Строительство »

Заява на розлучення і аліменти (зразок, форма, бланк)

 1. Коли це потрібно
 2. специфічні ситуації
 3. Етапи оформлення заяви на розлучення і аліменти
 4. документація
 5. написання позову
 6. куди подавати
 7. оплата мита
 8. очікування рішення
 9. наслідки

В процесі розлучення подружжю, які ще перебувають у шлюбі, доводиться вирішувати масу фінансових питань, так як кожен з них має певні зобов'язання.

При цьому ситуація ще більше ускладнюється, якщо у подружжя в процесі шлюбу з'явилися спільні діти, так як в даному випадку їм потрібно буде визначитися з тим, хто буде значитися опікуном до повноліття, а хто повинен буде виплачувати аліменти.

Єдиним плюсом в цій ситуації є те, що відповідно до законодавством 2019 року може подаватися одночасно заяву на розлучення і аліменти, і обидва питання будуть розглядатися судом одночасно, що істотно прискорює розгляди між подружжям.

Коли це потрібно

Розведенням пар на сьогоднішній день займається тільки ЗАГС або судові органи. У першому випадку, відповідно, розірвання шлюбу здійснюється з мінімальними витратами часу і нервів, в той час як судові розгляди проводяться вже в тому випадку, якщо подружжя не може прийти до спільної згоди з приводу того, на яких умовах має розподілятися спільно нажите майно, або ж якщо розлучатися через ЗАГС вони не можуть за законом.

При цьому варто враховувати кілька важливих нюансів:

 • Якщо сторони мають такі взаємини, які надають їм можливість прийти до спільної згоди, і при цьому не мають неповнолітніх дітей або непримиренних конфліктів, то в такому випадку може подаватися стандартне заяву в ЗАГС, яке підписується обома сторонами в якості підтвердження обопільної згоди.
 • Розірвання шлюбу через суд здійснюється в тому випадку, якщо пара має неповнолітніх дітей, також якщо один з них не збирається розлучатися або всіляко ухиляється від подачі заяви в ЗАГС. При цьому суд в процесі розгляду справи може одночасно вирішити заяву на розлучення і аліменти для нужденного.
 • Якщо пара має одного або декількох дітей, і при цьому розлучатися хоче тільки один чоловік, то у них все одно є можливість провести дану процедуру через ЗАГС. Передбачається це в тому випадку, якщо другий з подружжя є недієздатним, пропав безвісти або відбуває тюремний термін.

Варто відзначити, що якщо один з громадян перебуває за кордоном, то в такому випадку замість РАГСу він може звернутися в консульство, але при цьому не варто розраховувати на те, що співробітники цього органу мають функції судової влади - вони займаються тільки розлученнями.

специфічні ситуації

Буває так, що в процесі розлучення опікун не встиг потурбуватися про вирішення питання про виплату аліментів, але це зовсім не говорить про те, що та людина, з яким він раніше перебував у шлюбному зв'язку, тепер звільняється від необхідності їх виплати, так як законом передбачається можливість написання заяви і після розлучення.

Найчастіше відбувається все так, що на словах відповідач спочатку був готовий платити аліменти, але на практиці почав відправляти занадто маленькі суми або регулярно затримувати виплати. В такому випадку можна буде не тільки змусити його виплачувати аліменти вже в судовому порядку, але ще і зажадати у нього заборгованість за пропущений проміжок часу.

Ще більш оптимальним рішенням буде отримання виконавчого листа з подальшою його передачею роботодавцю, після чого відділ бухгалтерії даної компанії почне віднімати суми з кожної зарплати співробітника і самостійно відправляти їх на рахунок одержувача, що дозволяє позбутися від переважної більшості проблем і складнощів.

Завантажити зразок позовної заяви про стягнення заборгованості по аліментах

Відповідно до чинного законодавства немає якогось конкретного терміну подачі позову на стягнення аліментів, і єдиним нюансом в даному випадку є те, що затребувати заборгованість у платника можна буде тільки за останні три роки.

