Строительство »

Як в Білорусі купити акції Facebook, Apple і інших світових компаній

  1. Отримання дозволів Нацбанку
  2. Як купити акції

«Про бізнес.» З'ясовував, як можна придбати акції та інші цінні папери компаній, які котируються на міжнародних фондових біржах. «Про бізнес

Фото з сайту gazeta.ru

Придбати за кордоном акції компаній та інші цінні папери може кожен резидент Білорусі. Цей інструмент інвестицій може бути більш прибутковим (хоча і більш ризикованим), ніж валютні депозити.

Котирування акцій Facebook з квітня 2014 по січень 2015 на Нью-йоркській фондовій біржі

Котирування акцій Facebook з квітня 2014 по січень 2015 на Нью-йоркській фондовій біржі

Скріншот з сайту nyse.com

У нашій країні діють кілька основних законодавчих актів, які регламентують операції з купівлею акцій в країнах-нерезидентах:

Отримання дозволів Нацбанку

Деякі особливості правового регулювання в коментарі «Про бізнес.» Пояснив Микола Ляховський, гендиректор міжнародної інвестиційної компанії AVI Investment Company . За його словами, для придбання громадянами акцій та відкриття рахунків в країнах-нерезидентах потрібно отримати дозвіл Національного банку.

Микола Ляховський

Генеральний директор міжнародної інвестиційної компанії AVI Investment Company


Операції, пов'язані з придбанням акцій і розпорядженням коштами в країнах-нерезидентах, на які треба (не треба) отримувати дозволи:

Операції, пов'язані з придбанням акцій і розпорядженням коштами в країнах-нерезидентах, на які треба (не треба) отримувати дозволи:

Крім того, в Нацбанк потрібно надавати повідомлення про вчинення валютних операцій і операцій.

Ось що наш експерт розповів про практику видачі дозволів:

  • Фізособи-резиденти Білорусі не завжди отримують такі дозволи: іноді буває, що вони звертаються за ними постфактум, після здійснення операцій з акціями.
  • Разом з тим, гучних справ про відповідальність за такі порушення вимог Нацбанку і притягнення до відповідальності за неотримання зазначеного дозволу на слуху немає.
  • Однак це не означає, що дозволу Нацбанку отримувати не потрібно. Наприклад, якщо громадянин буде перераховувати через білоруський банк кошти на брокерський рахунок в іноземній державі, отримати дозвіл слід хоча б з міркувань, що банк, як агент валютного контролю, може повідомити відомості про переказ коштів уповноваженим органам.

За інформацією Комітету держконтролю, основні порушення при проведенні валютних операцій фізособами , Пов'язаних з рухом капіталу, стосуються покупки частки в статутному фонді зарубіжної компанії.

Як купити акції

Наш експерт перерахував кілька способів придбання акцій на зарубіжних фондових біржах:

1. Безпосередньо звернутися до іноземних брокерам, які працюють на фондових біржах. В цьому випадку потрібно бути готовим, що може знадобитися:

  • Особистий візит в країну і надання певного переліку документів для відкриття рахунку у брокера.
  • Брокерські фірми попросять документально підтвердити джерела отримання грошових коштів, які будуть спрямовані для інвестицій. Ця вимога пов'язана, в першу чергу, з дією законодавства з протидії легалізації грошей, отриманих злочинним шляхом.

2. Звернутися до компаній-посередників, які надають послуги з придбання цінних паперів. Вони працюють в тому числі і через електронні майданчики.

Не слід плутати покупку акцій на фондовій біржі з придбанням їх через форекс-компанії. Через форекс-компанії відбуваються не фізична покупка цінних паперів іноземного емітента як таких, а здійснюється CFD на акцію: висновок так званого контракту на різницю цін. Тобто фізособа не стає власником акції. Відповідно, в якості виплат нараховуються так звані поправки на дивіденд.

3. Можна довірити особисті фінанси інвестиційним фондам, банкам і іншим компаніям, що працюють в Білорусі, які надають послуги формату довірчого управління і вкладають залучені кошти клієнтів в акції та інші цінні папери.