Строительство »

Аліменти після 18 років

 1. Закон про аліменти після досягнення дитиною повноліття
 2. В яких випадках покладені аліменти після 18 років
 3. Виплата аліментів після 18 років, якщо дитина навчається
 4. До якого віку сплачуються аліменти, якщо дитина вчиться
 5. Стягнення аліментів на повнолітнього дитини студента
 6. Добровільне і судове стягнення
 7. Строк позивної давності
 8. Позовна заява на аліменти після 18 років
 9. Зразок заяви про стягнення аліментів після 18 років
 10. Необхідні документи
 11. Як проходить суд
 12. Розмір аліментів на дитину після 18 років
 13. через суд
 14. За обопільною згодою, без суду
 15. Як виплачуються аліменти повнолітній дитині
 16. Судова практика по аліментах після 18 років
 17. Оцініть статтю

Питання про виплату аліментів на сьогоднішній день є одним з найактуальніших після розлучення подружжя

Питання про виплату аліментів на сьогоднішній день є одним з найактуальніших після розлучення подружжя. Це пов'язано в першу чергу з тим, що дитина після розпаду сім'ї залишається жити з одним з батьків, а відповідно до Сімейного Кодексу (стаття 80), другий батько повинен брати участі не тільки у вихованні спільну дитину, але і в його змісті. Але, як показує практика, тільки чверть батьків нашої країни справно виконують свої обов'язки. Багато матерів просто закривають на це очі і утримують дитину самостійно, а дехто вдається до примусового стягнення через суд. І правильно роблять, тому що в першу чергу відстоюють інтереси дитини. А ось як йдуть справи, якщо утриманець досяг вже повноліття, але не працює, через отримання освіти або інвалідності. Чи повинен батько і далі платити аліменти після 18 років, і які закони регулюють дане питання?

Закон про аліменти після досягнення дитиною повноліття

Виплата аліментів - це не просто бажання одне з батьків допомагати своїй дитині, але і його прямий обов'язок. Дане правило регламентується статтею 80 і 100 Сімейного Кодексу. Однак в цих же статтях чітко вказано, що аліменти на дитину виплачуються до настання йому повноліття, крім тих випадків, коли утриманець визнаний недієздатним. У всіх інших випадках, простим учням, у яких немає проблем зі здоров'ям, другий батько не платить аліменти. Саме тому суд дуже часто подібного роду заяви відхиляє. Але як ви зрозуміли, бувають і винятки. Про це ми розповімо далі.

В яких випадках покладені аліменти після 18 років

Як ми вже сказали, законну дію позовів про аліменти виплат на дитину припиняється при досягненні йому повноліття. Питання про їх продовження повинен підніматися окремо, так як це зовсім інший вид стягнення. Якщо відштовхуватися від законодавчої бази РФ, то матеріальна допомога на дитину від другого з батьків на його утримання після досягнення 18 років, здійснюється у наступних випадках (глава 13 СК РФ):

 • якщо дитину визнано непрацездатним, інвалідом 1, 2 або 3 групи (якщо з третьою групою осіб може працювати, то аліментні виплати з нього знімаються), тому не може самостійно себе утримувати з поважних причин;
 • якщо у дитини виникла гостра потреба і йому необхідна матеріальна допомога, що має життєво важливе значення. Дане трактування не має більш повної розшифровки в законі, тому присуджувати аліменти чи ні, в залежності від конкретної ситуації, залишається на розсуд судді або самих батьків, якщо батько допомагає дитині добровільно.

Тобто ситуація неоднозначна. Якщо вік дитини дорівнює 18 рокам і він вчиться, незалежно від того в вищому навчальному закладі чи ні, то отримувати аліменти від другого з батьків він зможе тільки за умови, що самостійно утримувати він себе не може і не тому, що вчиться, а тому що визнаний непрацездатним офіційно. Що стосовно здорової дитини-учня, то тут питання буде вирішуватися тільки через суд в індивідуальному порядку і при наявності поважних на те причин, так як в законі про це нічого не сказано.

Виплата аліментів після 18 років, якщо дитина навчається

Дуже часто мати, яка живе з дорослою дитиною (старше 18 років) не може повністю покривати всі його витрати, особливо якщо він є студентом і вчиться на платній основі, тому вимагає допомагати матеріально його батька, хоча по факту обов'язки його перед дитиною вже закінчилися. Це найголовніше оману і не є підставою для присудження аліментів. З точки зору моралі - так, а ось з точки зору закону - немає. Адже витрати, пов'язані з навчанням, жодним чином не відносяться до життєво важливим. Така вимога може виставляти тільки та мати, чия дитина вчиться і при цьому визнаний непрацездатним.

Дане питання піднімається досить часто і це неспроста, так як ще з 2015 року Держдума виносила на розгляд законопроект про доповнення до Сімейного Кодексу, де хотіли зобов'язати другого з батьків продовжувати виплачувати аліменти дитині, після того як він досяг 18 років, за умови, що він знаходиться на очній формі навчання (Законопроект 876581-6). Однак цей законопроект так і не отримав юридичної сили і на сьогоднішній день поки ніяких змін не відбулося. Можливо, в 2018 році ситуація знайде нового змісту з боку законодавчої бази. А поки, працездатному студенту розраховувати на аліменти доводитися тільки в тому випадку, якщо батько допомагає йому матеріально за особистим бажанням.

