Строительство »

Все про притягнення до кримінальної відповідальності за злісне ухилення від сплати аліментів

 1. Коли виникає кримінальна відповідальність за несплату аліментів
 2. Хто може ініціювати притягнення до кримінальної відповідальності?
 3. Як писати заяву на злісного неплатника аліментів і куди його подавати?
 4. Що загрожує злісному неплатнику аліментів?
 5. Чого доб'ється потерпілий?

Напевно, багатьом би хотілося продовжити знамениту фразу з кінофільму «Джентльмени удачі»: «Вкрав, випив, аліменти не заплатив - в тюрму! Романтика! »

[Toc] А між іншим, і українське, і російське законодавство містить норми, що дозволяють залучити злісних неплатників до кримінальної відповідальності, але покарання не пов'язане з позбавленням волі.

Коли виникає кримінальна відповідальність за несплату аліментів

Ст. 164 ККУ говорить про те, що злісний неплатник аліментів може бути притягнутий до кримінальної відповідальності. Які для цього повинні бути дотримані умови?

 1. Рішенням суду встановлено розмір належних до сплати грошових коштів на утримання неповнолітніх, а також непрацездатних повнолітніх дітей аліментообязанного.

  Тобто для початку необхідно наявність факту звернення одержувача аліментів (як правило, матері дітей) до суду з позовом про їх стягнення, за яким має бути винесено рішення. Про те, як подати на аліменти, читайте тут .

 2. Після винесення вищезазначеного рішення аліментообязанного ухиляється від здійснення виплат протягом терміну, що перевищує 6 місяців. Точніше, сукупна сума, яку заборгував платник має перевищувати суму виплат аліментів за 6 місяців.

  Тобто, наприклад, якщо платник повинен був платити по 1000 грн. в місяць, протягом 3 місяців він не платив, потім зробив одну виплату розміром в 500 грн., а потім ще 3 місяці ухилявся, сукупна сума, яку він повинен виплатити за минулий період становить 6500, що перевищує суму, яку суд зобов'язав його виплатити, за 6 місяців.

  Це важливо, оскільки деякі платники через незнання вважають, що можуть періодично робити невеликі «подачки», головне не рідше, ніж раз на півроку, і тим самим уникнути настання відповідальності. Як ми бачимо з вищесказаного, це помилкове судження.

 3. Платник може здійснювати і інші дії, направлення на невиконання законної вимоги судом рішення: приховувати доходи, не повідомляти в виконавчу службу про зміну місця роботи / місця проживання і т.д.

Таким чином, при наявності перерахованих вище обставин можна називати платника злісним та ініціювати притягнення його до кримінальної відповідальності.

Аналогічні умови поширюються і на випадки ухилення від змісту непрацездатних батьків.

Хто може ініціювати притягнення до кримінальної відповідальності?

Згідно ч.1 ст. 477 КПК України це під силу ТІЛЬКИ потерпілій стороні у даній справі, тобто аліментополучателя.

При цьому в ч. 10 ст. 74 ЗУ «Про виконавче провадження» чорним по білому зазначено, що в разі, якщо у боржника є заборгованість по аліментних виплат, в розмірі, що сукупно перевищує суму, що підлягає сплаті стягувачу за 6 місяців, держвиконавець звертається до правоохоронних органів з поданням про притягнення такого боржника до кримінальної відповідальності на підставі положень ст. 164 ККУ.

Як ми бачимо з виходом нового КПК в законодавстві утворилася нова колізія: в одному законі зазначено, що ініціювати притягнення злісного неплатника до кримінальної відповідальності повинен держвиконавець, а в іншому - що зробити це може тільки потерпілий, тобто аліментополучателя.

Як ми бачимо з виходом нового КПК в законодавстві утворилася нова колізія: в одному законі зазначено, що ініціювати притягнення злісного неплатника до кримінальної відповідальності повинен держвиконавець, а в іншому - що зробити це може тільки потерпілий, тобто аліментополучателя

Ви знаєте, як відбувається утримання аліментів із заробітної плати ? А в цілому процедура примусового стягнення аліментів?

Дивіться зразок угоди про сплату аліментів, читайте правила складання цього документа тут .

Як писати заяву на злісного неплатника аліментів і куди його подавати?

Для відкриття виробництва необхідно подати відповідну заяву в належний орган внутрішніх справ. КПК не містить статті, яка б регулювала правила написання такої заяви, але воно повинно відповідати нормам ЗУ «Про звернення громадян». Зокрема в ньому повинні бути вказані такі відомості:

 • найменування органу / ПІБ посадової особи, якій подається заява;
 • ПІБ громадянина, який подає заяву;
 • його місце проживання;
 • роз'яснення суті питання, з яким звертається громадянин, його аргументація;
 • дата і підпис.

Це основні вимоги, що пред'являються до будь-яких звернень громадян.

