Строительство »

Які документи потрібні для подачі на аліменти: повний перелік

 1. аліменти дітям
 2. Як отримати аліменти особам, раніше перебували в офіційному шлюбі
 3. Розгляд справи в суді
 4. Які документи потрібні для подачі на аліменти
 5. Сучасні можливості для стягувачів
 6. Як подати документи на дитину-інваліда
 7. У чому полягає різниця судові процедури стягнення аліментів
 8. Угода про аліменти - що потрібно від сторін
 9. Чи можна розірвати мирову угоду?
 10. Судовий розгляд для уклали цивільний шлюб - які документи потрібні
 11. Яким способом отримати аліменти, перебуваючи в шлюбі
 12. Повнолітні діти - як отримати аліменти
 13. Аліменти на батьків
 14. Як стягнути аліменти
 15. Додаткові витрати на утримання
 16. Чи завжди оплачуються аліменти?
 17. Якщо дітей кілька
 18. Аліменти на колишніх членів сім'ї
 19. Порядок вирішення спорів в суді
 20. Загальний порядок отримання аліментів
 21. В якості висновка

Сімейне законодавство зобов'язує сплачувати аліменти, якщо необхідно утримання дітей, непрацездатних батьків, колишнього подружжя (останніх - за певних умов, обумовлених в Кодексі). В рамках статті послідовно вивчаються всі категорії, офіційно закріплений порядок стягнення, які документи потрібні для подачі на аліменти. Сімейне законодавство зобов'язує сплачувати аліменти, якщо необхідно утримання дітей, непрацездатних батьків, колишнього подружжя (останніх - за певних умов, обумовлених в Кодексі)

Які документи потрібні для подачі на аліменти

аліменти дітям

Російські закони захищають дітей як в офіційно зареєстрованих шлюбах, так і в так званих громадянські союзи - якщо батьківство встановлено, права на аліменти у спадкоємців (власних і усиновлених) однакові. Сімейний кодекс відносить аліменти до обов'язкових витрат на дитину на користь того з батьків, який на даний момент з ним проживає.

Аліменти платять в тому числі на недієздатних дітей і осіб старше 18 років, однак найбільш поширеною практикою є утримання неповнолітніх - її потрібно розглянути в першу чергу. Як домогтися виплат, які документи потрібні для отримання змісту - при розлученні потрібно знати всі нюанси, щоб убезпечити дитину і себе.

Як отримати аліменти особам, раніше перебували в офіційному шлюбі

При розлученні у подружжя є два основні варіанти - прийти до угоди, оформити відповідний документ і завірити його у нотаріуса, або запустити судовий процес. Розглянемо детально обидві процедури.

Розгляд справи в суді

Якщо чоловік і дружина не в змозі піти на світову щодо розміру та порядку платежів, або один з батьків ухиляється від обов'язків щодо забезпечення дитини, необхідно звернутися в світовій або районний суд (також в шлюборозлучних процесах фігурують судові пристави - це може трапитися, якщо місце роботи відповідача невідомо.

В цілому районні суди зазвичай виступають в рамках провадження у іншій справі. Приклад комплексного питання, з яким стикається районний суд - позбавлення прав одного або обох батьків з вирішенням питання про розподіл власності. Велика частина випадків відправляється в мировий суд. В цілому, в кожному конкретному випадку бажано уточнити деталі у співробітників державних органів - вони проаналізують ситуацію і дадуть відповідь, уповноважені вони займатися позовною заявою.

Крім батьків неповнолітньої дитини, з позовом в суді можуть виступати органи опіки, директор дитячого будинку та інші зацікавлені в утриманні дітей особи. Варто відзначити, що позбавлення батьківських прав не є підставою для того, щоб ухилятися від аліментних платежів. Керівники спеціальної установи відкривають рахунок на вихованця, куди батьки, позбавлені батьківських прав, зобов'язані переказувати кошти. Скористатися грошима можна після випуску або у виняткових випадках.

Скористатися грошима можна після випуску або у виняткових випадках

Порядок стягнення, оформлення аліментів при позбавленні прав аналогічний загальної схемою, що діє при розлученні

Які документи потрібні для подачі на аліменти

Для успішного вирішення питання з судовими органами потрібно максимально уважно підійти до збору документів, врахувати порядок розгляду справ, юридичні механізми і права батьків. Стандартно в державних установах просять пред'явити:

 1. Позов по необхідній формі - 2 оригінали.
 2. Дані про розлучення, закріплені у відповідному свідоцтві - оригінал і 2 ксерокопії (для суду і відповідача).
 3. Дані про дитину, зазначені в документі, що засвідчує його особу (в загальному випадку мова йде про свідоцтво про народження та (за наявності) паспорті - заявнику знадобиться оригінал і 2 копії за кожним документом).
 4. Документ, де вказано, що конкретний батько дійсно проживає з дитиною в одному приміщенні (у форматі виписки з житлових органів або довідки).
 5. Паспорт позивача або паспорт з довіреністю на ту людину, яка діє в інтересах дитини від його імені.

