Строительство »

Бізнес в приватному будинку

 1. Поради від «Нур Отана»
 2. Магазинчик «про всяк випадок»
 3. Розведення тварин
 4. Хостел по-казахстанськи
 5. З легким паром!
 6. Вийти з тіні
 7. В Які органи звертатися
 8. Сходинки по реєстрації бізнесу

Багато хто вважає, якщо живуть у приватному будинку, то його можна і потрібно використовувати для отримання прибутку. Але, на жаль, однією з головних проблем при відкритті бізнесу були і залишаються горезвісні адміністративні бар'єри і збір документів для його легалізації. Плюс відсутність у підприємців-початківців знань про сьогодення бізнесі.

Ідей, що б таке організувати, начебто, безліч: міні-виробництво (вікна, меблі), ремонт чого-небудь, автомийка, шиномонтаж, фарбування автомобілів, сауна, баня, місце для пікніка, магазинчик, міні-садок, освітні курси, розведення водоростей для акваріумів, розведення кроликів, птахів, п'явок, вирощування фруктів-овочів-зелені. І це далеко не повний перелік.

Масу відповідей ви отримаєте, якщо поставите в Інтернеті питання «який бізнес відкрити в приватному будинку?». Відмітаємо в сторону всі жартівливі пропозиції, типу «самогоноваріння» або «борделя», і залишаються досить привабливі варіанти. Здається, що все просто, потрібно лише від душі попрацювати, і ось у тебе вже свою справу. І всі належні до нього плюси: заробітки вище середнього, робота на дому, відсутність начальства, свобода дій, можливість розпоряджатися часом на власний розсуд і пряма зацікавленість в успіху.

Здається, що найскладніше - визначитися з напрямком діяльності та розробка плану дій. На ділі ж виявляється, що це найприємніша частина. З іншого боку, складності можуть вас відлякати і ви вирішите відкрити свою справу поза стінами рідного дому. Про те, як вибрати відповідне приміщення для бізнесу, читайте в спеціальному матеріалі .

Поради від «Нур Отана»

У таких країнах як Франція, Великобританія, Німеччина малі підприємства дають 40-50% ВВП країни У таких країнах як Франція, Великобританія, Німеччина малі підприємства дають 40-50% ВВП країни. Про те, що його потрібно розвивати і допомагати, у нас сьогодні не говорить тільки ледачий. У 2011 році партія «Нур Отан» навіть випустила програму під назвою «100 видів сімейного бізнесу». Там немає відомостей про те, як використовувати приватний будинок для відкриття своєї справи. Але ідеї, які висуваються в програмі, цілком підходять. Наприклад, для переважно сільської місцевості пропонується: вирощування і збут малини-полуниці, вирощування плодоовочевих культур, редиски, соняшнику, домашня коптильня і багато іншого. Для проживають у міській місцевості радять зайнятися заточуванням ножів-ножиць, вирощуванням зелені і прянощів, організацією дитячого приватного саду, столярної майстерні і так далі.

Для всіх перерахованих робіт можна використовувати територію приватного будинку. Плюси в тому, що, маючи таку нерухомість, підприємцю не потрібно платити за оренду. Про те, щоб купити якесь приміщення для комерційного використання, багато громадян навіть і не мріють. Загалом, дуже витратна частина (пошук підходящої площі), на перший погляд, відпадає.

Редакційна колегія, яка працювала над програмою, в особі секретаря правлячої партії, міністра праці і соціального захисту і мажілісменов навіть подбали про те, щоб розписати процеси міні-виробництв. Наприклад, бізнес-ідея про приготування продуктів національної кухні. Цитата: «Для того щоб приготувати талкан з вершковим маслом, необхідно 100 г пшона, 100 г вершкового масла. Йде подальше опис рецепта і економічні розрахунки: «для Женті - 1 кг талкана (подрібнені зерна пшениці) = 400 тенге, 200 г цукру, 500 г вершкового масла = 500 тенге, також можна додати за смаком родзинки або казінакі».

І так по багатьох пунктах. Наприклад, які міксери використовувати для замескі тесту при відкритті приватної кондитерської. Хоча подібну інформацію нескладно знайти самостійно. Тим більше, що одних тільки видів тесту десятки, і як їх замішувати - окрема наука. І в програмі все рецепти не напишеш.

