Строительство »

Як зменшити аліменти при народженні другої дитини

 1. Зниження аліментів залежно від способу стягнення
 2. Як відбувається зменшення аліментів в судовому порядку
 3. Яка інстанція розглядає питання про зменшення розміру виплат
 4. Документи, необхідні для звернення до суду
 5. Чи сплачується держмито на зменшення аліментів через суд
 6. Докази, наведені на користь зниження аліментів
 7. Як проходять попередні слухання
 8. Проведення судових засідань
 9. Як отримати виконавчий лист
 10. Ймовірні причини відмови в зменшенні аліментів
 11. Практика розгляду судами справ про зменшення розміру аліментів у разі народження другої дитини
 12. резюме

Час читання: 7 хвилин

За законодавством РФ батьки зобов'язані матеріально підтримувати своїх неповнолітніх дітей до досягнення ними 18-річного віку. Ця норма - закон, незалежно від того, складаються батьки у шлюбі чи ні. Якщо один з батьків не проживає з дітьми, розмір змісту визначається аліментних угодою або встановлюється судом. Однак при цьому законом допускається зменшення розміру аліментів при народженні другої дитини в новій родині платником аліментів. Давайте розберемося, коли це можливо і як регламентується процедура зниження виплат в подібних ситуаціях.
За законодавством РФ батьки зобов'язані матеріально підтримувати своїх неповнолітніх дітей до досягнення ними 18-річного віку

Розмір аліментів, що стягуються на користь неповнолітніх дітей, може бути розрахований як у відсотках від доходу, так і у фіксованій сумі.

Про розмір виплат можуть домовитися між собою самі батьки, прописавши в нотаріально завіреному аліментних угоді суми, які будуть виплачуватися дитині, порядок і періодичність їх надходження. Як правило, інтереси сторін не збігаються, і платником аліментів задається питанням про те, чи можна зменшити кількість утримуваних коштів.

Якщо відрахування передбачаються в частках від доходу, то на одну дитину будуть стягуватися 25% від загальної суми грошових коштів, які щомісяця заробляє платником аліментів. Якщо дітей двоє, цей відсоток збільшується до 33. У разі, якщо дітей троє і більше і вони народжені в різних шлюбах, кожному з них буде виплачено не менше 16%.

Читайте більш докладну інформацію про те, що впливає на розмір аліментів .

Зниження аліментів залежно від способу стягнення

Зменшення розміру аліментів при народженні другої дитини відбувається по-різному, в залежності від способу їх нарахування. Коли аліменти виплачуються за добровільною згодою, зниження виплат також передбачає досягнення домовленості між подружжям. Якщо аліментополучателя проти, тоді вирішити питання можна тільки в суді, подавши вимога про зміну або примусове розірвання аліментного угоди (ст. 101 Сімейного кодексу РФ).

У разі стягнення аліментів на підставі судового рішення або наказу в пайовому обчисленні від зарплати боржника, потрібно підтвердити, що сукупні відрахування на утримання двох дітей перевищують 1/3 доходів батька.

Якщо кошти на дитину відраховуються на підставі судових документів, але їх розмір встановлений у фіксованій сумі, позивачеві необхідно довести, що, наприклад:

 • надання вмісту в різному розмірі порушує права дітей;
 • розмір виплат на обох дітей становить половину доходу;
 • сума решти у платника після сплати відрахувань грошей менше величини прожиткового мінімуму.

Законодавством РФ встановлено, що діти від одного батька рівні в своїх правах незалежно від того, чи перебуває той у зареєстрованому шлюбі з іншим батьком чи ні. Ця норма передбачає рівні суми, що виділяються батьком для матеріального утримання дітей, і може виступати підставою для звернення з вимогою про зниження розміру аліментів, якщо в новій сім'ї платника народилася ще одна дитина. Ст. 119 СК РФ визначає можливість знизити величину виплачуваних сум і регламентує причини, за якими їх розмір, призначений раніше, може бути зменшений. Ст. 56 Цивільно-процесуального кодексу РФ зобов'язує позивача довести свою позицію перед судом.

При подачі позову на зміну розміру аліментних виплат розрахунок розміру держмита проводиться на підставі ст. 333.19 Податкового кодексу РФ.

Як відбувається зменшення аліментів в судовому порядку

За чинним сімейним законодавством сам по собі факт появи на світ ще одну дитину в створеній платником аліментів новій сім'ї не є підставою для того, щоб звертатися з вимогою знизити виплати, призначені судом на народженого в попередніх відносинах дитини.

