Строительство »

Як правильно скласти угоду про сплату аліментів на дитину? Зразок такої угоди.

 1. Загальні правила складання угоди про сплату аліментів
 2. Як правильно скласти угоду про сплату аліментів
 3. сторони
 4. предмет
 5. зміст договору
 6. Розмір і форма оплати аліментів
 7. Терміни виплати аліментів
 8. Додаткові витрати
 9. відповідальність
 10. Інші умови
 11. Зразок угоди про сплату аліментів
 12. Особливості виконання угоди про сплату аліментів
 13. Речення

В існуючих умовах дійсності складно будь-кому довіряти. На жаль, практика показує, що пізнати людину повністю неможливо навіть за все життя, часом він сам не знає, на що здатний.

Нерідкі випадки, коли люди, які прожили разом понад 20 років, після розставання демонстрували абсолютно несподівані для партнера якості з негативним ухилом.

Незважаючи на сумну статистику, це не означає, що треба ставати параноїком і не довіряти нікому.

Як говорить відома прислів'я, «довіряй, але перевіряй».

Що це означає? Потрібно всіма шляхами себе захищати і забезпечувати свою безпеку від несподіваного удару в спину.

Стосовно до сімейних взаємин, це означає, що потрібно досягати домовленостей, які регулюють принципово значущі сторони даних взаємин, і закріплювати їх у письмовій формі.

У пострадянському просторі укладання шлюбних договорів, наприклад, і інших подібних угод вважається чимось ганебним і непристойним, хоча в багатьох країнах практика підписання подібних документів досить обширна і демонструє безумовні переваги такого підходу до регулювання сімейних відносин.

Наявність договору, укладеного з обопільної згоди і завіреного нотаріально, зобов'язує сторони до виконання положень, в ньому закріплених і усуває необхідність вступати в виснажливі судові тяжби у багатьох випадках.

Людям дано мову для того, щоб вони могли один одного розуміти, а значить, і домовлятися. Сімейний кодекс України надав батькам право укладати між собою різні договору.

Розробивши і підписавши угоду про сплату аліментів, батьки отримують можливість в добровільному порядку врегулювати всі аспекти взаємин, що стосуються змісту спільних дітей.

Нагадаємо, що згідно зі ст. 180 СКУ батьки зобов'язані утримувати свою неповнолітню дитину, а в деяких випадках і повнолітнього. Детальніше про це читайте тут .

Згідно ч.2 ст. 7 і ч. 1 ст. 9 СКУ, права і обов'язки батьків і дітей щодо змісту можуть виникати як з закону, так і з договору. Різні різновиди останнього можна зробити висновок під час шлюбу, після його розірвання або навіть до вступу в шлюб.

Загальні правила складання угоди про сплату аліментів

Пред'являються вимоги:

 1. Неприпустимо погіршення становища дитини або порушення його прав.
 2. Обов'язкова письмова форма.
 3. Обов'язкова наявність нотаріального напису, тобто завірення. Нотаріус не тільки перевіряє зміст договору на відповідність законодавчим нормам, не тільки роз'яснює сторонам значення кожного його пункту, а й стежить, щоб закріплені в ньому положення відповідає волі і намірам сторін в повному обсязі.
 4. Не може бути нотаріально завірений договір, якщо сторони не дійшли консенсусу хоча б по одному з його пунктів. Всі спірні питання, за якими батькам не вдалося домовитися, вирішуються в судовому порядку.
 5. Сторони при складанні документа можуть відійти від положень сімейного законодавства та визначити свої права і обов'язки по утриманню дитини на свій розсуд. При цьому не можна забувати про перше правило. (Див. П.1)

Як правильно скласти угоду про сплату аліментів

Розглянемо докладніше основні нюанси і особливості.

сторони

Суб'єктами даного договору є виключно батьки дитини. Особливий суб'єктний склад відрізняє договори про надання утримання від цивільно-правових договорів і встановлюється сімейним законодавством в імперативному порядку.

Попросту кажучи, ні у кого, крім батьків, немає можливості укладати подібні угоди, оскільки зобов'язання щодо утримання неповнолітніх дітей лежать тільки на них, а метою зазначених зобов'язань є забезпечення гідного рівня життя дитини.

предмет

Предметом договору є дії того з батьків, який зобов'язується виплачувати аліменти на дитину.

Якщо дитина ні з одним з батьків не проживає, перебуваючи в одному з дитячих закладів (наприклад, оздоровчому, спортивному тощо), в договорі можуть бути закріплені права і обов'язки обох батьків по утриманню дитини.

У такому випадку може бути визначена сума коштів, яку кожен з них зобов'язується виплачувати, а також закріплені взаємні обов'язки по перерахуванню однакової суми на особовий рахунок дитини.

Отже, нотаріальне угоду зі сплати аліментів є безоплатним договором, оскільки майнові блага за договором сторони не отримують, вони призначаються третій стороні (дитині).

зміст договору

Цю частину угоди складають умови щодо порядку, розміру, строків та інших умов надання змісту на дитину, щодо яких батьки змогли досягти згоди. Звертаємо увагу, що кожне з умов, прописаних у договорі, визначається сторонами самостійно.