Доцільно підготувати 3 копії документів - конкретніше про це варто поцікавитися в судових органах, тому що документи можуть також оформляти як вхідні з присвоєнням номера.

Суд також приймає до розгляду довідки з місця роботи позивача, що підтверджують доходи. Суд може вивчати клопотання про допит свідків, отримання відомостей з податкової і встановлення розміру доходів відповідача, офіційно працевлаштованого і який планує виплачувати зміст в твердих сумах. Позивачем надаються відомості з місць навчання дитини (школа, дитячий сад). Якщо є в наявності довідки з місця роботи відповідача, копії чеків та квитанцій про витрати на дитину, їх також включають в пакет. Якщо позивач і відповідач проживають за однією адресою, потрібно виписка або довідка житлових служб, сільради, а також копія цього документа.

При втраті свідоцтва про розлучення його легко відновити в РАГСі

Коли всі документи зібрані, потрібно скласти опис, перерахувавши їх в тексті позовної заяви. Встановлена ​​форма позову включає назву суду - слід правильно вказати найменування. Також в тексті повинні міститися відомості про учасників справи, а в основної його частини - обставини і нюанси запиту (що спонукало подати на аліменти, скільки часу пройшло після розлучення, і т.д.).

Згідно з податковим законодавством, заявники на стягнення аліментів не платять державних мит - такий обов'язок покладається на відповідача. Цим закон захищає потребують коштів батьків і реалізує їх право на допомогу з боку колишнього подружжя.

Якщо відповідач входить в групу звільнених від сплати мит (наприклад, він є володарем державної нагороди, учасником бойових дій, і т.д.), суд приймає це до уваги.

Передаються відомості особисто при зверненні до канцелярії (важливо простежити, щоб на примірнику позивача проставили вхідний номер з датою і підписом співробітника), а також рекомендованим листом з повідомленням (так на руках у заявника буде твердий доказ того, що пакет документом надійшов до суду). Третій спосіб доставки - передача документів в багатофункціональний центр за місцем проживання.

Позов подається за місцем проживання заявника, або того з батьків, з кого планується стягнути аліменти - це питання суд залишає на розсуд позивача.

Сучасні можливості для стягувачів

Для зручності громадян Уряд створив проект «Держпослуги» , Що допомагає пройти процедуру збору і передачі документів на аліменти.

Таблиця 1. Як подати на аліменти через «держпослуги»

Кроки Дії Етап 1 Позивач реєструється на сайті в якості фізичної особи. Для цього знадобиться ввести місцезнаходження, номер телефону, який буде прив'язаний до аккаунту, придумати логін і пароль. Етап 2 Після входу в обліковий запис необхідно ввести в пропонованих полях залишилася інформацію - вона стане в нагоді для коректної роботи в системі. Етап 3 Підтвердження (активізація) за допомогою електронної пошти. Етап 4 Пошук в меню або за допомогою спеціального запиту потрібної інформації. Портал надає опис держпослуги. Також відвідувач знайде список необхідних документів, контактні дані уповноваженого органу та інші відомості. У секції з документами для стягнення аліментів слід вибрати позовну заяву, самостійно роздрукувати його і разом з іншими документами вибрати один із способів доставки в судовий орган, зазначений вище (особистий візит, пошта, МФЦ).

Інтернет-ресурс дозволяє в режимі онлайн стежити за рухом документа. До моменту отримання відмітки про прийняття рішення за позовом проходить не більше 10 днів. Далі позивач отримує офіційну відповідь від співробітників суду.

Користуючись сервісом, можна уточнити заборгованість по аліментах, а також точну суму платежів не виходячи з дому

У Мережі не запротокольовані передачі позовних заяв, так як судам потрібні оригінали з підписом. Крім того, заява можуть повернути для доопрацювання, тому онлайн-канал носить довідковий характер. Скан-копії не мають юридичної сили. У розділі «Звернення» суди приймають скарги по поточним справам, питання про пакет документів, правильності заповнення позову та ін.

