Строительство »

Чи повинен я платити аліменти з продажу нерухомості?

kirill_grekov / Depositphotos   Питання, чи підлягають доходи від продажу нерухомості аліментного утримання, залишається спірним kirill_grekov / Depositphotos

Питання, чи підлягають доходи від продажу нерухомості аліментного утримання, залишається спірним. Формально договір купівлі-продажу нерухомості укладається в рамках цивільного законодавства, і доходи від укладення таких договорів підлягають аліментного утримання. Однак існує багаторічна практика по аліментах, коли суд стає на сторону платника, посилаючись на визначення Конституційного суду РФ від 17.01.2012 №122-О-О, згідно з яким продаж нерухомості є разовою угодою, не відноситься до економічної діяльності платника і не приносить приросту майна . Іншими словами, якщо громадянин справно і вчасно платить аліменти і не займається регулярної продажем житла (ріелторської діяльністю, інвестиціями в нерухомість), сплачувати аліменти від продажу свого майна він не зобов'язаний, а в разі стягнення цілком може виграти суперечку.

Чи дадуть мені іпотеку, якщо я плачу аліменти?

Чи можу я оформити всю квартиру на себе, коли дочка виросте?

Нагадую, що за Сімейним кодексом батьки на мають прав на майно дітей, а діти, в свою чергу, на майно батьків. Отже, і платити ніяких аліментів з продажу нерухомості не потрібно. Сплата аліментів є обов'язком батьків, який не проживає з дитиною, якщо таке зобов'язання було покладено судом або було підписано відповідну аліментні угоду. Тому в разі, якщо у вас є обов'язок, який не виконана перед приставами по сплаті аліментів, вони можуть накласти стягнення, в тому числі і на грошові кошти, які будуть отримані від продажу нерухомості.

В даний час дана тема є досить обговорюваної. Спробуємо розібратися по порядку. Дійсно, Сімейний кодекс передбачає, що аліменти повинні виплачуватися тільки з доходу. Більш того, законодавчо закріплений список джерел доходу, з якого повинні сплачуватися аліменти. Після змін даного переліку сталася паніка серед неплатників, так як він був доповнений тим, що аліменти можуть стягуватися з доходу за угодою, укладеною між фізичними особами. Давайте для початку розберемося, що таке дохід. Перш за все, дохід - це збільшення Ваших активів, визначений приріст. Угода ж купівлі-продажу нерухомості є певною зміною форми власності: була нерухомість, а після операції стало майно в грошовому еквіваленті. Відповідно, ніякої мови про дохід не може і бути. Однак є такі ситуації, які часто відбуваються в економічній сфері, коли після продажу нерухомості від отриманого прибутку платити аліменти потрібно. Звідси можна зробити висновок, що неправильне розуміння норм закону може негативно позначатися як на одержувача аліментів, так і на їх платника (або неплатника).

Чи можна виписати дитину з квартири без згоди матері?

Чи може мати зареєструватися на частці неповнолітнього сина?

У даній ситуації, грунтуючись на позиції Конституційного суду РФ (Визначення Конституційного суду Російської Федерації від 17 січня 2012 № 122-OO), стягнення з операцій з продажу майна підлягатимуть грошові кошти тільки в тому випадку, якщо громадянин отримує прибуток від даних угод, тобто здійснює економічну діяльність, завдяки якій досягає бажаного рівня фінансового добробуту. Тобто якщо сторона, з якої стягнено аліменти, здійснює підприємницьку діяльність, пов'язану з продажем майна, систематично отримує дохід, то і з отримання грошових коштів по операціях їй необхідно сплачувати аліменти. У тому ж випадку, якщо особа продає свою нерухомість з метою переїзду (придбання житла в іншому районі; меншої площі; в більш віддаленій місцевості, але більшого за квадратними метрами), тобто дії не носять регулярний характер, який приносять дохід і завдяки якому боржник живе, то стягненню з цих відносин аліменти не підлягають.

По-перше, необхідно дізнатися, чи є угода про сплату аліментів, передбачений главою 16 Сімейного кодексу РФ. Якщо така угода між платником аліментів і одержувачем (його законним представником) є, то сплата проводиться відповідно до цієї угоди.

По-друге, до доходів, з яких підлягають сплаті аліменти, відносяться також доходи, отримані за договорами, укладеними відповідно до цивільного законодавства (Постанова Уряду РФ № 841 від 18.07.1996), а договір купівлі-продажу нерухомості теж укладається відповідно до цивільним законодавством.

По-третє, згідно з правовою позицією Конституційного суду РФ і Міністерства юстиції РФ, сплата аліментів з грошових сум, отриманих від продажу нерухомості, здійснюється тільки в разі, якщо громадянин отримує економічну вигоду від такої угоди. Наприклад, якщо він регулярно отримує дохід від покупки і продажу квартир, або після придбання квартир виробляє в них ремонт і продає з вигодою для себе, або на купленому земельній ділянці побудував будинок і продав їх разом, або веде іншу діяльність, пов'язану з отриманням регулярного доходу від операцій з нерухомістю. Але в разі, якщо для громадянина продаж об'єкта нерухомості є разовою угодою і здійснена вона була в особистих побутових цілях, то аліменти не підлягають сплаті з отриманої від такої угоди суми.

Чи можна не оформляти на дітей квартиру, куплену на маткапітал?

Чи можна наділити дітей грошима, а не житлом при покупці за маткапітал?

Прямий законодавчої норми, що відносить суму, отриману від продажу квартири до Вашого доходу, Сімейний кодекс РФ не містить (проте містить Податковий кодекс РФ, який, на щастя, до сімейних відносин не застосовується). Разом з тим подібного роду суперечки досить часто стають предметом судового розгляду. Подружжя, які виховують дітей, вимагають від 25 до 50% від сум, отриманих від реалізації житла. У переважній більшості такі спори підлягають відхиленню, проте є і позитивна практика, особливо в тих випадках, коли продаж нерухомості - постійний і декларований дохід одного з подружжя. У разі судового процесу, вважаю, Вам потрібно кваліфікована юридична допомога.

Текст підготувала Марія Гурєєва

НЕ пропустіть:

Всі матеріали рубрики «Хороше запитання»

Чи можна продати частку неповнолітньої дитини?

Як купити квартиру, щоб при розлученні не ділити її з чоловіком?

Як продати квартиру, де дитина володіє часткою, і іншого житла немає?

Статті не є юридичною консультацією. Будь-які рекомендації є приватною думкою авторів та запрошених експертів.

Чи дадуть мені іпотеку, якщо я плачу аліменти?
Чи можу я оформити всю квартиру на себе, коли дочка виросте?
Чи можна виписати дитину з квартири без згоди матері?
Чи може мати зареєструватися на частці неповнолітнього сина?
Чи можна не оформляти на дітей квартиру, куплену на маткапітал?
Чи можна наділити дітей грошима, а не житлом при покупці за маткапітал?
Як купити квартиру, щоб при розлученні не ділити її з чоловіком?
Як продати квартиру, де дитина володіє часткою, і іншого житла немає?