Строительство »

Як подати на аліменти без розлучення

 1. Загальні положення про аліменти на дітей
 2. Калькулятор розміру аліментів на дитину
 3. Документи для суду
 4. Відео - Як подати на аліменти на дітей
 5. Деякі особливості подачі на аліменти
 6. Відео - Стягнення аліментів у шлюбі

Утримання дітей - юридична та моральна обов'язок обох батьків. Більшості людей відомі поняття і сенс аліментів, загальні уявлення про порядок розрахунку і стягнення. Однак з численними нюансами знайомі тільки фахівці. Утримання дітей - юридична та моральна обов'язок обох батьків

Як подати на аліменти без розлучення

зміст матеріалу

Загальні положення про аліменти на дітей

Аліменти на дітей - кошти, належні на утримання дитини в грошовій (в більшості випадків) або натуральній формі. При неналежному виконанні обов'язків батьком передбачено примусове стягнення і виконання.

Факт спільного проживання з дитиною, зареєстрованих відносин між батьками, розлучення, відсутність у аліментообязанного заробітку чи інші інші сімейні та особисті обставини значення не мають. Обов'язок є безумовною і не залежить ні від яких чинників.

Аліменти - це кошти на дитину, містити якого батьки зобов'язані і за законом, і по совісті

Розмір змісту визначається угодою сторін, але не нижче встановлених законом (при грошовій формі виплати). Якщо згоди не досягнуто, рішення приймається судом виходячи з таких базових розмірів:

 • чверть зарплати, іншого доходу на одного неповнолітнього;
 • третину - на двох;
 • половина - на трьох і більше.

На замітку! Суд може відійти від базових розмірів в більшу або меншу сторону в залежності від матеріальних і сімейних умов аліментополучателя і платником аліментів. При відсутності у боржника стабільного доходу аліменти можуть бути визначені у фіксованій сумі.

Підстави стягнення змісту паралельно з розлученням або окремо, при збереженні зареєстрованих і фактичних сімейних взаємин або роздільне проживання подружжя принципово не відрізняються, але процедури різні.

Хто має право на аліменти в шлюбі

Калькулятор розміру аліментів на дитину

Подача на аліменти без розлучення

Закон виходить з пріоритету добровільного врегулювання аліментних відносин шляхом оформлення нотаріального угоди. Примусові механізми включаються у разі недосягнення домовленості.

Стягнення здійснюється в загальному випадку в наказовому порядку і ініціюється заявою про видачу судового наказу. Якщо одночасно з аліментами встановлюється або заперечується батьківство, заявляється розлучення або розгляд справи вимагає залучення інших, крім батьків, осіб, передбачається позовне провадження.

Звернувся до вимог до суду батько не сплачує держмито. Витрати згодом будуть покладені на іншого з батьків.

Витрати згодом будуть покладені на іншого з батьків

Аліменти стягуються примусово, якщо платник ухиляється від добровільного виконання обов'язку

Документи для суду

Основним документів є заява. З зразком можна ознайомитися тут . Традиційно заяву складається з наступних частин:

 • вступна (шапка);
 • найменування;
 • основна, що включає в себе розділи: описовий; мотивувальній; прохальний;
 • додатки.

Зразок заяви на видачу наказу

У шапці вказуються:

 • номер світового ділянки і найменування суду;
 • статус і П.І.Б. сторін;
 • місце проживання сторін (при невідповідності реєстрації фактичною адресою вказується і адреса реєстрації);
 • номери телефонів.

У найменуванні обов'язково вказується вид документа - заява про видачу судового наказу, і суть вимог - про стягнення аліментів на дітей (дитини).

В описовому розділі основної частини в загальних рисах пояснюється ситуація, що склалася. Зокрема, наводяться відомості про шлюб / розлучення / співжитті / відносинах, в процесі яких народився спільна дитина. Наводяться докази батьківства (материнства):

 • свідоцтво про народження;
 • свідоцтво про батьківство;
 • рішення суду про встановлення батьківства.

Необхідні документи

Якщо стягнення змісту не супроводжується розлученням, батьки проживають разом або збережений зареєстрований союз, про це слід вказати в обов'язковому порядку.

