Строительство »

«Декрет» не скасовують. Але «декретні» скоротили законно

  1. «Декрет» не скасовують. Але «декретні» скоротили законно Нас налякали чутками про скасування декретних...
  2. «Декрет» не скасовують. Але «декретні» скоротили законно
  3. «Декрет» не скасовують. Але «декретні» скоротили законно
  4. «Декрет» не скасовують. Але «декретні» скоротили законно
  5. «Декрет» не скасовують. Але «декретні» скоротили законно
  6. «Декрет» не скасовують. Але «декретні» скоротили законно
  7. «Декрет» не скасовують. Але «декретні» скоротили законно
  8. «Декрет» не скасовують. Але «декретні» скоротили законно
  9. «Декрет» не скасовують. Але «декретні» скоротили законно

«Декрет» не скасовують. Але «декретні» скоротили законно

Нас налякали чутками про скасування декретних відпусток. І засмутили рішенням КСУ щодо конституційності скорочення «дитячих» виплат

Днями соціальні мережі бурхливо відреагували на повідомлення ЗМІ про те, що Мінсоцполітики нібито вирішив скасувати з 1 січня 2019 роки так звані «декретні відпустки», замінивши передбачені за них виплати незначною компенсацією для батьків на оплату роботи няні. Які тільки епітети на адресу влади після цього не сипалися ... лексика - явно не для дитячих вух ... Втім, як виявилося, люди знову стали жертвою ситуації «чув дзвін, та не знаю, де він».

Перш за все, насторожити має вже те, що якийсь (навіть нехай і солідне) урядове відомство своїм рішенням може скасувати дію декількох законів. Адже порядок надання декретної відпустки регулюється на законодавчому рівні (частина 1 статті 25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування »І статтею 17 Закону України «Про відпустки» ). Тому ці норми не можна скасувати ні наказами Міністерства соціальної політики, ні урядовими постановами - тільки через внесення змін парламентом. При цьому у Верховній Раді зареєстровано два законопроекти на цю тему - №6350 і №6350П, - яким пропонують внести зміни до закону "Про відпустки" та Кодекс законів про працю. Але ті пропозиції стосуються обмежень тривалості оплачуваної декретної відпустки не для всіх громадян, а тільки для тих, хто усиновлює новонароджених малюків відразу ж з пологового будинку. Та й то - в травні розгляд документів відклали на невизначений термін.

Новина щодо хороша ...

Насправді ж, згідно з рішенням, яке (теж, до речі, в травні) прийняв Кабінет Міністрів, держава не позбавляє права громадян на декретну відпустку, а лише хоче стимулювати більш ранній вихід матерів на роботу. Тому і обіцяє з 1 січня 2019 року компенсувати сім'ям витрати на оплату няні в розмірі одного прожиткового мінімуму для дітей до 6 років (зараз це приблизно 1500 гривень). Відшкодування будуть виробляти на умовах співфінансування: з державного (25%), обласного (15%) і місцевого (60%) бюджетів.

Відшкодування будуть виробляти на умовах співфінансування: з державного (25%), обласного (15%) і місцевого (60%) бюджетів

«Механізм прозорий і простий - батьки наймають няню офіційно, самостійно обираючи і визначаючи умови контролю її роботи, а батькам до кінця року буде відшкодовано кожен місяць роботи няні на суму в розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років. Завдяки цьому механізму створюється можливість для батьків самостійно вибирати нянь для дітей, контролювати їх діяльність, і отримувати підтримку, якщо мама повинна виходити на роботу, і багатодітним сім'ям », - повідомили в Мінсоцполітики. При цьому ще раз підкреслимо: підставою для виплати компенсації буде офіційний договір сім'ї з нянею.

Інша справа, що на комерційних засадах доглядальницю за такі гроші не наймеш. Наприклад, на одному з профільних сайтів знаходимо пропозиції від професійних нянь, які просять за роботу від 50 гривень за годину і від 10 тисяч - за місяць. Але це в Києві. У невеликих містечках і селищах можна знайти няню і за 4-5 тисяч гривень на місяць. При таких умовах запропонована державою компенсація в півтори тисячі - непоганий посібник для молодих батьків.

Крім того, згідно з уже згаданої урядової програми стимулювання дострокового виходу молодих мам з відпустки по догляду за дитиною віком до 3 років, з січня в Україні з'являться муніципальні няні. З вартістю їх послуг поки не визначилися, але це однозначно обійдеться дешевше, ніж найняти няню на комерційних засадах.

Втім, співробітниця «Укрінформу» Оксана С., яка зараз перебуває у відпустці по догляду за другою дитиною, сумнівається, що нова урядова програма по-справжньому зможе стимулювати молодих мам. Адже мова йде про мізерні суми компенсації, яка, до того ж, буде виплачуватися аж в кінці року.

«Думаю, ця доплата розрахована на допомогу не тим, хто більше потребує, а для фінансової підтримки багатих верств населення, які і без того можуть« дозволити собі »няню. Від компенсації частини витрат вони, звичайно ж, не відмовляться. Але малозабезпечені сім'ї та з такою державною допомогою не зможуть оплатити працю доглядальниці навіть за неповний робочий день. Тому так би мовити «середньостатистична» мама, якщо хоче підробляти, вже в ранньому віці віддає дитину в садок », - каже колега.

Тому так би мовити «середньостатистична» мама, якщо хоче підробляти, вже в ранньому віці віддає дитину в садок », - каже колега

Засідання Конституційного Суду України

... і, безумовно, невтішна

Конституційний суд України, як ми повідомляли , Визнав законним скасування фінансової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3 років і скорочення розміру допомоги при народженні дитини. Відповідні заходи, покликані зекономити державний ресурс, передбачені пунктом 7 розділу II прийнятого в липні 2014 року Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи і створення передумов для економічного зростання в Україні».

Мотивуючи ухвалу, в Конституційному суді зазначили: «Оскільки допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, допомога при народженні дитини та допомога при усиновленні дитини не передбачені в Конституції України, то на них не поширюються і визначені статтею 22 гарантії щодо заборони скасування або звуження змісту та обсягу прав, визначених, зокрема, в статтях 46 і 48 Основного Закону України ". Отже,« Верховна Рада має свободу дій щодо законодавчого врегулювання порядку надання е тихий видів державної допомоги ».

Оскільки рішення Конституційного суду є остаточним і оскарженню не підлягає, норми Закону «Про запобігання фінансової катастрофи і створення передумов для економічного зростання в Україні», діятимуть і надалі. Відповідно, гарантовані державою виплати на народження дітей не залежатимуть від того, скільки дітей вже виховуються в родині. Якщо раніше на первістка виплачували 31 тисяч гривень, на другу дитину в сім'ї - 63 тисячі, а на третю і наступних - 127 тисяч, то зараз встановлена ​​уніфікована сума - 41 тисяча 180 гривень. Виплати складаються з разової допомоги при народженні дитини в 10 тисяч 320 гривень і 30 тисяч 960 гривень, які сім'я рівними частинами (по 860 гривень) отримує протягом 36 місяців.

