Строительство »

Звільнення від сплати аліментів

 1. Звільнення від сплати аліментів на неповнолітніх дітей
 2. Хто звільняється від сплати аліментів на дитину
 3. Які категорії громадян звільняються від аліментів
 4. Підстави для звільнення від сплати аліментів
 5. Документи для скасування аліментів
 6. Позовна заява про звільнення від сплати аліментів, зразок
 7. Звільнення від аліментів на дитину судова практика
 8. Якщо скоєно злочин
 9. На завершення

У наш час у людей, на яких покладено обов'язок виплачувати аліменти, виникає бажання уникнути виконання даних обов'язків. Законодавством РФ обумовлені тільки деякі випадки, в яких платник звільняється від таких виплат. Нижче описано, хто звільняється від сплати аліментів, і яким чином цього досягти.

Звільнення від сплати аліментів на неповнолітніх дітей

Згідно із законодавством РФ батьки повинні забезпечувати своїх дітей. У разі, їх розлучення, батько, який не живе з дитиною, не звільняється від його забезпечення. На такий випадок передбачені аліментні зобов'язання. Виплати аліментів на дитину виконуються до досягнення нею повноліття. Такі виплати можуть здійснюватися в разі добровільного угоди сторін, або за рішенням суду.

Існує ряд причин, визначених сімейним кодексом, на підставі яких може бути знижена сума виплат, або вони можуть бути скасовані. Така ситуація можлива виключно при зверненні до суду.

Хто звільняється від сплати аліментів на дитину

Суд може звільнити від сплати аліментів на неповнолітніх дітей, особи, які в силу життєвих ситуацій не мають можливості виконувати зобов'язання за змістом Суд може звільнити від сплати аліментів на неповнолітніх дітей, особи, які в силу життєвих ситуацій не мають можливості виконувати зобов'язання за змістом.

До таких ситуацій можуть ставитися випадки погіршення фінансового стану платника.

У разі коли аліменти стягуються в співвідношенні заробітної плати, при зменшенні зар. плати буде знижуватися сума аліментних виплат.

Не існує конкретно обумовлених кодексом випадків, в яких батько звільняється від виплат. Суд, при розгляді позову, самостійно повинен встановити, чи є причини позивача, який звернувся до суду, що задовольняють.

Які категорії громадян звільняються від аліментів

Виходячи із судової практики, можна виділити кілька категорій громадян, щодо яких приймаються рішення від звільнень від аліментних зобов'язань. До таки категорій відносяться:

 1. Непрацездатні особи. Вони не мають можливості здійснювати виплати;
 2. Особи, які мають на утриманні інших непрацездатних членів сім'ї;
 3. Особи, які не є біологічними батьками. Це визначається за допомогою експертизи.

ВАЖЛИВО: Існує думка, що ув'язнені, які відбувають покарання в місцях позбавлення волі, не повинні платити аліменти. Таку думку помилково. Згідно із законодавством Російської Федерації, укладений зобов'язаний утримувати своїх неповнолітніх дітей. Це не залежить від того, чи працює він під час терміну покарання, чи ні.

Підстави для звільнення від сплати аліментів

Причини, за якими батько, згідно з судовим рішенням, може звільнятися від змісту неповнолітнього чи недієздатного дитини, може бути кілька:

 • Втрата особою, яка вчиняє виплати, працездатності. Внаслідок чого він не має можливості надавати матеріальну допомогу в утриманні дітей;
 • Закінчення терміну дії договору, складеного сторонами, в добровільному порядку;
 • Визнання працездатним члена сім'ї, на якого сплачувалися виплати;
 • Досягненням дитиною повноліття, а саме вісімнадцятирічного віку;
 • Дієздатність дітей, визнана раніше досягнення нею повноліття. Це може бути в разі офіційного працевлаштування, оформлення ІП на дитину або його одруження;
 • Смерть людини, котра здійснює сплату. Заборгованість по аліментах може переноситися на спадкоємців в рамках успадкованого ними майна;
 • Відмова або оспорювання батьківства. В цьому випадку необхідні документальні підтвердження;
 • Переїзд дитини до особі, яка має аліментні зобов'язання, і знаходження на його утриманні;
 • Позбавлення батьківських прав.

Позбавленням батьківських прав не є підставою для безспірного звільнення від зобов'язань. Але в деяких випадках таке можливо.

⇒О тому як зменшити борг з аліментів читайте тут .

Документи для скасування аліментів

Для того щоб на законних підставах звернутися до суду для звільнення від аліментів, потрібно підготувати пакет наступних документів:

 1. Позовну заяву. Воно повинно бути складено відповідно до певною формою;
 2. Документ, за яким батько надає фінансове забезпечення дитини;
 3. Копію документа, що посвідчує особу позивача;
 4. Ксерокопії свідоцтв про шлюб, розлучення, народження дітей;
 5. Докази позивача, через яких його необхідно звільнити від сплати. Такі доводи повинні бути документально оформлені;
 6. Довідка про склад сім'ї. Потрібна в разі спільного проживання дитини з позивачем;
 7. Квитанція про оплату держмита. Її вартість залежить від суми позову.

Крім цих документів, позивач може запросити для участі в процесі свідків, а також представників органів соцопекі.

Позовна заява про звільнення від сплати аліментів, зразок

Для складання позову можна звернутися за допомогою до професійного юриста. Така процедура веде до додаткових витрат, тому можна спробувати скласти позов самостійно. Для цього в шапці заяви потрібно вказати:

 • Повна назва суду, на адресу якого відбувається звернення;
 • Дані позивача, прізвище ім'я по батькові, повну адресу проживання;
 • Дані відповідача, викладені в аналогічній формі.

Нижче необхідно описати ситуацію і підстави, в зв'язку з якими позивач просить суд звільнити його від сплати аліментів. Ці підстави потрібно підтвердити всіма необхідними для цього документа. Після цього слід вказати ціну позовної заяви та список додатків. Щоб прискорити процес складання позову, можна скористатися зразком, який розміщений по цій засланні .

Звільнення від аліментів на дитину судова практика

Відповідно до судової практики, всі підстави не є гарантією того, що суд звільнить позивача від виплат. Суд, перш за все, стоїть на боці дитини, і не залишить його необґрунтовано без необхідної матеріальної підтримки. Для того щоб звільнитися від аліментних зобов'язань, необхідно надати незаперечні докази, що підтверджують неможливість сплати.

Якщо скоєно злочин

Суд може звільнити батьків від сплати аліментів у разі, якщо по відношенню до нього одержувачем було скоєно злочин.

На завершення

Виходячи з усього перерахованого вище, слід, що кожен батько зобов'язаний матеріально забезпечувати своїх дітей. Дозвіл на невиконання цих зобов'язань може встановити тільки суд. Він може винести рішення як про скасування аліментів або зменшенні їх суми, так і про збільшення розміру сплати.

Пропонуємо Вам ознайомитися: