Строительство »

Аліменти індивідуального підприємця

 1. Як правильно розрахувати аліментну базу - справедливий підхід
 2. Які доходи враховуються
 3. Доходи від підприємницької діяльності
 4. Як правильно розрахувати аліментну базу - формальний підхід
 5. Стягнення аліментів з ІП ​​на ОСН
 6. Стягнення аліментів з ІП ​​на ССО
 7. Стягнення аліментів з ІП ​​на ЕНВД
 8. Стягнення аліментів з ІП ​​на ПСН
 9. Аліменти за домовленістю

Індивідуальні підприємці, як і будь-які інші фізичні особи, повинні сплачувати аліменти на своїх неповнолітніх дітей Індивідуальні підприємці, як і будь-які інші фізичні особи, повинні сплачувати аліменти на своїх неповнолітніх дітей. Але, як правильно розрахувати суму аліментів до сплати? Які доходи враховувати, а які ні? Якими документами необхідно підтверджувати доходи і витрати ІП?

Кожен батько зобов'язаний утримувати своїх неповнолітніх дітей. Такий обов'язок покладено на кожного з батьків Сімейним Кодексом нашої країни. Згідно з цим законом. Є два способи сплати аліментів:

 • У відсотковому відношенні від доходу батьків, причому сума виплат залежить від кількості дітей;
 • У твердій (фіксованій) сумі.

Батьки можуть домовитися між собою і скласти угоду про сплату аліментів на дітей. Такий порядок сплати аліментів називається добровільною. Але, як показує судова практика, найчастіше аліменти стягуються в судовому порядку.

Якщо має місце угода між батьками про сплату аліментів, то в ньому має бути вказана точна сума виплат, а також терміни і порядок. Ця угода мала б бути завірено нотаріально, інакше воно не буде мати юридичної сили в суді (ст. 100 СК РФ).

Якщо угоди між батьками немає, то аліменти стягуються в судовому порядку. У тому випадку, якщо той з батьків, з якого стягуються аліменти, має постійне джерело доходу, то сума аліментів залежить від кількості дітей. Якщо дитина один - то стягується 25% від усіх доходів батька, якщо дітей двоє - то 1/3, якщо троє і більше -?. Такий розмір аліментів встановлений ст. 81 СК РФ.

Якщо батько не має постійного джерела доходу, то аліменти стягуються у твердій грошовій сумі. Таким чином, можна зробити висновок, що підстава для стягнення аліментів з батьків може бути або угода, або виконавчий лист, або судовий наказ.

Як правильно розрахувати аліментну базу - справедливий підхід

Як уже згадувалося, аліменти стягуються з усіх доходів фізичної особи або індивідуального підприємця. Які доходи включати в аліментну базу, а з яких аліменти не нараховуються, зазначено в Переліку, який затверджений Постановою Уряду РФ від 18 липня 1996 № 841 в ред. Постанови Уряду РФ від 17 січня 2013 р № 1.

Які доходи враховуються

Першим в цьому переліку стоїть зарплата. Аліменти утримуються з усіх зарплатних виплат за основним місцем роботи і за сумісництвом:

 • премії;
 • надбавки;
 • Гонорари за інтелектуальну працю, в тому числі і за авторські твори;
 • Грошові винагороди за певні обсяги робіт;
 • Інші виплати, покладені працівникові за трудовим договором.

Крім цих грошових виплат, аліменти також утримуються з тих доходів, які батько отримує у вигляді:

 • Пенсії та стипендії;
 • Дивідендів по акціях і інших цінних паперів;
 • Від здачі будь-якого майна в оренду;
 • Інших доходів, які передбачені Переліком або угодою між батьками.

За угодою між батьками аліменти навіть можуть стягуватися із сум, які отримує працівник за листком непрацездатності.

Доходи від підприємницької діяльності

У Переліку окреме місце займають доходи, які отримує батько від підприємницької діяльності як ІП. Для стягнення аліментів з ВП у розрахунок беруться доходи, які зменшуються на величину витрат, які ІП поніс для здійснення своєї підприємницької діяльності.

Порівняно недавно аліменти з ІП ​​стали розраховуватися з урахуванням витрат на здійснення діяльності. Раніше аліменти з ІП ​​стягувалися тільки з доходів, без урахування витрат. Найчастіше, коли тільки ІП «встає на ноги» його витрати значно перевищують доходи. І збиток часом буває колосальний. Так що ж, аліменти зовсім сплачувати? А якщо сплачувати, то, які суми брати для розрахунку?