До якого віку сплачуються аліменти, якщо дитина вчиться

Час навчання повнолітньої дитини вважається від 18 до 24 років, якщо він числиться у ВНЗ. В інших навчальних закладах цей термін буде менше, відповідно і виплати припиняться набагато раніше. Також важливим є те, що під словом «навчання» мається на увазі тільки очна форма навчання. Але знову-таки, повертаємося до попереднього пункту, дане твердження не стосується працездатних повнолітніх дітей, і редакція Сімейного Кодексу поки не поповнилася новим доповненням до статті 85. А якщо ж це дитина інвалід, то його потрібно буде містити не тільки до 24 років, але і до кінця життя.

Виплати можуть припинятися навіть на непрацездатного дитини-інваліда, якщо він влаштувався на роботу або підробляє, тобто може самостійно покривати свої щомісячні витрати.

Стягнення аліментів на повнолітнього дитини студента

Аліменти - це матеріальна допомога, яка належить за законом дитині або іншому члену сім'ї за умови дотримання певних обставин. Що стосовно дитини, якій виповнилося 18 років, то тут питання має безліч нюансів і найчастіше вирішується через судові органи.

Добровільне і судове стягнення

Для вирішення даного питання, втім, як і при інших спірних ситуаціях, є два варіанти рішення - добровільне і примусове. Найлегше вирішити питання за взаємною згодою батьків. Це не тільки заощадить гроші і час, а й нерви. Мирним шляхом питання про зміст студента, найчастіше вирішується, коли батькові не байдуже життя його дитини. Зазвичай, як показує життєва практика, домовленість дотримується в усній формі, але це найчастіше є головною помилкою, в результаті чого потім неможливо довести факт порушення домовленостей. Тому найкраще, якщо ви перейде до спільного рішення і зафіксуєте це все на папері, яка згодом буде завірена нотаріусом, тим самим це прийме законну силу. У даній угоді необхідно вказати суму допомоги, форму оплати, порядок, а також відповідальність сторін.

Аліментами займається суд, якщо батькам не вдалося прийти до мирного врегулювання питання. Найчастіше це відбувається через відмову батька. Судове стягнення відбуватиметься в примусовому порядку (стаття 85 СК РФ). Суд буде в першу чергу враховувати матеріальне становище обох сторін, аргументованість і доказову базу претензії, положення дитини. Ви повинні розуміти, що отримати позитивне рішення по аліментах після 18 років, якщо дитина абсолютно здорова, буде досить складно, так як дане правило не зафіксовано Сімейним Кодексом.

Крім матері, подати позовну заяву до суду може сам повнолітній дитина, а також його опікун.

Строк позивної давності

Дане питання не менш актуальне, як і сама процедура подачі позову про присудження аліментних виплат учню. При наявності законних підстав - особлива потреба і інвалідність, підтверджена документально, не знімає відповідальність з батьків по утриманню дитини. Тому строку позовної давності по даному питанню не існує.

Позовна заява на аліменти після 18 років

Позовна заява на аліменти після 18 років має заповнюватися згідно з нормативними вимогами, так само, як і інші офіційні заяви до судових органів. Ви можете ознайомитися з подібним прикладом на нашому сайті.

Зразок заяви про стягнення аліментів після 18 років

завантажити завантажити  завантажити  Завантажити зразок позовної заяви про стягнення аліментів після 18 років
завантажити
Завантажити зразок позовної заяви про стягнення аліментів після 18 років

Необхідні документи

Крім правильно заповненого позову необхідно надати пакет наступних документів:

 • паспорт позивача;
 • паспорт дитини;
 • свідоцтво про народження дитини (якщо мати-одиначка і батько не прописаний в документі про народження дитини, тоді необхідно пред'явити судове рішення про встановлення батьківства);
 • довідка про доходи матері;
 • довідка з ЖЕКу, про те, що мати проживає разом з дитиною;
 • довідка про стан здоров'я дитини (лікарня, МСЕК);
 • раніше видане судове рішення про стягнення аліментів;
 • список щомісячних витрат;
 • по можливості довідка про доходи батька.

Що стосовно квитанції про сплату держмита, то позивач в такій ситуації звільняється від цього обов'язку, так як в заяві піднімається питання про інтереси дитини. Якщо ухвала має бути винесена позитивне, то держмито сплачує відповідач.

Як проходить суд

Після того як ви склали позовну заяву і зібрали пакет необхідних документів, справа надходить на розгляд судового пристава. Дане питання вирішується через світовий суд. Справа зазвичай розглядається до 10 днів, після чого призначається засідання з присутністю обох сторін. Для цього їх в обов'язковому порядку заздалегідь повідомляють. На засіданні, якщо ведуться суперечки, то кожна сторона повинна висловити свої претензії і обгрунтувати їх, після чого суддя виносить своє рішення, посилаючись на нормативи законодавчої бази, а також на окремі сімейні обставини. Якщо згідно з судовим рішенням прохання позивача задовольнили, то на руки видається виконавчий лист (як матері, так і батька), на основі якого будуть стягуватися аліменти дитині, який вже досяг повноліття.

