Строительство »

«Якщо не припините виступати проти кредитної організації, вам проломили голову ...»

  1. «Позику мені так і не дали, а ось півтори тисячі гривень я повинен був вносити щомісяця»
  2. «Якщо договір не визнаний недійсним, а клієнт перестав робити внески, то фірма може подати на нього в суд»
  3. «Фактично людина платить за ... надію коли-небудь отримати гроші»

Після того як в Сумах правозахисники громадської організації «Наше право» виграли шість судів проти лжекредіторов, які обіцяють видати людям позички, їм почали погрожувати

Недавня історія в Донецьку, коли озброєний чоловік взяв у заручниці співробітницю фінустанови , Вимагаючи видати йому обіцяний кредит в розмірі 50 тисяч гривень (за який він уже сплатив три з половиною тисячі), сколихнула всю країну. Багато вкладників вимагають відправити у суд не «терориста» Андрія Калугіна , А аферистів, які обдурили сотні тисяч людей по всій Україні.

Тим часом в Сумах члени правозахисної організації «Наше право» допомогли городянам, які потрапили в аналогічну пастку. Після того як суд визнав договори ошуканих позичальників недійсними, кілька людей повернули свої гроші. «Однак недавно, - стверджує голова організації Андрій Гмиря, - суди перестали приймати заяви від постраждалих. Тепер у них немає можливості повернути свої кошти. А органи правосуддя фактично виступають на стороні шахраїв ».

«Позику мені так і не дали, а ось півтори тисячі гривень я повинен був вносити щомісяця»

Сумчанину Антону Капітоненко крупно повезло. Хлопець встиг звернутися з позовною заявою до суду, щоб розірвати свій договір з підприємством, що працює за програмою «Альянс Україна», і забрати гроші. 20 березня Зарічний суд міста Суми ухвалив рішення на користь Антона.

* У Сумах офіс компанії «Альянс Україна», що займається видачею позик, розташований поруч з будівлею суду * У Сумах офіс компанії «Альянс Україна», що займається видачею позик, розташований поруч з будівлею суду

- На той час я перерахував «Альянсу» 11 з половиною тисяч гривень, - розповідає «ФАКТАМ» 23-річний Антон Капітоненко. - Цього літа я зайняв досить велику суму грошей - 25 тисяч доларів - у свого дядька для покупки вантажного автомобіля. Однак взимку родичу потрібна була термінова операція, і мені потрібно було повертати борг. Саме тоді в маршрутці побачив оголошення: «Позики під маленькі відсотки, без довідки про доходи». Я відправився в офіс зазначеної фірми, мене зустріла менеджер. Пояснив їй свою ситуацію і почув: «Швидше за все, ваш питання вирішиться позитивно. Сьогодні вас перевірять співробітники нашої служби безпеки, а завтра я передзвоню і повідомлю про результати ».

На наступний день пролунав телефонний дзвінок. Мені сказали, що готові дати позику в сумі 140 тисяч гривень - скільки я і просив. Однак перед виділенням грошей мені потрібно заплатити комісійний збір, страховку від інфляції і ще за щось. Всього необхідно було перерахувати на рахунок фірми дев'ять тисяч 800 гривень. Коли я попросив у менеджера договір, щоб прочитати, за що повинен платити, мені нічого не дали. «Не переживайте, - заспокоїли, - там звичайний типовий договір на дев'яти сторінках. І взагалі, наша фірма 11 років на ринку, у нас за цей час не було ніяких проблем. Підписуйте, платите, все буде добре. Через сім днів вам видадуть позичку ». Однак через тиждень менеджер сказала, що в цей раз мені грошей не вистачило. Потрібно, мовляв, почекати до кінця місяця. Але до 21 числа необхідно внести півтори тисячі гривень - обов'язковий щомісячний платіж.

Позику мені так і не дали, а ось щомісячні платежі, згідно з умовами договору, який мені показали вже після перерахування дев'яти тисяч 800 гривень, я повинен був погашати регулярно. Тоді я зрозумів, що це обман, знайшов телефон правозахисної організації «Наше право» і звернувся до них по допомогу. На засідання суду представники «Альянс Україна» не з'явилися. Проте судовим рішенням договір з фірмою визнали недійсним, і тепер вони повинні повернути мені 11 тисяч 300 гривень - рівно стільки, скільки я перерахував на їхні рахунки.

- За позикою мене змусили звернутися життєві обставини, - розповідає ще один потерпілий, сумчанин Микола. - Мама потрапила в ДТП, терміново потрібні були гроші на її лікування після складного перелому. Мене здивувало і навіть дещо бентежило те, що, коли я прийшов в офіс фірми «Альянс Україна» та попросив 25 тисяч гривень, мені буквально відразу ж, без оцінки мого фінансового стану, відповіли: так запросто ... Склалося враження, що, якщо б я запросив 100 тисяч, мені б відповіли так само.