Розмір і форма оплати аліментів

Сторони можуть встановити, який відсоток від доходу одного з батьків піде на аліменти на дитину, або визначити розмір у вигляді твердої грошової суми. Не виключена і можливість застосувати комбінований метод визначення розміру аліментів.

Як це реалізують на практиці? Наприклад, можна встановити, скільки відсотків складуть аліменти від доходу, які необхідні для задоволення поточних потреб дитини, а на спеціальні потреби (навчання, лікування і т.п.) визначити виплати у вигляді твердої грошової суми.

Розберемо, які підводні камені можуть в обох випадках і як їх уникнути.

При визначенні розміру аліментів у вигляді відсотка від доходу одного з батьків слід чітко вказати, що саме вважається доходом, з якого повинен відраховуватися такий відсоток. Сторони можуть визначити, з яких видів доходів будуть виплачуватися аліменти, а з яких - ні.

Говорячи про твердій грошовій сумі, необхідно звернути увагу, що вона може бути:

 • чітко фіксованою;
 • розраховуватися відповідно до встановленого в договорі порядком і прив'язуватися до фіксованих на законодавчому рівні сумам, наприклад:
  1. прожитковому мінімуму для дітей відповідного віку;
  2. мінімальної заробітної плати;
  3. неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.

Отже, сторони можуть чітко прописати, скільки платити аліментів повинен аліментообязанного, а можуть передбачити порядок розрахунку сум в кожному місяці або певному періоді.

Важливо прописати в договірному документі умови і порядок індексації аліментів. Якщо дана умова прямо не вказати, аліменти індексуватися не будуть, оскільки ч.2 ст. 184 СКУ, яка регламентує обов'язкову індексацію твердій грошовій суми, поширюється тільки на ті випадки, коли розмір аліментів встановлений судом.

Відповідно, застосувати цю норму до зобов'язань, що виникли з договірних відносин, не можна. З цього випливає висновок, що потрібно передбачати цей нюанс безпосередньо в угоді.

Форма надання вмісту також може бути визначена сторонами на їх розсуд. Форма може бути:

 • натуральної;
 • грошової;
 • змішаної.

Якщо батьки домовилися про те, що оплата аліментів буде здійснюватися в грошовій формі, вони також можуть визначити форму розрахунків:

 • готівкову;
 • безготівкову, яка здійснюється шляхом перерахування грошових коштів на банківський рахунок. Останній може належати дитині або одержувачу аліментів, тобто того з батьків, з ким проживає дитина.
В існуючих умовах дійсності складно будь-кому довіряти

Ви знаєте, що розлучення при наявності неповнолітніх дітей можна зробити за спільною заявою подружжя в порядку окремого провадження? Тоді не потрібно буде пояснювати причини розірвання шлюбу, а процедура займе всього месяц.Чітайте про те, до якого віку платять аліменти тут .

Все про те, як нараховуються аліменти і як їх розрахувати за адресою http://wikihelplawyer.com/ukrain-law/semeinoe-pravo/alimenti/raschet-alimentov.html .

Терміни виплати аліментів

Новий закон про аліменти не містить прямої вказівки щодо того, чи можна домовитися про одноразову грошову виплату, яка замінить періодичні платежі. Оскільки СКУ не передбачає такої можливості, в договорі має бути визначено періодичність виплат:

 • щомісячна;
 • щоквартальна;
 • інша.

Така ситуація пов'язана з тим, що метою утримання аліментів є утримання дитини, а не накопичення. У зв'язку з цим потрібно звернути увагу на те, що аліментні обов'язки мають тривалий характер і мають на меті забезпечення систематичного надання змісту.

Фахівці вважають, що дана особливість аліментних обов'язків робить фіксацію аліментного зобов'язання шляхом одноразової виплати грошової суми для задоволення майбутніх матеріальних потреб неможливою.

З кожного правила, як відомо, є винятки. Описана вище схема можлива і навіть обов'язкове в одному-єдиному випадку: якщо аліментообязанного громадянин України виїжджає в іншу державу для постійного проживання, а у України з цією державою немає домовленостей про надання правової допомоги. Детально подібна ситуація врегульована Постановою КМУ № 1203 від 19 серпня 2002 року .

Згідно вищезазначеної постанови, платник зобов'язаний виконати всі аліментні обов'язки до досягнення його дітьми повноліття в повному обсязі, щоб одержувач потім не думав про те, як отримати аліменти на дитину в Україні, в той час як платник перебуває невідомо де.

Хоча СКУ не передбачає можливості одноразово виплатити всю суму аліментів з метою забезпечення надання змісту дітям на майбутнє, це допустимо у випадку з виїздом за кордон на постійне місце проживання. Іншого способу виконання аліментних зобов'язань по утриманню дітей в повному обсязі не існує, крім способу, передбаченого ст. 190 СКУ, але його ми розглянемо в іншій статті.

Отже, якщо платником аліментів збирається виїжджати на постійне проживання за кордон, він повинен повністю погасити свої аліментні зобов'язання незалежно від того, яка кількість дітей він повинен утримувати.