Територіальний МФЦ передбачає наступний порядок позовного звернення за аліментами:

 1. Позивач готує стандартний для його випадку пакет документів.
 2. Далі слід дзвінок в МФЦ або консультація у відділенні по талону в електронній черзі.
 3. Позивач отримує зразок заяви, заповнення якого можна перевірити тут же, у фахівця.
 4. Коли заява буде отримано, в МФЦ видається розписка - її номер допоможе простежити за подальшим рухом документа в інстанціях.

Слід перевірити, чи всі документи присутні відповідно до вимог МФЦ. Мінімальний пакет - паспорт, свідоцтва про розлучення і народження дітей (паспорт, якщо виданий), довідка про склад сім'ї. Додаткові відомості можна уявити пізніше в робочому порядку - фахівці центру надають громадянам всебічну інформаційну підтримку.

Як подати документи на дитину-інваліда

Одним з нюансів є інвалідність, привласнена дитині комісією МСЕ. Дитина-інвалід, незалежно від групи, може вимагати постійного догляду та огляду спеціалістів, дорогого лікування, реабілітації, і т.д. Якщо той з батьків, з ким проживає дитина, хоче компенсувати додаткові витрати, суд може піти йому назустріч і стягнути з іншого виплати понад стандартних аліментів, визначених законом всім неповнолітнім дітям. Але для цього треба довести доцільність утримання дитини, надавши наступні документи:

 1. Висновок лікарів - знадобиться оригінал і 2 ксерокопії.
 2. Рецепти на медикаменти.
 3. Квитки на проїзд до місця лікування (санаторій або профілакторій).
 4. Квитанції про оплату медичних послуг, чеки на оплату процедур, і ін. Стандартно подаються довідки про доходи позивача та відповідача. Якщо хтось із них не працює, передається копія трудової книжки із записом про останнє місце роботи.

Решта документів подаються стандартно в рамках вимог судового провадження (див. Вище).

У чому полягає різниця судові процедури стягнення аліментів

Зобов'язати сплачувати аліменти можуть також в порядку судового наказу про стягнення - для цього заяву з мінімальним пакетом документів (серед них - паспорт, в тому числі в копії з пропискою, що засвідчують особу дітей документи (в тому числі в копіях), довідка про склад сім'ї або виписка з будинкової книги, свідоцтво про розлучення з копією, документація про доходи) передається мировому судді.

Зобов'язати сплачувати аліменти можуть також в порядку судового наказу про стягнення - для цього заяву з мінімальним пакетом документів (серед них - паспорт, в тому числі в копії з пропискою, що засвідчують особу дітей документи (в тому числі в копіях), довідка про склад сім'ї або виписка з будинкової книги, свідоцтво про розлучення з копією, документація про доходи) передається мировому судді

Заява про видачу судового наказу про видачу аліментів

Всі документи готують в 3-х примірниках копій. Один призначений позивачеві, другий передадуть відповідачу, а третій залишиться в матеріалах справи в суді.

У процесі видачі судового наказу не беруть участі боку, адвокати, які не задіюються показання свідків. Постанова суду виноситься одноосібним рішенням судді без проведення засідання протягом 5 днів (за умови грамотно складеного позову і наявності повного пакета документів) - такі відомості містить ЦПК РФ.

Постанова суду виноситься одноосібним рішенням судді без проведення засідання протягом 5 днів (за умови грамотно складеного позову і наявності повного пакета документів) - такі відомості містить ЦПК РФ

На практиці при відсутності суперечок між чоловіком і дружиною цей спосіб може бути простіше і зручніше

Судовий наказ як метод призначення порядку виплати аліментів не вимагає збору численних документів. Держмито позивачем також не сплачується. Однак, він має свої особливості і про них також слід знати:

 1. У механізму примусового стягнення є мінус - не можна отримати зміст на дитину у твердій сумі (для її визначення потрібно врахувати безліч нюансів, які можна розглянути тільки в форматі судового розгляду). Аліменти можна отримати тільки в пайовому вигляді (у вигляді частини заробітної плати та / або іншого доходу, до яких відносяться: відсотки за вкладами, орендні платежі, дивіденди і т.д.). Виняток: відповідач не має постійного фіксованого доходу і єдиним можливим рішенням є визначення конкретної суми аліментів. У порівнянні з даними методом стягнення, судове засідання може постановити утримувати дитину на процентні, фіксовані суми, або зафіксувати в рішенні змішаний характер аліментних виплат. При пайовому порядку сплати аліментів на одну дитину покладається 1/4 заробітку і / або інших доходів, двоє отримають 1/3, троє і більше дітей можуть розраховувати на половину доходів не проживає з ними батька. Це ж стосується дітей-інвалідів та повнолітніх дітей.
 2. Крім того, судовий наказ не можна скласти наказ на адресу боржника, що має інших неповнолітніх дітей на утриманні.
 3. Ще один важливий нюанс - між батьком і матір'ю не повинно бути суперечок щодо спорідненої приналежності дітей.
 4. В рамках судового засідання проходять справи по стягненню аліментів на повнолітніх дітей з незаможних родин - судовий наказ дає таку можливість тільки тоді, коли дитина має групу інвалідності.
 5. Також світові і районні суди можуть зажадати за виконавчим листом виплатити гроші за попередній період - це можливо тільки через суд, але не в рамках отримання судового наказу.

В інтересах позивача вказати в тексті заяви повні відомості про відповідача - ПІБ, дату народження, реєстраційні дані, точне місце роботи і місцезнаходження платника.

Якщо відповідач проживає за кордоном, судовий наказ виданий не буде. Якщо російська прописка збережена, є шанс отримати аліменти майновим способом (за рахунок продажу цінностей, вилучення коштів на рахунках і ін.). Також пристави можуть передати справу в юрисдикцію іншої держави, проте для цього відповідач повинен бути офіційно повідомлений про заяву.

Судовий наказ отримують в суді, або на прохання позивача пересилається безпосередньо судовим приставам для виконання. Якщо другий з батьків не згоден з рішенням, при подачі заперечення цей процес призупиняється.

Якщо другий з батьків не згоден з рішенням, при подачі заперечення цей процес призупиняється

Швидкий спосіб отримати аліменти - віднести наказ суду безпосередньо в бухгалтерію

Найшвидший спосіб отримати аліменти - віднести наказ суду безпосередньо в бухгалтерію за місцем роботи або пред'явити керівництву. Якщо місце роботи невідомо, цим займуться пристави. На практиці в 2-місячний термін можна розраховувати на перші суми від заробітку і / або інших доходів відповідача.

Угода про аліменти - що потрібно від сторін

Оптимальний варіант - підписана угода між батьками дітей. Текст мирової угоди позовів про аліменти виплат, завірений нотаріально, має силу виконавчого листа.

Це стосується будь-якої форми взаємодії між батьками - співжиття або зареєстрований офіційно союз.

Щоб надалі не можна було оскаржити складений документ, потрібно уважно поставитися до наступних пунктів:

Таблиця 2. Заповнення угоди

Пункт Заповнення Назва Містить в обов'язковому порядку відомості про дитину, на користь якої укладено мирний договір (коли народився, ПІБ, місце проживання) Ідентифікація Вказується дата, коли було складено угоду, а також населений пункт Персональні дані учасників Прописують місця реєстрації, дати народження, реквізити документів, що засвідчують особу (паспорта, свідоцтва) - мова йде про всіх учасників (батька, матері, дитину) Причина виплати Вказується обставина, що спонукало до вирішення про сплату аліментів на дитини - розлучення, окреме проживання одного з батьків та ін. Порядок виплат Розмір аліментів (не менш тих, що були б виплачені в судовому порядку), порядок стягнення (частки, тверді суми, майновий спосіб), терміни, умови припинення дії угоди (як правило, сторони домовляються про те, що один з батьків буде платити аліменти до 18 років), можливість індексації коштів на користь дитини Спосіб передачі грошей Особисто, за допомогою карти, рахунки в банку (додатково зазначаються всі відомості про платника) Права сторін і їх про язань щодо дитини Тут можна прописати всі необхідні умови - вони вирішуються індивідуально Підписи Обов'язково з розшифровкою

Типову форму можна взяти у нотаріуса. Допускається включати в неї будь-які пункти з ініціативи сторін.

Якщо угода оформляється на декількох дітей, потрібно по кожному оформити самостійний документ, щоб в подальшому вносити корективи (при необхідності). Батьки можуть домовитися про рівне порядку сплати, або різному розмір аліментів на кожну дитину. Нотаріальна контора попросить у батьків особистої присутності дітей, яким на дату укладення договору виповнилося 14 років.

У 2018 році вартість звернення до нотаріуса з питання аліментів становить 5 250 рублів. Сума вноситься одним батьком або ділиться порівну.