Тому якщо батько хоче зменшити виплати на утримання дитини від першого шлюбу , Йому варто в позовній заяві викласти в якості підстави для цього формулювання, передбачену законом. Тобто написати, що він вимагає зміни способу стягнення виплат у зв'язку з важким матеріальним становищем. У тому числі зазначити, що рішення подати на зменшення аліментів на першу дитину при народженні другої було прийнято виключно через неможливість виплачувати раніше призначену суму без нанесення шкоди матеріальним змістом малюка, що з'явився на світ в новій сім'ї.
Тому якщо батько хоче зменшити виплати на утримання дитини від першого  шлюбу  , Йому варто в позовній заяві викласти в якості підстави для цього формулювання, передбачену законом

Яка інстанція розглядає питання про зменшення розміру виплат

Призначення та виплата аліментного змісту - питання підсудності світових судів (ст. 23 ЦПК РФ). Як правило, вважається, що розглядати справу, пов'язану зі зменшенням суми коштів на їх сплату - прерогатива судді, який ці виплати встановлював.

Для подачі позову необхідно звернутися із заявою до мирового суду за місцем проживання позивача або відповідача (альтернативна підсудність) і зареєструвати позов в канцелярії. Цей момент вважається початком ініціювання цивільної справи про те, як зменшити аліменти, якщо народилася друга дитина в новому шлюбі.

У п'ятиденний термін суддею повинно бути прийнято рішення про порушення цивільної справи (ст. 133 ЦПК РФ).

Документи, необхідні для звернення до суду

Звертатися в судову інстанцію слід, маючи при собі коректно складена заява з правильно сформульованим вимогою, а також пакет документів (оригінали і копії):

 • паспорт позивача;
 • свідоцтва про народження дітей;
 • документи, що підтверджують сімейний стан заявника ( свідоцтво про шлюб / Розлучення);
 • при відсутності зареєстрованих відносин - документ, що підтверджує батьківство.

У судовій інстанції можна звернутися до співробітників з проханням допомогти грамотно викласти свої вимоги, а також оформити «шапку» позову.

Чи сплачується держмито на зменшення аліментів через суд

Сплата державного мита та подання суду документального підтвердження зроблених перерахувань є одним з обов'язкових умов прийняття судом справи до розгляду, крім випадків, регламентованих законом. Розгляд справи про зниження розміру аліментних виплат для батьків, в новій сім'ї якого з'явилася друга дитина, передбачає внесення коштів на підставі ст. 333.19 НК РФ.

Судом може бути прийнятий один з двох існуючих способів визначення держмита при розгляді справи на зменшення розміру аліментних виплат:

 • розрахунок ціни позову та держмита проводиться згідно відсотковими ставками (розмір збору не повинен бути менше 400 руб. (ст. 333.19 п.1 пп. 1 НК РФ);
 • у фіксованій сумі - 300 руб. (Ст. 333.19 п.1 пп. 3 НК РФ).

Читайте більш докладну інформацію про те, як розраховується держмито на аліменти .

Докази, наведені на користь зниження аліментів

Збираючись ініціювати в судовій інстанції справу про зменшення сум аліментних виплат, варто зібрати якомога більшу кількість документальних доказів, що підтверджують таку необхідність для платником аліментів.

Імовірність успішного вирішення питання підвищується зі збільшенням кількості представлених суду документів. Вони повинні доводити, що зниження розміру в зв'язку з народженням другої дитини - єдиний вихід в такій ситуації. Тому не зайвими будуть:

 • довідка 2 ПДФО;
 • довідка про працевлаштування та заробітної плати;
 • виконавчі листи (копії судових наказів) або аліментні угоди (якщо є);
 • виписка з будинкової книги ;
 • медичний висновок з висновками про перспективи перебігу захворювань (при їх наявності);
 • підтвердження інвалідності;
 • довідка про витрати і деталізація банківських рахунків та інше.

довідка 2 ПДФО;  довідка про працевлаштування та заробітної плати;  виконавчі листи (копії судових наказів) або аліментні угоди (якщо є);  виписка з будинкової книги  ;  медичний висновок з висновками про перспективи перебігу захворювань (при їх наявності);  підтвердження інвалідності;  довідка про витрати і деталізація банківських рахунків та інше

Як проходять попередні слухання

Приступаючи до розгляду справи про можливості знизити розмір аліментних виплат на одну дитину, якщо у платником аліментів з'явився другий від іншої матері, суддя знайомиться із заявою, а також проводить ретельний аналіз усіх поданих документальних підтверджень важке матеріальне становище платника.

