Строительство »

Зміна розміру аліментів: позовну заяву про зміну розміру аліментів (зразок), порядок зміни

 1. Установка розмірів платежів
 2. Можливість зміни розміру виплат
 3. зменшення платежів
 4. збільшення виплат
 5. Складання та подання заяви

Аліменти є мірою матеріальної підтримки потребують цього осіб з боку їх родичів. На відміну від добровільної безоплатної допомоги, аліментні виплати, як правило, призначаються за рішенням судових органів. Судом прописується їх розмір: він може представляти жорстко фіксовану суму, або певну частку від загальних доходів платника.

Однак, будь-яке рішення суду може бути оскаржене в законному порядку, в тому числі і постанова щодо розміру щомісячних виплат. Правом на зміну розміру аліментів може скористатися будь-яка зі сторін - як платник, і одержувач. У першому випадку мова йде про зменшення, а в другому - про збільшення сплачується суми.

Установка розмірів платежів

Установка розмірів платежів

Претендувати на отримання аліментів має право цілий ряд категорій громадян. Перш за все, це соціально незахищені і матеріально потребують верстви населення.

Відповідно до російського законодавства, до них відносяться:

 • Діти, які не досягли віку 18-ти років.
 • Діти, віком до 24 років, які навчаються на очному відділенні будь-якого офіційно акредитованого навчального закладу.
 • Діти, які є інвалідами дитинства, на всьому протязі свого життя.
 • Колишнє подружжя-інваліди та тимчасово непрацездатні, до моменту зняття інвалідності або повного відновлення працездатності. При цьому право на допомогу від колишнього чоловіка / дружини також має чоловік, який отримав інвалідність протягом півроку після розлучення.
 • Колишнє подружжя, під опікою яких після розірвання шлюбу залишилися малолітні діти, і в результаті чого вони не можуть влаштуватися на повноцінну роботу.
 • Вагітні жінки, що залишилися одні після розлучення.
 • Особи похилого віку або непрацездатні батьки - мають право на виплати з боку дітей.
 • Особи, на утриманні яких перебували діти до свого повноліття, мають право отримувати аліментні платежі від своїх вже дорослих вихованців. До них відносяться вітчима, мачухи, усиновителі та опікуни, що вийшли з працездатного віку або з інших причин потребують матеріальної підтримки.

При установці розміру виплат суддею може бути використаний один з двох способів нарахування аліментів:

 • Відсоткова частка від доходу.
 • Фіксована грошова сума.

Фіксована грошова сума

Перший варіант використовується найчастіше, якщо відповідач має офіційне місце роботи з «білою» зарплатою. У цьому випадку суддя, в залежності від обставин, приймає рішення про стягнення з доходів відповідача певного відсотка на користь позивача. Якщо справа стосується дитячого змісту, то яка справляється сума становить:

 • 1/4 доходів платника на одного неповнолітнього дитини.
 • 1/3 доходів - на двох дітей.
 • 1/2 доходів - на трьох і більше дітей.

В інших же випадках суд виходить з кожної ситуації окремо. Виплати на користь колишнього подружжя або батьків зазвичай обмежуються ¼ від суми зарплати платника. Але іноді розмір нарахувань може досягати і 50% від заробітку. Наприклад, якщо суд, крім виплат малолітньому дитині, вважав за необхідне призначити аліменти на утримання виховує його матері. Розмір щомісячних платежів в 50% від загальної суми грошових доходів є максимально допустимим, згідно із законодавчими нормативами.

У деяких випадках суд може задовольнити вимогу позивачки, і визначити розмір щомісячних платежів не в процентах, а в конкретній грошовій сумі.

Це відбувається, коли:

 • платник є офіційно безробітним і не має фіксованої заробітної плати, на яку можливе нарахування відсотків.
 • Є серйозні підстави вважати, що відповідач приховує значну частину своїх реальних доходів. Це може бути «сіра» зарплата, одержувана в конвертах, або неофіційні підробітки, розмір оплати за які неможливо встановити.

Крім офіційної зарплати, аліменти стягуються і з інших наявних доходів відповідача - пенсії, ренти, дивідендів і так далі.

Однак, далеко не кожен громадянин залишається задоволений розмірів присуджених аліментів - одним вони здаються занадто великими, іншим - надто маленькими. Єдиний спосіб домогтися справедливості в даному випадку - подати в суд нову позовну заяву, про зміну розмірів аліментів.

Можливість зміни розміру виплат

Можливість зміни розміру виплат

Незадоволеність призначеними розмірами аліментів часто є причиною для перегляду підсумків судового позову в сторону зменшення або збільшення аліментів. Виходячи з положень російського законодавства, існують два основних способи їх зміни:

 • Добровільне угоду.
 • Судова ухвала.

Перший випадок зустрічається не так часто: це відбувається, коли двом сторонам вдається прийти до консенсусу без залучення судових органів. У цьому випадку або платник добровільно погоджується на виплату більшої суми, ніж встановлено судом, або одержувач, послухавши доводам супротивної сторони, задовольняється меншим розміром аліментів.

Незважаючи на те, що домовленість про зміну розмірів аліментів відбувається за обопільною згодою колишнього подружжя, вона підлягає обов'язковій реєстрації в нотаріальній конторі. В іншому випадку угода не матиме юридичної сили. Якщо в майбутньому одержувач раптом захоче повернути всю нібито недоплачену суму, посилаючись на постанову суду, платнику просто нічого буде заперечити. Нотаріально підтверджена домовленість з'явиться головним аргументом, який підтверджує правоту платника.