Домовленості мають бути обопільними. При наявності найменшого спору між колишнім подружжям нотаріус не погодиться завіряти документ і попросить їх звернутися до суду. Краще перед відвідуванням фахівця прорахувати всі можливі варіанти аліментних виплат, розміру, термінів і зафіксувати це на папері - так буде простіше зорієнтуватися, а у нотаріуса не виникне сумнівів у правильності цього вибору.

У пакет документів, що передані нотаріусу, входять паспорта батьків, а також дітей (якщо вони є), свідоцтва про народження. При частковому способі нарахування аліментів потрібно принести довідку про доходи платника. Знадобляться як оригінали, так і копії.

Необхідний список краще уточнити безпосередньо у нотаріуса

Чи можна розірвати мирову угоду?

Немає такого громадянського договору, який не можна було б обопільно розірвати, або оскаржити в індивідуальному порядку через суд. Внести зміни можна також за взаємною згодою, або подати відповідну позовну заяву.

У разі, коли платник аліментів відмовляється виконувати свої зобов'язання, не звернувшись до суду з вимогою оскаржити домовленість, одержувачу не знадобляться судові розгляди. Досить зробити наступне:

 1. Передати відомості про аліменти на роботу платнику, щоб з нього примусово стягнули необхідні кошти.
 2. Звернутися до судових приставів, щоб ті оформили виконавчий лист і приступили до стягнення. На практиці такий спосіб є більш надійним - у офіційних осіб більше повноважень в порівнянні з фізичними особами - керівниками організацій, бухгалтерів.

Судовий розгляд для уклали цивільний шлюб - які документи потрібні

Якщо встановлено батьківство і даний факт зафіксований в свідоцтві РАГСу, а також особа, яка не перебуває у шлюбі, пройшло процедуру удочеріння або усиновлення, можна подати в відношенні нього позов на виплату аліментів.

Батьківство встановлюється в ході судового розгляду, якщо до моменту звернення в державні органи таке не було вироблено. Це особлива процедура, в ході якої у дитини виникають майнові, спадкові та матеріальні права.

Після проходження процедури батьківства у матері є право залучити колишнього чоловіка до сплати аліментів

Можна, як було сказано вище, домовитися про все добровільно, але, якщо це не виходить, батько вирушає до суду з позовною заявою, або заявою про видачу наказу про стягнення.

Схема примусового вимоги аліментів нічим не відрізняється від аналогічного порядку для зареєстрованих пар. Списки документів - ідентичні нагоди, коли шлюб був офіційно зареєстрований.

Яким способом отримати аліменти, перебуваючи в шлюбі

Іноді від утримання дитини ухиляються особи, які перебувають у законному шлюбі. Можна спробувати скласти угоду і зафіксувати це у нотаріуса, підтвердивши офіційно прийняті домовленості. Якщо чоловік не йде на контакт, необхідно звернутися до співробітників суду для вирішення питання за позовною заявою, або за допомогою видачі судового наказу.

Відмінністю від стандартного списку документів буде наявність свідоцтва про шлюб. Також позивач подає відомості про спільне проживання з чоловіком і дитиною / дітьми - вони подаються у вигляді довідки про склад сім'ї, в якій зазначено, що подружжя ведуть спільне господарство.

Більш докладно про нюанси подачі на аліменти в шлюбі, про складання позовної заяви, читайте в нашій статті.

Повнолітні діти - як отримати аліменти

Коли дитині виповнюється 18 років, він теоретично стає самостійним і може забезпечити себе самостійно без участі батьків. Однак, на практиці це не завжди виконується. Очне навчання, інвалідність - приклади окремих випадків, що вимагають особливого підходу до змісту дітей. У 18 років дитина може бути школярем і це також потрібно враховувати при оформленні аліментні домовленості. Проте, в Сімейному Кодексі є чітка вказівка ​​на те, що обов'язок сплачувати аліменти після 18 років виникає тільки перед дітьми, які належать до категорії нужденних інвалідів. Для них термін отримання змісту продовжується до 21 року (а іноді і більш старшого віку).

Для них термін отримання змісту продовжується до 21 року (а іноді і більш старшого віку)

Стаття 85. Право на аліменти непрацездатних повнолітніх дітей

Коли можна вимагати аліменти на повнолітнього:

 1. Дитина не входить в працездатну категорію і потребує коштів.
 2. Дитина потребує догляду.
 3. Відсутня офіційне працевлаштування.

Підставами для припинення надходження платежів можуть бути:

 1. Отримання інвалідом офіційного працевлаштування.
 2. Створення власної сім'ї.