Юрист Центру соціальних і трудових досліджень Віталій Дудін вважає вердикт тлумачів закону антисоціальним. Адже Конституційний суд занадто «вузько» трактує положення статті 22 Основного Закону України, яким заборонено обмежувати права громадян при прийнятті нового законодавства.

Віталій Дудін

«Судді зрозуміли норми цієї статті як заборона урізати тільки конституційні права людей. Хоча насправді мова йде про неможливість скорочення будь-яких цивільних прав, незалежно від того, чи відображені вони в Конституції, - пояснює юрист. - При цьому таке соціально несправедливе рішення винесли без урахування інших статей Конституції в їх взаємозв'язку. Зокрема, тлумачі залишили «за дужками» конституційне положення про те, що Україна - соціальна держава, мета якого - розширення і захист прав громадян ».

При цьому Віталій Дудін здивований і діями чиновників і законодавців, які в бурхливому 2014-му вирішили заощадити за рахунок однієї з найбільш соціально вразливих груп населення. Тоді як були і інші ресурси для отримання додаткових коштів. «Йдеться, зокрема, про детінізацію і скасування офшорних схем, які дозволяли (і до цих пір дозволяють) олігархам виводити мільярдні суми за кордон», - говорить юрист.

Таке рішення, за його словами негативно вплинуло на українські сім'ї, які виховують дітей або мають плани народити їх в майбутньому. А в цілому це негативно позначається на демографічній ситуації в нашій країні, оскільки людей позбавили одного із стимулів для народження двох і більше дітей.

А ось мати двох дітей Оксана С. вважає, що для середньостатистичної сім'ї при ухваленні рішення про народження кожної наступної дитини розмір фінансової допомоги від держави не є визначальним.

«Звичайно ж, отримувати великі гроші непогано. Але ми прекрасно розуміємо, що цієї суми не вистачить для того, щоб виростити дитину. Тому серед мого оточення немає жодної людини, який би керувався «державно-фінансовим» підходом до прийняття такого доленосного рішення. Всі звикли розраховувати на власні сили. А, розмірковуючи над тим, народжувати ще чи ні, керуються іншими принципами - власним світоглядом, мріями, сімейними традиціями. Наприклад, мені теж хотілося б мати третю дитину. Але, зважуючи в родині все «за» і «проти», розуміємо, що «потягнути» це буде складно. При цьому кілька зайвих десятків тисяч гривень від держави, виплати яких розтягнуться на роки, навряд чи можуть вплинути на наше рішення », - говорить Оксана.

Хоча вона і не виключає ймовірності того, що для деяких українців (особливо, в сільській місцевості, де взагалі немає ніяких доходів) підвищені виплати при народженні другої і наступних дітей, можливо, і грають роль якогось ніякого «стимулу».

Владислав Обух. Київ

«Декрет» не скасовують. Але «декретні» скоротили законно

Нас налякали чутками про скасування декретних відпусток. І засмутили рішенням КСУ щодо конституційності скорочення «дитячих» виплат

Днями соціальні мережі бурхливо відреагували на повідомлення ЗМІ про те, що Мінсоцполітики нібито вирішив скасувати з 1 січня 2019 роки так звані «декретні відпустки», замінивши передбачені за них виплати незначною компенсацією для батьків на оплату роботи няні. Які тільки епітети на адресу влади після цього не сипалися ... лексика - явно не для дитячих вух ... Втім, як виявилося, люди знову стали жертвою ситуації «чув дзвін, та не знаю, де він».

Перш за все, насторожити має вже те, що якийсь (навіть нехай і солідне) урядове відомство своїм рішенням може скасувати дію декількох законів. Адже порядок надання декретної відпустки регулюється на законодавчому рівні (частина 1 статті 25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування »І статтею 17 Закону України «Про відпустки» ). Тому ці норми не можна скасувати ні наказами Міністерства соціальної політики, ні урядовими постановами - тільки через внесення змін парламентом. При цьому у Верховній Раді зареєстровано два законопроекти на цю тему - №6350 і №6350П, - яким пропонують внести зміни до закону "Про відпустки" та Кодекс законів про працю. Але ті пропозиції стосуються обмежень тривалості оплачуваної декретної відпустки не для всіх громадян, а тільки для тих, хто усиновлює новонароджених малюків відразу ж з пологового будинку. Та й то - в травні розгляд документів відклали на невизначений термін.

Новина щодо хороша ...

Насправді ж, згідно з рішенням, яке (теж, до речі, в травні) прийняв Кабінет Міністрів, держава не позбавляє права громадян на декретну відпустку, а лише хоче стимулювати більш ранній вихід матерів на роботу. Тому і обіцяє з 1 січня 2019 року компенсувати сім'ям витрати на оплату няні в розмірі одного прожиткового мінімуму для дітей до 6 років (зараз це приблизно 1500 гривень). Відшкодування будуть виробляти на умовах співфінансування: з державного (25%), обласного (15%) і місцевого (60%) бюджетів.

Відшкодування будуть виробляти на умовах співфінансування: з державного (25%), обласного (15%) і місцевого (60%) бюджетів

«Механізм прозорий і простий - батьки наймають няню офіційно, самостійно обираючи і визначаючи умови контролю її роботи, а батькам до кінця року буде відшкодовано кожен місяць роботи няні на суму в розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років. Завдяки цьому механізму створюється можливість для батьків самостійно вибирати нянь для дітей, контролювати їх діяльність, і отримувати підтримку, якщо мама повинна виходити на роботу, і багатодітним сім'ям », - повідомили в Мінсоцполітики. При цьому ще раз підкреслимо: підставою для виплати компенсації буде офіційний договір сім'ї з нянею.

Інша справа, що на комерційних засадах доглядальницю за такі гроші не наймеш. Наприклад, на одному з профільних сайтів знаходимо пропозиції від професійних нянь, які просять за роботу від 50 гривень за годину і від 10 тисяч - за місяць. Але це в Києві. У невеликих містечках і селищах можна знайти няню і за 4-5 тисяч гривень на місяць. При таких умовах запропонована державою компенсація в півтори тисячі - непоганий посібник для молодих батьків.

Крім того, згідно з уже згаданої урядової програми стимулювання дострокового виходу молодих мам з відпустки по догляду за дитиною віком до 3 років, з січня в Україні з'являться муніципальні няні. З вартістю їх послуг поки не визначилися, але це однозначно обійдеться дешевше, ніж найняти няню на комерційних засадах.

Втім, співробітниця «Укрінформу» Оксана С., яка зараз перебуває у відпустці по догляду за другою дитиною, сумнівається, що нова урядова програма по-справжньому зможе стимулювати молодих мам. Адже мова йде про мізерні суми компенсації, яка, до того ж, буде виплачуватися аж в кінці року.

«Думаю, ця доплата розрахована на допомогу не тим, хто більше потребує, а для фінансової підтримки багатих верств населення, які і без того можуть« дозволити собі »няню. Від компенсації частини витрат вони, звичайно ж, не відмовляться. Але малозабезпечені сім'ї та з такою державною допомогою не зможуть оплатити працю доглядальниці навіть за неповний робочий день. Тому так би мовити «середньостатистична» мама, якщо хоче підробляти, вже в ранньому віці віддає дитину в садок », - каже колега.

