Строительство »

Аліменти на дитину в Україні? в 2019 році: новий закон

 1. Аліментні зобов'язання батьків: що це
 2. Розмір платежів
 3. У вигляді частки від зарплати
 4. У вигляді фіксованої суми
 5. Мінімальний і максимальний розмір виплат
 6. Зміна розміру аліментних платежів
 7. Щорічна індексація виплат
 8. Як можна домогтися аліментів
 9. Добровільне угоду
 10. примусове стягнення
 11. До якого суду звертатися
 12. Які документи необхідні
 13. Як проходять судові засідання
 14. Пройдіть соціологічне опитування!
 15. Загальноприйнятий і максимальний термін виплат
 16. Аліменти після повноліття
 17. Аліменти з безробітного
 18. Ухилення від виплат
 19. куди звертатися
 20. розрахунок заборгованості
 21. Пеня по аліментах
 22. Відповідальність за несплату
 23. припинення виплат
 24. Як звільнитися від аліментів
 25. Висновок

Час читання: 14 хвилин

Аліменти - хвора тема для більшості розлучившись сімейних пар, що мають спільну дитину. Вони є важливим інструментом захисту прав дитини та батька, що займається вихованням дитини в поодинці. Довгий час багато хто користувався недосконалістю українського законодавства, ухиляючись від своїх батьківських обов'язків. Але з недавнього часу все змінилося - аліменти на дитину в Україні в 2019 році будуть стягуватися за новими, більш суворим правилам. Розглянемо вступили в силу зміни та інші особливості сплати аліментів в Україні.
Аліменти - хвора тема для більшості розлучившись сімейних пар, що мають спільну дитину

Аліментні зобов'язання батьків: що це

У будь-якому нормальному суспільстві до досягнення повноліття і повноцінної дієздатності діти перебувають на утриманні своїх батьків. Природно, така батьківська обов'язок знаходить відображення і в українському законодавстві. Мати і батько в рівній мірі повинні утримувати своїх неповнолітніх дітей, незалежно від характеру особистих відносин між ними, якби вони були в розлученні або в шлюбі, проживаючи спільно або роздільно, або навіть вступивши в новий шлюб і завівши нових дітей. Така батьківська обов'язок і називається аліментні.

Аліменти - дещо інше поняття, яке описує самі виплати, які робить один з батьків. Вони можуть виплачуватися в договірному і примусовому порядку, у фіксованій сумі і як частки від заробітку аліментщика, як до настання повноліття дитини, так і після нього в ряді випадків. Якщо платник (за договором або рішенням суду) ухиляється від своїх зобов'язань, закон дозволяє залучати його до відповідальності. Читайте докладніше про те, що таке аліменти .

Основу законодавства, що містить майже все про аліменти в Україні, становить Сімейний кодекс. Зокрема, обов'язок батьків щодо утримання дітей у віці від 0 до 18 років прямо вказана в ст. 180 СКУ, а основні правила, за якими виплачуються кошти, визначені положеннями глави 15 СКУ.

Це, наприклад, способи виконання аліментних обов'язки (ст. 181 СКУ), що вимагають обліку при призначенні виплат обставини (ст. 182 СКУ), визначення розміру (ст. Ст. 182-183 СКУ), випадки звільнення батьків від сплати аліментів (ст. 188 СКУ), зміна розміру виплат (ст. 192 СКУ), відповідальність за ухилення від аліментних зобов'язань і ряд інших важливих питань.

Звернемо увагу, що 8 липня 2017 року набули чинності поправки в СКУ, значно змінюють порядок стягнення аліментів:

 1. був змінений правовий статус виплат - тепер вони стали власністю дитини;
 2. зазнав змін мінімальний розмір виплат;
 3. оновився порядок призначення і зміни розмірів аліментів.

Новий закон про аліменти в 2019 році буде діяти тим же чином, що і в 2017 році.

Другим не менш важливим документом є ЗУ вiд 02 червня 2016 р № 1404 «Про виконавче провадження». Їм, зокрема, визначається порядок сплати аліментних платежів (ст. 71) правила твори утримань із трудового доходу аліментщика (ст. 69), а також встановлюються інші важливі правила примусу боржника до сплати аліментів.

