвером банківського бізнесу? На початку десятих це були кредити готівкою і кредитні карти, потім все переключилися на обслуговування підприємців та комісійний бізнес, потім - на іпотеку. На чому банки заробляли в 2018-м?

- Іпотека і в цьому році йшла добре, поки ставки були низькі. Зараз ставки почали рости, так що темпи кредитування сповільняться. Всі заробляють по-різному. Ми, наприклад, почали щільно працювати з картами з технологією безконтактних платежів, ну от хіба що з Apple ще не домовилися, вони на своїй хвилі і вважають за краще працювати з великими банками. Але це знову ж таки комісійний бізнес, якщо вже є більш-менш велика клієнтська база, то буде адекватний дохід з низьким ризиком. У кредитах маржа вище, але і ризики там інші.

- Що думаєте про поправки в закон про долевке , Які зобов'язали забудовників на час будівництва переводити гроші пайовиків на рахунку-ескроу (спецрахунки, на яких розміщуються кошти покупців до закінчення будівництва житла. - Прим. Ред.)? Це може стати новою точкою зростання для банківського бізнесу?

- Так, схоже на те, що комусь треба було дати банкам ще одну тему для заробітку. Раніше пайовики переводили гроші безпосередньо на рахунки забудовників, тепер гроші підуть спочатку банкам, а банки будуть видавати забудовникам, по суті, ту саму, яка у вигляді кредитів на будівництво. Це напевно будуть кредити з пільговими відсотками - але все-таки кредити. Невеликим банкам в цій темі робити нічого: тим, хто буде працювати з рахунками-ескроу, доведеться бути експертами в будівництві, щоб контролювати хід робіт і розуміти, що забудовник укладається в терміни і все робить по нормативам. Історія з рахунками-ескроу, звичайно, підніме для забудовників вартість будівництва. І всі розуміють, що цю різницю вони закладуть в ціни на житло.

І всі розуміють, що цю різницю вони закладуть в ціни на житло

Павло Єфремов вважає, що біометричний збір даних клієнтів для банків дуже зручний, але буде дорого обходитися

- Які великі нововведення чекають банківську галузь в наступному році?

- Їх два. Перше - це біометрична ідентифікація, це те, що банки вже почали робити в цьому році. клієнт один раз здає біометричні дані (Зліпок особи, зразок голосу) для єдиної бази і потім може брати кредити, відкривати рахунки і вклади, не приходячи в банк. Тобто можна буде звертатися в банки, офісів яких навіть немає в Єкатеринбурзі. Це дуже зручно, хоча і дорого обійдеться банкам. По лінії ФСБ дуже жорсткі вимоги з безпеки передачі і зберігання цих даних, так що буде потрібно дороге криптографічне обладнання. Ну і база даних зараз ще занадто маленька. Щоб це стало цікаво для всіх учасників ринку, треба щоб 15-25% всіх діючих клієнтів банків здали біометрії.

Друге очікуване нововведення - це рішення ЦБ запустити в 2019 році систему швидких платежів типу PayPal, така відповідь буржуазним західним сервісів. Це буде внутрішня вітчизняна система. Багато це розцінюють як ще один крок на шляху до самоізоляції, ну і якщо зовсім включати конспірологію, то можна припустити, що це дозволить ЦБ краще відстежувати історію грошових переказів між фізичними особами всередині країни.

- І яка частка конспірології в цій тезі? Якщо судити по регулярним заявам з Держдуми, держава не проти бути в курсі грошових переказів між фізичними особами. щоб боротися з самозайнятими, які не платять податків , Наприклад.

- Гайки зараз дійсно закручують по всіх фронтах. Держдума приймає все більше законів, щоб жорсткіше регулювати бізнес. І коли президент говорить, що податкові ставки не ростуть, а ФНС звітує про зростання збору податків, це означає, що фіскальні органи починають працювати старанніше. Сьогодні весь більш-менш великий бізнес в країні працює під державою, можна сказати, що ми живемо при держкапіталізм, в якому ще залишається місце для дрібного бізнесу. В таких умовах залишається сподіватися на наші передові галузі: торгівлю нафтою і газом. Держава - найменш ефективний власник. Це означає, що на добувної промисловості ми ще зможемо показати якийсь економічне зростання, але він буде не такий відчутний, як в Європі. А коли-небудь і зовсім закінчиться.

«Люди стали менше отримувати і більше збирати»

- А що в наступному році зміниться для клієнтів? Ставки по роздрібних кредитах будуть і далі рости?

- Зрозуміло, що раз ключова ставка піднялася, то і кредити подорожчають . Вважаю, ЦБ не в останній раз піднімає ставку найближчим часом. Зросли акцизи на бензин, тарифи на ЖКГ - все це неминуче призведе до прискорення інфляції, а ключова ставка - це традиційний інструмент боротьби з нею.

- Що буде зі ставками по внесках?

- Вони теж виростуть. Сьогодні вклади - основний інструмент довгострокового фондування банків. Вони, звичайно, можуть брати гроші на ринку міжбанківського кредитування, але це короткі гроші. Шлях на міжнародні фінансові ринки для нас закритий. І не тільки через санкції. Кілька років тому різні банки бавилися так: залучать фондування з-за кордону під низький відсоток, а тут його роздадуть у вигляді кредитів під високий. Але це фондування у валюті, тому, коли в 2014 році валютні курси підскочили в два рази, це сильно вдарило по таким банкам - повертати-то треба було в доларах і євро. І все відразу стали обережними. Так що вклади для банків залишаються найважливішим джерелом грошей.

