Строительство »

Зменшення розміру аліментів: законні підстави та особливості процедури

 1. можливі підстави
 2. Ким і куди подається позов
 3. Вимоги до складання позову
 4. Що ще потрібно надати
 5. Розгляд справи

Розмір виплат на виховання дітей встановлюється судом і зменшення аліментів можливо тільки в такому ж порядку. При цьому закон не забороняє можливість подружжя прийти до взаємної угоди і призначити інші умови грошових зобов'язань. Однак досягти повної згоди у такий спосіб можна нечасто, тому складання позову про зменшення розміру аліментів та його розгляд в судовому порядку є найпоширенішим методом вирішення подібних спорів.

можливі підстави

Перед складанням заяви на зменшення аліментів, важливо оцінити правочинність свого клопотання. Законодавець не закріплює в кодексах перелік підстав, які можуть впливати на обсяг грошових виплат, тому, з розгляду справ про зміну розміру аліментів, судова практика неоднозначна.

Кожна справа розглядається індивідуально з урахуванням конкретних обставин.

Однак виділяються загальні підстави, за якими суд може задовольнити позовну заяву про зменшення розміру аліментів:

 1. Обмеження працездатності. Якщо платник стане непрацездатний в зв'язку з хворобою, яка призведе до інвалідності (враховується тільки I і II групи). У цій ситуації суд, як правило, враховує виникнення додаткових витрат на ліки або процедури і виносить позитивне рішення на вимогу щодо зменшення щомісячних виплат. припустимо зниження виплат у разі відсутності роботи .
 2. Досягнення неповнолітнім громадянином віку 16 років вважається підставою для деякого зменшення розміру аліментів. Так може бути тільки в тому випадку, що він отримує роботу, дохід на якій більше виплат від батька.
 3. Отримання великого майна (в спадок або дарунок), яке буде приносити регулярний прибуток, розмір якої більше аліментних перерахувань.
 4. Поява у платника іншого утриманці. Тут важливо довести необхідність істотних грошових витрат.
 5. Виникнення необхідності виплати додаткових аліментів: наприклад, у громадянина, який виплачує 25% зі свого заробітку на утримання неповнолітньої, можуть з'явитися фінансові зобов'язання в такому ж розмірі на другого. Згідно із законом максимальна сума утримання не повинна перевищувати 1/3 від прибутку, тому суд, швидше за все, задовольнить позовну заяву про зменшення розміру аліментів, призначивши кожній неповнолітній по 16.5% від заробітку.
 6. Повний перехід дитини на держзабезпечення (визначення в спецзаклад). У подібному випадку йому знадобиться мінімальна кількість грошей: на особисті речі та перебування за межами спецустанови в період канікул, що також може привести до зменшення розміру регулярних перерахувань.

У подібному випадку йому знадобиться мінімальна кількість грошей: на особисті речі та перебування за межами спецустанови в період канікул, що також може привести до зменшення розміру регулярних перерахувань

Також при вирішенні питання, як зменшити аліменти колишній дружині , Важливо знати, що позов не буде задоволений в наступних ситуаціях:

 • одержувачу аліментів покладаються пенсійні та інші соціальні виплати (по інвалідності, відсутності годувальника і т.д.);
 • у матері, з якою неповнолітній проживає або її нового чоловіка зафіксовано високий рівень доходу;
 • до дитини перейшло майно у великому розмірі (отримав в дарунок або в спадщину), але прибуток від нього не покриває фінансові витрати.

Ким і куди подається позов

Заява на зменшення аліментів подається до суду, який розглядав справу про розлучення і призначення щомісячних виплат. Згідно підсудності, у позивача також є право подати позов до територіального суд за місцем своєї прописки.

Перед тим, як направити позовну заяву до суду, необхідно внести держмито, в розмірі, що відповідає ціні заяви.

Можна самостійно зробити розрахунок держмита: це буде сумарна кількість грошей, на яке виплати зменшуватися за 12 місяців.

Наприклад, заявляється зменшення розміру аліментів на місяць на 2500 рублів. За 12 місяців це буде 30000 рублів, і саме така ціна позову. Виходячи з цього, держмито при подачі позову на зменшення аліментів не є фіксованою і вираховується відповідно до суми утримання.