Звернемо увагу, що 6 лютого 2018 го року, згідно ЗУ, вступили в силу зміни до ЗУ від 02.06.2016 № 1404, які розширюють повноваження державних виконавців в частині застосування до боржників по аліментах заходів примусового виконання. Тепер боржників, зокрема, можна буде обмежувати у використанні спеціального права.

Крім цих двох документів, необхідно виділити Кодекс про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу, положеннями яких для батьків-ухильників передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність.
Крім цих двох документів, необхідно виділити Кодекс про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу, положеннями яких для батьків-ухильників передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність

Розмір платежів

Далі пропонуємо розібратися, скільки повинен платити батько, в якому форматі повинні проводитися платежі, хто визначає розмір і хто його може змінити, а також скільки становить мінімум, нижче якого платити на дитину не можна. Розберемо все по порядку.

Так, аліментні зміст за бажанням батьків (опікунів, піклувальника), що проживає з неповнолітнім, може бути призначено у вигляді фіксованої суми або у вигляді частки від зарплати аліментщика. Якщо мати та батько домовляться, п. 2 ст. 181 СКУ дозволяє надавати аліменти і в натуральній формі (продукти харчування, одяг, взуття, канцелярські приналежності і так далі).

Згідно ст. 182 СКУ, для того щоб розрахувати розмір аліментів, необхідно враховувати матеріальне становище сторін, їх стан здоров'я, наявність інших утриманців у платника і інші значущі аспекти.

У вигляді частки від зарплати

Порядок визначення виплат в процентному співвідношенні до зарплати аліментщика встановлений ст. 183 СКУ. Визначення розміру такого процентного співвідношення входить в компетенцію суду, виходячи з вимог, заявлених батьком або іншою особою, яка проживає з неповнолітнім. Те, скільки відсотків від зарплати становлять виплати, залежить від кількості дітей, які перебувають на утриманні. Згідно п. 5 ст. 183 СКУ:

 • для 1 дитини - 25%;
 • для 2 дітей - 33%;
 • для 3 і більше дітей - 50%.

Звернемо увагу, що ст. 185 СКУ зобов'язує батьків нести і інші додаткові витрати на своїх дітей.

При наявності серйозної хвороби або каліцтва, а також з інших причин, які вимагають фінансування крім аліментів, на батька можуть покласти додаткові разові, періодичні або постійні матеріальні зобов'язання.

При цьому не має значення, на одного або на двох дітей нараховуються аліменти - додаткові витрати присуджуються в суто індивідуальному порядку і по конкретних причин.

У вигляді фіксованої суми

Якщо заявника, який подає заяву про стягнення коштів на дитину, не влаштовує розмір аліментів в якості частки від заробітку, він має право просити суд про призначення аліментів у фіксованій сумі. Така вимога може бути висунута, наприклад, якщо боржник не має постійного доходу, якщо офіційно не працює або розмір його трудового доходу нестійкий. Перевага фіксованої суми аліментів у тому, що підсумковий розмір ніколи не буде прив'язаний до розміру зарплати, особливо якщо він постійно змінюється.

Згідно ст. 84 СКУ, право на виплати має не тільки дитина, а й дружина (в тому числі колишня), яка доглядає за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а також на період вагітності. Аліменти на дружину до 3 років можуть бути присуджені як у фіксованій сумі, так і в процентному співвідношенні, виходячи з потреб подружжя.

Якщо дитина має вади у психічному чи фізичному розвитку, термін виплати аліментів на дружину підвищується до 6 років. При призначенні виплат для колишньої дружини її матеріальне становище і працевлаштування не мають значення.
Якщо дитина має вади у психічному чи фізичному розвитку, термін виплати аліментів на дружину підвищується до 6 років

Мінімальний і максимальний розмір виплат

Звернемо увагу і на той факт, що мінімальний розмір аліментів на дитину в Україні в 2017 році зазнав змін. Так, раніше редакція Сімейного кодексу від 04.08.2013, зокрема, п. 2 ст. 182 СКУ, передбачав мінімальний розмір виплат не нижче, ніж у розмірі 30% від прожиткового мінімуму (ПМ) для неповнолітнього певного віку. Тепер же закон стверджує, що аліментні виплати повинні бути достатні для забезпечення гармонійного розвитку дитини, і для цього вони повинні становити не менше 50% від ПМ для неповнолітнього певного віку.