Тому так би мовити «середньостатистична» мама, якщо хоче підробляти, вже в ранньому віці віддає дитину в садок », - каже колега

Засідання Конституційного Суду України

... і, безумовно, невтішна

Конституційний суд України, як ми повідомляли , Визнав законним скасування фінансової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3 років і скорочення розміру допомоги при народженні дитини. Відповідні заходи, покликані зекономити державний ресурс, передбачені пунктом 7 розділу II прийнятого в липні 2014 року Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи і створення передумов для економічного зростання в Україні».

Мотивуючи ухвалу, в Конституційному суді зазначили: «Оскільки допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, допомога при народженні дитини та допомога при усиновленні дитини не передбачені в Конституції України, то на них не поширюються і визначені статтею 22 гарантії щодо заборони скасування або звуження змісту та обсягу прав, визначених, зокрема, в статтях 46 і 48 Основного Закону України ". Отже,« Верховна Рада має свободу дій щодо законодавчого врегулювання порядку надання е тихий видів державної допомоги ».

Оскільки рішення Конституційного суду є остаточним і оскарженню не підлягає, норми Закону «Про запобігання фінансової катастрофи і створення передумов для економічного зростання в Україні», діятимуть і надалі. Відповідно, гарантовані державою виплати на народження дітей не залежатимуть від того, скільки дітей вже виховуються в родині. Якщо раніше на первістка виплачували 31 тисяч гривень, на другу дитину в сім'ї - 63 тисячі, а на третю і наступних - 127 тисяч, то зараз встановлена ​​уніфікована сума - 41 тисяча 180 гривень. Виплати складаються з разової допомоги при народженні дитини в 10 тисяч 320 гривень і 30 тисяч 960 гривень, які сім'я рівними частинами (по 860 гривень) отримує протягом 36 місяців.

Юрист Центру соціальних і трудових досліджень Віталій Дудін вважає вердикт тлумачів закону антисоціальним. Адже Конституційний суд занадто «вузько» трактує положення статті 22 Основного Закону України, яким заборонено обмежувати права громадян при прийнятті нового законодавства.

Віталій Дудін

«Судді зрозуміли норми цієї статті як заборона урізати тільки конституційні права людей. Хоча насправді мова йде про неможливість скорочення будь-яких цивільних прав, незалежно від того, чи відображені вони в Конституції, - пояснює юрист. - При цьому таке соціально несправедливе рішення винесли без урахування інших статей Конституції в їх взаємозв'язку. Зокрема, тлумачі залишили «за дужками» конституційне положення про те, що Україна - соціальна держава, мета якого - розширення і захист прав громадян ».

При цьому Віталій Дудін здивований і діями чиновників і законодавців, які в бурхливому 2014-му вирішили заощадити за рахунок однієї з найбільш соціально вразливих груп населення. Тоді як були і інші ресурси для отримання додаткових коштів. «Йдеться, зокрема, про детінізацію і скасування офшорних схем, які дозволяли (і до цих пір дозволяють) олігархам виводити мільярдні суми за кордон», - говорить юрист.

Таке рішення, за його словами негативно вплинуло на українські сім'ї, які виховують дітей або мають плани народити їх в майбутньому. А в цілому це негативно позначається на демографічній ситуації в нашій країні, оскільки людей позбавили одного із стимулів для народження двох і більше дітей.

А ось мати двох дітей Оксана С. вважає, що для середньостатистичної сім'ї при ухваленні рішення про народження кожної наступної дитини розмір фінансової допомоги від держави не є визначальним.

«Звичайно ж, отримувати великі гроші непогано. Але ми прекрасно розуміємо, що цієї суми не вистачить для того, щоб виростити дитину. Тому серед мого оточення немає жодної людини, який би керувався «державно-фінансовим» підходом до прийняття такого доленосного рішення. Всі звикли розраховувати на власні сили. А, розмірковуючи над тим, народжувати ще чи ні, керуються іншими принципами - власним світоглядом, мріями, сімейними традиціями. Наприклад, мені теж хотілося б мати третю дитину. Але, зважуючи в родині все «за» і «проти», розуміємо, що «потягнути» це буде складно. При цьому кілька зайвих десятків тисяч гривень від держави, виплати яких розтягнуться на роки, навряд чи можуть вплинути на наше рішення », - говорить Оксана.

Хоча вона і не виключає ймовірності того, що для деяких українців (особливо, в сільській місцевості, де взагалі немає ніяких доходів) підвищені виплати при народженні другої і наступних дітей, можливо, і грають роль якогось ніякого «стимулу».

Владислав Обух. Київ

«Декрет» не скасовують. Але «декретні» скоротили законно

Нас налякали чутками про скасування декретних відпусток. І засмутили рішенням КСУ щодо конституційності скорочення «дитячих» виплат

Днями соціальні мережі бурхливо відреагували на повідомлення ЗМІ про те, що Мінсоцполітики нібито вирішив скасувати з 1 січня 2019 роки так звані «декретні відпустки», замінивши передбачені за них виплати незначною компенсацією для батьків на оплату роботи няні. Які тільки епітети на адресу влади після цього не сипалися ... лексика - явно не для дитячих вух ... Втім, як виявилося, люди знову стали жертвою ситуації «чув дзвін, та не знаю, де він».

Перш за все, насторожити має вже те, що якийсь (навіть нехай і солідне) урядове відомство своїм рішенням може скасувати дію декількох законів. Адже порядок надання декретної відпустки регулюється на законодавчому рівні (частина 1 статті 25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування »І статтею 17 Закону України «Про відпустки» ). Тому ці норми не можна скасувати ні наказами Міністерства соціальної політики, ні урядовими постановами - тільки через внесення змін парламентом. При цьому у Верховній Раді зареєстровано два законопроекти на цю тему - №6350 і №6350П, - яким пропонують внести зміни до закону "Про відпустки" та Кодекс законів про працю. Але ті пропозиції стосуються обмежень тривалості оплачуваної декретної відпустки не для всіх громадян, а тільки для тих, хто усиновлює новонароджених малюків відразу ж з пологового будинку. Та й то - в травні розгляд документів відклали на невизначений термін.

Новина щодо хороша ...

Насправді ж, згідно з рішенням, яке (теж, до речі, в травні) прийняв Кабінет Міністрів, держава не позбавляє права громадян на декретну відпустку, а лише хоче стимулювати більш ранній вихід матерів на роботу. Тому і обіцяє з 1 січня 2019 року компенсувати сім'ям витрати на оплату няні в розмірі одного прожиткового мінімуму для дітей до 6 років (зараз це приблизно 1500 гривень). Відшкодування будуть виробляти на умовах співфінансування: з державного (25%), обласного (15%) і місцевого (60%) бюджетів.