Один з ІП ​​подав до суду позов про встановлення «справедливості». Конституційний суд визнав правоту позивача і постановив, що для розрахунку аліментні бази необхідно враховувати і витрати ВП. Такі аргументи КС привів в своєму Постанові від 20 липня 2010 року № 17-П. У цій постанові зазначено:

 • Що для розрахунку аліментні бази необхідно враховувати реальні доходи і витрати ІП, так як саме різниця цих двох величин відображає реальне матеріальне становище аліментообязанного;
 • Враховуватися повинні реальні витрати, які ІП несе для здійснення своєї підприємницької діяльності. Навіть якщо ІП застосовує ССО «Доходи», витрати все одно повинні бути враховані;
 • Для розрахунку аліментні бази не варто брати той дохід, який враховується в цілях оподаткування ІП, як платника податків. Податковий кодекс не регулює аліментні зобов'язання, тому варто розрізняти оподатковуваний дохід, і дохід для розрахунку аліментів з ВП.

Якщо для стягнення аліментів з ІП ​​брати оподатковуваний дохід, то ІП на ССО «Доходи» буде вкрай невигідно платити аліменти, ніж ІП на ССО «Доходи мінус витрати». Крім того, залежність суми аліментів від оподатковуваного доходу означало б, що податкове законодавство втручається в сімейне.

 • Для розрахунку аліментів можуть бути взяті до обліку тільки ті витрати, які мають документальне підтвердження та економічно обгрунтовані. Тобто, покупка квартири ІП для особистих потрібно не є тим витратою, який зменшить величину доходів для розрахунку аліментів;
 • Аліментообязанного повинен сам доводити економічну обґрунтованість своїх витрат. Це в його інтересах. Тобто, якщо ІП доведе, що зазначена вище квартира купувалася виключно для здійснення підприємницької діяльності (наприклад, під офіс ІП), то він зможе врахувати ці витрати для розрахунку бази по аліментах на свою дитину (дітей).

Знову виникає заковика в обліку витрат, якщо ІП застосовують ССО з різними податковими базами. Якщо ІП застосують ССО «Доходи», то для підтвердження витрат він може використовувати первинні бухгалтерські документи.

Якщо ж ІП застосовує ССО «Доходи мінус витрати», то для підтвердження витрат він може використовувати КУДІР, де відображені всі доходи і витрати ІП для цілей податкового обліку.

Варто відзначити, що скрізь використовується формулювання «може використовувати». Отже, застосовуючи ССО «Доходи мінус витрати», ІП також може брати до обліку ті витрати, які не вказані в КУДІР, але мають документальне підтвердження первинними бухгалтерськими документами, та необхідні для здійснення підприємницької діяльності ВП.

 • Податки, які сплачує ВП у бюджет в залежності від тієї системи оподаткування, яку він використовує, також зменшувати аліментну базу. У п. 4 Переліку чітко сказано, що утримання аліментів відбувається з доходів після сплати податків. Те ж саме відноситься і до ІП;
 • Якщо аліментна база буде розрахована неправильно, то це є порушенням конституційних прав підприємця.

Підводячи підсумок, слід зазначити, що справедливим підходом до розрахунку сум аліментів з ІП ​​є той підхід, коли ІП всі свої доходи від підприємницької діяльності зменшує на суму все сплачених податків і всіх економічно обґрунтованих і документально підтверджених витрат. ІП сам доводить доцільність витрат.

Але, на практиці все йде трохи по-іншому.

Як правильно розрахувати аліментну базу - формальний підхід

Як вже було сказано вище, для розрахунку бази по аліментах для ІП, останньому потрібно взяти свій фактичний дохід і зменшити його на величину реального витрати.

Але, Мінпраці РФ, Міносвіти РФ і Мінфін РФ випускають спільний Наказ від 29 листопада 2013 р № 703н / 112н / 1294, в якому даються докладні роз'яснення про те, як і якими документами ІП повинен підтверджувати свої доходи і витрати з метою розрахунку аліментів.

Цей Наказ реально допомагає розібратися в тому, як платить аліменти ВП. Але, суть в тому, що допомога реальна тільки для ІП на ОСН, про спеціальні режими оподаткування в цьому документі немає ні слова. Виникає цілком обгрунтована заковика, а як бути тим ІП, які застосовують УСН, ЕНВД або ПСН?

Ці державні відомства пропонують враховувати для розрахунку аліментів ті податкові норми, які відповідають кожному податковому режиму.

Стягнення аліментів з ІП ​​на ОСН

Ті підприємці, які використовують для здійснення своєї підприємницької діяльності загальний режим оподаткування, тобто сплачують ПДФО, підтверджують свої доходи декларацією з ПДФО.