Вимоги до складання позову

Позовна заява до суду про зменшення аліментів оформляється в злагоді зі ст. 131 ГК РФ. Законодавство не передбачає шаблону його складання, але регулює відомості, які повинні бути вказані. Важливо знати, як написати позов правильно, тому що при некоректному оформленні його просто не приймуть. Щоб максимально знизити ризик виникнення помилок, варто використовувати готовий зразок позовної заяви.

Отже, в позові для зменшення аліментів слід вказати:

 • повна назва судового органу, до якого направляється клопотання;
 • ПІБ позивача і його контакти;
 • ПІБ відповідача і його контакти;
 • результат попереднього аліментного справи із зазначенням на постанову суду або домовленість між подружжям;
 • причини для зниження виплат;
 • вимоги позивача до відповідача;
 • результат переговорів з відповідачем в досудовому порядку (при наявності);
 • зазначення розміру діючих і бажаних виплат на дату пред'явлення позову платником аліментів;
 • посилання на законодавчі норми, що регулюють дану справу;
 • перелік додатків (які документи потрібно додатково подати буде вказано нижче);
 • особистий підпис позивача і дата складання клопотання.

Написати заяву можна на стандартній папері, для цього не потрібно використання спеціальних бланків.

Завантажити позовну заяву про зниження розміру аліментів

Що ще потрібно надати

Крім заяви на зменшення розміру аліментів, написаного по поданому зразку, потрібно представити в суд:

 • документ, що засвідчує реєстрацію шлюбу або його розірвання ( свідоцтво про розлучення );
 • документи на дитину (свідоцтво про народження);
 • винесене судом рішення про призначення виплат або договір між подружжям (копія);
 • довіреність, завірена нотаріусом (якщо інтереси позивача представляються довіреною особою);
 • чек про оплату держмита на зменшення виплат;
 • дані про заробітну плату на державній роботі (довідка за формою 2-ПДФО за останні 6 місяців і т.д.);
 • документи, що виступають підтвердженням підстав, на яких позивач вимагає знизити розмір виплат:

- документи про народження ще однієї дитини (свідоцтво);

- копія судового рішення про виплати іншому утриманцю (новонародженому, батькові чи матері, дружину);

- довідка про направлення дитини в спецзаклад;

- медичний висновок про стан здоров'я і групі інвалідності.

Копії всіх перерахованих документів, включаючи позовну заяву в суд, у Вас можуть запитати по числу учасників процесу, включаючи суддю.

Розгляд справи

Ухвалення позову залежить від того, наскільки правильно він складений і сплачено держмито, в необхідному при зменшенні розміру аліментів, обсязі.

Судовий процес буде проведено через 30 днів після прийняття позовної заяви. Він відбудеться навіть при неявці учасників, за умови подання документів у повному обсязі.

Варто знати, в результаті розгляду позову про зменшення аліментів, які варіанти судового рішення можливі.

Так, суддя може:

При прийнятті рішення суд буде виходити, в першу чергу, з інтересів дитини. Найбільша вірогідність задоволення буде в ситуації, коли зміна розміру аліментів не відбивається на добробуті дитини, але сприяє поліпшенню матеріального становища платника.

Якщо стан здоров'я колишнього чоловіка, який виступає в ролі платником аліментів, різко погіршився, у зв'язку з чим у нього немає можливості повноцінно працювати і отримувати дохід, це фактор, бере до уваги судом в обов'язковому порядку. Він може бути визнаний повноцінним підставою не тільки для зменшення виплат, а й повного їх припинення.

В ході судового розгляду, аліментополучателя, який виступає в ролі відповідача, може оформити заперечення на позовну заяву про зменшення розміру аліментів. У ньому має бути зазначено:

 • неможливість зміни розміру грошових виплат;
 • підстави для висунення цієї заяви;
 • доказова база всіх пунктів свого клопотання.

У подібному випадку суд повинен винести рішення відразу за двома зверненнями.

Таким чином, питання, як зменшити розмір аліментів, має багато нюансів, які важливо враховувати. Наявність коректного зразка заяви, на основі якого буде складатися власне і приведення вагомих аргументів на користь свого клопотання істотно збільшують ймовірність вирішення питання на свою користь.

Автор: Маремова Марина