Відшкодування будуть виробляти на умовах співфінансування: з державного (25%), обласного (15%) і місцевого (60%) бюджетів

«Механізм прозорий і простий - батьки наймають няню офіційно, самостійно обираючи і визначаючи умови контролю її роботи, а батькам до кінця року буде відшкодовано кожен місяць роботи няні на суму в розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років. Завдяки цьому механізму створюється можливість для батьків самостійно вибирати нянь для дітей, контролювати їх діяльність, і отримувати підтримку, якщо мама повинна виходити на роботу, і багатодітним сім'ям », - повідомили в Мінсоцполітики. При цьому ще раз підкреслимо: підставою для виплати компенсації буде офіційний договір сім'ї з нянею.

Інша справа, що на комерційних засадах доглядальницю за такі гроші не наймеш. Наприклад, на одному з профільних сайтів знаходимо пропозиції від професійних нянь, які просять за роботу від 50 гривень за годину і від 10 тисяч - за місяць. Але це в Києві. У невеликих містечках і селищах можна знайти няню і за 4-5 тисяч гривень на місяць. При таких умовах запропонована державою компенсація в півтори тисячі - непоганий посібник для молодих батьків.

Крім того, згідно з уже згаданої урядової програми стимулювання дострокового виходу молодих мам з відпустки по догляду за дитиною віком до 3 років, з січня в Україні з'являться муніципальні няні. З вартістю їх послуг поки не визначилися, але це однозначно обійдеться дешевше, ніж найняти няню на комерційних засадах.

Втім, співробітниця «Укрінформу» Оксана С., яка зараз перебуває у відпустці по догляду за другою дитиною, сумнівається, що нова урядова програма по-справжньому зможе стимулювати молодих мам. Адже мова йде про мізерні суми компенсації, яка, до того ж, буде виплачуватися аж в кінці року.

«Думаю, ця доплата розрахована на допомогу не тим, хто більше потребує, а для фінансової підтримки багатих верств населення, які і без того можуть« дозволити собі »няню. Від компенсації частини витрат вони, звичайно ж, не відмовляться. Але малозабезпечені сім'ї та з такою державною допомогою не зможуть оплатити працю доглядальниці навіть за неповний робочий день. Тому так би мовити «середньостатистична» мама, якщо хоче підробляти, вже в ранньому віці віддає дитину в садок », - каже колега.

Тому так би мовити «середньостатистична» мама, якщо хоче підробляти, вже в ранньому віці віддає дитину в садок », - каже колега

Засідання Конституційного Суду України

... і, безумовно, невтішна

Конституційний суд України, як ми повідомляли , Визнав законним скасування фінансової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3 років і скорочення розміру допомоги при народженні дитини. Відповідні заходи, покликані зекономити державний ресурс, передбачені пунктом 7 розділу II прийнятого в липні 2014 року Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи і створення передумов для економічного зростання в Україні».

Мотивуючи ухвалу, в Конституційному суді зазначили: «Оскільки допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, допомога при народженні дитини та допомога при усиновленні дитини не передбачені в Конституції України, то на них не поширюються і визначені статтею 22 гарантії щодо заборони скасування або звуження змісту та обсягу прав, визначених, зокрема, в статтях 46 і 48 Основного Закону України ". Отже,« Верховна Рада має свободу дій щодо законодавчого врегулювання порядку надання е тихий видів державної допомоги ».

Оскільки рішення Конституційного суду є остаточним і оскарженню не підлягає, норми Закону «Про запобігання фінансової катастрофи і створення передумов для економічного зростання в Україні», діятимуть і надалі. Відповідно, гарантовані державою виплати на народження дітей не залежатимуть від того, скільки дітей вже виховуються в родині. Якщо раніше на первістка виплачували 31 тисяч гривень, на другу дитину в сім'ї - 63 тисячі, а на третю і наступних - 127 тисяч, то зараз встановлена ​​уніфікована сума - 41 тисяча 180 гривень. Виплати складаються з разової допомоги при народженні дитини в 10 тисяч 320 гривень і 30 тисяч 960 гривень, які сім'я рівними частинами (по 860 гривень) отримує протягом 36 місяців.

Юрист Центру соціальних і трудових досліджень Віталій Дудін вважає вердикт тлумачів закону антисоціальним. Адже Конституційний суд занадто «вузько» трактує положення статті 22 Основного Закону України, яким заборонено обмежувати права громадян при прийнятті нового законодавства.

Віталій Дудін

«Судді зрозуміли норми цієї статті як заборона урізати тільки конституційні права людей. Хоча насправді мова йде про неможливість скорочення будь-яких цивільних прав, незалежно від того, чи відображені вони в Конституції, - пояснює юрист. - При цьому таке соціально несправедливе рішення винесли без урахування інших статей Конституції в їх взаємозв'язку. Зокрема, тлумачі залишили «за дужками» конституційне положення про те, що Україна - соціальна держава, мета якого - розширення і захист прав громадян ».

При цьому Віталій Дудін здивований і діями чиновників і законодавців, які в бурхливому 2014-му вирішили заощадити за рахунок однієї з найбільш соціально вразливих груп населення. Тоді як були і інші ресурси для отримання додаткових коштів. «Йдеться, зокрема, про детінізацію і скасування офшорних схем, які дозволяли (і до цих пір дозволяють) олігархам виводити мільярдні суми за кордон», - говорить юрист.

Таке рішення, за його словами негативно вплинуло на українські сім'ї, які виховують дітей або мають плани народити їх в майбутньому. А в цілому це негативно позначається на демографічній ситуації в нашій країні, оскільки людей позбавили одного із стимулів для народження двох і більше дітей.

А ось мати двох дітей Оксана С. вважає, що для середньостатистичної сім'ї при ухваленні рішення про народження кожної наступної дитини розмір фінансової допомоги від держави не є визначальним.

«Звичайно ж, отримувати великі гроші непогано. Але ми прекрасно розуміємо, що цієї суми не вистачить для того, щоб виростити дитину. Тому серед мого оточення немає жодної людини, який би керувався «державно-фінансовим» підходом до прийняття такого доленосного рішення. Всі звикли розраховувати на власні сили. А, розмірковуючи над тим, народжувати ще чи ні, керуються іншими принципами - власним світоглядом, мріями, сімейними традиціями. Наприклад, мені теж хотілося б мати третю дитину. Але, зважуючи в родині все «за» і «проти», розуміємо, що «потягнути» це буде складно. При цьому кілька зайвих десятків тисяч гривень від держави, виплати яких розтягнуться на роки, навряд чи можуть вплинути на наше рішення », - говорить Оксана.

Хоча вона і не виключає ймовірності того, що для деяких українців (особливо, в сільській місцевості, де взагалі немає ніяких доходів) підвищені виплати при народженні другої і наступних дітей, можливо, і грають роль якогось ніякого «стимулу».

Владислав Обух. Київ

«Декрет» не скасовують. Але «декретні» скоротили законно

Нас налякали чутками про скасування декретних відпусток. І засмутили рішенням КСУ щодо конституційності скорочення «дитячих» виплат

Днями соціальні мережі бурхливо відреагували на повідомлення ЗМІ про те, що Мінсоцполітики нібито вирішив скасувати з 1 січня 2019 роки так звані «декретні відпустки», замінивши передбачені за них виплати незначною компенсацією для батьків на оплату роботи няні. Які тільки епітети на адресу влади після цього не сипалися ... лексика - явно не для дитячих вух ... Втім, як виявилося, люди знову стали жертвою ситуації «чув дзвін, та не знаю, де він».

