Строительство »

Звільнення від сплати аліментів: перелік підстав, судова практика

 1. Зміна розміру аліментів
 2. Обставини для скасування або повного припинення виплати аліментів
 3. Найбільш поширені ситуації звільнення від аліментів

Батьки зобов'язані утримувати своїх дітей, що знаходить своє втілення в їх аліментних зобов'язаннях

Батьки зобов'язані утримувати своїх дітей, що знаходить своє втілення в їх аліментних зобов'язаннях. Аліменти призначаються до того моменту, поки дитина не знайде дієздатність, а саме не досягне 18 років.

Підставами для отримання аліментів виступає угода між сторонами, або судове рішення. Зазвичай такі зобов'язання виникають після розлучення, або проходження процедури визнання батьківства в судовому порядку.

Сімейним кодексом передбачено ряд підстав для звільнення від аліментів на дитину. Дана процедура передбачає обов'язкове звернення до суду. Крім цього звільнення від аліментів можливо при дотриманні певних умов.

Зміна розміру аліментів

Рішення про звільнення від сплати аліментів, або про зміну їх розміру приймається виключно судом. згідно ст.119 Сімейного кодексу в якості підстав для перегляду їх розміру може виступати зміна фінансового або сімейного стану, виникнення виняткових обставин, прямо впливають на потенційне виконання обов'язків по утриманню дітей.

Зазвичай в суді переглядається розмір аліментних виплат, встановлених у твердій грошовій сумі. Якщо ж аліменти стягуються в процентному відношенні до заробітку, то при його зменшенні, вони автоматично перераховуються.

Іншими вагомими підставами для зменшення розміру допомоги своїм дітям є: народження у платника дітей, знаходження інших осіб на його утриманні або необоротна втрата працездатності. При цьому чіткий перелік випадків, які дозволяють розраховувати на зміну розміру зобов'язань не передбачено. Тому суд, розглядаючи позовну заяву, повинен сам оцінити обґрунтованість претензій батька.

Аналогічним чином вирішуються питання не тільки про зменшення, а й про збільшення виплат. Наприклад, при потребі в додаткових витратах через хворобу дитини.

Сімейний кодекс допускає повне звільнення від аліментів за умови, що їх одержувач зробить тяжкий злочин на адресу платника.

Обставини для скасування або повного припинення виплати аліментів

Обставини для скасування або повного припинення виплати аліментів

Суд може повністю звільнити особу від зобов'язань, або припинити їх нарахування. Сімейне законодавство містить такі підстави звільнення від сплати аліментів на неповнолітніх дітей:

 1. Смерть платника. Дані зобов'язання не успадковуються. При цьому обов'язки по виплатах в рамках заборгованості по аліментах за спадкоємцями зберігаються, але тільки в межах отриманого ними у спадщину майна.
 2. Втрата платником працездатності, що спричинила неможливість сплачувати утримання на дитину.
 3. Припинення дії угоди по аліментах.
 4. Після досягнення дітьми 18 років або при інших обставинах, які вказують на отримання їм статусу дієздатного громадянина незважаючи на неповноліття. У їх числі вступ дитини в законний шлюб, отримання статусу ІП, офіційне працевлаштування.
 5. Аліменти на утримання непрацездатного члена сім'ї (наприклад, дитини-інваліда) припиняються в разі відновлення працездатності.
 6. Відмова від батьківства / опікунства.
 7. оспорювання батьківства
 8. Позбавлення батьківських прав. Важливо розуміти, що саме по собі позбавлення батьківських прав не тягне за собою звільнення від сплати аліментів. Але на практиці новий опікун дитини і недбайливий батько можуть укласти угоду, згідно одну сторону звільнять від матеріальних претензій в обмін на відмову від батьківства або отримання дозволу на переїзд дитини.
 9. Дитина переїхав жити до батька і тепер перебуває на його утриманні.

Інші підстави для звільнення від аліментів сплачує їх особи можуть міститися в угоді сторін. Це може бути передача квартири на користь неповнолітнього, або одноразова виплата всієї суми, яка запропонована на утримання дитини.

Якщо після смерті платника, закінчення терміну дії угоди або досягнення повноліття аліменти припиняють нараховуватися автоматично, то в інших випадках необхідно подати позовну заяву до суду.

