Строительство »

Несплата аліментів. Злісне злочин або безпечне бездіяльність? - 04.08.2016

З 4 липня процедура притягнення до відповідальності за несплату аліментів кардинально змінилася. Тепер поняття «злісне ухилення від сплати» скасовано. Відповідно до введених поняттям «адміністративної преюдиція», боржників-аліментників каратимуть в адміністративному, а не в кримінальному порядку. Санкції передбачають обов'язкові роботи до 3 місяців, адміністративний арешт від 10-15 діб і штраф 20 тис. Руб. Якщо після відбуття покарання громадянин знову ухиляється від сплати аліментів протягом 2-х місяців, то тоді вже будуть залучати до кримінальної відповідальності за «несплату аліментів».

Дані зміни прийняті в рамках програми по гуманізації законодавства. Ув'язнених у в'язницях занадто багато, суди перевантажені, та й статистика невесела, ось і декриміналізують безпечні для суспільства діяння. Раніше заарештованих злісних неплатників вже стали випускати на волю в залі суду через відсутність складу злочину.

Противники змін справедливо відзначають, що декриміналізація деяких проступків з урахуванням менталітету нашого суспільства може бути сприйнята деякими як дозвіл їх здійснювати. Аліменти просто перестануть платити. Визнання суспільством цього діяння як безпечного це фактично втрата єдиного хоч скільки-небудь дієвого інструменту спонукання боржника до сплати аліментів. В результаті подовжується шлях грошей від аліментщика до дитини. Виходить, що закон зовсім не захищає права, а ускладнює їх відстоювання.

З іншого боку, яка користь від боржника, який сидить у в'язниці на гроші платників податків? Та й багато хто просто не можуть платити аліменти, тому що не можуть влаштуватися на роботу.

Чи вважаєте ви обгрунтованим відмова від кримінального покарання за несплату аліментів? І як, на вашу думку, новий закон позначиться на реальній ситуації?

Юлія Галуева   ,   адвокат, керівник юридичного департаменту Національної юридичної служби: Юлія Галуева ,
адвокат, керівник юридичного департаменту Національної юридичної служби:

На жаль, я не бачу будь-яких перспектив у більш легкому шляху для мам по стягненню аліментів після декриміналізації статті "злісне ухилення від сплати аліментів". Тому що фактично закон трішки змінює систему залучення до відповідальності несумлінного батька, тобто вводиться адміністративна відповідальність, і в разі, якщо повторне порушення батьком відбувається, відповідно, вже він може бути притягнутий до кримінальної відповідальності. Але, тим не менше, якогось механізму, як змусити батьків працювати або як змусити його не приховувати доходи та яким чином отримати інформацію про те, де він працює і які у нього є источик засобів до існування, закон не дає. І фактично виходить ситуація, що у нас змінюється вид відповідальності. Але, мені здається, що як кримінальної відповідальності не сильно боялися недобросовісні батьки, і притягнення до кримінальної відповідальності було більш ніж рідкісним випадком, точно так само не побояться вони і зараз адміністративної відповідальності. Тому що адміністративний штраф, до якого вони можуть бути залучені, це 20 тис. Руб. Так, передбачена міра виправних робіт, міра адміністративного арешту, але відсутній механізм залучення до таких видів відповідальності, і отже, найімовірніше, максимальне покарання це буде штраф 20 тис. Руб. І говорити про те, що жінці, яка одна виховує дитину, стане в цьому випадку простіше отримати гроші на його утримання, не доводиться.

Дуже часто вдаються недобросовісні платником аліментів до такого способу, як істотне заниження власної заробітної плати або отримання заробітної плати на кого-то з родичів, наприклад, коли роботодавець лояльно до цього ставиться. Дуже багато компаній, на жаль, йдуть на зарплату в конвертах з цілком зрозумілих причин. І ось якраз механізму, як виявити недобросовісного роботодавця і як виявити реальний розмір заробітної плати, в даний час не існує. А це як раз, як мені здається, один з ключових моментів, який допоміг би стягнути кошти на утримання дитини в тому розмірі, який, по крайней мере, є більш-менш адекватним. На жаль, в даному випадку і мама нічого зробити не може, тому що при даній довідці судовий пристав виконавець розведе руками і скаже, що теоретично можна тільки вимагати стягнення аліментів в розмірі прожиткового мінімуму на дитину. Але, на жаль, навіть прожитковий мінімум трохи більше 10 тис. Руб., Не забезпечує того нормального існування, якого ми хочемо для своєї дитини. Тому законодавці повинні подумати і направити якимось чином рішення на те, щоб надати судовим приставам можливість запитувати інформацію про роботодавця, з тим, щоб більш активно отримувати інформацію в податкових органах, з тим, щоб відповіді на запити йшли не в протягом 1,5 місяців. Пристав відправив запит, 1,5 місяці чекає відповідь або не дочекавшись відповіді від роботодавця, тому що запит був проігнорований. А повинно бути: онлайн-запит відправив, протягом 2-х діб отримав відповідь. Це необхідно для того.чтоби ефективно провести всі заходи і зрозуміти, який дохід у людини реальний, яким чином він живе, як витрачає свої гроші, чи є у нього майно, що це за майно, і яким чином можна забезпечити гідне існування його дитині, якщо він сам відмовляється це робити.