Звернемо увагу, що прожитковий мінімум визначається щороку в Зокрема, з 1 січня 2019 року, згідно зі ст. 7 вищевказаного закону, для дітей, які не досягли шестирічного віку, ПМ становить 1626 грн. з 01.07. 2019 - 1699 грн. з 01.12. 2019 -1779 грн. Для неповнолітніх у віці 6-18 років ПМ становить 2027, 2118 і 2218 грн. відповідно. Тобто аліментних мінімум буде залежати не тільки від віку, але і від дати, на яку він розраховується. Таким чином, мінімальна сума аліментів в 2019 році становитиме:

з 01.01.2019 з 01.07.2019 з 01.12.2019 До 6 років 813 грн. 849,5 грн. 889,5 грн. 6-18 років 1013,5 грн. 1059 грн. 1109 грн.

У той же час закон передбачає і максимальний розмір виплат, який передбачений в разі присудження аліментів у фіксованій сумі. Так, згідно з п. 5 ст. 183 СКУ, виплати не можуть бути більше, ніж десятикратний ПМ для дитини певного віку. Тому максимальний розмір аліментів складе:

з 01.01.2019 з 01.07.2019 з 01.12.2019 До 6 років 16260 грн. 16990 грн. 17790 грн. 6-18 років 20270 грн. 21180 грн. 22180 грн.

Зміна розміру аліментних платежів

Примітно, що розмір аліментів вже раніше встановлений судом або в порядку домовленості між сторонами, відповідно до ст. 192 СКУ може бути змінений як в меншу сторону - за клопотанням платника, так і в більшу - на прохання одержувача. Підставами для такого клопотання можуть стати:

 • суттєва зміна матеріального становища однієї зі сторін;
 • зміна сімейного стану, поява нових дітей;
 • погіршення або, навпаки, поліпшення здоров'я когось із сторін;
 • втрата роботи або, навпаки, працевлаштування;
 • інші обставини, передбачені ст. 182, ст. 185 СКУ і так далі.

Головною умовою зміни розміру виплат є обгрунтованість такої вимоги та наявність документальних доказів їх обґрунтованості. Це може бути що завгодно: висновок лікаря, довідка з податкової, квитанції про покупку ліків, довідка про склад сім'ї і так далі.

Щорічна індексація виплат

Згідно п. 2 ст. 184 СК, все аліментні платежі, утримання яких здійснюється у фіксованій сумі, підлягають індексації відповідно до закону. Індексація є підвищення розміру виплат на коефіцієнт зростання споживчих цін, що дозволяє в деякій мірі компенсувати втрачену за рахунок інфляції купівельну спроможність аліментів. Індексування виплат проводиться відповідно до правил, встановлених ЗУ від 03 липня 1991 р № 1283 «Про індексацію грошових доходів населення».
Згідно п

Як можна домогтися аліментів

Положення ст. 182 СКУ допускають два можливих способу отримання аліментних платежів:

 • в добровільному порядку - за допомогою укладення договору між одержувачем і платником;
 • в примусовому порядку - за допомогою подачі позову в суд.

Оскільки вони істотно відрізняються, пропонуємо розібрати кожен із способів окремо.

Добровільне угоду

Перед тим, як подати позов до суду, сторонам необхідно спробувати врегулювати питання в досудовому порядку. Правила оформлення між батьками неповнолітнього добровільного аліментного угоди визначені в ст. 189 СКУ. Відповідно до неї, при досягненні обопільної згоди в питаннях сплати аліментів батьки можуть укласти договір, яким вони самостійно врегулюють розмір, терміни перерахування коштів та інші важливі моменти. Передбачені договором умови при цьому не можуть порушувати права дитини, гарантовані СКУ. Мова, зокрема, йде про те, що договором не може бути встановлено розмір аліментів нижче мінімального, що утримання дитини має бути повноцінним і так далі.

Угода укладається в письмовій формі і підлягає обов'язковому нотаріальному посвідченню - без такої воно не матиме юридичної сили. Більш того, якщо батько ухиляється виконувати раніше підписану угоду, одержувач має право стягувати належні кошти примусово, попередньо оформивши у нотаріуса виконавчий напис.

примусове стягнення

Якщо домовитися не вдалося, єдиний варіант - це змусити недбайливого батька платити аліменти в примусовому порядку. Далі ми розглянемо, куди в такому випадку необхідно звертатися, що для цього необхідно, скільки коштує і в якому порядку проходить судовий процес.

