Строительство »

Відповіді. Відмовитися від аліментів

Підкажіть, будь ласка, який перелік причин, за якими виплачує аліменти до досягнення 18 років, після зможе подати на утримання себе

Підкажіть, будь ласка, який перелік причин, за якими виплачує аліменти до досягнення 18 років, після зможе подати на утримання себе. Я хочу відмовитися від аліментів чоловіка, чи маю я право після цього поміняти прізвище дитини на свою?

Олена

Тема реалізації права на утримання дітей в розлучених сім'ях продовжує залишатися актуальною. Ваше питання дуже плутаний, я зрозумів так, що вас цікавить питання, як зробити так, щоб ваша дитина в майбутньому зміг відмовитися платити аліменти на утримання свого престарілого або хворого батька. Саме з цією метою, а також з тим, щоб змінити прізвище дитини, ви і хотіли б відмовитися від отримання аліментів на нього. Судячи з цього, я роблю висновок про те, що ваш колишній чоловік платить аліменти на дитину. Тепер, по суті питання.

Говорячи про зміст дітей, слід запам'ятати, що аліменти, одержані на дитину, є власністю того з батьків, на ім'я кого вони виплачуються, і мають використовуватися виключно за цільовим призначенням, при цьому неповнолітня дитина може брати участь у розпорядженні аліментами, які одержані на його утримання . Хочу вам нагадати про те, що батьки повинні утримувати дітей до досягнення ними повноліття, але в разі коли повнолітні син або дочка продовжують навчання, батьки повинні їх підтримувати, за умови наявності відповідних можливостей.

Чинне законодавство не передбачає можливості отримання державної допомоги замість добровільної відмови одного з подружжя від отримання аліментів на утримання дитини за рахунок другого. Сім'ям, в яких виховуються неповнолітні діти, покладається певна підтримка від держави (допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та ін.), Однак з виплатою (невиплатою) аліментів вона ніяк не пов'язана.

Відмова від отримання аліментів на неповнолітніх дітей не допускається

Аліменти сплачуються матері, але призначені то вони для утримання дитини, тому відмова від них порушує його права та законні інтереси.

Батьки можуть бути звільнені від обов'язку утримувати дитину тільки на підставі рішення суду (наприклад, якщо дохід дитини набагато перевищує дохід кожного з подружжя і забезпечує повністю її потреби)

Ви не маєте права відмовлятися від аліментів, навіть отримавши «згоди» самої дитини.

Не можна міняти прізвище дитини

Також ви не має права без згоди батька дитини міняти прізвище дитини. Це можливо тільки за умови позбавлення вашого колишнього чоловіка батьківських прав, а оскільки він від сплати аліментів не ухиляється, то відповідно, і немає підстав для позбавлення його батьківських прав. Зміна прізвища можлива тільки за добровільним бажанням дитини і тільки при досягненні нею визначеного законодавством віку - 16 років. Для цього йому потрібно буде в установленому Законом порядку звернутися до відділу реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання і написати відповідну заяву, в якій вказати своє справжнє ім'я, прізвище та по батькові, місце проживання та іншу особисту інформацію, а також вказати причину зміни прізвища. Разом із заявою необхідно пред'явити свідоцтво про народження і паспорт, а також сплатити державне мито.

Що стосується позбавлення батьківських прав батька дитини, то в ст. 164 Сімейного кодексу України закріплені підстави, за якими мати або батько або обидва можуть бути позбавлені батьківських прав і тільки в судовому порядку, а саме, якщо вони:

- не забрали дитину з пологового будинку або іншого медичного закладу і протягом 6 місяців не виявляли батьківського піклування;

- ухиляються від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини;

-. жорстоко поводяться з дитиною;

- є хронічними алкоголіками або наркоманами;

- експлуатують дитини, примушують займатися бродяжництвом або жебрацтвом;

- засуджені за вчинення умисного злочину проти дитини.

Цей перелік є вичерпним і, як бачимо, в ньому немає такої підстави, як добровільна відмова від батьківських прав або від отримання аліментів.

Тепер щодо можливих аліментів на утримання батька дитини.

В основному дорослі діти надають своїм батькам матеріальну підтримку добровільно. І це відповідає вимогам ст. 51 Конституції України, яка встановлює обов'язок повнолітніх дітей піклуватися про своїх непрацездатних батьків. Однак досить часто діти не усвідомлюють своїх моральних обов'язків по утриманню батьків, і тому закон передбачає можливість примусового здійснення такого обов'язку через суд.

Так, глава 17 Сімейного кодексу України закріплює зворотній обов'язок повнолітніх дітей утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги. Взагалі аліментні правовідносини характеризуються певними особливостями. Син або дочка не має права відмовитися від виконання обов'язку виплачувати аліменти за наявності законних підстав для цього (наприклад, кровна спорідненість, непрацездатність, потреба в матеріальній допомозі). Виняток становить передбачений ст. 188 СК України законна підстава звільнення батьків від обов'язку утримувати дитину (за рішенням суду в разі, якщо дохід дитини набагато перевищує доходу кожного з них і забезпечує повністю її потреби).

А ось по ст. 204 Сімейного кодексу України дочка, син можуть бути звільнені судом від обов'язку утримувати матір (батька) і обов'язку брати участь у додаткових витратах, якщо буде встановлено, що мати (батько) ухилялися від виконання своїх батьківських обов'язків.

Як бачимо, оскільки обов'язки батьків і дітей за змістом є взаємними, тому важливим є і факт ставлення батьків і дітей один до одного. З огляду на це при розгляді питання про зміст дітьми своїх непрацездатних і вимагають матеріальної допомоги, батька або матері, закон вимагає враховувати, як вони свого часу ставилися до виконання обов'язку щодо утримання своїх дітей. Так, згідно з ч. 2 ст.202 Сімейного кодексу України якщо мати, батько були позбавлені батьківських прав і ці права не були поновлені, обов'язок утримувати матір, батька у дочки, сина, щодо яких вони були позбавлені батьківських прав, не виникає. При таких обставинах суд жодним чином не може зобов'язати дітей здійснювати виплату аліментів і брати участь у додаткових витратах на батьків.

В інших випадках, наприклад, коли батько чи мати не позбавлялися батьківських прав, повнолітні діти можуть бути звільнені судом від обов'язку їх утримувати, якщо буде встановлено, що мати або батько ухилялися від виконання своїх батьківських обов'язків. Таким чином, в цьому випадку для звільнення дітей від сплати аліментів достатньо лише встановлення судом факту ухилення батьків від виконання своїх батьківських обов'язків. Правда, у виняткових випадках суд може присудити аліменти з дочки, сина, але на строк не більше трьох років. Перелік таких випадків не наведено, тому визначення того, чи є такий випадок винятковим, залежить від розсуду суду.

Задайте Своє питання нашому фахівцеві. Відповідь незабаром буде опублікований в цьому розділі і на сторінках "Проспекту Трубників".

Я хочу відмовитися від аліментів чоловіка, чи маю я право після цього поміняти прізвище дитини на свою?