Ця декларація має форму 3-ПДФО. Витрати такі ІП повинні підтверджувати книгою обліку доходів і витрат. Таке роз'яснення дається в Наказі Мінфіну Росії № 86н, МНС Росії № БГ-3-04 / 430 від 13 серпня 2002 р

У цьому Наказі зазначено, що перелік витрат, які приймаються до уваги, повинен відповідати переліку витрат, що зазначений в ст. 221 НК РФ, і відповідає переліку витрат за професійними податковим вирахуванням.

Стягнення аліментів з ІП ​​на ССО

Якщо ІП застосовує «спрощенку» з метою оподаткування своєї підприємницької діяльності, то його доходи підтверджує декларація по єдиному податку. Але, як відомо, існує два види «спрощенки» - «Доходи» і «Доходи мінус витрати».

При застосуванні УСН «Доходи мінус витрати», витрати ІП підтверджуються книгою обліку доходів і витрат. Таку книгу зобов'язані вести всі «спрощенці».

Складніша справа з ССО за доходами. Тут не існує нормативної бази, яка б підказала б як правильно враховувати витрати.

У вищевказаному Наказі також немає конкретики. У ньому дається вказівка ​​ІП на «доходи» приймати для обліку витрати, які можуть бути підтверджені первинними бухгалтерськими документами.

Отже, «дохідному упрощенцу» необхідно вести якийсь додатковий реєстр обліку витрат з метою розрахунку аліментів, з їх документальним підтвердженням.

Але, не варто і забувати про перелік витрат, які «спрощенці» можуть приймати до обліку. Такий перелік наведено в ст. 346. 16 НК РФ.

Крім того, в вищевказаному Наказі відсутній такий важливий момент. «Спрощенці» здають декларацію за доходами раз на рік, а саме вона є підтвердженням доходів, які отримав ІП і з яких розраховуються аліменти. Так як же розрахувати щомісячну суму аліментів? Сімейний кодекс не сприймає виплату аліментів раз на рік, тільки за згодою сторін.

Стягнення аліментів з ІП ​​на ЕНВД

Ситуація схожа з виплатою аліментів, якщо ІП застосовує ССО. Документом, який підтверджує дохід підприємця, є декларація по єдиному податку на поставлений дохід.

У вищезгаданому Наказі немає ні слова про те, на «вменёнке» дохід не реальний, а передбачуваний - то є поставлений. На підставі цього ж доходу і подається декларація. Тобто, IP вказує нереальний, а умовний дохід від своєї діяльності.

До речі в одному з Листів Мінфіну було надано роз'яснення, що такий дохід не може використовуватися для розрахунку аліментні бази на неповнолітніх дітей.

Але, зараз вже є новий Наказ, і їм, швидше за все, будуть користуватися і суди і пристави. Тому, IP на «вменёнке» повинен враховувати для розрахунку аліментні бази саме поставлений дохід.

З витратами, які відраховуються із загальної суми доходів, теж не дуже ясно. У вищезгаданому Наказі є тільки пояснення, що витрати повинні підтверджуватися первинними бухгалтерськими документами, та повинні визначатися відповідно до вимог податкового законодавства.

Але, в частині НК РФ, присвяченій «вменёнке» взагалі немає згадки про витрати. Швидше за все, варто орієнтуватися на норми глави 25 НК РФ, визначаючи витрати, на які можна зменшити доходи для розрахунку аліментні бази.

Стягнення аліментів з ІП ​​на ПСН

За Наказом Мінфіну Росії від 22 жовтня 2012 року № 135н, IP, які застосовують патентну систему оподаткування, не здають декларацію для сплати податку.

Свої доходи такі підприємці відображають у книзі обліку доходів. Отже, для розрахунку аліментів будуть братися дані з цієї книги. Вищезазначені відомства просто забули про потенційно можливий дохід, виходячи з якого, і розраховується сума патенту.

А ось з урахуванням витрат ситуація аналогічна як і для тих ІП, які застосовують ЕНВД. Тобто, IP, який застосовує патентну систему повинен, так само як і «вменёнщік» вести свій, додатковий облік витрат з метою розрахунку аліментні бази, з документальним їх підтвердженням.

Складність ще й у тому, що в декларації з податків нерідко «закрадаються» помилки. Не біда, якщо за декларацією про доходи аліменти не були сплачені в повному обсязі. Після здачі «уточнёнкі» їх можна доплатити.

Гірше справа йде, якщо ІП неправильно врахував витрати, наприклад, не списав какой0лбо товар або не врахував надання будь-якої послуги. Виходить, що ІП заплатив «зайві» аліменти. Але, не будеш же вимагати назад аліменти!