Перш за все, насторожити має вже те, що якийсь (навіть нехай і солідне) урядове відомство своїм рішенням може скасувати дію декількох законів. Адже порядок надання декретної відпустки регулюється на законодавчому рівні (частина 1 статті 25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування »І статтею 17 Закону України «Про відпустки» ). Тому ці норми не можна скасувати ні наказами Міністерства соціальної політики, ні урядовими постановами - тільки через внесення змін парламентом. При цьому у Верховній Раді зареєстровано два законопроекти на цю тему - №6350 і №6350П, - яким пропонують внести зміни до закону "Про відпустки" та Кодекс законів про працю. Але ті пропозиції стосуються обмежень тривалості оплачуваної декретної відпустки не для всіх громадян, а тільки для тих, хто усиновлює новонароджених малюків відразу ж з пологового будинку. Та й то - в травні розгляд документів відклали на невизначений термін.

Новина щодо хороша ...

Насправді ж, згідно з рішенням, яке (теж, до речі, в травні) прийняв Кабінет Міністрів, держава не позбавляє права громадян на декретну відпустку, а лише хоче стимулювати більш ранній вихід матерів на роботу. Тому і обіцяє з 1 січня 2019 року компенсувати сім'ям витрати на оплату няні в розмірі одного прожиткового мінімуму для дітей до 6 років (зараз це приблизно 1500 гривень). Відшкодування будуть виробляти на умовах співфінансування: з державного (25%), обласного (15%) і місцевого (60%) бюджетів.

Відшкодування будуть виробляти на умовах співфінансування: з державного (25%), обласного (15%) і місцевого (60%) бюджетів

«Механізм прозорий і простий - батьки наймають няню офіційно, самостійно обираючи і визначаючи умови контролю її роботи, а батькам до кінця року буде відшкодовано кожен місяць роботи няні на суму в розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років. Завдяки цьому механізму створюється можливість для батьків самостійно вибирати нянь для дітей, контролювати їх діяльність, і отримувати підтримку, якщо мама повинна виходити на роботу, і багатодітним сім'ям », - повідомили в Мінсоцполітики. При цьому ще раз підкреслимо: підставою для виплати компенсації буде офіційний договір сім'ї з нянею.

Інша справа, що на комерційних засадах доглядальницю за такі гроші не наймеш. Наприклад, на одному з профільних сайтів знаходимо пропозиції від професійних нянь, які просять за роботу від 50 гривень за годину і від 10 тисяч - за місяць. Але це в Києві. У невеликих містечках і селищах можна знайти няню і за 4-5 тисяч гривень на місяць. При таких умовах запропонована державою компенсація в півтори тисячі - непоганий посібник для молодих батьків.

Крім того, згідно з уже згаданої урядової програми стимулювання дострокового виходу молодих мам з відпустки по догляду за дитиною віком до 3 років, з січня в Україні з'являться муніципальні няні. З вартістю їх послуг поки не визначилися, але це однозначно обійдеться дешевше, ніж найняти няню на комерційних засадах.

Втім, співробітниця «Укрінформу» Оксана С., яка зараз перебуває у відпустці по догляду за другою дитиною, сумнівається, що нова урядова програма по-справжньому зможе стимулювати молодих мам. Адже мова йде про мізерні суми компенсації, яка, до того ж, буде виплачуватися аж в кінці року.

«Думаю, ця доплата розрахована на допомогу не тим, хто більше потребує, а для фінансової підтримки багатих верств населення, які і без того можуть« дозволити собі »няню. Від компенсації частини витрат вони, звичайно ж, не відмовляться. Але малозабезпечені сім'ї та з такою державною допомогою не зможуть оплатити працю доглядальниці навіть за неповний робочий день. Тому так би мовити «середньостатистична» мама, якщо хоче підробляти, вже в ранньому віці віддає дитину в садок », - каже колега.

Тому так би мовити «середньостатистична» мама, якщо хоче підробляти, вже в ранньому віці віддає дитину в садок », - каже колега

Засідання Конституційного Суду України

... і, безумовно, невтішна

Конституційний суд України, як ми повідомляли , Визнав законним скасування фінансової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3 років і скорочення розміру допомоги при народженні дитини. Відповідні заходи, покликані зекономити державний ресурс, передбачені пунктом 7 розділу II прийнятого в липні 2014 року Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи і створення передумов для економічного зростання в Україні».

Мотивуючи ухвалу, в Конституційному суді зазначили: «Оскільки допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, допомога при народженні дитини та допомога при усиновленні дитини не передбачені в Конституції України, то на них не поширюються і визначені статтею 22 гарантії щодо заборони скасування або звуження змісту та обсягу прав, визначених, зокрема, в статтях 46 і 48 Основного Закону України ". Отже,« Верховна Рада має свободу дій щодо законодавчого врегулювання порядку надання е тихий видів державної допомоги ».

Оскільки рішення Конституційного суду є остаточним і оскарженню не підлягає, норми Закону «Про запобігання фінансової катастрофи і створення передумов для економічного зростання в Україні», діятимуть і надалі. Відповідно, гарантовані державою виплати на народження дітей не залежатимуть від того, скільки дітей вже виховуються в родині. Якщо раніше на первістка виплачували 31 тисяч гривень, на другу дитину в сім'ї - 63 тисячі, а на третю і наступних - 127 тисяч, то зараз встановлена ​​уніфікована сума - 41 тисяча 180 гривень. Виплати складаються з разової допомоги при народженні дитини в 10 тисяч 320 гривень і 30 тисяч 960 гривень, які сім'я рівними частинами (по 860 гривень) отримує протягом 36 місяців.

Юрист Центру соціальних і трудових досліджень Віталій Дудін вважає вердикт тлумачів закону антисоціальним. Адже Конституційний суд занадто «вузько» трактує положення статті 22 Основного Закону України, яким заборонено обмежувати права громадян при прийнятті нового законодавства.

Віталій Дудін

«Судді зрозуміли норми цієї статті як заборона урізати тільки конституційні права людей. Хоча насправді мова йде про неможливість скорочення будь-яких цивільних прав, незалежно від того, чи відображені вони в Конституції, - пояснює юрист. - При цьому таке соціально несправедливе рішення винесли без урахування інших статей Конституції в їх взаємозв'язку. Зокрема, тлумачі залишили «за дужками» конституційне положення про те, що Україна - соціальна держава, мета якого - розширення і захист прав громадян ».

При цьому Віталій Дудін здивований і діями чиновників і законодавців, які в бурхливому 2014-му вирішили заощадити за рахунок однієї з найбільш соціально вразливих груп населення. Тоді як були і інші ресурси для отримання додаткових коштів. «Йдеться, зокрема, про детінізацію і скасування офшорних схем, які дозволяли (і до цих пір дозволяють) олігархам виводити мільярдні суми за кордон», - говорить юрист.