Але ось чого зовсім немає в ній - так це даних про те, як легально оформити свій бізнес, в яких структурах можна отримати консультацію, які документи потрібні і в яких органах їх оформляють. І що робити, коли доводиться стикатися з корупцією, тяганиною і непрофесіоналізмом в дозвільних інстанціях. Бізнесмени часто впевнені, що достатньо зареєструвати ВП у податковій і все. А то що потрібно пройти узгодження в архітектурі, горакімате, снаепіднадзоре, департаменті з НС та інших інстанціях (залежить від виду бізнесу), деякі навіть не підозрюють. Це складніше буде, ніж тісто замісити. Тим більше що підприємцю доведеться самому вивчати закони і розбиратися в хитросплетіннях дозвільних і контролюючих процедур.

До того ж закрити бізнес, в разі чого, також доведеться офіційно, пройшовши через різні інстанції. Як це зробити, читайте по засланні .

Магазинчик «про всяк випадок»

Організувати в своєму будинку магазин - найочевидніша ідея. Але це зовсім не означає, що вона погана. Приватні будинки, як правило, розташовуються в приватному секторі, і великих магазинів поблизу немає. Просто тому, що людський потік там невеликий. І хоча сьогодні прийнято закуповуватися в супермаркетах на цілий тиждень, якась дрібниця господаркам потрібно кожен день: хліб, молоко, масло, сметана та інші щоденні продукти. У таких магазинчиках користуються попитом і інші дрібниці: побутова хімія, предмети особистої гігієни, іграшки для дітей, канцтовари або ті ж голки з нитками. Приватний будинок - це ще й земельну ділянку, тому можна продавати садово-дачний інвентар, насіння, добрива, корми і предмети для тварин.

Карагандінка Кайша Тажібаева зробила такий магазинчик в одній з кімнат свого будинку. У минулому в магазині «Кайрат» перебувала спальня її синів. Хлопчики самі запропонували мамі кімнату під бізнес. Кайша Айтмановна, в минулому вчитель математики, починала з торгового кіоску. Але доходів не вистачало, треба було навчати дітей, каже жінка. Тому і вирішили робити магазин. Такий бізнес не вимагає значних витрат в плані переобладнання приміщення.

Є в такій торгівлі свої нюанси: з часом формується певне коло покупців, нерідко вони беруть продукти в магазині під запис.

- Ось орендарі до мене приходять і запитують: яка прохідність? Я відповідаю - у кожного свої клієнти. У людей психологія така: не брати у чужих. Я сама теж так роблю. І покупці до нас ходять одні й ті ж. Я орендарям кажу: весь товар піде, не бійтеся. Головне, щоб асортимент був хороший. І дороге і дешеве, щоб вибір був: хтось захоче простіше, хтось дорожче. І поводитися з людьми потрібно нормально. Під покупців треба підлаштовуватися. У мене один продавець стояла, дрібниця не брала. Я питаю: чому не береш? Це ж теж гроші! Дають - треба брати, щоб клієнта не втрачати.

Зараз Кайши Тажібаевой через вік вже важко самій займатися магазином: закуповувати товари, стояти за прилавком. Але і сьогодні «Кайрат» приносить жінці дохід, вона здає його в оренду. Каже, проблем з орендарями немає. Коли один пішов, новий з'явився вже через 4 дні.

Алія Галілова відкрила свій продуктовий магазин в будинку 12 років тому. До цього працювала в торгівлі. Мати-одиначка задумалася про власний бізнес, коли їй було вже за 40 і звичайного заробітку на життя не вистачало. Торгувати жінка почала з простих речей: картоплі, борошна, олії. Асортимент в магазині розширювала поступово, каже, що навіть дітям в цей час відмовляла в дрібницях. Доводилося на всьому економити, тому що Алія Галілова принципово не хотіла займати гроші. І, до речі, цей пункт можна вважати одним з головних порад всім початківцям.

- Кредит потрібен, якщо ти хочеш швидко, але це з одного боку, - по-простому пояснює підприємниця. - Щоб його брати, повинна бути напрацьована точка, щоб люди приходили. Треба бути впевненим, що віддаси. А якщо немає, і треба кредит платити, можна потім в «трубу вилетіти».

Однак чи хочете ви відкривати бізнес в Казахстані? Є й інші способи підприємництва - наприклад, відкрити магазинчик в Німеччині. Про подробиці і підводні камені цього процесу читайте в статті .

Розведення тварин

Тут великий розмах для творчості: починаючи від корів, свиней, кролів і закінчуючи породистими кішками або собаками. Деякі навіть виведенням страусів займаються.

Складнощі цього виду бізнесу у витратах і специфіці, в тваринництві потрібно розбиратися. Торгівля в магазині в цьому відношенні набагато простіше. До того ж, досвідчені фермери впевнені, що невелике господарство дохід не принесе. Воно може бути додатковим джерелом заробітку, або продуктів для сім'ї (молоко, м'ясо, яйця).