Я сплатив перший внесок в «Альянс ...» - 1600 гривень, потім - щомісячний платіж 800 гривень. Мене запевнили, що скоро буде розподіл коштів і я потраплю в число одержувачів позики. Просили зателефонувати то 15-го числа, то 30-го. І ось перед черговим незрозумілим розподілом, коли мені знову виставили платіж в 800 гривень, я прочитав в обласній газеті статтю про «хитрих» договорах таких структур, як «Альянс Україна». І зрозумів: та це ж мій випадок! Схема одна й та сама. Позику обіцяють видати, постійно переносячи терміни цієї видачі і вимагаючи щомісячних внесків. Ти платиш, а результату не видно.

Тоді я вирушив у «Альянс Україна» поговорити з співробітниками. Двері офісу виявилася закритою. Перед нею зібрався натовп людей. Я розговорився з ними. Одна жінка хотіла взяти гроші на операцію, чоловікові треба було погасити кредит за житло ... Разом пішли до правозахисників «Нашого права». І тут почули таке, що просто жахнулися. Мало того що я не отримаю обіцяної позики. Мене можуть обібрати до нитки. Якщо я плюну на це сумнівне підприємство і просто перестану платити щомісячні внески, то через суд з мене можуть примусово стягнути псевдодолг.

«Якщо договір не визнаний недійсним, а клієнт перестав робити внески, то фірма може подати на нього в суд»

- Залучені в подібні схеми люди не знають, як їм бути, - коментує голова Сумської обласної правозахисної організації «Наше право» Андрій Гмиря (на фото). - Вони або продовжують чекати позику, або, зневірившись, припиняють платити внески і фактично дарують кривдникам сплачене. Але хитрість в тому, що якщо договір не буде визнаний недійсним, а людина припинила вносити щомісячний платіж, то кредитна фірма може подати на нього позов про невиконання умов угоди з боку «партнера» або «учасника акції« Товари в групах ». Приходить судове рішення з виконавчим листом і накладається арешт на майно і зарплату боржника.

Зазвичай це відбувається через рік-півтора, коли сума уявної заборгованості досягне 10-15 тисяч гривень. Людина давно забув про договір, але документ-то діє! Борги «партнера» продають колекторській фірмі. Він внесений до чорного списку і не може розраховувати на банківський кредит. І в цьому ще одна небезпека таких договорів. Рішення суду про борг досить складно оскаржити. Ми запропонували сумчанам вихід із ситуації: подавати в суд позови нема про розірвання договору, а про визнання його недійсним з моменту укладення. Щоб все суми, передані сторонами, були повернуті.

Сьогодні ми виграли шість подібних справ. Ще шість рішень суду поки не вступили в законну силу і близько 30 позовів знаходяться на розгляді. Перший такий процес тривав рік. В кінці 2012-го суд визнав сумчанина обдуреним подібної фірмою і постановив виплатити йому моральну та матеріальну шкоду.

Але після того як в обласній газеті ми детально розповіли про схеми-пастки для простаків і запропонували свою допомогу ошуканим людям, на нас стали чинити тиск. Мені подзвонила керівник київського офісу компанії «Альянс Україна» директор приватного підприємства «Грандфінресурс» Олена Чекаленко . На підвищених тонах вона заявила, що якщо правозахисники не припинять виступати проти «Альянсу ...», то для всіх нас ця історія закінчиться дуже погано, аж до вибуху нашого офісу. Більш того, співрозмовниця загрожувала, що мене вивезуть в ліс на розбирання, проломили голову. Мовляв, такі прецеденти вже були, і людини, який встав на шляху її підприємства, скалічили. Я попередив Чекаленко, що записую розмову. Але вона не заспокоїлася. Після цього ми звернулися із заявою в міськвідділ міліції й обласну прокуратуру.

- За заявою Андрія Гмирі про погрози на його адресу було проведено досудове розслідування, - уточнює «ФАКТАМ» співробітник прес-служби Сумського міськвідділу міліції Володимир Кузьменко. - Співробітниця київської фірми все заперечує, а у нас немає ніяких достовірних доказів, крім письмової заяви правозахисника. Тому зараз прийнято рішення про припинення подальшої перевірки. Однак якщо загрози повторяться, розслідування відновиться.