Виконання здійснюється шляхом складання договору про виплату утримання в повному обсязі, або договором про припинення права на аліменти, складеним відповідно до правил, передбачених ст. 190 СКУ, тобто в зв'язку з передачею нерухомого майна у спільну часткову власність дитині і тому з батьків, з яким він проживає.

Повернемося до термінів, сторони можуть вказати в договорі загальний термін його дії і проміжні терміни, до закінчення яких повинні бути виконані обов'язки. Якщо загальний термін не визначено, документ вважається безстроковим.

Нагадаємо, що також потрібно прописувати періодичність надання змісту, наприклад, «виплата повинна бути проведена до 10 числа кожного місяця».

Додаткові витрати

Сторони можуть передбачити порядок, відповідно до якого буде проводитися забезпечення дитини, яка потребує додаткових витрат. Цей пункт є бажаним, але не обов'язковим, оскільки його відсутність не знімає з платником аліментів обов'язку брати участь у додаткових витратах на дитину. Тобто, застосуванню підлягає норма, закріплена в ст. 185 СКУ.

відповідальність

Фахівці настійно рекомендують вказувати в договорі відповідальність за його порушення. Найбільш поширеним видом відповідальності є сплата неустойки, але можна передбачити і інші варіанти, наприклад, передачу певного майна і т.п.

У тому, щоб був прописаний пункт про відповідальність, зацікавлений аліментополучателя, що позбавить його від судових позовів в майбутньому.

Якщо ж відповідальність за прострочення виконання аліментних зобов'язань не встановлена, повинні застосовуватися відповідні норми Цивільного кодексу, якими регулюються наслідки порушення грошових зобов'язань, зокрема, ст. 625 ЦКУ.

Інші умови

 1. Сторони можуть домовитися про передачу певного майна в користування. Така умова набуває особливого значення, коли в користування передається нерухоме майно, якщо житлові потреби дитини не забезпечені, а платником аліментів не згоден скласти договір про припинення права на аліменти у зв'язку з передачею прав власності.
 2. Може бути обумовлено умова про виплату аліментів за минулий час.
 3. Сторони можуть визначити порядок використання коштів, зокрема, вказати на які конкретно цілі вони повинні бути витрачені, наприклад: на навчання, на відпочинок, на розвиток і т.д. В даному пункті найбільш зацікавлений платник, адже це дозволить йому позбавитися від нав'язливої ​​ідеї про те, що гроші будуть використовуватися не за цільовим призначенням.
 4. Інші умови, узгоджені сторонами.

Зміна, розірвання та припинення договору

СКУ не встановлює порядок складання, зміни, розірвання угоди про сплату аліментів, тому для врегулювання питань подібного характеру застосовується передбачена ст. 8 ЦКУ аналогія закону, зокрема, норми ст. 651, 652 ЦК.

Припинення проводиться на підставах, встановлених гл. 50 ЦКУ. Такими підставами можуть бути:

 • наступ умов, передбачених сторонами в угоді, наприклад, закінчення строку його дії, розірвання шлюбу, досягнення дитиною певного віку;
 • розірвання договору за згодою сторін;
 • визнання угоди недійсною.

Зобов'язання щодо утримання дитини не може бути припинено на підставі домовленості сторін. Навіть якщо вони спробують прописати таку умову в угоді, нотаріус цього не допустить, оскільки воно порушує права дитини і є нікчемним.

Припинення дії угоди про сплату аліментів означає тільки те, що виконання обов'язку щодо утримання на умовах, прописаних в договорі неможливо. Тоді в силу вступають імперативні норми СКУ.

Зразок угоди про сплату аліментів

Угода
ПРО СПЛАТИ АЛІМЕНТІВ НА ДИТИНУ

Особливості виконання угоди про сплату аліментів

Після того як сторони досягли консенсусу за всіма пунктами, підписали і нотаріально завірили договір, виконання його умов стає для них обов'язковим.

У разі, якщо одна зі сторін не виконує взяті на себе обов'язки, аліменти можуть бути стягнуті на підставі виконавчого напису, виданої нотаріусом.

Тобто для примусового стягнення аліментів не потрібно отримувати рішення суду про стягнення аліментів: маючи на руках виконавчий напис нотаріуса, можна звертатися прямо до виконавчої служби. Детально про стягнення аліментів в примусовому порядку детально в цій статті .

Варто звернути увагу на те, що нотаріус при засвідченні договору повинен роз'яснити зміст ч.2 ст. 189 СКУ. Зокрема він повинен пояснити особливості безперечного порядку стягнення аліментів на підставі виконавчого напису. Про надання роз'яснень повинно бути згадано в договорі.

Речення

Якщо Вам потрібна кваліфікована допомога в складанні індивідуального проекту угоди про сплату аліментів на дитину або іншого договору, якщо Ви потребуєте юридичної допомоги, консультації будь-якого характеру, звертайтеся до нашим юристам , Заповнивши форму «Запитати юриста» . Ми завжди готові Вам допомогти.

Дивіться відео про особливості складання угоди про сплату аліментів

Що це означає?
Як це реалізують на практиці?