Таке рішення, за його словами негативно вплинуло на українські сім'ї, які виховують дітей або мають плани народити їх в майбутньому. А в цілому це негативно позначається на демографічній ситуації в нашій країні, оскільки людей позбавили одного із стимулів для народження двох і більше дітей.

А ось мати двох дітей Оксана С. вважає, що для середньостатистичної сім'ї при ухваленні рішення про народження кожної наступної дитини розмір фінансової допомоги від держави не є визначальним.

«Звичайно ж, отримувати великі гроші непогано. Але ми прекрасно розуміємо, що цієї суми не вистачить для того, щоб виростити дитину. Тому серед мого оточення немає жодної людини, який би керувався «державно-фінансовим» підходом до прийняття такого доленосного рішення. Всі звикли розраховувати на власні сили. А, розмірковуючи над тим, народжувати ще чи ні, керуються іншими принципами - власним світоглядом, мріями, сімейними традиціями. Наприклад, мені теж хотілося б мати третю дитину. Але, зважуючи в родині все «за» і «проти», розуміємо, що «потягнути» це буде складно. При цьому кілька зайвих десятків тисяч гривень від держави, виплати яких розтягнуться на роки, навряд чи можуть вплинути на наше рішення », - говорить Оксана.

Хоча вона і не виключає ймовірності того, що для деяких українців (особливо, в сільській місцевості, де взагалі немає ніяких доходів) підвищені виплати при народженні другої і наступних дітей, можливо, і грають роль якогось ніякого «стимулу».

Владислав Обух. Київ

«Декрет» не скасовують. Але «декретні» скоротили законно

Нас налякали чутками про скасування декретних відпусток. І засмутили рішенням КСУ щодо конституційності скорочення «дитячих» виплат

Днями соціальні мережі бурхливо відреагували на повідомлення ЗМІ про те, що Мінсоцполітики нібито вирішив скасувати з 1 січня 2019 роки так звані «декретні відпустки», замінивши передбачені за них виплати незначною компенсацією для батьків на оплату роботи няні. Які тільки епітети на адресу влади після цього не сипалися ... лексика - явно не для дитячих вух ... Втім, як виявилося, люди знову стали жертвою ситуації «чув дзвін, та не знаю, де він».

Перш за все, насторожити має вже те, що якийсь (навіть нехай і солідне) урядове відомство своїм рішенням може скасувати дію декількох законів. Адже порядок надання декретної відпустки регулюється на законодавчому рівні (частина 1 статті 25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування »І статтею 17 Закону України «Про відпустки» ). Тому ці норми не можна скасувати ні наказами Міністерства соціальної політики, ні урядовими постановами - тільки через внесення змін парламентом. При цьому у Верховній Раді зареєстровано два законопроекти на цю тему - №6350 і №6350П, - яким пропонують внести зміни до закону "Про відпустки" та Кодекс законів про працю. Але ті пропозиції стосуються обмежень тривалості оплачуваної декретної відпустки не для всіх громадян, а тільки для тих, хто усиновлює новонароджених малюків відразу ж з пологового будинку. Та й то - в травні розгляд документів відклали на невизначений термін.

Новина щодо хороша ...

Насправді ж, згідно з рішенням, яке (теж, до речі, в травні) прийняв Кабінет Міністрів, держава не позбавляє права громадян на декретну відпустку, а лише хоче стимулювати більш ранній вихід матерів на роботу. Тому і обіцяє з 1 січня 2019 року компенсувати сім'ям витрати на оплату няні в розмірі одного прожиткового мінімуму для дітей до 6 років (зараз це приблизно 1500 гривень). Відшкодування будуть виробляти на умовах співфінансування: з державного (25%), обласного (15%) і місцевого (60%) бюджетів.

Відшкодування будуть виробляти на умовах співфінансування: з державного (25%), обласного (15%) і місцевого (60%) бюджетів

«Механізм прозорий і простий - батьки наймають няню офіційно, самостійно обираючи і визначаючи умови контролю її роботи, а батькам до кінця року буде відшкодовано кожен місяць роботи няні на суму в розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років. Завдяки цьому механізму створюється можливість для батьків самостійно вибирати нянь для дітей, контролювати їх діяльність, і отримувати підтримку, якщо мама повинна виходити на роботу, і багатодітним сім'ям », - повідомили в Мінсоцполітики. При цьому ще раз підкреслимо: підставою для виплати компенсації буде офіційний договір сім'ї з нянею.

Інша справа, що на комерційних засадах доглядальницю за такі гроші не наймеш. Наприклад, на одному з профільних сайтів знаходимо пропозиції від професійних нянь, які просять за роботу від 50 гривень за годину і від 10 тисяч - за місяць. Але це в Києві. У невеликих містечках і селищах можна знайти няню і за 4-5 тисяч гривень на місяць. При таких умовах запропонована державою компенсація в півтори тисячі - непоганий посібник для молодих батьків.

Крім того, згідно з уже згаданої урядової програми стимулювання дострокового виходу молодих мам з відпустки по догляду за дитиною віком до 3 років, з січня в Україні з'являться муніципальні няні. З вартістю їх послуг поки не визначилися, але це однозначно обійдеться дешевше, ніж найняти няню на комерційних засадах.

Втім, співробітниця «Укрінформу» Оксана С., яка зараз перебуває у відпустці по догляду за другою дитиною, сумнівається, що нова урядова програма по-справжньому зможе стимулювати молодих мам. Адже мова йде про мізерні суми компенсації, яка, до того ж, буде виплачуватися аж в кінці року.

«Думаю, ця доплата розрахована на допомогу не тим, хто більше потребує, а для фінансової підтримки багатих верств населення, які і без того можуть« дозволити собі »няню. Від компенсації частини витрат вони, звичайно ж, не відмовляться. Але малозабезпечені сім'ї та з такою державною допомогою не зможуть оплатити працю доглядальниці навіть за неповний робочий день. Тому так би мовити «середньостатистична» мама, якщо хоче підробляти, вже в ранньому віці віддає дитину в садок », - каже колега.

Тому так би мовити «середньостатистична» мама, якщо хоче підробляти, вже в ранньому віці віддає дитину в садок », - каже колега

Засідання Конституційного Суду України

... і, безумовно, невтішна

Конституційний суд України, як ми повідомляли , Визнав законним скасування фінансової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3 років і скорочення розміру допомоги при народженні дитини. Відповідні заходи, покликані зекономити державний ресурс, передбачені пунктом 7 розділу II прийнятого в липні 2014 року Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи і створення передумов для економічного зростання в Україні».

Мотивуючи ухвалу, в Конституційному суді зазначили: «Оскільки допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, допомога при народженні дитини та допомога при усиновленні дитини не передбачені в Конституції України, то на них не поширюються і визначені статтею 22 гарантії щодо заборони скасування або звуження змісту та обсягу прав, визначених, зокрема, в статтях 46 і 48 Основного Закону України ". Отже,« Верховна Рада має свободу дій щодо законодавчого врегулювання порядку надання е тихий видів державної допомоги ».

