Строительство »

Посібник по несплаті аліментів в Росії в 2019 році: що робити, якщо чоловік не платить аліментні виплати

 1. Проект нового закону про аліменти в мінімальному розмірі
 2. аліментний фонд
 3. Як регіони самостійно встановлюють допомоги по несплаті аліментів
 4. Посилення гарантій прав дитини на отримання аліментів
 5. Громадське обговорення питання про встановлення допомоги по невиплаті аліментів
 6. висновок

оновлення:

Сімейний кодекс РФ встановлює, що батьки зобов'язані утримувати своїх дітей, навіть якщо не живуть в спільному шлюбі або не проживають з ними разом. Однак на практиці це дотримується далеко не завжди, причому найменш захищену групу населення становлять одержувачі аліментів - одинокі матері, які часто навіть через суд не можуть домогтися належних за законом виплат на утримання своїх дітей від їхніх батьків (колишніх чоловіків).

Проблема ухилення від сплати аліментів в Росії надзвичайно актуальна і широко поширена:

Саме тому в суспільстві і на рівні державного управління так активно обговорюється щомісячну допомогу на дитину, який не одержує аліменти .

У зв'язку з цим ще в 2013 році на розгляд Держдуми винесено законопроект № 489583-6 про посилення гарантій прав дитини на отримання аліментів. Він описує механізм підтримки дитини державою в разі, якщо один з батьків ухиляється від сплати аліментів.

 • Передбачувана підтримка полягає у виплаті натомість неполучается аліментів певної суми щомісячної допомоги з коштів регіональних бюджетів.
 • Документ пропонує узаконити мінімальна допомога по невиплаті аліментів в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого в регіоні для конкретної соціальної групи.

Проект нового закону про аліменти в мінімальному розмірі

Проект нового закону про аліменти в мінімальному розмірі

Ухвалення цього законопроекту допомогло б встановити державні гарантії дітям, проте за станом на середину 2015 року його до сих пір знаходиться в Держдумі на розгляді.

Варто відзначити, що в разі прийняття законопроекту № 489583-6 необхідно заздалегідь передбачити один важливий момент: посібник, якщо не платять аліменти, має призначатися тільки в об'єктивних випадках, коли неплатника дійсно неможливо знайти або змусити утримувати дитину.

Однак в країні вже знайшли застосування заходів по виявленню і обмеження неплатників:

 • неможливість виїзду такого громадянина за кордон;
 • обмеження прав неплатників на отримання держпослуг;
 • скорочення відносно них соціальних гарантій;
 • позбавлення водійських прав і т.п.

Однак думка, що таких заходів досить і вони дійсно працюють, - вкрай помилково.

аліментний фонд

Законодавчі ініціативи щодо встановлення мінімальних аліментів, гарантованих до виплати в тому числі у вигляді щомісячної допомоги при ухиленні одного з батьків від аліментних зобов'язань, так чи інакше передбачають створення аліментного фонду - або на федеральному рівні, або самостійно регіонами на рівні окремих суб'єктів федерації .

Питання про створення аліментного фонду неодноразово піднімалося правозахисниками і законодавцями різних рівнів, в тому числі Радою при Президентові з розвитку громадянського суспільства і прав людини. Однак до сих пір дана ініціатива не отримала необхідної підтримки для її прийняття у вигляді відповідного федерального закону - перш за все тому, що залишається відкритим питання про джерела формування такого фонду, зокрема:

 • за рахунок стягнутих держмита при реєстрації і розірвання шлюбу;
 • субсидій і субвенцій з федерального бюджету;
 • власних коштів суб'єктів федерації, що передбачаються на різні соціальні зобов'язання;
 • нової форми страхових внесків, аналогічних відрахувань на соціальне страхування в ФСС ;
 • пожертвувань, добровільних майнових внесків і т.п.

При цьому робота створюваного аліментного фонду могла б будуватися на основі наступних основних принципів:

 • виплати аліментів в мінімальному розмірі з аліментного фонду і їх подальше стягнення в судовому порядку з платником аліментів не повинні призводити до «пільговим режимом» їх сплати батьком, що не виконують аліментні законодавство, при подальшому відшкодування у випадках, коли на підставі рішення суду або судового наказу аліменти дитині покладаються в більш високому розмірі, ніж встановлений мінімум;
 • створюваний фонд повинен мати право вимоги до боржника в судовому порядку всіх виплачених у формі щомісячної допомоги мінімальних аліментів на дитину і компенсації витрат на його розшук уповноваженими органами (службою судових приставів - ССП);
 • виплата допомоги на дитину, якщо батько ухиляється від сплати аліментів, з коштів аліментного фонду повинна здійснюватися за фактом звернення до фонду з заявою після виникнення першого ж прострочення платежу.