До якого суду звертатися

Єдиним органом, який своїм рішенням може змусити батьків примусово виконувати свої батьківські обов'язки, є суд - саме туди варто звертатися. Звичайно ж, з дотриманням правил підсудності.

Так, згідно зі ст. 107 ЦПКУ, аліментні справи підлягають розгляду в суді першої інстанції, тобто районному (в тому числі в містах) або міському суді. Згідно ст. 110 ЦПКУ, позови про стягнення аліментних платежів можуть подаватися з дотриманням підсудності за вибором позивача - тобто законно подавати їх в районний чи міський суд і за місцем проживання позивача, і за місцем проживання відповідача.
Так, згідно зі ст

Які документи необхідні

Перше, що потрібно позивачеві - заява на стягнення. Таку заяву укладається у письмовій формі і повинно відповідати вимогам ст. 119 ЦПКУ. У тому числі вона повинна містити:

 • найменування та реквізити суду, до якого подається заява;
 • П.І.Б., адреса та інші дані сторін;
 • виклад обставин, на які посилається заявник;
 • докази і аргументація позиції з посиланнями на законодавство;
 • склад позовних вимог (наприклад, видача судового наказу про стягнення аліментів);
 • перелік інших документів, які додаються до заяви.

Разом із заявою в суд заявнику потрібно надати ряд інших документів в обґрунтування своєї вимоги. У документи для аліментів зазвичай входять:

 • копії заяви (для відповідача і суду);
 • копія паспорта заявника;
 • копія свідоцтва про народження із зазначенням відповідача в якості батька;
 • документ, що підтверджує повноваження законного представника дитини (свідоцтво про народження, копія акта органу опіки про призначення опікуна і так далі);
 • копія свідоцтва про шлюб;
 • довідка про доходи батьків і так далі.

Звернемо увагу, що в деяких читачі можуть зустріти інформацію про те, що при подачі заяви позивачі зобов'язані сплатити судовий збір в розмірі 320 грн. Ця інформація є помилковою - згідно з пп. 3. П. 1 ст. 5 ЗУ «», позивачі у справах про стягнення аліментних платежів від судового збору звільнені.

Як проходять судові засідання

Нововведення законодавства від 08.07.2017 торкнулися і порядку проведення судових засідань. Так, тепер, згідно з п. 5 ст. 183 СКУ та пп. 4, 4-1 п. 1 ст. 96 ГПКУ, процес може проходити в порядку наказного провадження. Що це означає на практиці:

 1. Процес призначення аліментів буде проходити значно швидше, так як, згідно зі ст. 102 ЦПКУ, судовий наказ може бути видано заявнику через три дні після прийняття заяви, без виклику сторін до суду і проведення повноцінного судового засідання з поясненнями. Справа в тому, що наказне провадження характерно для випадків, коли право є практично безперечним, і право на аліменти якраз відноситься до таких випадків.
 2. Аліментник дізнається про призначення аліментів лише після отримання копії судового наказу, який, згідно зі ст. 104 ЦПКУ, повинен бути спрямований йому вже на наступний день після винесення рішення.
 3. Якщо аліментник не згоден з винесенням судового наказу або розміром стягнутих з нього аліментів, то, як свідчить ст. 105 ЦПКУ, протягом 10 днів з моменту отримання документів він має право подати заяву про скасування судового наказу або внесення в нього змін, наприклад, щодо розміру виплат. У такому випадку суд може змінити судовий наказ, залишити його без змін або скасувати його повністю.

Згідно ст. 105-1 ЦПКУ, судову ухвалу про відмову у скасуванні наказу або змінений наказ можуть бути оскаржені в апеляційному порядку. Якщо заява про скасування від відповідача не надходило після закінчення трьох днів з моменту закінчення терміну для направлення такої заяви, суд видає заявнику судовий наказ для виконання.

Пройдіть соціологічне опитування!