Щоб суддя прийняв сторону матері з дитиною, який знаходиться на етапі навчання після досягнення нею повноліття, потрібно привести на засіданні максимальну кількість аргументів на необхідності матеріальної допомоги від батька, і бажано, щоб це були не просто голослівні вимоги, а підтверджують тому документи, довідки . Якщо суд все-таки приймає рішення на користь позивача, то після закінчення або відрахування з ВНЗ гроші перестають виплачуватися, якщо тільки аліменти не призначені довічно (коли дитина інвалід 1 або 2 групи). А якщо в подальшому навчання буде відновлено, то необхідно заново подавати повторний позов до суду, для відновлення виплат аліментів.

При аліменти, які виплачуються повнолітній дитині під час його навчання, суд до уваги буде брати навіть той період, коли утриманець міг працювати, наприклад, офіційні канікули і вихідні.

Розмір аліментів на дитину після 18 років

Аліментах не властиво призначення однієї єдиної суми для всіх утриманців. Їх розмір визначається в індивідуальному порядку - або за рішенням суду, або за обопільною згодою подружжя.

через суд

Аліменти після 18 років встановлюються тільки у фіксованій формі. При розрахунку їх розміру за основу суддею береться рівень прожиткового мінімуму в країні або в окремому регіоні (де проживає дитина), а також потреби утриманця, сімейний стан кожного з батьків, інші обставини. Суддя намагається вивести таку кінцеву суму виплат, при якій не будуть порушуватися інтереси обох сторін.

За обопільною згодою, без суду

Якщо батько сам проявляє ініціативу допомагати своїй дитині, то встановити суму аліментів вони можуть разом з матір'ю без залучення судових органів. Іноді ця угода досягається за усною домовленістю, але найкраще, якщо ви закріпіть всі нюанси на папері з подальшою реєстрацією у нотаріуса. Це допоможе уникнути майбутніх порушень з боку платника. Розмір аліментів у такому разі призначається на розсуд обох батьків, але так, щоб їх сума не була меншою за прожитковий мінімум, а також покривала потреби дитини. Тому в нотаріальному угоді необхідно вказати не тільки щомісячний розмір аліментних платежів, але і спосіб їх перерахування, тривалість, відповідальність за порушення домовленостей.

Як виплачуються аліменти повнолітній дитині

Після досягнення дитиною працездатного віку, аліменти можуть виплачуватися декількома способами: на рахунок батька, з яким він проживає (як це було раніше), особисто, на рахунок повнолітньому або на рахунок опікуна. Що стосовно форми матеріальної допомоги після досягнення утриманцю 18 років, то відповідно до законодавства вона встановлюється в твердій грошовій сумі щомісяця.

Судова практика по аліментах після 18 років

Щоб більш повно розкрити питання про аліменти після 18 років, звернемося до судової практики. Ось один із прикладів. Громадянка Петрова, які одна виховує дитину, звернулася до суду з позовом про продовження аліментних виплат, аргументувавши це тим, що повнолітній знаходиться на етапі навчання у вищому навчальному закладі і поки він не отримає диплом, батько зобов'язаний і далі допомагати матері утримувати його. Ніяких додаткових умов, наприклад, про стан здоров'я дитини або матері заявлено не було. Посилаючись на статті № 85, 86, 120, суд відмовив жінці в проханні, мотивувавши це тим, що дитина є повністю працездатним і може сам себе забезпечувати, а навчання у ВНЗ, не є життєво необхідною потребою.

Дане правило прийнятно тільки для дітей-інвалідів, які в принципі можуть розраховувати на своє утримання до кінця життя незалежно від того отримують вони освіту чи ні, якщо після досягнення ними 18 років самостійно заробити вони не можуть з поважних причин, а саме за станом здоров'я. Але навіть і тут бувають винятки, незважаючи на інвалідність дитини, якщо він сам після виконання йому 18 років може знайти підходящу роботу, наприклад, займається репетиторством або продає речі, зроблені власноруч, то суд залишити право за батьком не платити аліменти.

Тобто, ви повинні чітко розмежовувати: якщо дитина вчиться і визнаний недієздатним, то він має право претендувати на виплату матеріальної допомоги від другого з батьків, а якщо дитина здорова і може сам себе забезпечувати, то згідно із законом до 18 років він перестає отримувати аліменти незалежно від того де і на якій формі навчання він знаходиться. На сьогоднішній день раніше видані поправки не прийняли законної сили, тому і не мають права на існування. Виплачувати аліменти батько може тільки на свій розсуд на добровільних засадах або за рішенням суду, якщо того вимагає обставини. Але таке на практиці відбувається вкрай рідко.

Оцініть статтю

Натискаючи "Задати питання" я погоджуюся з політикою конфіденційності і призначеним для користувача угодою .

Чи повинен батько і далі платити аліменти після 18 років, і які закони регулюють дане питання?