Одним з основних аргументів, що беруться до уваги суддею, буде порівняння відсотка від доходів, які припадають на дитину, що одержує аліменти, і відсотків заробітку, що залишаються дитині в другій родині платником аліментів. Оскільки зміст одну дитину не може бути збільшена або зменшена за рахунок коштів, що належать за законом другого.

Аналіз цих цифр і дає відповідь, чи потрібно зниження виплат, і якщо так, то в якому розмірі. Також до уваги можуть бути прийняті інші моменти, які доводять можливість перегляду аліментних виплат в сторону зменшення (подача заяви матері дитини до трьох років на виплату аліментів дитині і їй самій та інше).

Проведення судових засідань

Слухання справи про зменшення розміру аліментів відносяться до категорії складних. У процесі беруть участь обидві сторони, які в ході слухань повинні відстояти свою позицію і переконати суд - одержувач в необхідності залишити виплати на колишньому рівні, а платник - в тому, що розмір утримань потрібно зменшити. Засідання проходять у відкритому порядку, кожна сторона має право привести вичерпний арсенал доказів своєї правоти.

Відбуваються дебати сторін, заслуховуються нові докази, уточнюються колишні. Скільки триватиме процес і яким буде рішення суду, залежить від багатьох причин, в тому числі від грамотно сформульованих вимог і представлених доказів.

Як отримати виконавчий лист

Після того, як рішення у справі про зниження розміру аліментів на одну дитину при народженні другої прийнято судом, воно набирає законної сили з моменту його проголошення. Після вирішення питання про зменшення виплат позивачеві необхідно звернутися в канцелярію суду за отриманням виконавчого листа. Краще особисто віднести його за місцем призначення, оскільки чим швидше це відбудеться, тим швидше буде зменшений розмір виплат.

Місцем призначення для виконавчого листа може бути:

 • установа / підприємство, в якому офіційно працевлаштований платник;
 • служба судових приставів.

Суд може самостійно відправити документ за місцем вимоги, але в цьому випадку процес буде тривати довше. Ознайомтеся докладніше з тим, як здійснюється виплата аліментів за виконавчим листом .

Ймовірні причини відмови в зменшенні аліментів

Суд може не визнати переконливими доводи позивача і відмовити йому в зменшенні розмірів виплат на першу дитину при народженні другої, якщо в ході розгляду не буде доведено неможливість платника виплачувати вже призначені суми першій дитині без шкоди для змісту другого. Можна отримати відмову і в тому випадку, коли аліментополучателя доведе, що зниженням виплат буде суттєво погіршено матеріальне становище першої дитини.
Суд може не визнати переконливими доводи позивача і відмовити йому в зменшенні розмірів виплат на першу дитину при народженні другої, якщо в ході розгляду не буде доведено неможливість платника виплачувати вже призначені суми першій дитині без шкоди для змісту другого

Практика розгляду судами справ про зменшення розміру аліментів у разі народження другої дитини

Звернення до судової інстанції з позовною заявою про зниження розміру аліментних виплат на дитину від першого шлюбу - досить часте явище в сучасному суспільстві, коли в нових відносинах у платника народжується ще один або кілька дітей. Судова практика зменшення аліментів при народженні другої дитини знає як прийняті судом рішення на користь позивача, так і рішення з відмовою в перегляді виплат на користь зменшення.

Результат справи багато в чому залежить від того, наскільки вагомі доводи наведені, які обставини приймаються як безумовні докази, а які факти не розглядаються в такій якості. Найчастіше суди йдуть назустріч вимогам позивача. Винятком виступають випадки, коли зниження виплат неможливо з огляду на інвалідності або важкої хвороби першої дитини.

резюме

Зниження розміру аліментних виплат одній дитині після народження другого в новому шлюбі платником аліментів - можливий, але не обов'язковий результат звернення до судової інстанції з подібною вимогою. Сам по собі факт появи на світ ще одну дитину не є підставою для задоволення вимог платника про зменшення виплат. Щоб переконати суд переглянути розміри вже призначених утримань, необхідно мати вагомі підстави і аргументовану доказову базу.

Не варто забувати, що ті, хто має на руках аліментні угоду, можуть вирішити питання про зміну розміру виплат в мирному порядку. Для цього необхідна згода обох сторін для зміни умов чинної угоди або укладення нового.

Як змінити суму аліментів на дитину: Відео