Фермер з Каркаралінского району Бахитжан ​​Омаров займається розведенням корів і баранів. Господарство у нього пристойне, каже, що 70 відсотків з обороту йде на витрати: покупку кормів, зарплату працівникам і податки. Цього року підприємець хоче відмовитися від утримання дрібної худоби, тому що він витратний. Іде багато сіна, але головна проблема - знайти пастуха. Бахитжан ​​Омаров вважає розведення корів прибутковою справою, але тільки не в міських умовах:

- При одній корові - невигідну це все буде гаразд. Потрібні великі обсяги, тоді людина відчує віддачу. Тому що в дрібному господарстві не розженешся. Якщо тільки чисто для себе утримувати. На рахунок розведення птиці не можу сказати, але на рахунок худоби - в місті починати не варто. У Каркаралінского сіно в тому році коштувало 22 тисячі тенге за три тонни. І то там така вага не набереться. А в місті, напевно, дорожче. Плюс ще висівки, зерно потрібні.

Хостел по-казахстанськи

Даріга Ібраєва має вищу освіту і все життя пропрацювала фахівцем з фінансово-економічної частини Даріга Ібраєва має вищу освіту і все життя пропрацювала фахівцем з фінансово-економічної частини. Коли раптом залишилася без роботи, була впевнена, що зі своїм досвідом і знаннями швидко знайде нове місце. Але час минав, а пошуки роботи не приносили результатів.

- І ось думаю, що робити, - каже вона. - Гроші йдуть катастрофічно, залізла в Інтернет, почала шукати варіанти малозатратного бізнесу. Багато було різної інформації, шукала, радилася, і виявилося, що саме малозатратне і швидкоокупне справа - здача житла в оренду. І я подумала - у мене ж лазня просто так стоїть!

Баня у Дариги Ібраєва була ґрунтовна: передбанник, кімната, душова з туалетом, сауна. Загалом, капітальне будова. Жінка викликала будівельника, і разом вони порахували, у скільки обійдеться її ремонт під житловий будиночок. У підсумку вирішили, що витрати окупляться через 2-3 місяці.

Поки приміщення приводили в порядок, підприємниця вивчила необхідну літературу: як рекламувати своє житло, як спілкуватися з клієнтами, визначилася, що здавати площа буде не подобово, а на довгий термін.

Свої перші доходи Даріга Ібраєва відразу вкладала в подальше облаштування приміщення: закупила нові меблі, поставила пральну машинку.

- Після того як здала гостьовий будиночок, зрозуміла, що це прибутково. У мене простоювали ще два хороших приміщення: літня кухня і столярка. З надходженням грошей почала робити в них ремонт, провела туди воду і опалення. Виходить, у мене тепер типу готельного бізнесу.

Такі «готелі» поширені в Алмати (особливо в приватних будинках навколо ринків) і в столиці. В Астані гостьові будиночки роблять для того, щоб покрити витрати з утримання будинку.

Даріга Ібраєва вважає, що успіх її підприємству забезпечили хороші умови проживання і прийнятна ціна. У місті за таку суму, каже вона, пропонують обшарпані квартири.

Надалі жінка планує обладнати нові приміщення для оренди і магазин для продажу садово-дачного інвентарю.

З легким паром!

Болат Иманов побудував на території свого будинку баню. Історія його бізнесу почалася з конфлікту з комунальними службами. У чоловіка дві земельні ділянки, йому відмовилися видавати єдині техумови на підключення до води. Сказали, що потрібно оформляти два документа, незважаючи на те що господар у землі один. Об'єднати техумови можна, але Болат повідомили, що чекати доведеться три місяці.

- Щоб з ними більше не зв'язуватися, я пішов, заплатив і зробив собі свердловину. Щоб якось відігратися по грошах, побудував баню, і вона, в принципі, приносить непоганий дохід. Користується попитом. Особливо коли в навколишніх будинках води немає, в баню чергу буває.

Бізнес починають зазвичай в тій галузі, в якій людина розбирається. Серед чоловіків, наприклад, поширене надання послуг в частині обслуговування автомобілів. У приватних будинках гаражі використовують під СТО, шиномонтажки. Карагандінец Дмитро Сікольскій займається фарбуванням машин. Всі клієнти - його знайомі. До Дмитру звертаються, тому що його послуги дешевше і з кожним автомобілем, за його словами, він няньчиться як з дитиною. Мінус в цій роботі - різкі хімічні запахи від фарби. У великих СТО стоять дорогі витяжки, Дмитро поки собі такого дозволити не може.