Заява про вчинення кримінально караного правопорушення подається в той орган внутрішніх справ, на території якого воно вчинене. Це регламентовано ч.1 ст. 218 КПК. У випадку з ухиленням від сплати аліментів місцем скоєння правопорушення виступає місце проживання / реєстрації платника.

Отже, в загальних рисах з тим, що потрібно писати в заяві
[Review] і куди його подавати, розібралися, можна спробувати його і скласти. Додаємо зразок заяви про кримінальне правопорушення:

Якщо у вас виникли складності з складанням цього чи іншого заяви, вам потрібна юридична консультація, допомога, ви можете звернутися до юристів сайту СфераПрава, заповнивши форму зворотного зв'язку або зв'язавшись іншим зручним для вас способом. Всі контактні дані вказані на відповідній сторінці .

як визначається розмір аліментів на двох дітей ? Які фактори на впливають на рішення суду?

Читайте про те, як отримати аліменти з безробітного в цій статті .

Все про те, як і куди подавати заяву на розлучення дізнайтеся за адресою http://wikihelplawyer.com/ukrain-law/semeinoe-pravo/razvod/razvod-kuda.html .

Що загрожує злісному неплатнику аліментів?

Якщо все вищезгадані умови в наявності, заява була прийнята в відділі внутрішніх справ за місцем вчинення правопорушення, яким, як ми вже згадували, в даному випадку є місце проживання аліментообязанного, має бути відкрито кримінальне провадження.

Після проведення досудового розслідування виробництво направляється в суд для розгляду і винесення вироку.

Яке передбачене покарання за несплату аліментів? Ч. 1 ст. 164 КПК містить наступні санкції:

 • штраф в розмірі від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів. Цей мінімум на даний момент зафіксовано на сумі в 17 грн. Разом, штраф може скласти суму від 1700 до 3400 грн .;
 • громадські роботи тривалістю від 80 до 120 годин;
 • виправними роботами на строк до 1 року;
 • обмеження свободи до 2-х років.

Суд може застосувати одну з вищевказаних санкцій. Таким чином, за несплату аліментів в тюрму, як думають деякі, не саджають. Найбільш суворе покарання за це правопорушення у вигляді обмеження волі ніяк з позбавленням волі не зв'язується.

Засуджений в даному випадку перебуває у виконавчому центрі, що знаходиться в межах адміністративно-територіальної одиниці, в якій він проживає.

Засуджений від товариства не ізолюється, але в обов'язковому порядку залучається до праці, тому аліменти він все ж платити буде, оскільки така праця оплачується, хоч і не високо.

Чого доб'ється потерпілий?

Для чого потерпілій стороні по даній категорії справ ініціювати порушення кримінальної справи стосовно платником аліментів? Яка мета переслідується?

Помста недбайливому чоловікові, який не містить своїх дітей? Так, помста цілком може бути однією з мотивацій, адже платником аліментів може отримати статус засудженого, що несприятливо позначиться на всій його подальшого життя.

Крім помсти є й інші причини, що штовхають потерпілих на такий крок:

 • По-перше, жодна людина не захоче отримати настільки непорядний статус засудженого, що може спровокувати його на своєчасне здійснення виплат в належному обсязі і погашення виниклої за період ухилення від виплат заборгованості.
 • По-друге, злісне ухилення від сплати аліментів є однією з підстав для позбавлення аліментообязанного батьківських прав. Часто саме це стає головною метою потерпілих.
 • По-третє, як кажуть, все сім'ї щасливі однаково, а нещасливі по-своєму, тому у потерпілої сторони може бути маса інших причин подати заяву в міліцію на злісного неплатника аліментів.

Нагадаємо, що батьки зобов'язані утримувати своїх неповнолітніх, а в ряді випадків і повнолітніх дітей . За невиконання цього обов'язку законодавством передбачена відповідальність, причому як кримінальна, так і громадянська, особливості застосування якої ми розглянемо в наступній статті .

Кримінальна відповідальність за вчинення вищевказаної категорії правопорушень поширюється і на випадки ухилення працездатними дітьми від змісту своїх непрацездатних батьків.

Ви знаєте, в яких випадках і як можна отримати аліменти на утримання дружини ? До речі, право на аліменти має і чоловік у визначених законом випадках.

Дізнайтеся, до якого віку платять аліменти в цій публікації .

Дивіться відео на тему

Як писати заяву на злісного неплатника аліментів і куди його подавати?
Що загрожує злісному неплатнику аліментів?
Чого доб'ється потерпілий?
Які для цього повинні бути дотримані умови?
Хто може ініціювати притягнення до кримінальної відповідальності?
А в цілому процедура примусового стягнення аліментів?
Як писати заяву на злісного неплатника аліментів і куди його подавати?
Які фактори на впливають на рішення суду?
Що загрожує злісному неплатнику аліментів?
Яке передбачене покарання за несплату аліментів?