Строительство »

Аліменти на дітей від різних шлюбів: порядок виплат

 1. Правова база
 2. порядок нарахування
 3. Максимальна сума утримань
 4. Інші нюанси

З народженням дитини його батьки знаходять цілий ряд зобов'язань по відношенні до нього. Одна з головних батьківських обов'язків полягає в забезпеченні дитиною всім необхідним для його повноцінного розвитку. Навіть в разі розпаду сім'ї його матеріальне становище не повинно погіршитися. Для цього чинним законодавством передбачена практика стягування аліментів з батьків, яка не займається безпосереднім вихованням неповнолітнього.

Іноді буває так, що чоловік неодноразово розлучається і знову одружується. При цьому у колишніх дружин залишаються під опікою діти, батьком яких є даний велелюбний громадянин. Кожен такий дитина, згідно із законодавчими нормативами, має право на матеріальну допомогу від батька. У зв'язку з цим, виникає питання - як нараховуються аліменти на дітей від різних шлюбів?

Правова база

Правова база

Порядок нарахування і виплати аліментів регулюється положеннями статей №№80-81 Сімейного законодавства РФ. Виплачується матеріальне утримання на дітей батьків, які проживають окремо від них. Найчастіше платником аліментів є колишній чоловік, але не обов'язково це має бути саме він. Мати, яка залишила чоловіка з дитиною на руках, також зобов'язана брати участь в його матеріальному утриманні. Крім біологічних батьків аліментні зобов'язання по відношенню до неповнолітніх мають усиновителі.

При позбавлення батька або матері батьківських прав вони не звільняються від сплати аліментів. Якщо ж їх дитина буде офіційно усиновлений третьою особою - новим чоловіком (дружиною) колишньої дружини (чоловіка), або німецькою сім'єю, - то всі обов'язки по утриманню дитини переходять до усиновителю. Батько, позбавлений своїх прав по відношенню до сина, після цього не зобов'язаний дбати про матеріальне забезпечення усиновленої дитини. А в разі розлучення на усиновителя поширюється така ж обов'язок зі сплати аліментів, як і на біологічного батька.

Згідно СКРФ, якщо у платника є кілька дітей, то аліментні платежі діляться між ними в рівних частках. Абсолютно неважливо, народжені вони однією жінкою або різними - аліменти на дітей від різних шлюбів нараховуються за загальним принципом. Ніякої дитина не може дискримінувати по будь-якою ознакою. Кожен з них має право на фінансову допомогу з боку покинув їх батьків.

порядок нарахування

порядок нарахування

Нараховуватися аліменти можуть декількома способами, визначеними положеннями сімейного законодавства. На сьогодні їх три:

 • Добровільне угоду, закріплене нотаріусом.
 • Судовий наказ, винесений в спрощеному порядку розгляду.
 • Судове рішення, прийняте в ході позовної розгляду.

У кожному разі на руки батькові, на утриманні якого перебуває дитина, видається відповідний документ - завірена добровільне угоду, судовий наказ чи постанову. Кожна з цих паперів є юридичною підставою для справляння з другого батька платежів на утримання неповнолітньої. При спробі ухилення від сплати аліментів до відповідача можливе застосування всіх заходів відповідальності, передбачених законодавством - від адміністративних штрафів до кримінального покарання.

Розмір дитячих виплат залежить від декількох факторів, перш за все, від того, мають вони фіксований розмір або нараховуються у вигляді відсотків від загальної суми доходів платником аліментів. Найчастіше в судовій практиці застосовується процентне обчислення суми виплат, що має як свої плюси, так і мінуси.

При цьому використовується наступна шкала:

 • Аліменти на одну дитину становлять 1/4 частина від розміру доходів батька-платника.
 • На двох дітей йому доведеться платити 1/3 частина заробітку.
 • На трьох і більше - вже 50% від загальної суми своїх доходів.

На трьох і більше - вже 50% від загальної суми своїх доходів

При нарахуванні аліментів на дітей від різних шлюбів використовується та ж схема. Наприклад, чоловік розлучається вдруге, і в обох сім'ях у нього залишилося по два неповнолітніх сина. Таким чином, загальне число дітей, що мають право на отримання матеріальної підтримки від нього, становить 4 людини. Максимальний розмір відрахувань із зарплати (за рідкісним винятком) становить 1/2 доходу. Всі діти даного чоловіки мають рівні права, відповідно, на кожну дитину припадає 1/8 частина від загального розміру його доходів.

Пряма залежність аліментів від розміру доходу платника дозволяє автоматично збільшувати їх розмір при підвищенні його заробітної плати. З іншого боку - якщо недбайливий батько не має стабільних доходів, або вони дуже малі, то процентні платежі перетворюються в чисто символічну плату.

Тому, іноді за клопотанням батьків, на чиєму опікою знаходиться дитина, суд призначає аліментні виплати в жорстко фіксованій сумі.

Це доцільно в наступних ситуаціях:

 • Платник тривалий час ніде не працює, або перебивається випадковими заробітками.
 • Є вагомі підстави вважати, що він приховує деяку частину своїх справжніх доходів з метою зменшити відрахування на утримання дитини.
 • Коли платником аліментів отримує заробітну плату в іноземній валюті.
 • Платник працює без офіційного працевлаштування, отримуючи зарплату «в конверті».