До суду може звернутися батько, опікун і сама дитина, яка досягла повноліття. Оформлення позову або вимога про видачу судового наказу буде потрібно, якщо сторони не прийдуть до мирової угоди щодо аліментних виплат. Загальний порядок вирішення справи в суді аналогічний порядку, який законодавство встановило для осіб, які не досягли 18-річного віку.

Співробітники судових органів запитують у позивача паспортні дані дитини, висновок МСЕ або рішення суду про встановлення непрацездатності. Також знадобиться свідоцтво про розлучення, документ, що засвідчує особу заявника (паспорт опікуна, батька), довідка про склад сім'ї платника аліментів, і т.д.

Аліменти на батьків

Наступна категорія отримувачів - особи, які здійснюють догляд за непрацездатними батьками замість рідних дітей, а також самі батьки. Для того, щоб вимагати зміст, має виконуватися хоча б одна з умов:

 1. Непрацездатний громадянин перебуває на пенсії (чоловіки старше 60 років, жінки старше 55 років).
 2. Громадянин є інвалідом 1 або 2 групи.

При цьому також розглядається ступінь потреби. Якщо пенсії не вистачає на покупку продуктів, лікування та оплату рахунків ЖКГ, батько може бути віднесений до відповідної категорії з отриманням посвідчення.

Якщо пенсії не вистачає на покупку продуктів, лікування та оплату рахунків ЖКГ, батько може бути віднесений до відповідної категорії з отриманням посвідчення

Обов'язкова умова для отримання аліментів - сумлінне виконання батьківських обов'язків по відношенню до дітей (у тому числі перед ними не повинно бути аліментних боргів)

Стягнення проводиться з осіб, які:

 1. Згідно з документами, мають родинні відносини до пенсіонера.
 2. Старше 18 років, працездатні.
 3. Отримали офіційне підтвердження про важке матеріальне положення батька / батьків.

За російськими законами, відсутність стабільного заробітку не звільняє від фінансової допомоги нужденним батькам-пенсіонерам та інвалідам.

Як стягнути аліменти

Виплати аліментів на батьків здійснюються в твердій грошовій сумі.

Перший спосіб - домовитися про розмір платежів у вигляді угоди і запевнити його нотаріально.

Розмір платежів визначається потребою одержувача, а також матеріальним, соціальним і сімейним станом платника. Чи включаються в розгляд такі фактори, як:

 1. Розмір пенсійних виплат (в тому числі по інвалідності).
 2. Прожитковий мінімум в конкретному регіоні.
 3. Вік платника, стаж, кваліфікація, заробітна плата, працевлаштування.
 4. Наявність у платника дітей до 18 років, вагітної дружини.
 5. Захворювання без групи інвалідності, лікування яких вимагає значних витрат.

В угоді обов'язково слід прописати:

 1. Обсяг фінансової допомоги.
 2. Порядок, дати і періодичність (може бути вказана як щомісячна, так і поквартальне сплата аліментів, аж до піврічної схеми, що, безсумнівно, може бути зручним для сторін), механізм виплат.
 3. Наслідки в разі невиконання цих умов.

Нотаріус в базовому варіанті запитує наступний список документів:

 1. Паспорти учасників.
 2. Підтвердження спорідненості (свідоцтво про народження).
 3. Довідки про доходи платником аліментів.

Іноді може знадобитися додаткова інформація - про це нотаріус повідомить далі. Послуги нотаріуса обійдуться в 5250 рублів - дана вартість є фіксованою і відноситься до сплати аліментів для всіх категорій.

Після підписання мирової угоди в разі невиконання оригінал документа відправляється до судових приставів або безпосередньо на місце роботи платника (керівнику або головному бухгалтеру).

Судовий порядок - другий спосіб забезпечити нужденних непрацездатних осіб продуктами харчування і всім необхідним для життя в ході аліментних виплат.

Вони можуть подати на дітей позовну заяву (даними питаннями також займається мировий суд), або скористатися допомогою близьких родичів і опікунів, щоб стягнути аліменти. У позові вказують причину звернення (як правило, її визначають як непрацездатність особи-заявника). Знадобляться дані про позивача (ПІБ, місце, де прописаний і де фактично проживає на момент подання відомостей).

Пакет документів для суду включає:

 1. Позов.
 2. Копія паспорта позивача.
 3. Для пенсіонерів - відповідне посвідчення, для інвалідів - висновок комісії МСЕ (в копіях).
 4. Документальне підтвердження витрат на лікування, реабілітацію, огляди лікарів, догляд доглядальниць, процедури та ін. (Чеки, квитанції, включаючи оплату комунальних рахунків).
 5. Копія свідоцтва про смерть чоловіка (в деяких випадках).