Як нараховуються аліменти

Далі пропонуємо розібратися, як нараховуються виплати, хто їх розраховує і в якому порядку вони перераховуються. Так, судовий наказ (а раніше ще й виконавчий лист), виданий в суді, є виконавчим документом, на підставі якого і здійснюється стягнення. У стягувача, який отримав судовий наказ, є два варіанти:

 1. Направити судовий наказ на виконання самостійно за місцем працевлаштування платника, якщо таке йому відомо. У такому випадку нарахування сум виплат відповідно до розміру, зазначеним у виконавчому документі, буде здійснювати бухгалтерія підприємства-роботодавця (наприклад, 25% від зарплати після вирахування податків).
 2. Направити судовий наказ до відділу Державної виконавчої служби за місцем проживання або місцем працевлаштування боржника. Якщо місце працевлаштування останнього відомо, державний виконавець аналогічним чином направить документи на стягнення його роботодавцю. У разі, коли місце працевлаштування невідомо, нараховувати суми аліментів буде державний виконавець, паралельно здійснюючи по відношенню до боржника заходи примусового стягнення.

Незалежно від того, який з варіантів вибере заявник, направляючи документи поштою, йому доведеться сплатити поштовий збір.

У заяві до виконавчого документа необхідно буде вказати не тільки особисті дані, а й спосіб і реквізити для перерахування коштів. Наприклад, при бажанні отримувати кошти на банківську карту необхідно вказати її реквізити, а при бажанні отримувати їх на пошті - поштову адресу. Як комісія за переказ на карту, так і поштовий збір в такому випадку оплачуються аліментник.

Звернемо Рамус, что, согласно зі ст. 191 СКУ, аліменти нараховуються з дня подачі заяви до суду. Якщо заявник зміг довести в суді, що він зробив всі кроки по відміні відповідача до добровільної сплати, однак той свій обов'язок проігнорував, виплати можуть бути нараховані і за минулий час, але не більше ніж за три роки.

Загальноприйнятий і максимальний термін виплат

Далі розберемося, до скількох років сплачуються аліментні виплати. Так, согласно зі ст. 180 СКУ, батьківський обов'язок щодо утримання дітей в загальних випадках діє до досягнення останніми повноліття.

Емансипація, вступ в шлюб, народження власної дитини і інші підстави не можуть скоротити термін аліментних виплат - вони в будь-якому випадку присуджуються до досягнення дитиною повноліття.

Вісімнадцятиріччя є лише загальним віком, після досягнення якого дитина втрачає право на батьківське зміст. Главою 16 СКУ визначені виключення і зазначено, до якого віку максимально можна стягувати аліменти.

Аліменти після повноліття

Закон передбачає як мінімум два випадки, коли аліментна обов'язок батьків може бути продовжена і після повноліття дитини:

 • якщо в результаті хвороби дочка або син є непрацездатними і потребують батьківської допомоги, а батько може таку допомогу надати;
 • якщо дитина після повноліття продовжує навчання, незалежно від форми такого навчання, а батько має можливість надати допомогу.

Обидва зазначених випадку істотно відрізняються. Так, на студента можна вимагати аліментів лише до досягнення нею 23 років, та й то лише якщо він продовжує навчання. Як тільки навчання припиняється, припиняється і аліментна обов'язок.

З непрацездатними дітьми ситуація принципово інша - граничних строків стягнення законом не передбачено. Звісно ж, що стягнення коштів на їх утримання допустимо до тих пір, поки вони залишатимуться непрацездатними і у батька буде можливість виплачувати їм гроші.

Звернемо увагу, що після 18 років правом подавати на аліменти наділені не тільки батьки дітей, а й самі діти. Розмір аліментних виплат після повноліття також може бути встановлений у відсотку від зарплати або у фіксованій сумі з урахуванням обставин, зазначених у ст. 182 СКУ. При розгляді таких справ суд повинен визначити можливість надання утримання не тільки з боку одного з батьків, а й з боку іншого.
Звернемо увагу, що після 18 років правом подавати на аліменти наділені не тільки батьки дітей, а й самі діти

Аліменти з безробітного

Обов'язок утримувати свою дитину діє незалежно від наявності або відсутності роботи або доходу - аліменти на дитину з безробітного батька стягуються в тому ж порядку, що і з працюючого, будь-якого звільнення через безробіття для батьків не передбачено.

Однак якщо у людини відсутній будь-який трудовий дохід, цілком логічно виникає питання: з яких коштів і в якому розмірі з нього повинні стягуватися аліментні платежі? У даній ситуації можливі як мінімум два варіанти, а то, скільки повинен платити, якщо не працюєш, залежить від дій аліментщика:

 • якщо він зареєстрований в Центрі зайнятості як безробітний, отримує допомогу з безробіття, а розмір його аліментів визначено у відсотку від заробітку, то виплати повинні здійснюватися в частці від допомоги по безробіттю;
 • якщо він не зареєстрований як безробітний і не має офіційного місця працевлаштування, базою для розрахунку аліментні частки буде середня зарплата в населеному пункті або регіоні проживання платника, відповідно до даних Укрстату.