Олег Нілов   ,   депутат Держдуми ФС РФ VI скликання, заступник керівника фракції «Справедлива Росія»: Олег Нілов ,
депутат Держдуми ФС РФ VI скликання, заступник керівника фракції «Справедлива Росія»:

Я і мої колеги по фракції голосували категорично проти поправок по декриміналізації законодавства щодо злісних неплатників аліментів. На мій погляд, коли ще й побої, погрозу вбивством, найтяжчі статті вирішили декриміналізувати і перевести в адміністративну відповідальність, пояснити і зрозуміти авторів цих поправок нормальній людині неможливо. Тому що жорстке ухилення від сплати аліментів це нанесення серйозного економічного шкоди, побої це нанесення серйозного фізичної шкоди самим незахищеним, як правило. Якщо це неплатники аліментів, це діти, це кинуті дружини. Якщо це побої, то це, як правило, теж якась слабка сторона. І тут немає ніякої логіки, ні економічної, ні логіки, яку представляли автори. Головний спонукальний мотив розвантаження все-таки в'язниць, тому що, як правило, злісні неплатники в результаті в тюрми не сідають. І коли їх починають залучати до кримінальної відповідальності, причому жорстко, такі випадки бували, вони все-таки знаходять гроші, виплачують заборгованість за кілька років, і суди ідуть назустріч цим батькам-бігунка. Сьогодні ж, коли цього важеля не буде, набагато рідше одинокі матері отримуватимуть хоч якусь фінансову підтримку. Я з цими поправками абсолютно не згоден.

І більш того, є законопроект, який я вніс. Він як раз навпаки назустріч ось цієї декриміналізації. Якщо протягом багатьох місяців, тим більше років, держава, пристави за рішенням суду не можуть неплатника або вони його знаходять, але у нього немає нібито фізичних можливостей заплатити, то в цій ситуації, по законопроекту, який я запропонував, держава сама виплачує в розмірі не менш прожиткового мінімуму на дитину в обов'язковому порядку ось ці самі аліменти. Сплативши хоча б ось такі скромні суми і підтримавши дитини і сім'ю, на мій погляд, держава набагато більш активно займеться потім пошуком цього аліментщика з тим, щоб компенсувати ті втрати, які будуть природно понесені при виплаті замість нього аліментів. Якщо у нас сотні тисяч боржників за статистикою, то, звичайно, це суми чималі. Я пропоную законопроект, який реально захищає слабких, незахищених, найбільш нужденних людей в суспільстві, а не тих, хто порушує закон, переступає закон. Ось про них чомусь держава перейматися й вирішило їх на шлях істинний направити тим, що їм не дається стаття в кримінальному кодексі. Виходить, вони всього лише пустуни.

Микола Мішустін   ,   керівник робочої групи із захисту сім'ї і дітей при Мосміськдумі: Микола Мішустін ,
керівник робочої групи із захисту сім'ї і дітей при Мосміськдумі:

Я не підтримую цей пакет поправок по декриміналізації законодавства зокрема, тому що він містить норму «термін за ляпас будь-якому батькові». А в частині декриміналізації статті злісного ухилення від сплати аліментів я його підтримую. На жаль, не всі жінки розуміють роль батька і роль сім'ї, їх цьому не вчив ніхто, і тому споживацьке ставлення один до одного в сім'ї закінчується розлученням. Я знаю дуже багато офіцерів, дуже багато силовиків, які після закінчення служби розлучилися, і мені страшно уявити, що тепер цих захисників вітчизни будуть пакувати за аліменти.

Тут і інша існує проблема. Зараз же аліменти призначаються прийомним матерям. У мене вже є дуже багато фактів, в П'ятигорську відняли 4-х дітей, в інтересах прийомної сім'ї призначили аліменти, а за невиплату мати посадили. Та ж сама ситуація була в Жулебіно в Москві, прийомна сім'я "віджати" через ювенально-каральну систему 4-х дітей, а потім ще подала на аліменти і хотіла квартиру забрати. Не тільки батька можна посадити за аліменти, а й мати. Як правило, матері-одиначки не справляються з вихованням дітей і з прийняттям закону «термін за ляпас», коли можна за те, що дитину в кут поставив, на 2 роки посадити, над ними висить загроза, що дітей заберуть, призначать аліменти і в випадку невиплати посадять. За ситуативним підходом не можна не бачити інших більш глобальних причин, заснованих на 100-літньому підриві сім'ї і громадянськими війнами, і вітчизняними, і ось зараз інформаційно-психологічними, коли близькі родичі по 116 ст. прирівнюються до найбільших злочинців і сім'я позбавлена ​​презумпції невинності. І тут, якщо хоча б частково зможуть бути ослаблені каральні санкції щодо людей, які стали батьками, я думаю, в загальному контексті це буде непогано, інакше півкраїни пересаджають.