Підготуйте документи в декількох примірниках

Документи слід підготувати в двох примірниках для передачі в суд (один пакет докладуть до справи, інший - передадуть відповідачу). Один позивач може залишити у себе, оформлений як вхідний, тому доцільно мати оригінал і 3 копії.

Як і в попередніх випадках, державне мито зобов'язаний сплатити відповідач - позивач від даної цивільної обов'язки звільняється. Позов подається особисто в ході звернення до судової канцелярії, або передається по пошті. Як адресата можна вибрати мировий суд, який уповноважений вирішувати справи за місцем проживання позивача, або відповідача - в даному випадку реалізується принцип альтернативної підсудності, позначений в ЦПК РФ.

Позов розглядається 5 днів. У зазначений термін суддя виносить рішення про прийняття позову, або відмовляє в порушенні справи про стягнення з працездатного дитину аліментів на батьків.

Варто звернути увагу на можливі причини, за якими позов може бути відхилений співробітниками державних органів:

 1. Текст складений з помилками.
 2. Відсутній підпис позивача або його опікуна і інших представників (якщо він не є дієздатним, щоб оформляти позов).
 3. Документ надійшов до органу, що не уповноважений порушувати справу про стягнення.
 4. Суперечка не є новим, по ньому раніше вже було винесено однозначне рішення (повторний позов).
 5. У суду немає підстав призначити аліменти, так як відсутні необхідні документи.

Додаткові витрати на утримання

Іноді життєві обставини складаються таким чином, що необхідно стягнути з дітей додаткові кошти на утримання батьків. Серед них:

 1. Потреба в дорогому лікуванні.
 2. Догляд та оплата послуг доглядальниці, медичного працівника або іншої третьої особи, і т.д.

Позивач може прикласти до стандартного пакету довідку про розмір пенсії, щоб довести неможливість самостійно здійснювати зазначені вище платежі.

Чи завжди оплачуються аліменти?

Від судових розглядів можуть на законних підставах ухилитися особи, які виховувалися батьками, які перебувають на обліку з асоціальними діагнозами і в подальшими з цієї причини позбавленими прав (наркомани, алкоголіки та ін.). Щоб не містити недбайливих батьків, використовують різні докази про їх непричетність - думка свідків, виписки комісії, і т.д.

Навіть якщо батько не був визнаний позбавленим прав, випадки неналежного поводження та ухилення від виховання, утримання та догляду є підставами для того, щоб суд виніс негативне рішення за позовом.

Якщо після розлучення особа не контактує з дитиною, не займається освітою, лікуванням, не робить фінансову допомогу або робить це нерегулярно, оплачувати його витрати в літньому віці або при наявності інвалідності дитина не зобов'язаний

Довести факт недостатньої участі в житті дітей можна за допомогою показань свідків з боку родичів, друзів, знайомих. Також суд розгляне відомості про тривалому роздільному проживанні з усіма витікаючими наслідками - це також може вплинути на результат справи.

Рішення суду про позбавлення прав однозначно перешкоджає тому, щоб батьки претендували на утримання.

Коли дітям допомагали, але це не фіксувалося офіційно, батько має право на утримання, передавши до суду відомості про те, що регулярно передавав натуральну допомогу або передавав гроші безпосередньо дитині до досягнення нею дієздатного віку. Аліментні платежі, які не оформлені офіційно, часто призводять саме до таких випадків. Чи не виплачуються вони у відповідному порядку лише тоді, коли дитина може довести відсутність участі батька. Зробити це не завжди можливо, але пам'ятати про таке право доцільно.

Якщо дітей кілька

Розподілити матеріальне тягар можна між усіма працездатними дітьми. Також можна вибрати серед них особа з найбільшим рівнем доходу, звільнивши від сплати аліментів інших. Це стосується в рівній мірі, і в зв'язку з цим досить заяви самого батька.

Аліменти на колишніх членів сім'ї

Коли виконуються наступні умови, суд може прийняти позов про стягнення аліментів на користь колишнього чоловіка:

 1. Він є непрацездатним і нужденним в засобах, при цьому він став таким в шлюбі і не пізніше, ніж через рік після розірвання шлюбного союзу.
 2. Член сім'ї - колишня дружина і вона є вагітною і / або виховує спільну дитину до 3 років (якщо присутня група інвалідності, строк продовжується до повноліття утриманця).