Правило для непрацюючих аліментників про призначення аліментів, виходячи з розміру середньої зарплати для конкретної місцевості, визначено п. 2 ст. 195 СКУ. Якщо з часом місце працевлаштування аліментщика все ж буде встановлено, суми нарахованих аліментів підлягають перегляду відповідно до фактично одержаного боржником зарплатою.

Ухилення від виплат

Незважаючи на свій прямий обов'язок щодо утримання дітей, батьки нерідко ухиляються від її виконання. Незалежно від причин, що штовхають батьків на такі вчинки, вони повинні розуміти, що в першу чергу порушують права своїх дітей, і тільки потім «мстять» своїм колишнім дружинам або чоловікам. Розглянемо докладніше, що робити в разі ухилення колишнього чоловіка від сплати аліментів і які наслідки чекають тих, хто ухиляється.

куди звертатися

Якщо чоловік не платить кошти на утримання дитини навіть за рішенням суду, перше місце, куди варто звернутися - це Державна виконавча служба (ДВС) за місцем проживання ухильника. Саме державний виконавець повинен здійснювати примусове стягнення.

Якщо держвиконавець, всупереч покладених на нього обов'язків, неналежним чином здійснює виконавче провадження (чи не розшукують боржника і місце його роботи, не викликає його для проведення роз'яснювальної роботи, що не здійснює заходів примусового стягнення, не привертає до адміністративної відповідальності і так далі), стягувач має право подати скаргу на його бездіяльність:

 • керівнику відділу або безпосередньо керівнику вищого органу ДВС;
 • в суд, який видав виконавчий документ, а в окремих випадках до адміністративного суду;
 • в прокуратуру як орган державного нагляду.

Крім того, передбачений і варіант звернення в правоохоронні органи з подальшим залученням боржника до кримінальної відповідальності, якщо він ухиляється від сплати аліментів на протязі півроку і більше.
Крім того, передбачений і варіант звернення в правоохоронні органи з подальшим залученням боржника до кримінальної відповідальності, якщо він ухиляється від сплати аліментів на протязі півроку і більше

розрахунок заборгованості

За весь час, поки ухильники не платить кошти на утримання дитини, йому нараховується заборгованість, яка, згідно зі ст. 194 СКУ, буде стягуватися незалежно від досягнення дитиною повноліття або 23 років. Розрахунок заборгованості у фіксованій сумі здійснюється за допомогою складання сум, що підлягають сплаті за ту кількість місяців, за яке гроші не надходили.

Якщо аліменти були призначені в частці від заробітку, застосовується порядок розрахунку заборгованості, встановлений ст. 195 СКУ - тобто заборгованість визначається, виходячи із середньої зарплати в конкретній місцевості.

Згідно п. 4 ст. 71 ЗУ «Про виконавче провадження», перерахунок аліментні заборгованості повинен проводитися держвиконавцем щомісяця. У ряді випадків виконавець навіть зобов'язаний повідомляти стягувачу про такий перерахунок. Наприклад, коли стягувач бажає отримати таку інформацію, подаючи відповідну заяву.

Пеня по аліментах

Однією з форм відповідальності батька-ухильника є нарахування йому пені на освічену заборгованість. Щоб розрахувати пеню боргу по аліментах, необхідно звернутися до ст. 196 СКУ, згідно з якою її розмір становить 1% від суми утвореної заборгованості за кожен день прострочення і до повного погашення або до винесення рішення суду про стягнення пені, але не більше 100% від суми боргу. З урахуванням матеріального становища боржника сума пені може бути знижена, а якщо він є неповнолітнім, то пеня може бути взагалі скасована

Пеня нараховується за рішенням суду і стягується на підставі окремого виконавчого документа - виконавець такими повноваженнями не наділений.