Іван Сухарєв   ,   депутат Державної Думи, член Комітету з законодавством: Іван Сухарєв ,
депутат Державної Думи, член Комітету з законодавством:

Якщо говорити про позицію партії ЛДПР, то наша позиція в цілому за те, щоб все-таки декриміналізація певних злочинів відбувалася. Тому що неприпустимо, на мій погляд, коли люди сидять за вкрадену курку, за мішок картоплі, і, в цілому, ми вважаємо, що загальний курс на декриміналізацію абсолютно правильний. Більш того, злочини, властиві будь-якої епохи можуть стати суспільно небезпечними або втратити суспільну небезпеку з плином часу.

Якщо говорити саме про злісне ухилення від сплати аліментів, то ми, представники партії ЛДПР, вносили свою поправку, яка включала в Кримінальний кодекс даний злочин. Ми вважаємо, що це останній інструмент надання будь-якого тиску з метою сплати аліментів на утримання своєї дитини на тих зозуль, які кинули своїх дітей. Це не обов'язково матері, одержувачами аліментів бувають і батьки. Це, напевно, єдиний важіль впливу на цих людей, і його не можна віднімати. Але, звичайно, тут треба підходити суто індивідуально. Суди повинні враховувати злостивість, тому що на сьогодні, на жаль, економічна ситуація погіршується, люди втрачають роботу, заробляють мало. І якщо людина дійсно прагне знайти кошти на утримання своєї дитини всіма силами, то цей фактор повинен враховуватися і, звичайно, в даному випадку людина повинна бути звільнений від кримінального покарання за цією статтею. Ну і в цілому ми також виходили з ініціативою декриміналізувати таку статтю як «наклеп». Ось її суспільна небезпека дійсно низька, практично відсутня.

Наталія Васильєва:

Чоловіка шукали майже 2 роки, не могли знайти на сусідній вулиці. Причому я неодноразово зверталася в прокуратуру. В кінцевому підсумку, вони просто втратили документи. Зовсім недавно, зустрівши сусідку, дізналася, що його все-таки затримали. Трошки поліковала, що нарешті зараз здійсниться правосуддя. Але прям в залі суду особисто прокурор мене зупинила: «Ви чого не бажаєте припинення кримінальної справи? Ви заперечуєте проти законів Російської Федерації? Ви самі вибрали ось таких в Держдуму, ось вони тепер такі закони і приймають ». Мені просто заткнули рот, підписали розписки, розійшлися, і через 40 хвилин його просто випустили, знявши всі звинувачення.

Він також не працює, живе за рахунок квартири, що здається, веде асоціальний спосіб життя. Я не вірю більше в правосуддя. І кому така думка в голову пришити декриміналізувати несплату аліментів?

Ті люди, які хочуть стежити за своїми дітьми і допомагати, вони це і так роблять, який би не був закон.
А чоловік мій просто зрадів. Визнав провину і пішов, як і в перший раз, далі горілку пити. Все те ж саме, і нічого не зміниться. Гуманізація для кого? Я прийшла додому і сказала синові, що ми знову без усього залишилися. Гуманізація на кого спрямована? На людину, яка нічого не робить для суспільства? Або на дитину, який росте, і може бути щось зробить?

Олександр Михайлович:

Раз полегшується робота суддям, значить, їм треба і зарплату знизити в 2-3 рази. Тоді подумають, перш ніж такі закони приймати. Кримінальну справу необхідно, і можливо, відправляти на примусові роботи.

З іншого боку, яка користь від боржника, який сидить у в'язниці на гроші платників податків?
Чи вважаєте ви обгрунтованим відмова від кримінального покарання за несплату аліментів?
І як, на вашу думку, новий закон позначиться на реальній ситуації?
Але прям в залі суду особисто прокурор мене зупинила: «Ви чого не бажаєте припинення кримінальної справи?
Ви заперечуєте проти законів Російської Федерації?
І кому така думка в голову пришити декриміналізувати несплату аліментів?
Гуманізація для кого?
Гуманізація на кого спрямована?
На людину, яка нічого не робить для суспільства?
Або на дитину, який росте, і може бути щось зробить?