У відповідності з сімейним законодавством при наявності відповідного судового рішення або за нотаріальним угодою про сплату аліментів виплати з аліментного фонду повинні передбачатися також на непрацездатних повнолітніх дітей , Подружжя і батьків.

Як регіони самостійно встановлюють допомоги по несплаті аліментів

На даний момент немає єдиної законодавчої бази з цього питання. У багатьох регіонах передбачається підвищений розмір щомісячної допомоги на дитину , Яке не отримує аліменти, у разі якщо їх стягнення з якої-небудь причини неможливо. Однак найчастіше додаткова виплата має дуже невеликий розмір в порівнянні з належної за законом сумою аліментних виплат.

Наприклад, на підставі закону Республіки Крим «Про щомісячну посібнику на дитину» від 03.12.2014 № 20-ЗРК, сума виплати в даному регіоні складає всього 750 рублів щомісяця.

При цьому воно призначається, якщо:

 • батько оголошений в розшук по стягненню заборгованості по аліментах;
 • знаходиться в ув'язненні, на примусовому лікуванні або під арештом;
 • проживає в іншій державі, з яким у РФ не встановлені договори про взаємну правову допомогу.

Посібник належить дитині до досягнення нею 18-річчя . Документи на отримання виплати необхідно подавати кожні 12 місяців.

Посилення гарантій прав дитини на отримання аліментів

Експерти вважають, що соціальна політика РФ повинна переключитися з чинного зараз формату соціальної підтримки нужденних верств населення на пропаганду заходів, покликаних не допускати виникнення на практиці таких проблемних ситуацій. Сюди в тому числі входять пропаганда пріоритетів сімейних цінностей і необхідність по закону відповідати за утримання своєї дитини.

У «Концепції державної та сімейної політики в РФ на період до 2025 року», затвердженої розпорядженням Уряду від 25 серпня 2014 року № 1618-р , Встановлені пріоритетні принципи, завдання та заходи щодо підтримки сім'ї. Документ серед іншого містить передумови до поліпшення аліментного законодавства.

Пріоритетними при цьому обрані два напрямки:

 • підготовка заходів, здатних забезпечити регулярність аліментних виплат (в тому числі способів привернути боржників до відповідальності);
 • зменшення відсотка дітей, які не отримують аліменти, в загальній масі тих, хто має право на їх отримання.

На втілення превентивної концепції можуть піти роки, а посібник, якщо колишній чоловік або батько дитини не платить аліменти, потрібно вже зараз. Адже незважаючи на те, що в регіонах розробляють приватні заходи підтримки одиноких матерів з дітьми, їх соціальна захищеність досі не відповідає, наприклад, рівню соцзахисту багатодітних сімей .

Чинний порядок виплати аліментів, закріплений в законодавстві ( розділ V «Сімейного кодексу РФ»), істотно не змінювався вже багато років. Тим часом, кількість неплатників зростає, а сформована соціальна та економічна ситуація в країні не дозволяє пустити проблему на самоплив.

Громадське обговорення питання про встановлення допомоги по невиплаті аліментів

Ініціативи чиновників викликають у фахівців різну, іноді абсолютно протилежну реакцію:

 • З одного боку, бажання підтримати найменш захищених громадян матеріально грошовою допомогою з бюджету свідчить про прагнення до підвищення соціального захисту. Якщо вважати турботу про населення одним з ознак розвиненої держави, Росія до недавніх пір (перш за все, в «ситі нульові») впевнено просувалася в цьому напрямку.
 • З іншого боку, встановлення в Росії посібника дитині, батько якого не платить аліменти, здатне зробити батьків ще більш безвідповідальними. Адже навіщо їм брати участь в утриманні своїх дітей, якщо обов'язки платником аліментів держава готова взяти на себе?

На думку фахівців, допомога по несплаті аліментів може стати перекладанням відповідальності з батьків на плечі російських платників податків - це здатне ще сильніше розвинути безвідповідальність в суспільстві.

висновок

Злісні неплатники повинні чітко розуміти, що за відсутність рішучих дій щодо виплати заборгованості по аліментах дитині і приховування від закону реальних джерел доходу їм доведеться розплачуватися, аж до кримінального покарання.

Механізм пошуку і залучення до відповідальності осіб, які ухиляються від аліментних виплат, повинен бути чітко розроблений, озвучений, доведений до відома і продемонстрований на прикладах. Саме тому важливо просувати одночасно обидва напрямки соцполітики, які були озвучені як пріоритетні.

Адже навіщо їм брати участь в утриманні своїх дітей, якщо обов'язки платником аліментів держава готова взяти на себе?