Розглянемо зразок розрахунку пені по аліментних платежах на конкретному прикладі. Так, согласно зі ст. 196 СК, застосуванню підлягає формула: 0,01 (1%) * суму заборгованості в місяць * кількість днів прострочення. Тобто якщо на 01.05. 2019 суд винесе рішення про стягнення пені по аліментах з боржника, який з 01.01. 2019 повинен платити по 1 тис. Грн. в місяць, розрахунок пені буде виглядати так:

 • на 01.02. 2019: 0,01 * 1000 * 31 = 310 грн.
 • на 01.03. 2019: 0,01 * 1000 * 59 = 590 грн.
 • на 01.04. 2019: 0,01 * 1000 * 90 = 900 грн.
 • на 01.05. 2019: 0,01 * 1000 * 120 = 1200 грн.

Разом сума пені становитиме 3 тис., А сума заборгованості - 4 тис. Грн.

Відповідальність за несплату

Далі розглянемо, які наслідки несплати можуть очікувати ухильників. Так, перше, що чекає аліментників - це застосування заходів примусового стягнення.

При наявності тримісячної заборгованості по аліментах виконавець може звертати стягнення на майно боржника, накладаючи арешт на нерухомість, автомобілі, рахунки боржника в банках та інше майно.

Більш того, прийняті зміни в законодавстві дозволяють залучати боржників до адміністративної відповідальності (відповідно до ст. 1831 КпАП, до суспільно корисних робіт), обмежувати їм виїзд за кордон або позбавляти деяких прав (права на водіння автомобіля, використання зброї і так далі), якщо заборгованість перевищила 6 місяців.

Позбавлення батьківських прав за несплату аліментів - ще один варіант покарання, що практикується у відповідності з пп. 2 п. 1 ст. 164 СКУ. В цей же час, згідно зі ст. 164 ККУ, якщо заборгованість складе більше 3 місяців, аліментщика можна притягати до кримінальної відповідальності за злісне ухилення.
Позбавлення батьківських прав за несплату аліментів - ще один варіант покарання, що практикується у відповідності з пп

припинення виплат

Сімейний кодекс визначає як загальні, так і виняткові випадки, коли аліментні виплати повинні припинятися. Так, припинення виплат відбувається в разі:

 • досягнення дитиною повноліття;
 • досягнення дитиною 23 років або закінчення навчання;
 • якщо дохід дитини набагато перевищує дохід батьків-аліментників, виплати можуть бути припинені за рішенням суду (ст. 188 СКУ);
 • якщо між батьками підписаний договір про передачу батьком-аліментник у власність дитини житлової нерухомості (ст. 190 СКУ);
 • смерті платника або дитини, на чиє утримання виплачувалися кошти.

Як звільнитися від аліментів

Незважаючи на батьківську обов'язок, багатьох наших читачів цікавить, як не платити аліменти законним способом. Насправді отримати повноцінну відповідь на дане питання неможливо, бо якщо аліментна обов'язок вже виникла, то несплата аліментів в будь-якому випадку буде незаконна. У тому розумінні, в якому законний механізм несплати бачать батьки-аліментники, вона можлива в двох сенсах:

 1. У разі, якщо батько-аліментник «відкуповується» від своєї дитини, надаючи в його власність нерухоме майно, а в обмін на це мати підписує договір про втрату прав на аліменти. До слова, такий механізм передбачає лише відмова від аліментів - обов'язок брати участь у додаткових витратах на дитину (якщо той хворий або потребує) не знімається.
 2. У разі оскарження батьківства. Согласно ст. 136 СКУ, чоловік, записаний батьком дитини, має право оспорити своє батьківство, якщо він не вважає себе батьком. Якщо йому вдасться довести свою правоту, суд скасує його батьківство стосовно конкретної дитини (дітей). А якщо людина не вважається батьком, то і аліментні обов'язки у нього бути не може.

Висновок

Підводячи підсумки, відзначимо, що аліменти в Україні стали ще більш дієвим інструментом захисту прав дитини. Після внесення змін до українського законодавства був збільшений мінімальний розмір аліментів, була посилена відповідальність і заходи впливу на тих, хто ухиляється. Самі ж аліменти стали власністю дитини. Незважаючи на новизну законодавства, можна бути впевненим, що правозастосовна практика покаже результативність внесених поправок і підвищить рівень збирання аліментів. пап

Аліменти в Україні і все, що з ними пов'язано: Відео

Однак якщо у людини відсутній будь-який трудовий дохід, цілком логічно виникає питання: з яких коштів і в якому розмірі з нього повинні стягуватися аліментні платежі?