Те ж саме можна сказати і про випадок добровільної угоди про збільшення розміру платежів. Нотаріально завірений документ захистить одержувача в разі, якщо платник вирішити стягнути «переплачені» суми. Крім того, обидва боки на всякий випадок слід зберігати всю платіжну документацію (чеки, квитанції) про розміри і датах твори аліментних виплат.

Другий варіант - зміна розмірів аліментів за допомогою судових органів, - відбувається в разі, якщо громадяни не можуть самостійно прийти до єдиної думки. Сімейне законодавство (СКРФ) передбачає деякі причини, що впливають на зміну суми платежів в ту чи іншу сторону.

зменшення платежів

зменшення платежів

Статті №№81, 83 і 112 СКРФ встановлюють правила перегляду суми щомісячних платежів відповідно до клопотання, як одержувача, так і платника. При цьому підставою для перегляду сум грошового утримання можуть служити змінилися життєві або сімейні обставини обох громадян. Головна умова - щоб доходи одержувача в результаті стали значно більше доходів платника. так, зменшення аліментів можливо в наступних випадках:

 • Тимчасова втрата платником працездатності з різних причин. В цьому випадку зниження суми платежу можливо до відновлення працездатності.
 • Інвалідність громадянина-платника. Дане положення поширюється тільки на «непрацездатні» групи інвалідності - першу і другу. На підтвердження свого погіршилося матеріальне становище. Крім довідки про інвалідність або непрацездатності необхідно пред'явити судді чеки, що підтверджують витрати на лікування та медикаменти.
 • Підвищення рівня фінансового добробуту одержувача. Сюди відносяться: пристрій на високооплачувану роботу, підвищення по службі, відкриття власного прибуткового бізнесу, отримання спадщини тощо.
 • Якщо в новій сім'ї платником аліментів з'явився новонароджений. Це тягне за собою фінансові витрати на його утримання; відповідно, тягар аліментних виплат в цьому випадку знижується.
 • Поява ще одного претендента на отримання виплат з даного громадянина. Зміна розмірів аліментів в сторону зменшення тут в принципі неможливо, але деякі сім'ї йдуть на хитрощі. Нова дружина подає на аліменти без розірвання шлюбу по фіктивному приводу. Таким чином, частина доходів платника залишається в новій сім'ї, а виплати колишній дружині за рахунок цього скорочуються.
 • Початок трудової діяльності дитиною-аліментополучателя. Російське законодавство дозволяє неповнолітнім громадянам з 14 років починати трудову кар'єру, а з шістнадцяти - відкривати власний бізнес. При цьому доходи дитини часто можуть перевищувати зарплату батька-платником аліментів.

збільшення виплат

збільшення виплат

Причини для зміни розміру аліментів в більшу сторону точно такі ж: погіршення фінансового становища аліментополучателя. Зміни ці можуть статися з різних причин.

Серед них можна назвати:

 • Втрата одержувачем аліментів роботи.
 • Тимчасова втрата працездатності.
 • Отримання інвалідність 1-ї чи 2-ї груп.
 • Важка хвороба дитини, яка потребує дорогого лікування.
 • Різні матеріальні труднощі, викликані форс-мажорними обставинами - стихійними лихами та техногенними катастрофами.

Перед тим, як подати заяву до судових органів, слід врахувати, що деякі фактори не можуть бути прийняті судом за основу для зменшення / збільшення суми платежів.

це:

 • Призначення одержувачу пенсії через інвалідність або втрати годувальника.
 • Призначення дитині підвищеної стипендії, отримання ним грантів та інших заохочувальних виплат особистого характеру.
 • Отримання спадщини, що не приносить йому безпосереднього грошового доходу.

Складання та подання заяви

Складання та подання заяви

Будь-які справи, пов'язані з призначенням і виплатою аліментів, знаходяться в юрисдикції мирового судді. Відповідно, і позовну заяву про зміну розмірів розміру аліментів також подається в дану інстанцію. Заява повинна складатися відповідно до юридичними нормативами - зі зразком написання можна ознайомитися безпосередньо в судовій канцелярії, або на спеціалізованих юридичних сайтах, таких як наш.

Клопотання до судових органів має містити в собі наступну інформацію:

 • Найменування судового органу.
 • Контактні і особисті дані і платника, і одержувача.
 • Посилання на оспорюване постанову судді про нарахування аліментів.
 • Аргументоване вимога про зниження або збільшення нарахованої суми.
 • Посилання на відповідні нормативні акти чинного законодавства.
 • Додатковий пакет документів, що становить доказову базу позивача.
 • Список документів, що додаються.
 • Дата і особистий підпис заявника.

Державний збір за подачу клопотання передбачається тільки в тому випадку, якщо ініціатором судового позову виступає платник аліментів. Розмір його становить 100 рублів. Якщо ж заяву подається одержувачем, то мито з нього не стягується. В даному випадку, після розгляду позову і прийняття по ньому позитивного рішення, оплачувати роботу суду доведеться відповідачу.

Процес оскарження постанови суду про нарахування аліментів, як і будь-яка судова тяжба, справа досить клопітка і вимагають хороших знань в області юриспруденції. У зв'язку з цим, рекомендується звертатися до послуг професійних юристів, що володіють глибокими теоретичними знаннями і великим досвідом.

Подібний професіонал зможе надати ефективну допомогу на всіх етапах судового розгляду: від правильного складання заяви, до прямого представництва інтересів довірителя на судових засіданнях.

Зменшення розміру аліментів