Так що вклади для банків залишаються найважливішим джерелом грошей

Доходи населення скорочуються, але прострочення по платежах не ростуть, говорить Павло Єфремов

Ще дуже важливий момент: з січня 2019 року залишок грошей на коррахунках юросіб, що відносяться до категорії малих і середніх підприємств, до 1,4 мільйона рублів буде застрахований Агентством зі страхування вкладів. Система така ж, як зі страхуванням вкладів фізосіб та ВП. Це хороші новини і для корпоративних клієнтів, і для невеликих банків на кшталт нас, тому що для нас це хороший конкурентну перевагу перед гігантами. Зараз до невеликих банків відношення у корпоративних клієнтів насторожене, вони розмірковують так: я буду плакати від незручності, але гроші буду тримати в великому банку, тому що він точно надійний. Страховка дасть таким клієнтам більший діапазон вибору.

- Але це означає, що внески банків в АСВ виростуть. Ви вже вважали наскільки?

- За нашими приблизними підрахунками - приблизно вдвічі. Зрозуміло, що через це піднімуться тарифи на РКО, але це буде адекватне зростання. І ринок все відрегулює.

- Як в цьому році йдуть справи з простроченням по кредитах? Як вона змінилася в порівнянні з 2017 роком?

- На диво, в цьому році ми бачимо, що її обсяг не змінився. Хоча, звичайно, доходи населення скорочуються, кому-то стає складніше платити. Люди взагалі стали брати менше кредитів, більше збирати.

- Колектори знову ж лютують.

- На мій погляд, зараз ринок банківських колекторів став набагато цивілізованіше, ніж до того, як за них взявся ЦБ. Зараз же банкам заборонили працювати з колекторськими агентствами, яких немає в спецреєстру ЦБ. А з цього реєстру досить легко вилетіти, якщо ЦБ отримає скаргу на незаконні дії колекторів.

«Якщо нас відключать від світових систем, валюта нам більше не знадобиться»

- Повертаючись до системи швидких платежів: ця ідея виглядає так, як ніби ЦБ вирішив зайнятися профілактикою ситуації, коли російські банки насправді відключать від MasterCard і VISA. Тим більше що на порядку періодично з'являються відповідні заяви. Останнє - про те, що кілька «санкційних» банків відключать від системи SWIFT.

- У цих заявах більше страшилок, політики. Поки в міжнародних відносинах є найменша стабільність, нас від світових систем НЕ відключать. Хоча ми розуміємо, що якщо це станеться, то і валюта нам більше буде не потрібна.

- Як складалися відносини банків регіону з ЦБ в цьому році? У мене є відчуття, що зараз ЦБ набагато охочіше йде на діалог з банками, ніж 5-6 років тому.

- ЦБ за своєю структурою неоднорідний, в ньому багато різних служб, і робота в цих службах будується по-різному. Зараз вони провели велику реформу служби санітарно-епідеміологічного нагляду, централізували її роботу. Тобто рішення з нагляду за банками приймаються в Москві, але якщо потрібні ноги, щоб дійти до банку і провести там перевірку, то підключають людей з регіональних управлінь. Раніше у регіонального управління ЦБ було більше повноважень з нагляду. Тепер вони в основному вирішують технічні питання, проглядають звітності, займаються розрахунково-касової діяльністю.

Те, що зараз служба нагляду намагається працювати з банками в діалозі, ми бачили на прикладі місцевого Уралтрансбанка. Він уже давно не виконував нормативи ЦБ, але регулятор пішов на експеримент. Власник Уралтрансбанка (підприємець Валерій Заводов. - Прим. Ред.) Надав план самостійного оздоровлення, рік в ЦБ чекали, поки банк вийде на нормативи за цим планом. На жаль, цього не сталося, і ліцензію у Уралтрансбанка відкликали . Але сам експеримент був дуже сміливий.

Уралтрансбанк самостійно розробляв план свого порятунку, але це не допомогло

Але в ЦБ є, припустимо, служба оцінки ризиків. Це дуже закрита структура, її фахівці з банками взагалі не спілкуються, оцінюють ситуацію в банку виходячи тільки з документів з якихось тільки їм зрозумілим методикам. Як тільки намагаєшся у них з'ясувати, в чому причина тієї чи іншої санкції, кажуть: ідіть в суд. Загалом, з різними службами ЦБ діалог будується по-різному.

- А що можете сказати про призначення колишнього прем'єра Башкортостану Рустем Марданова начальником Уральського ГУ ЦБ?

- Поки нічого, ми ще не спілкувалися. Але на найближчий час призначена зустріч керівників місцевих банків з ним.

- Яких дій ви чекаєте від ЦБ в наступному році? Чи продовжиться зачистка банківського сектора, будуть відкликати ліцензії так само ретельно, як зараз?

- Зараз банківський ринок більш-менш чистий, з нього прибрали багато «помоечние» банків без реального бізнесу, прийшов час займатися великими банками. Ми бачили крах великих гравців: Промсвязьбанка, «Бінбанку», «Відкриття». Тепер треба розгрібати наслідки цього краху. Воно не може не позначитися на всьому ринку, і зараз ЦБ намагається не робити різких рухів, щоб уникнути потрясінь.

Текст: Анатолій Єфремов
Фото: Максим Воробйов / E1.RU

Чим рік, що минає в основному запам'ятається свердловським банкірам?
Як банки його прожили?
Що в цьому році було драйвером банківського бізнесу?
На чому банки заробляли в 2018-м?
Це може стати новою точкою зростання для банківського бізнесу?
І яка частка конспірології в цій тезі?
Ставки по роздрібних кредитах будуть і далі рости?
Що буде зі ставками по внесках?
Ви вже вважали наскільки?
Як в цьому році йдуть справи з простроченням по кредитах?