Таким чином, якщо позов про стягнення заборгованості подавався, наприклад, через п'ять років після шлюборозлучного процесу, то в такому випадку гроші можна буде отримати тільки за останні три, в той час як заборгованість за перші два роки буде просто «списана».

В процесі  розлучення  подружжю, які ще перебувають у шлюбі, доводиться вирішувати масу фінансових питань, так як кожен з них має певні зобов'язання

На виплату аліментів позов може подати і сам дитина, якщо він досяг повнолітнього віку, але зробити це повинен до настання 21 років

Етапи оформлення заяви на розлучення і аліменти

Для того, щоб отримати аліменти в повному обсязі і в максимально короткі терміни, потрібно правильно скласти заяви і подати його до відповідного органу разом з усіма необхідними документами.

документація

Подаючи позовну заяву, до нього потрібно докласти наступний пакет документів:

 • копія заяви, яка буде відправлятися відповідачу;
 • оригінал свідоцтва про шлюб;
 • оригінал свідоцтва про народження кожної спільну дитину;
 • квитанція, що підтверджує оплату державного мита;
 • якщо в позовній заяві вказується вимога про виплату аліментів, то в такому випадку потрібно буде надати письмові документи, які будуть підтверджувати наявність доходу у платника;
 • якщо при подачі позовної заяви сторони не змогли прийти до спільної згоди про розподіл спільно нажитого майна, в документі потрібно вказати його докладний опис;
 • письмове клопотання про забезпечення позову, якщо є побоювання з приводу того, що в процесі судового розгляду один з подружжя вирішить продати певне майно;
 • письмове клопотання про надання розстрочки для сплати державного мита, якщо один з подружжя має певні фінансові труднощі.

Варто відзначити, що в даному випадку також важливо визначити підсудність даної справи. Відповідно до загальних правил позовну заяву потрібно подавати за місцем проживання відповідача. За місцем проживання позивача можна подавати позов лише в тому випадку, якщо саме він залишився жити з дитиною або ж не має можливості приїхати в суд до відповідача через наявність серйозного захворювання.

написання позову

При бажанні можна взяти зразок позовної заяви в суді і звернутися до фахівця, який грамотно складе даний документ.

При цьому варто відзначити, що в позовній заяві потрібно обов'язково вказати наступну інформацію:

 • адреса і повне найменування того судової установи, в яке буде подаватися заява;
 • хто виступає в якості сторін у справі, що, включаючи дані їх паспортів;
 • причина, по якій був ініційований шлюборозлучний процес (можна вказувати в довільній формі);
 • вказати на наявність неповнолітніх дітей, а також дані про них;
 • реквізити рахунку, на який будуть перераховуватися аліменти.

При цьому варто відзначити, що якщо раніше вже було складено добровільне угоду про аліменти, то в такому випадку немає ніякого сенсу вказувати в позові додаткові вимоги. Навпаки, в заяві слід окремо згадати те, що про аліменти між подружжям було знайдено спільну угоду, в зв'язку з чим один до одного вони претензій не мають.

куди подавати

Стандартне заяву про розірвання шлюбу має оформлятися в письмовому вигляді і подаватися в ЗАГС, розташований за місцем проживання одного з подружжя або ж відправляти в те відділення, в якому спочатку проходила процедура реєстрації шлюбу. Варто відзначити, що бланк заяви потрібно заповнювати в повній відповідності з вимогами, передбаченими чинним законодавством, але найкраще в якості прикладу взяти зразок, який знаходиться на спеціальних стендах.

При бажанні заяву на розлучення може оформлятися в електронному вигляді на офіційному сайті муніципальних і державних послуг, або ж подаватися через багатофункціональний центр. В процесі оформлення заявки на видачу свідоцтва про розлучення по мережі заявнику потрібно заповнити спеціалізовану електронну форму із зазначенням всієї необхідної інформації.