Дуже перспективним буде бізнес зі створення приватного дитячого садка. Наприклад, в одному з великих районів Караганди є всього два дошкільних державних установ. І все. Деякі діти так і не потрапляють в садок, тому що чекати своєї черги іноді доводиться по 4 роки. Переробити приватний будинок під дитячий садок можна. Але це досить затратно. Тому що до дитячих установ висуваються суворі вимоги: наявність харчового блоку, спалень, раковин, туалетів, місць для прогулянок та інше. Але можна продумати і інші варіанти, наприклад, дошкільний центр - місце, де діти будуть проводити неповний день. У цьому випадку вимоги до приміщень простіше.

Вийти з тіні

Багато з підприємців, які погодилися розповісти про себе, ведуть свій бізнес неофіційно Багато з підприємців, які погодилися розповісти про себе, ведуть свій бізнес неофіційно. Причин тому безліч. Наприклад, Даріга Ібраєва, яка здає житло в оренду, відкрила ІП в податковій, а ось перепланування (перебудова лазні, літньої кухні, столярки) не узаконені.

- Думаю, це треба зробити, якщо, наприклад, я буду оформляти документи при зверненні в банк за кредитом. Або, коли постане питання продажу або обміну. У майбутньому, коли почну займатися магазином, однозначно, всі норми, які вказані в законі, витягну, вивчу. Якщо вирішу, що зможу це подолати, почну займатися. Побоююся, що держоргани будуть чіплятися. У нас же як? Якщо є бізнес, значить є гроші. Вони не думають про те, що, може бути, ти останнім в нього вклав. Або ти сидиш без роботи і нічого не робиш, або хоч щось намагаєшся зробити.

Даріга Ібраєва не знає також, що землю, на якій розташовані її гостьові будиночки, потрібно перевести з житлового фонду в нежитловий. Для чого потрібно отримати дозвіл в акімату.

Власник лазні Болат Иманов теж зареєстрований тільки в податковій. Він знає, що згідно із законом повинен змінити цільове призначення землі, на якій стоїть його баня. Але поки цього не зробив.

- У нашому районі земля коштує десь 4000 тенге за квадратний метр. Земля під баню у мене займає більше 100 квадратів. Виходить, більше чотирьохсот тисяч доведеться заплатити. Згідно із законом виплату за землю можна зробити частинами. Але я знаю, що в акімату мені скажуть - не можна! Я подумав, що краще попрацювати незаконно. Спочатку заробити гроші, а потім, звичайно, треба буде її викупити. Штрафів я не боюся. Як кажуть, зараз краще не ходити по інстанціях, а заплатити штраф за незаконне будівництво. Там від 50 МРП. Стільки ж, якщо не більше, піде за офіційне оформлення тим людям, які сидять в структурах. Якщо все обходити, за прискорення платити, ще чого-небудь. Я не відмовляюся, але краще заплатити штраф, може, пронесе.

Болат Иманов каже, що знає по місту багато лазень, які працюють так само, без документів. Ще ж треба комунальним службам платити за видачу техумов. Це якщо офіційно все робити. Хоча в комунальних організаціях заявляють - все техумови видаються безкоштовно. Але майже кожен підприємець каже: дозволу на підключення не дочекаєшся. А ось якщо зробити «подарунок», техумови видадуть. За різними даними за підключення до води в Караганді платять 65-70 тисяч, до електрики - 65 тисяч тенге за один кіловат. Болат Иманов збирається «вийти з тіні», коли накопичиться достатня суму.

У Дмитра Сікольского, який займається фарбуванням автомашин, навіть ІП не зареєстровано:

- Я працюю нелегально, тому що у мене великих обсягів немає. Все це оформляти занадто складно, не буду. Краще робити нишком, конкретно своїм знайомим. З усіма цими складнощами в оформленні таке відчуття, що чиновники на місцях не зацікавлені в розвитку бізнесу. Я намагаюся собі робити рекламу через людей: якщо все якісно, ​​за роботу відповідаєш, клієнти будуть.

Варто додати, що власниці магазинів Кайша Тажібаева і Алія Галілова оформляли свої об'єкти більш 10 років тому. На це у них пішло більше року. Обидві жінки навіть пошкодували, що зв'язалися з бізнесом. Але потім, коли всі труднощі залишилися позаду, а справа почала приносити дохід, вони не розчарувалися у своєму рішенні.

Кайша Тажібаева:

- Нехай підприємці не бояться, нехай починають. Оформляти все важко буде, потрібні терпіння і гроші. Але якщо самим працювати - все вийде.