Факт спільного проживання апріорно передбачає спільну участь батьків у сімейні витрати, в т. Ч. І щодо матеріального забезпечення дітей. Інша слід підтвердити.

Обставинами, що свідчать про фінансовий неучасть батька у житті дитини можуть бути:

 • тривала відсутність доходів у батька;
 • асоціальний спосіб життя батька або матері;
 • часте і тривале фактична відсутність батька за місцем знаходження сім'ї;
 • інші обставини.

Доказами наявності зазначених обставин послужать трудова книжка, акти правоохоронних органів про притягнення до відповідальності, квитанції і чеки, що підтверджують витрати на дитину і оплачені заявником, показання свідків.

Якщо батько (мати) працює, необхідно вказати роботодавця і посаду. При наявності інших джерел доходу (пенсія, підприємницькі доходи, дивіденди, надходження від здачі майна в оренду і т. Д.) Слід описати джерело. По можливості слід підтвердити розмір заробітку і іншого доходу.

Величина виплат аліментів

Особливістю аліментних справ є те, що аліментополучателя досить буде заявити про відсутність підтримки з боку батька дитини (матері) і привести мінімальні аргументи, хоча б свідчення свідків. Після цього обов'язок довести зворотне перейде до платником аліментів.

Мотивувальній розділ містить вказівки на норми і статті закону і в загальному вигляді аналогічний представленому в зразку заяви.

Прохальний розділ починається зі слова «прошу» і в лаконічній формі описує заявлені вимоги.

У додатках перераховуються всі документи, що додаються до заяви. Мінімально програми включають в себе:

 • другий примірник заяви;
 • паспорт заявника;
 • документ, що підтверджує шлюб / розлучення (за наявності);
 • документ, що підтверджує батьківство (материнство);
 • довідка з житлової організації про проживання дитини з заявником.

Порядок виплат аліментів

Залежно від обставин прикладаються:

 • трудова книжка платником аліментів;
 • відомості про доходи платником аліментів і аліментополучателя;
 • квитанції, чеки, інші платіжні документи на підтвердження понесених витрат на утримання дитини;
 • документи, що підтверджують необхідність додаткових витрат на дитину (на лікування, додаткове освіту і т. п.);
 • документи, що підтверджують наявність інших утриманців;
 • інші документи на підтвердження позиції.

У переліку слід вказувати кількість доданих примірників і кількість аркушів. Додатки виготовляються в копіях, але оригінали слід надати судді для огляду і звірення копій. Прикладаються два комплекти документів - один для судді, другий для відповідача (платником аліментів). Заява підписується з розшифровкою і датується поточним днем.

Відео - Як подати на аліменти на дітей

Подача і розгляд

Документи подаються в мировий суд за місцем проживання матері або батька. Подача здійснюється особисто або поштою. При особистому зверненні секретар судді перевірить правильність написання заяви і комплектність додатків, при необхідності пояснить, як виправити недоліки і що потрібно донести.

При неправильному оформленні заяви і відсутності необхідних додатків документи можуть бути повернуті заявнику з поясненням причин і вказівками на недоліки. Після усунення недоліків документи подаються знову.

Подача заяви можлива через ГАС Правосуддя на сайті районного суду, але для цього необхідна реєстрація на сайті держпослуг і підтвердження особи в центрі обслуговування.

Заяви про видачу наказу розбираються суддею без виклику аліментообязанного і аліментополучателя. Розгляду як такого не відбувається.

Наказ виноситься в п'ятиденний термін з моменту отримання заяви. Копія наказу надсилається платником аліментів, який має право в десятиденний термін з моменту його отримання направити в суд заперечення про виконання.

Заперечення можуть бути не аргументованими і автоматично тягнуть скасування наказу. Після скасування необхідно звертатися з позовною заявою, розгляд буде здійснюватися за загальними правилами. Якщо заперечень від аліментообязанного не надходило, наказ видається стягувачеві або по його письмове прохання направляється в ФССП.

Аліментні справи розглядають мирові судді

Судовий наказ одночасно є виконавчим документом, який є підставою для порушення приставами виконавчого провадження, повинен бути виконаний роботодавцем (джерелом доходу) боржника.

Наказне провадження значно прискорює процедуру розгляду справи, але при запереченнях платником аліментів розгляд, навпаки, затягується.