У цих випадках розмір нарахувань пропорційний прожиткового мінімуму неповнолітнього в даному регіоні. Коли на дитину потрібні додаткові витрати, скажімо на проходження медичного лікування, розмір виплат може бути підвищений до 1,5 або 2-х прожиткових мінімумів. При стягненні аліментів на дітей від різних шлюбів, утримувана сума також ділиться між ними порівну.

При великій кількості дітей забезпечити кожного з них сумою в розмірі прожиткового мінімуму навряд чи вийде. Особливо, якщо батько не має постійної роботи і веде асоціальний спосіб життя. Перед судом постає завдання забезпечити малюкам хоча б реально можливу матеріальну допомогу з боку батька, присуджуючи кожному з них по 1/2 або 1/3 від суми прожиткового мінімуму.

Іноді і ці, досить невеликі, суми не виплачуються належним чином, і недбайливий платник стає об'єктом виконавчого провадження - за ухилення від сплати аліментів. Щоб не заганяти людини в боргову яму, російське законодавство встановлює обмеження для максимального розміру відрахувань із зарплати.

Максимальна сума утримань

Максимальна сума утримань

Відповідно до закону, від доходів кожної людини не може утримуватися сума, що перевищує 50% їх загального розміру. Ця максимальна сума ділиться між усіма позивачки, які вимагають від чоловіка грошей на дітей, народжених від нього. Як виняток закон допускає стягнення з батьків і до 70% від розміру його доходу. Для прийняття такого рішення у суду повинні бути вагомі аргументи.

Відбувається це коли чоловік і так виплачує максимальну суму в ½ від зарплати, але раптом відкриваються якісь додаткові обставини, що вимагають збільшення фінансових відрахувань.

Серед причин збільшення платежів до 70% слід зазначити:

 • Важка хвороба або інвалідність дитини, в результаті чого потрібні гроші на його лікування.
 • Після розлучення на руках у дружини залишився дитина віком молодше 3-х років. Через несамостійності малюка мати не може влаштуватися на повноцінну роботу, і вона подає позов про призначення аліментів також і в її користь.
 • Колишня дружина є інвалідом, або протягом півроку після розлучення отримує неробочу групу інвалідності. В даному випадку вона також має право вимагати від колишнього чоловіка аліментного змісту для себе.

Збільшення виплат до 70% можливо тільки при дотриманні двох умов:

 • Позивач надав суду вагомі докази необхідності збільшення виплат.
 • Величина доходів платника дозволяє стягнути з нього суму, що перевищує 50% від їх розміру. При цьому на руках у нього повинна залишитися сума, що не менше розміру місячного прожиткового мінімуму.

Інші нюанси

Інші нюанси

Незважаючи на деклароване рівність виплат при нарахуванні аліментів на дітей від різних шлюбів, на ділі суд може відступати від цього принципу.

Причин для цього може бути декілька:

 • Різниця в рівні доходів. Припустимо, одна з колишніх дружин вийшла заміж за багатого людини, або влаштувалася на високооплачувану роботу. У той час, як друга колишня відчуває фінансові труднощі у зв'язку з поганим станом здоров'я або відсутністю роботи. За клопотанням останньої жінки, суд вправі змінити процентне співвідношення виплат на користь її дитини. Для цього їй доведеться представити в суд офіційні докази проживання за межею бідності.
 • Необхідність грошових коштів для лікування одного з дітей. Коли дитина від однієї з жінок серйозно хворий, і йому потрібні гроші на лікування або медикаменти, суддя, за заявою його матері, може збільшити розмір виплат. Зазвичай збільшення відбувається за рахунок підвищення розміру утримань аліментів із зарплати батька. Але якщо збільшити аліментні виплати подібним чином неможливо (низький рівень доходів), залишається єдиний вихід - перерозподіл часток між дітьми від різних шлюбів.

Для зменшення аліментів колишнім дружинам іноді використовується «сіра» схема - фіктивна подача на аліменти. Наприклад, після розлучення з першою дружиною чоловік одружився вдруге. Від колишньої дружини у нього залишилися троє дітей , А в новій сім'ї він народив ще одного або двох малюків. Нова дружина подає фіктивний позов до чоловіка про стягнення з нього аліментів - російське законодавство допускає в ряді випадків стягнення аліментів без розірвання шлюбу. Підсумок - платежі в колишню сім'ю зменшуються на 1/4 - 1/3 від колишньої суми.

При народженні в новій сім'ї малюка, можна домогтися зменшення аліментів законним шляхом, не вдаючись до напівкримінальним афер. Главою сім'ї в судову інстанцію подається клопотання про зменшення розміру відрахувань у зв'язку з народженням дитини і що виникли в зв'язку з цим фінансовими труднощами. Суд піде на такий крок, якщо заявник зможе підкріпити свої слова фактами. Наприклад, представить довідки про зарплату - своєї і нової дружини. Якщо сукупний рівень їх доходів не дозволяє забезпечити новонародженому прожитковий мінімум , Сума аліментних відрахувань миє зменшитися за рішенням суду.

Подача заяв на аліменти від колишніх дружин проводиться в звичайному порядку, незалежно один від одного. Для цього в суд подається заява з усіма необхідними супутньої документацією і довідками.

При виникненні труднощів рекомендується звернутися за допомогою до юриста, що працює в сфері сімейного права . Він допоможе грамотно скласти заяву в суд, зібрати потрібну документацію. При необхідності він аргументовано представить інтереси позивачки в судових органах та інших інстанціях по мірі необхідності.

Аліменти на двох дітей

У зв'язку з цим, виникає питання - як нараховуються аліменти на дітей від різних шлюбів?