Оскільки рішення Конституційного суду є остаточним і оскарженню не підлягає, норми Закону «Про запобігання фінансової катастрофи і створення передумов для економічного зростання в Україні», діятимуть і надалі. Відповідно, гарантовані державою виплати на народження дітей не залежатимуть від того, скільки дітей вже виховуються в родині. Якщо раніше на первістка виплачували 31 тисяч гривень, на другу дитину в сім'ї - 63 тисячі, а на третю і наступних - 127 тисяч, то зараз встановлена ​​уніфікована сума - 41 тисяча 180 гривень. Виплати складаються з разової допомоги при народженні дитини в 10 тисяч 320 гривень і 30 тисяч 960 гривень, які сім'я рівними частинами (по 860 гривень) отримує протягом 36 місяців.

Юрист Центру соціальних і трудових досліджень Віталій Дудін вважає вердикт тлумачів закону антисоціальним. Адже Конституційний суд занадто «вузько» трактує положення статті 22 Основного Закону України, яким заборонено обмежувати права громадян при прийнятті нового законодавства.

Віталій Дудін

«Судді зрозуміли норми цієї статті як заборона урізати тільки конституційні права людей. Хоча насправді мова йде про неможливість скорочення будь-яких цивільних прав, незалежно від того, чи відображені вони в Конституції, - пояснює юрист. - При цьому таке соціально несправедливе рішення винесли без урахування інших статей Конституції в їх взаємозв'язку. Зокрема, тлумачі залишили «за дужками» конституційне положення про те, що Україна - соціальна держава, мета якого - розширення і захист прав громадян ».

При цьому Віталій Дудін здивований і діями чиновників і законодавців, які в бурхливому 2014-му вирішили заощадити за рахунок однієї з найбільш соціально вразливих груп населення. Тоді як були і інші ресурси для отримання додаткових коштів. «Йдеться, зокрема, про детінізацію і скасування офшорних схем, які дозволяли (і до цих пір дозволяють) олігархам виводити мільярдні суми за кордон», - говорить юрист.

Таке рішення, за його словами негативно вплинуло на українські сім'ї, які виховують дітей або мають плани народити їх в майбутньому. А в цілому це негативно позначається на демографічній ситуації в нашій країні, оскільки людей позбавили одного із стимулів для народження двох і більше дітей.

А ось мати двох дітей Оксана С. вважає, що для середньостатистичної сім'ї при ухваленні рішення про народження кожної наступної дитини розмір фінансової допомоги від держави не є визначальним.

«Звичайно ж, отримувати великі гроші непогано. Але ми прекрасно розуміємо, що цієї суми не вистачить для того, щоб виростити дитину. Тому серед мого оточення немає жодної людини, який би керувався «державно-фінансовим» підходом до прийняття такого доленосного рішення. Всі звикли розраховувати на власні сили. А, розмірковуючи над тим, народжувати ще чи ні, керуються іншими принципами - власним світоглядом, мріями, сімейними традиціями. Наприклад, мені теж хотілося б мати третю дитину. Але, зважуючи в родині все «за» і «проти», розуміємо, що «потягнути» це буде складно. При цьому кілька зайвих десятків тисяч гривень від держави, виплати яких розтягнуться на роки, навряд чи можуть вплинути на наше рішення », - говорить Оксана.

Хоча вона і не виключає ймовірності того, що для деяких українців (особливо, в сільській місцевості, де взагалі немає ніяких доходів) підвищені виплати при народженні другої і наступних дітей, можливо, і грають роль якогось ніякого «стимулу».

Владислав Обух. Київ

«Декрет» не скасовують. Але «декретні» скоротили законно

Нас налякали чутками про скасування декретних відпусток. І засмутили рішенням КСУ щодо конституційності скорочення «дитячих» виплат

Днями соціальні мережі бурхливо відреагували на повідомлення ЗМІ про те, що Мінсоцполітики нібито вирішив скасувати з 1 січня 2019 роки так звані «декретні відпустки», замінивши передбачені за них виплати незначною компенсацією для батьків на оплату роботи няні. Які тільки епітети на адресу влади після цього не сипалися ... лексика - явно не для дитячих вух ... Втім, як виявилося, люди знову стали жертвою ситуації «чув дзвін, та не знаю, де він».

Перш за все, насторожити має вже те, що якийсь (навіть нехай і солідне) урядове відомство своїм рішенням може скасувати дію декількох законів. Адже порядок надання декретної відпустки регулюється на законодавчому рівні (частина 1 статті 25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування »І статтею 17 Закону України «Про відпустки» ). Тому ці норми не можна скасувати ні наказами Міністерства соціальної політики, ні урядовими постановами - тільки через внесення змін парламентом. При цьому у Верховній Раді зареєстровано два законопроекти на цю тему - №6350 і №6350П, - яким пропонують внести зміни до закону "Про відпустки" та Кодекс законів про працю. Але ті пропозиції стосуються обмежень тривалості оплачуваної декретної відпустки не для всіх громадян, а тільки для тих, хто усиновлює новонароджених малюків відразу ж з пологового будинку. Та й то - в травні розгляд документів відклали на невизначений термін.

Новина щодо хороша ...

Насправді ж, згідно з рішенням, яке (теж, до речі, в травні) прийняв Кабінет Міністрів, держава не позбавляє права громадян на декретну відпустку, а лише хоче стимулювати більш ранній вихід матерів на роботу. Тому і обіцяє з 1 січня 2019 року компенсувати сім'ям витрати на оплату няні в розмірі одного прожиткового мінімуму для дітей до 6 років (зараз це приблизно 1500 гривень). Відшкодування будуть виробляти на умовах співфінансування: з державного (25%), обласного (15%) і місцевого (60%) бюджетів.

Відшкодування будуть виробляти на умовах співфінансування: з державного (25%), обласного (15%) і місцевого (60%) бюджетів

«Механізм прозорий і простий - батьки наймають няню офіційно, самостійно обираючи і визначаючи умови контролю її роботи, а батькам до кінця року буде відшкодовано кожен місяць роботи няні на суму в розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років. Завдяки цьому механізму створюється можливість для батьків самостійно вибирати нянь для дітей, контролювати їх діяльність, і отримувати підтримку, якщо мама повинна виходити на роботу, і багатодітним сім'ям », - повідомили в Мінсоцполітики. При цьому ще раз підкреслимо: підставою для виплати компенсації буде офіційний договір сім'ї з нянею.

Інша справа, що на комерційних засадах доглядальницю за такі гроші не наймеш. Наприклад, на одному з профільних сайтів знаходимо пропозиції від професійних нянь, які просять за роботу від 50 гривень за годину і від 10 тисяч - за місяць. Але це в Києві. У невеликих містечках і селищах можна знайти няню і за 4-5 тисяч гривень на місяць. При таких умовах запропонована державою компенсація в півтори тисячі - непоганий посібник для молодих батьків.

Крім того, згідно з уже згаданої урядової програми стимулювання дострокового виходу молодих мам з відпустки по догляду за дитиною віком до 3 років, з січня в Україні з'являться муніципальні няні. З вартістю їх послуг поки не визначилися, але це однозначно обійдеться дешевше, ніж найняти няню на комерційних засадах.

