Строительство »

5-й аліментів

Народні обранці перейнялися долею дітей, які не отримують аліменти від своїх розлучених батьків

Народні обранці перейнялися долею дітей, які не отримують аліменти від своїх розлучених батьків. Минулого тижня Верховна Рада із завидною одностайністю (294 депутата - за, жодного проти, при 64 хто не голосував) прийняла закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав дитини на належне утримання шляхом удосконалення порядку примусового стягнення заборгованості по сплаті аліментів ».

Як видно вже за назвою документа, удосконалювати захист дітей депутати хочуть посиленням заходів примусового впливу на злісних неплатників аліментів.

Для тих з них, хто має прострочену заборгованість понад півроку, прийнятий Радою закон передбачає досудове обмеження на управління авто, користування мисливським і іншим зброєю, поїздки за кордон. Займатися забезпеченням цих обмежувальних заходів повинні співробітники державної виконавчої служби.

Самих незаможних аліментників з великою часткою ймовірності очікує 120-240 годин суспільно корисних робіт, за які буде нараховуватися плата на рівні мінімальної зарплати або трохи вищою. Заробіток з них буде йти на покриття заборгованості по аліментах. Ще один дуже болюче питання для кожного з батьків - місце розташування його дитини. До сих пір виїзд дитини за кордон з одним з батьків, навіть якщо батько і мати в розлученні, був можливий тільки при наявності нотаріально завіреного дозволу другого з батьків.

Тепер боржника по аліментах можна не питати про таку формальності. Перетин кордону буде можливо з одним з батьків без довіреності нотаріуса. Таким чином, мати, вийшовши заміж за іноземця, зможе відвезти дитину в нову сім'ю без згоди свого колишнього чоловіка.

Пояснювальна записка до законопроекту дає зрозуміти, що ситуація з виплатою аліментів в Україні дійсно дуже сумна. Станом на 1 вересня 2017 року в виконавчій службі знаходилося в цілому 539 тис. Виробництв, в т. Ч. 91,8 тис. - на стягнення аліментів за три місяці і більше.

Слід взяти до уваги, що в 2016 р в країні народилося 397 тис. Дітей (майже на 15 тис. Менше, ніж в 2015-му), а кожен другий шлюб в Україні рано чи пізно розпадається. Статистика розлучень - 54 на кожні 100 укладених шлюбів, в окремі роки цей показник перевищував 70 розлучень на 100 шлюбів. Злі язики з цього приводу жартують, що інститут шлюбу в Україні міцніє. Неважко зробити висновок, що матеріальну допомогу від батька або матері, які живуть в іншій родині, недоотримує приблизно кожен п'ятий український дитина або підліток.

До того ж статистика відображає вельми неповну картину. Адже багато розлучені подружжя не бажають виносити сміття з хати і готові миритися з нерегулярними виплатами. Подача позовів до суду і подальший виконавчий лист - це, як правило, наслідок безнадійно зіпсованих відносин, від яких діти страждають більше батьків.

У цьому контексті посилення заходів відповідальності розлучених батьків по відношенню до своїх дітей цілком виправдано, хоча і не ефективно. Причини - як загальноекономічна ситуація, яка не дозволяє платникам аліментів надавати гідну допомогу попереднім сім'ям (у багатьох утворилися нові родини і з'явилися нові обов'язки), так і законодавчі норми.

Хоча українське законодавство і дозволяє встановлювати аліменти у вигляді фіксованої плати, в більшості випадків мова йде про відсоток від заробітку. Як правило, при одній дитині - 25%, при двох детях- 33%, трьох - 50% місячної зарплати.

При цьому базою для виплат аліментів часто є не реальний дохід, а мінімальна зарплата в розмірі 3200 грн., До цього - ще менше.

Нормально утримувати дитину на 800-1,2 тис. Грн. в місяць неможливо. За ці гроші проблематично навіть його одягнути. Тому сьогодні і відносно забезпечені сім'ї не соромляться купувати дитячий одяг секонд-хенд. Зрослі ціни на харчування також ставлять батьків у безвихідну ситуацію, оскільки годувати дітей спредами, «м'ясовмісну ковбасами» або «продуктами з вмістом сиру» - значить піддавати зростаючий організм небезпеки.

Найчастіше аліментів вистачає хіба що на оплату дитсадка, помірне відвідування розважальних дитячих ІГРОЛЕНД або заняття в розвиваючих групах.

Тому можна сказати, що саме низька база виплат насправді знецінює допомогу дітям, а не зловмисні підступи батьків-аліментників.

Дивно, що цього не змогли або не захотіли помітити 39 авторів законопроекту про посилення захисту дитячих прав, серед яких такі відомі депутати, як Ірина Луценко, Тетяна Бахтєєва, Людмила Денисова, Вікторія Сюмар, Максим Бурбак, Олег Ляшко та ін.

Шлюби з іноземцями сьогодні в Україні не рідкість. Тому і юридичні компанії, і мас-медіа мають у своєму розпорядженні достатню інформацію про порядок нарахування і виплати аліментів в різних країнах.

Реформуючи вітчизняну систему, Україна могла б взяти за приклад Латвію, де базою для нарахування аліментів є середня, а не реальна (або тим більше мінімальна) зарплата. Ще влітку цього року даний показник в середньому по Україні перевищив 7,3 тис. Грн., А в столиці - понад 11 тис. Вибір на користь середньої зарплати не дозволив би маніпулювати з розміром реального доходу і збільшив би виплати дітям приблизно вдвічі.

У Німеччині виплати аліментів зафіксовані в конкретних сумах. При доході до 1500 євро на місяць плата на одного малолітньої дитини становить 317-328 євро. Після того, як дитині виповнюється 6 років, аліменти збільшуються до 376 євро, з 12 років - до 440, а з 18 до 25 років - до 504 євро. У разі ухилення від сплати аліментів суди практикують розпродаж майна боржника або навіть тюремне ув'язнення винного - до трьох років.

У Польщі при нарахуванні аліментів враховуються не тільки потреби дитини, але і загальна фінансова спроможність боржника - наявність у нього активів (крім зарплати). З одного боку, законодавство вважає, що нарахування занадто високих виплат - в порівнянні з наявним рівнем життя, наприклад, заможного батька - малозабезпеченої матері з дитиною може разлагающе діяти на виховання. Але з іншого - якщо батько має успадковане майно і живе на широку ногу, хоча мало заробляє, суд може призначити розпродаж в рахунок аліментів невиробничих активів боржника - антикваріату, ювелірних виробів, одного з декількох будинків і т. Д.

У деяких штатах США виплати аліментів призначені не дитині, а одному з подружжя, якщо після розлучення його прожитковий рівень погіршився. У Гонконзі і на Тайвані також платять не дитині, а дружину. Хоча в материковому Китаї дітям сплачується фіксована сума 20-30% доходу розведеного чоловіка в межах «розумної достатності».

Нинішні зміни, запропоновані ВР, наближають українську систему до канадської, де з неплатниками також не церемоняться - віднімають права на керування автомобілем, позбавляють ліцензії на полювання, риболовлю та ін. Хоча там процес нарахування аліментів дещо іншою. Розрахунок ведеться не від зарплати аліментщика, а від річного сімейного доходу, щоб більш-менш справедливо перерозподілити доходи між старими і новими родинами.

Ці та інші прецеденти зі світової практики після належного обговорення в парламенті цілком могли бути застосовані в українському законодавстві. Однак депутати віддали перевагу діяти прямолінійно, примітивним чином посиливши відповідальність неплатників.

Шановні читачі, PDF-версію статті можна скачати тут ...