Завантажити зразок позовної заяви про розірвання шлюбу

Якщо ж потрібне отримання коштів на утримання дитини або самого заявника, то в такому випадку має оформлятися позовну заяву в суд. Варто відзначити, що ці дві вимоги можуть подаватися по-окремо, але при цьому в будь-якому випадку за позовну заяву повинна оплачуватися відповідна державне мито.

оплата мита

Сума державного мита в даному випадку буде залежати від декількох факторів. Відповідно до статті 333.19 Податкового кодексу мито за оформлення позовної заяви складає 100 рублів, і виходить так, що якщо дружина збирається також стягнути зі свого чоловіка кошти на власне утримання, то в такому випадку мито доведеться оплачувати вже в розмірі 200 рублів.

Але при цьому варто відзначити, що даний нормативний акт містить у собі певний перелік осіб, які повністю звільняються від необхідності виплати податкового збору, і зокрема, це стосується людей, які представляють позови про стягнення аліментів.

Однак це зовсім не говорить про те, що законодавством не передбачається оплата державних послуг. Якщо позивач звільняється від виплати зазначеної мита, вона покладається на відповідача, якщо він не має відповідних податкових пільг.

При цьому варто відзначити той факт, що в подальшому в процесі судового розгляду мито може додатково збільшуватися відповідно до того, яку суму аліментів задовольняє суд. Таким чином, в подібних розглядах мито виплачує відповідач, а сума її встановлюється судом після винесення рішення.

очікування рішення

В першу чергу, позивач збирає необхідний пакет документів і знімає з них копії. При цьому варто відзначити, що вкрай важливо отримати довідку про склад сім'ї, і зробити це по можливості також і за адресою відповідача.

Далі потрібно визначитися з переліком витрат на дитину, а також визначитися з мінімально можливої ​​суми аліментів. Найкраще підкріпити ці дані відповідними довідками, посвідченнями, чеками та іншими документами, які будуть підтверджувати доцільність витрат і достовірність зазначених у заяві сум.

Якщо відповідач не має офіційного місця працевлаштування, то в такому випадку суду найкраще надати будь-яку інформацію про його джерелі доходів, щоб в подальшому можна було вимагати виплату аліментів у твердій сумі, і ця вимога відповідало обставинам.

Якщо відповідач не має офіційного місця працевлаштування, то в такому випадку суду найкраще надати будь-яку інформацію про його джерелі доходів, щоб в подальшому можна було вимагати виплату аліментів у твердій сумі, і ця вимога відповідало обставинам

Коли ж суд винесе вирок, його потрібно буде відправити в канцелярію, де на підставі цього документа позивачеві буде надано виконавчий лист, за яким будуть працювати пристави

наслідки

При подачі заяви на розлучення все залежить від того, які обставини має розглядається справа. Таким чином, якщо позивач хоче домогтися розлучення, а відповідач заперечує, то в такому випадку суддя призначить проведення засідання через місяць, так як саме цей термін визначений законодавством для того, щоб дати подружжю час подумати.

Після цього, якщо чоловік продовжує заперечувати проти шлюборозлучного процесу, засідання можуть перенести повторно, але другий раз це робиться на термін не більше трьох місяців. Якщо ж при повторному судовому розгляді позивач продовжує наполягати на розлучення, дана процедура буде проведена незалежно від обставин.

Якщо є бажання одночасно розділити квартиру, то в такому випадку в суд потрібно подавати одночасно дві заяви - позов про розлучення і розподіл майна, але юристи рекомендують розглядати ці два питання окремо.

Після винесення рішення на руки позивачу надається виконавчий лист. Якщо він знає місце роботи відповідача, у нього є можливість самостійно відправитися в відділ бухгалтерії та надати їм цей документ, щоб уповноважені особи почали стягувати з чоловіка зазначену суму і щомісяця відправляти її одержувачу.

Якщо ж місце роботи невідомо, документ передається судовим приставам, які і будуть займатися пошуками боржника.