Суд обов'язково розглядає тривалість шлюбного союзу. Особливо часто ця обставина фігурує, коли подається позов на користь колишнього чоловіка-пенсіонера. Він може претендувати на аліменти, якщо з моменту розлучення пройшло не більше 5 років, а подружжя довго прожили разом (на практиці, під цим поняттям розуміють термін більше 10 років - законодавство не містить офіційної розшифровки).

Суд може відхилити позов за наявності таких обставин:

 1. Чоловік після розлучення або в процесі спільного життя проявив себе як аморальна особистість.
 2. Зловживання токсичними речовинами призвело до непрацездатності колишнього чоловіка / дружину.
 3. Шлюбний союз тривав менше 5 років.
 4. Колишній чоловік пішов на злочин умисно і в результаті завдав собі каліцтво, що перешкоджає трудової діяльності.

Якщо шлюб тривав недовго, можуть призначити обмежений термін сплати аліментів - наприклад, 12 міс. або 2 роки.

Порядок вирішення спорів в суді

Якщо добровільне угоду між колишніми членами сім'ї не може бути оформлено через конфліктів і матеріальних претензій, відомості надходять до мирового суду, куди звертається один з подружжя. Обов'язково враховується офіційна реєстрація шлюбу та його дата, матеріальне становище позивача, можливість забезпечувати колишнього чоловіка або дружину.

У позові містяться відомості:

 1. Найменування і точну адресу судової інстанції.
 2. Дані позивача і відповідача (повна інформація, включаючи паспортні, а також контактні дані, адреса фактичного проживання).
 3. Підстава для звернення до судді (прикладають інформацію про дати реєстрації шлюбу і розлучення, матеріального становища позивача, його проблеми зі здоров'ям (при наявності), вагітності, і т.д.
 4. Вимоги позивача до відповідача.
 5. Перелік документів, які містяться в пакеті.

До заяви додають копії паспортів сторін, свідоцтв про шлюб і розлучення, висновки комісій про настання непрацездатності, відомості про постановку на облік в ЖК за фактом вагітності, довідки про доходи, і т.д.

д

При подачі позовної заяви державне мито позивачем не сплачується

Загальний порядок отримання аліментів

Сплачуючи аліменти, використовують кілька способів:

 1. Готівкова передача коштів. Кожен раз оформляється розписка, яку необов'язково завіряти.
 2. Переклад поштовими засобами, включаючи Пошту Росії і інші системи. Слід зберігати квитанції для подальшого підтвердження отримання та перерахувань.
 3. Переклад через банківські організації. Як документальних доказів використовують квитанції, які видають у відділенні, а також руху по рахунку (вони фіксуються в тому числі в онлайн-кабінетах клієнтів).
 4. Заробітня плата. Списання проводиться автоматично, якщо батько чи дитина офіційно працевлаштований. Якщо має місце ухилення від сплати аліментів, виконавчий лист передається безпосередньо за місцем роботи і відрахування виробляється протягом трьох днів. Коли співробітника звільняють, судові пристави повинні про це дізнатися. Платником аліментів також повідомляє про нове місце проживання і / або роботи. Якщо цього не відбувається, на обличчя, яке приховує офіційні відомості про себе, може бути накладено штраф. Коли коштів на оплату аліментів на догляд за батьками або дітьми недостатньо, пристави можуть звернути увагу на майно боржника.

В якості висновка

Для всіх категорій осіб при призначенні аліментів використовується два основних механізми - мирову угоду і розгляд справи в світовому суді. Доцільно досягти домовленості в добровільному порядку і зафіксувати цю обставину нотаріально. В інших випадках справа передається співробітникам державних інстанцій. Базовий пакет документів, крім позовної заяви, включає відомості про позивача і відповідача: матеріальному становищі обох, працездатності, склад сім'ї, контактні і паспортні дані.

В ході розгляду справи або підписання угоди можуть знадобитися і інші підтвердження - чеки, квитанції, обороти за рахунком, що свідчать про оплату повсякденних витрат потребує, висновки медиків, раніше винесених судових рішень, і т.д. Відносно аліментів на дітей може бути оформлений судовий наказ, який має силу виконавчого листа. Пристави передають його позивачу, або самостійно приступають до стягнення. Також судовий наказ може бути хорошим способом уникнути тривалих судових розглядів за відсутності явних розбіжностей сторін.

Відео - Аліменти. На дитину, на батьків, після 18 років, хто кому всі нюанси

Чи завжди оплачуються аліменти?