Що стосується звільнення від сплати заборгованості, що накопичилася, то таке рішення не має права прийняти жоден суд. Списати заборгованість може тільки та особа, на користь якої призначені виплати. Більш того терміну позовної давності по сплаченим аліментах не передбачено. Борг можуть стягнути в будь-який час, навіть після смерті платника.

Найбільш поширені ситуації звільнення від аліментів

Найбільш поширені ситуації звільнення від аліментів

Наведемо найбільш типові ситуації, при яких можна домогтися припинення аліментних зобов'язань.

Часто буває, що жінка після здобуття нової сім'ї бажає остаточно розпрощатися з минулим. Вона вважає, що колишній чоловік не кращий зразок для наслідування для свого чада і буде краще вписати в графу «батько» в свідоцтво про народження нинішнього чоловіка. Для цього їй спочатку отримати згоду батьків на відмову від дитини і дозвіл на усиновлення. В цьому випадку з біологічного батька будуть зняті всі зобов'язання щодо матеріального забезпечення своєї дитини.

У разі якщо мова йде про аліменти на дружину, то виплати припиняються після вступу її в новий шлюб.

У тій ситуації, коли у батька є підстави сумніватися у своєму батьківстві, він може подати ради позовну заяву. Найбільш вагомим аргументом на його користь будуть результати ДНК-експертизи. Якщо факт відсутності спорідненості буде встановлено, це послужить підставою для скасування подальших виплат.

За підсудності такі справи належать мировому судді, який виніс раніше рішення про утримання аліментів. Але також допускається подати позовну заяву за місцем проживання відповідача. Звернутися до суду з даного питання може і одержувач аліментів або його опікун, але такі ситуації на практиці зустрічаються рідко.

Для складання заяви в суд зовсім не обов'язково володіти глибокими знаннями в області чинного законодавства, можна скористатися типовими шаблонами документа. Зразок заповнення позову про звільнення від аліментів можна знайти на стенді в світовому суді, або запросити у секретаря.

Також зразок позовної заяви зазвичай представлений на офіційному сайті мирового суду. Тут же можна уточнити, номер судового ділянки та ПІБ мирового судді.

Крім позову про звільнення від аліментів, позивач повинен додати наступний комплект документів:

 1. Оплачену квитанцію на держмито. Сума визначається на підставі ціни позову, а саме річної суми виплат, і становить 4% від неї. Від сплати держмита звільняються Герої СРСР, РФ, ВВВ, інваліди 1 і 2 групи. Позивач, який має фінансові труднощі, також має право звернутися з клопотанням про відстрочку в плані оплати держмита.
 2. Виконавчий лист (його копія), за яким з боржника списуються аліменти (або судового рішення). Він знаходиться у судового пристава, який веде справу.
 3. Документи, що підтверджують доводи позивача (це, наприклад, дані медико-соціальної експертизи про визнання інвалідності позивача). При неможливості їх надання можна подати клопотання про запит доказів судом.
 4. Копії свідоцтв про народження, шлюб / розлучення.
 5. Ксерокопія паспорта позивача.
 6. Документи, що підтверджують право на пільги при сплаті держмита.
 7. При проживанні дитини спільно з позивачем: довідка з паспортного столу про склад сім'ї.

Подати документи можна особисто через секретаря, або надіславши їх поштою.

Рішення суду багато в чому буде залежати від представленої доказової бази. Аргументами на користь позивача можуть стати свідчення свідків. До справи можуть залучатися представники прокуратури, а також органів опіки.

В першу чергу суддя повинен орієнтуватися на інтереси дитини і не допустити різкого і необгрунтованого погіршення його матеріального статусу.

Якщо суд прийме вердикт на користь позивача, то звільнятися від аліментів він буде тільки після набрання рішенням законної сили.

Таким чином, щоб отримати звільнення від сплати аліментів в судовому порядку у позивача повинні бути вагомі причини. Одного небажання утримувати і виховувати свою дитину, яка може бути обгрунтовано різними аргументами, буде не достатньо. Рішення про припинення аліментних виплат приймається судом. Такі справи підсудні мировим судам за місцем отримання виконавчого листа про стягнення аліментів, або за місцезнаходженням відповідача.