Деякі особливості подачі на аліменти

Виходячи з буквального прочитання ст. 122 ЦПК випливає, що всі справи по дитячим аліментах (крім сполучених із суперечками про батьківство і з залученням інших осіб) розглядаються в наказовому порядку.

122 ЦПК випливає, що всі справи по дитячим аліментах (крім сполучених із суперечками про батьківство і з залученням інших осіб) розглядаються в наказовому порядку

Стаття 122. Вимоги, за якими видається судовий наказ

Однак згідно з п. 3 ст. 125 ЦПК суд відмовляє заявнику в прийнятті заяви, якщо в справі вбачається можливість спору, навіть не пов'язаного з розлученням. ВС в Огляді від 13.05.2015 р роз'яснив деякі особливості.

Стаття 125. Підстави для повернення заяви про винесення судового наказу або відмови в його прийнятті

Суперечка може виникнути при заяві вимог:

 • про фіксовані аліменти;
 • про аліменти в натуральній формі повністю або частково;
 • про аліменти в більшому (меншому) розмірі в порівнянні з встановленими законом базовими величинами;
 • про стягнення за минулий період;
 • якщо аліментообязанного вже сплачує аліменти на користь іншої дитини і т. д.

Фактично будь-які ускладнені або відхиляються від звичайних аліментні вимоги повинні розглядатися в позовному процесі з викликом учасників і повноцінним розглядом. Позовну заяву за формою і змістом в цілому аналогічно заявою про наказ. Змінюється назва документа і номера статей.

У загальному випадку аліменти присуджуються з моменту подачі заяви, але в деяких випадках аліментополучателя має право вимагати стягнення за минулий час до трьох років від моменту звернення до суду (не плутати із заборгованістю по раніше прийнятому судовому акту або угодою).

Приклад заяви про стягнення аліментів на дітей

Такі вимоги можливі при одночасному дотриманні наступних умов:

 • заявник робив самостійні спроби отримати зміст (велися переговори або пошуки аліментообязанного, прямували вимоги та ін.);
 • аліментообязанного ухилявся від виплат (приховував місце проживання, наявність доходу та ін.).

При пред'явленні подібних вимог у заяві слід вказати період, за який слід стягнути аліменти, провести розрахунок заборгованості, докласти підтверджуючі дохід і зайнятість документи.

Часто заявник не має достовірної інформації про розміри зарплати (доходу) і / або місці зайнятості платником аліментів або не може представити інші документи, що знаходяться у боржника або третіх осіб. У таких випадках аліментополучателя вправі просити суд витребувати докази у їх власників.

Заява про витребування доказів оформляється окремим документом і подається одночасно з позовом. Допускається виклад прохання безпосередньо в позовній заяві. Можливість витребування судом доказів у рамках наказного процесу не передбачена.

Відео - Стягнення аліментів у шлюбі

Фіктивні аліменти без розлучення

Трапляються ситуації, коли за допомогою дитячих аліментів подружжя намагається піти від боргів перед банками та іншими структурами.

Виплати на утримання дітей є пріоритетними для приставів і роботодавця і утримуються в першу чергу щодо інших вимог. Розмір утримань в загальному випадку не може перевищувати половини зарплати.

Подружжя оформляють аліментні угоду, за якою половина зарплати боржника йде на утримання дітей, після чого документ передається роботодавцю для виконання. Стягнення фіктивних аліментів без розлучення може бути оформлено і через суд. Майно, на яке можна звернути стягнення, перереєстровується на іншу людину або ховається.

Майно, на яке можна звернути стягнення, перереєстровується на іншу людину або ховається

Деякі боржники ховаються від боргів за допомогою фіктивних аліментів

Пристав повертає виконавчі документи іншим кредиторам у зв'язку з відсутністю майна, за рахунок якого можна задовольнити вимоги. Законність такого повернення можна оскаржити, але в будь-якому випадку ніяких платежів з зарплати, крім аліментних, проводитися не буде.

Кредитні установи відстежують такі ситуації і оспорюють чинність аліментних угод, часто досягаючи позитивних результатів. Якщо фіктивні аліменти стягнуті судом, скасувати рішення буде значно складніше. Але суди зазвичай уважно ставляться до суперечок про аліменти між нерозведеним батьками.