Виходить, що випустивши цей Наказ, відомства не тільки не дали чітких роз'яснень, а й ще більше «заплутали» ВП. Швидше за все, не уникнути судам нових справ про стягнення аліментів з ВП.

Аліменти за домовленістю

Щоб не «зв'язуватися» з розрахунками аліментів залежно від доходів, найбільш оптимальним варіантом є укласти угоду про сплату аліментів на дитину (дітей) у фіксованій сумі.

Угода укладається в вільної, але обов'язково письмовій формі. Крім того, щоб суд прийняв його до обліку, воно повинно бути нотаріально завірено.

Угода про сплату аліментів в обов'язковому порядку повинно містити:

 • ПІБ платника аліментів;
 • ПІБ одержувача аліментів;
 • ПІБ і дата народження дитини (дітей), на якого ці аліменти сплачуються;
 • Дата, з якої аліменти будуть виплачуватися на користь дитини (тобто дата, з якої необхідно враховувати дохід для розрахунку аліментів);
 • Розмір аліментів та порядок їх сплати. Аліменти, як уже згадувалося, можуть розраховуватися в процентному відношенні від доходу або у фіксованій сумі.

Якщо за згодою сторін аліменти будуть виплачуватися в процентному відношенні до доходу, то ця сума не повинна бути меншою за ту, яка встановлена ​​СК РФ - 1/4 від доходу на одну дитину. 1/3 - на двох дітей, і 1/2 на трьох і більше дітей.

Якщо сума аліментів встановлено у фіксованій сумі, то необхідно обговорити порядок отримання аліментів - щомісяця або одноразово.

Найбільш оптимальний варіант для ІП - комбінований спосіб розрахунку аліментів. Тобто частина аліментів виплачується у відсотковому відношенні від доходів ІП, інша част - у фіксованій сумі. Таким чином, IP забезпечить своїй дитині (дітям) якийсь мінімум, який він отримає завжди. А додаткова виплата буде рости з ростом доходів ВП.

 • Спосіб і порядок сплати. Як відомо - аліменти - це платіж, який необхідно здійснювати щомісяця. Але, за згодою сторін можна встановити і інший порядок оплати.

Можна домовитися з аліментополучателя, наприклад, що аліменти будуть перераховуватися раз в квартал, або, же раз в місяць буде виплачується певна сума, а за підсумками кварталу - відсотки від доходу. Спосіб сплати можна налаштувати, аби він не обмежував права дитини та аліментополучателя був з ним згоден.

 • Порядок індексації аліментів. Життя дорожчає з кожним роком, і щоб не обмежувати права дитини, аліменти потрібно щороку індексувати. В угоді можна встановити, що аліменти будуть індексуватися на щорічний відсоток інфляції або ж по будь-яким іншим критеріям. У ст. 105 і 117 СК РФ сказано, що аліменти у фіксованій сумі можуть індексуватися пропорційно до зростання прожиткового мінімуму.

Крім цих основних моментів, в угоді можна передбачити:

 • Відповідальність батьків за прострочення у виплаті. Наприклад, штраф у процентному відношенні від суми аліментів за кожен день прострочення. Якщо аліменти виплачуються за рішенням суду, то прострочення чревата законодавчими штрафами і пенями.
 • Термін дії угоди про аліменти і порядок його продовження. Аліменти необхідно сплачувати до 18 років, але є ряд випадків, коли виплата триває і більш тривалий термін - якщо дитина навчається на денному відділенні в інституті, то аліменти виплачуються до 23 років. Або ж, якщо дитина одружився до 18 років - то виплата аліментів може бути припинена.

Аліменти виплачуються у добровільному або судовому порядку. Якщо не вдалося домовитися, то подається позов до суду. У позові потрібно вказати спосіб отримання аліментів - у відсотковому співвідношенні від доходу ІП, або ж у твердій грошовій сумі.

Див. також:

Але, як правильно розрахувати суму аліментів до сплати?
Які доходи враховувати, а які ні?
Якими документами необхідно підтверджувати доходи і витрати ІП?
Якщо дитина один - то стягується 25% від усіх доходів батька, якщо дітей двоє - то 1/3, якщо троє і більше -?
Так що ж, аліменти зовсім сплачувати?
А якщо сплачувати, то, які суми брати для розрахунку?
Виникає цілком обгрунтована заковика, а як бути тим ІП, які застосовують УСН, ЕНВД або ПСН?
Так як же розрахувати щомісячну суму аліментів?