- Люди, які стоять за численними фірмами, які замість обіцяної позики втягують городян в незрозумілі акції та розіграші, прекрасно розуміють, що вони роблять, - продовжує Андрій Гмиря. - Саме тому вони і користуються методами залякування, а не діють в рамках правового поля. Одне з подібних підприємств дійшло до того, що людям, які бажають отримати гроші в кредит, стали видавати підроблені картки «Приватбанку», на які нібито і повинні перерахувати гроші. Четверо постраждалих, скориставшись нашою допомогою, вже звернулися до суду. Крім того, служба безпеки «ПриватБанку» почала розгляд з приводу псевдокарточек.

Після подій в Донецьку у всіх на слуху фірма «Альянс Україна». Але подібних організацій зараз дуже багато. Тільки у нас в Сумах їх близько 30-ти. Співробітники, які там працюють, прекрасно розуміють, що обманюють людей.

«Фактично людина платить за ... надію коли-небудь отримати гроші»

Реклама фірм, що видають грошові позички, є скрізь - в інтернеті, газетах, в маршрутках, на під'їздах і стовпах. На оголошеннях, якими буквально обклеєний весь місто, величезними літерами написано: «Позика під низький відсоток, приходьте без довідки про доходи».

- Насправді такі фірми не мають права видавати ні позики, ні кредити, - пояснює Андрій Михайлович. - Згідно із законом вони можуть займатися тільки адмініструванням фінансів. І все.

- Наше завдання - адміністрування - не заперечує керівник приватного підприємства «Грандфінресурс», що працює за соціальною програмою «Альянс Україна», Олена Чекаленко. - Право на першочергове отримання грошових коштів отримує той клієнт, який має більшу кількість авансових платежів. А при однаковій кількості авансових платежів це право переходить тому учаснику, який оформив документ раніше інших.

- Біда в тому, що люди підписують договори не читаючи, - вважає Андрій Гмиря. - Всі, хто поскаржився на «Альянс» та інші структури, підтверджують: жодному з них чітко не пояснили, що він стає учасником своєрідною лотереї, званої в документі заходом щодо розподілу грошового фонду. Навпаки, всі постраждалі після спілкування з консультантами були впевнені, що отримають саме позику, причому в самий найближчий час.

Перший внесок у фірм, «що забезпечують людей кредитами», «маскується» під оплату за надання консультаційних послуг, хоча у всіх фінустановах вони безкоштовні. Менеджери пояснюють, що це необхідно для доказу платоспроможності. Ну, а щомісячні внески клієнт платить фактично за ... надію коли-небудь отримати гроші! Чи не будеш платити - вибуваєш з цієї гри, а все віддане раніше залишається фірмі. Так що подібні організації зацікавлені, щоб людина довше їм платив, а потім, зневірившись, розірвав договір. Клієнту відразу ж заявляють: ти порушив умови договору, тому гроші тобі не повертаються.

Особисто для мене очевидно, що такі структури - це стовідсоткова фінансова піраміда. І в їх діяльності є всі ознаки статті Кримінального кодексу «Шахрайство».

Серйозні фінустанови, що працюють в рамках чинного законодавства і мають відповідні ліцензії, видають кредити під 20-40 відсотків річних, а не п'ять. Причому жоден банк не видасть позику тільки при пред'явленні паспорта і ідентифікаційного коду. Там зажадають яке майно в заставу, або наявність двох поручителів, готових в непередбачених випадках взяти на себе повернення грошей. Хіба контори, які не мають ліцензій, але обіцяють видавати сотні тисяч гривень на першу вимогу, багатше солідних банків? Це ж чистої води заманювання довірливих людей у ​​фінансовий капкан!

Незрозуміло, чому при такій кількості скарг від постраждалих правоохоронці не діють. Створюється враження, що міліція і прокуратура просто самоусунулися, рекомендуючи людям самим виплутуватися із ситуації. А в останній місяць виникла ще одна проблема: людина хоче розірвати договір, повернути свої гроші, а в суді у нього не приймають позов, пояснюючи, що заяву потрібно подавати за місцем юридичної адреси фірми. Наприклад, у випадку з «Альянс Україна» - їхати до Києва. Людям просто нікуди діватися.

Тим часом подібні організації продовжують свою шахрайську діяльність. Дуже часто вони знаходяться буквально під носом у правоохоронців. У Сумах один з таких офісів розташований в декількох метрах від будівлі Зарічного суду.

PS У Донецьку триває слідство у справі Андрія Калугіна, обвинуваченого в захопленні заручниці. Уже допитано близько 80 клієнтів кредитної організації, з яких половина вважають себе обдуреними - тобто йшли за позикою, але її не отримали. Однак, за інформацією правоохоронців, нібито серед опитаних є і ті, хто все ж дочекався обіцяних грошей, хоча і не відразу.

фото автора

Читайте нас в Telegram-каналі , Facebook і Twitter

Хіба контори, які не мають ліцензій, але обіцяють видавати сотні тисяч гривень на першу вимогу, багатше солідних банків?