Алія Галілова:

- Це психологічно важко. Але проти закону не підеш: їм все одно треба буде все документи оформляти, нікуди не дінешся. Ми ще підприємці нетерплячі, нам все швидко треба. Терпи і все буде, каже Бог.

В Які органи звертатися

Все Залежить від виду бізнесу. Якщо це дошкільний заклад, то, як кажуть фахівці, «мамою і татом» підприємцю стануть санепідлікарі, пожежні, органи освіти. Тобто з цими структурами бізнесмена доведеться співпрацювати щільно. Для кожної діяльності своя покрокова інструкція і свої нюанси. Але, є організації, в яких починаючого підприємця можуть проконсультувати.

Асоціації підприємців. Є в кожному місті. У всіх асоціаціях, куди ми зверталися за коментарем, сказали, що готові роз'яснювати і направляти. Більш того, в таких організаціях допомагають, якщо документи підприємця застрягли на якомусь етапі. Якщо вам не допомогли в одній асоціації - шукайте іншу. Але співпрацювати з ними має сенс, тому що підтримка підприємців - їх прямі функції.

Інформаційний Call-центр Міністерства юстиції. Мета діяльності - максимальна доступність інформації про державні послуги. Можуть сказати, на якому етапі оформлення знаходиться ваш документ. Єдиний безкоштовний номер 58-00-58. Діє у всіх обласних містах і в Алмати і Астані. Правда, час розмови обмежена - 10 хвилин. Дзвонили, перевіряли, працює. Задавали питання, що робити, якщо хочеш почати торгувати квасом і відкрити освітній центр в приватному будинку. Детально нас не проконсультували, доводилося постійно ставити навідні запитання, але потрібну інформацію отримати можна.

Відділи управління підприємництва в районних і міських акімату. Представники цих відділів повинні володіти всіма даними, щодо відкриття бізнесу.

Сайти офіційних державних органів. Сайти офіційних державних органів

Тут завжди можна знайти тексти законів, постанов, актів. Наприклад, про те, як оформляти ліцензію на алкоголь, в який термін за часом повинні дати відповідь офіційні органи і багато іншого. В Інтернеті також можна знайти масу сайтів, де безкоштовну консультацію дають юристи.

Сходинки по реєстрації бізнесу

Описати всі щаблі по реєстрації бізнесу неможливо, але хотілося б вказати на ключові моменти.

 1. Якщо комерційний об'єкт (сауна, шіномантажка, магазин) буде відкриватися на території приватного будинку, то в обов'язковому порядку необхідно перевести землю з житлового фонду в нежитловий. Припустимо, будинок з городом займає в загальному 500 квадратних метрів, а з однієї кімнати ви хочете зробити магазин. Ось земельній ділянці під цією кімнатою потрібно поміняти цільове призначення. А це означає, що доведеться переробляти техпаспорт на будинок. Раніше він займав 500 квадратів, тепер, наприклад, буде 450 квадратів (за мінусом кімнати). Землю під магазин доведеться викуповувати, і не важливо, що вона і так ваша. Раніше її використовували для побутових потреб, викуповувати будете для комерційних. Для зміни цільового призначення потрібно звернутися в органи архітектури (акімату).
 2. Гарненько проаналізуйте, як краще реєструватися в податкових органах: ІП, ТОО або патент. Це тільки здається, що з ІП ​​найпростіше. Даний вид форми бізнесу (ІП) не рятує підприємця від обов'язку вести бухгалтерську звітність. І за законом індивідуальний підприємець перед державою відповідає своїм особистим майном, а власник ТОВ - тільки активами і статутним капіталом компанії. А це дуже суттєві відмінності.
 3. Перед тим як почати бізнес, з'ясуйте, які ще органи, крім податкової, контролюватимуть вашу діяльність. Наприклад, кожне приміщення має відповідати певним санітарним нормам. Вивчіть їх перш, ніж зробите ремонт і переобладнання, щоб потім не довелося все переробляти.
 4. Потрібно звернутися до комунальних служб вашого міста. По воді, електроенергії будуть нараховуватися інші тарифи, як для юридичних осіб. Проводиться розрахунок навантажень, при необхідності розробка проектно-кошторисної документації, монтаж додаткових приладів обліку.

Фото: Архів kn.kz

Ірина БЕРДАШОВА, інформаційна служба kn.kz

Масу відповідей ви отримаєте, якщо поставите в Інтернеті питання «який бізнес відкрити в приватному будинку?
Ось орендарі до мене приходять і запитують: яка прохідність?
Я питаю: чому не береш?
Однак чи хочете ви відкривати бізнес в Казахстані?
У нас же як?