Втім, співробітниця «Укрінформу» Оксана С., яка зараз перебуває у відпустці по догляду за другою дитиною, сумнівається, що нова урядова програма по-справжньому зможе стимулювати молодих мам. Адже мова йде про мізерні суми компенсації, яка, до того ж, буде виплачуватися аж в кінці року.

«Думаю, ця доплата розрахована на допомогу не тим, хто більше потребує, а для фінансової підтримки багатих верств населення, які і без того можуть« дозволити собі »няню. Від компенсації частини витрат вони, звичайно ж, не відмовляться. Але малозабезпечені сім'ї та з такою державною допомогою не зможуть оплатити працю доглядальниці навіть за неповний робочий день. Тому так би мовити «середньостатистична» мама, якщо хоче підробляти, вже в ранньому віці віддає дитину в садок », - каже колега.

Тому так би мовити «середньостатистична» мама, якщо хоче підробляти, вже в ранньому віці віддає дитину в садок », - каже колега

Засідання Конституційного Суду України

... і, безумовно, невтішна

Конституційний суд України, як ми повідомляли , Визнав законним скасування фінансової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3 років і скорочення розміру допомоги при народженні дитини. Відповідні заходи, покликані зекономити державний ресурс, передбачені пунктом 7 розділу II прийнятого в липні 2014 року Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи і створення передумов для економічного зростання в Україні».

Мотивуючи ухвалу, в Конституційному суді зазначили: «Оскільки допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, допомога при народженні дитини та допомога при усиновленні дитини не передбачені в Конституції України, то на них не поширюються і визначені статтею 22 гарантії щодо заборони скасування або звуження змісту та обсягу прав, визначених, зокрема, в статтях 46 і 48 Основного Закону України ". Отже,« Верховна Рада має свободу дій щодо законодавчого врегулювання порядку надання е тихий видів державної допомоги ».

Оскільки рішення Конституційного суду є остаточним і оскарженню не підлягає, норми Закону «Про запобігання фінансової катастрофи і створення передумов для економічного зростання в Україні», діятимуть і надалі. Відповідно, гарантовані державою виплати на народження дітей не залежатимуть від того, скільки дітей вже виховуються в родині. Якщо раніше на первістка виплачували 31 тисяч гривень, на другу дитину в сім'ї - 63 тисячі, а на третю і наступних - 127 тисяч, то зараз встановлена ​​уніфікована сума - 41 тисяча 180 гривень. Виплати складаються з разової допомоги при народженні дитини в 10 тисяч 320 гривень і 30 тисяч 960 гривень, які сім'я рівними частинами (по 860 гривень) отримує протягом 36 місяців.

Юрист Центру соціальних і трудових досліджень Віталій Дудін вважає вердикт тлумачів закону антисоціальним. Адже Конституційний суд занадто «вузько» трактує положення статті 22 Основного Закону України, яким заборонено обмежувати права громадян при прийнятті нового законодавства.

Віталій Дудін

«Судді зрозуміли норми цієї статті як заборона урізати тільки конституційні права людей. Хоча насправді мова йде про неможливість скорочення будь-яких цивільних прав, незалежно від того, чи відображені вони в Конституції, - пояснює юрист. - При цьому таке соціально несправедливе рішення винесли без урахування інших статей Конституції в їх взаємозв'язку. Зокрема, тлумачі залишили «за дужками» конституційне положення про те, що Україна - соціальна держава, мета якого - розширення і захист прав громадян ».

При цьому Віталій Дудін здивований і діями чиновників і законодавців, які в бурхливому 2014-му вирішили заощадити за рахунок однієї з найбільш соціально вразливих груп населення. Тоді як були і інші ресурси для отримання додаткових коштів. «Йдеться, зокрема, про детінізацію і скасування офшорних схем, які дозволяли (і до цих пір дозволяють) олігархам виводити мільярдні суми за кордон», - говорить юрист.

Таке рішення, за його словами негативно вплинуло на українські сім'ї, які виховують дітей або мають плани народити їх в майбутньому. А в цілому це негативно позначається на демографічній ситуації в нашій країні, оскільки людей позбавили одного із стимулів для народження двох і більше дітей.

А ось мати двох дітей Оксана С. вважає, що для середньостатистичної сім'ї при ухваленні рішення про народження кожної наступної дитини розмір фінансової допомоги від держави не є визначальним.

«Звичайно ж, отримувати великі гроші непогано. Але ми прекрасно розуміємо, що цієї суми не вистачить для того, щоб виростити дитину. Тому серед мого оточення немає жодної людини, який би керувався «державно-фінансовим» підходом до прийняття такого доленосного рішення. Всі звикли розраховувати на власні сили. А, розмірковуючи над тим, народжувати ще чи ні, керуються іншими принципами - власним світоглядом, мріями, сімейними традиціями. Наприклад, мені теж хотілося б мати третю дитину. Але, зважуючи в родині все «за» і «проти», розуміємо, що «потягнути» це буде складно. При цьому кілька зайвих десятків тисяч гривень від держави, виплати яких розтягнуться на роки, навряд чи можуть вплинути на наше рішення », - говорить Оксана.

Хоча вона і не виключає ймовірності того, що для деяких українців (особливо, в сільській місцевості, де взагалі немає ніяких доходів) підвищені виплати при народженні другої і наступних дітей, можливо, і грають роль якогось ніякого «стимулу».

Владислав Обух. Київ

«Декрет» не скасовують. Але «декретні» скоротили законно

Нас налякали чутками про скасування декретних відпусток. І засмутили рішенням КСУ щодо конституційності скорочення «дитячих» виплат

Днями соціальні мережі бурхливо відреагували на повідомлення ЗМІ про те, що Мінсоцполітики нібито вирішив скасувати з 1 січня 2019 роки так звані «декретні відпустки», замінивши передбачені за них виплати незначною компенсацією для батьків на оплату роботи няні. Які тільки епітети на адресу влади після цього не сипалися ... лексика - явно не для дитячих вух ... Втім, як виявилося, люди знову стали жертвою ситуації «чув дзвін, та не знаю, де він».

Перш за все, насторожити має вже те, що якийсь (навіть нехай і солідне) урядове відомство своїм рішенням може скасувати дію декількох законів. Адже порядок надання декретної відпустки регулюється на законодавчому рівні (частина 1 статті 25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування »І статтею 17 Закону України «Про відпустки» ). Тому ці норми не можна скасувати ні наказами Міністерства соціальної політики, ні урядовими постановами - тільки через внесення змін парламентом. При цьому у Верховній Раді зареєстровано два законопроекти на цю тему - №6350 і №6350П, - яким пропонують внести зміни до закону "Про відпустки" та Кодекс законів про працю. Але ті пропозиції стосуються обмежень тривалості оплачуваної декретної відпустки не для всіх громадян, а тільки для тих, хто усиновлює новонароджених малюків відразу ж з пологового будинку. Та й то - в травні розгляд документів відклали на невизначений термін.

Новина щодо хороша ...

Насправді ж, згідно з рішенням, яке (теж, до речі, в травні) прийняв Кабінет Міністрів, держава не позбавляє права громадян на декретну відпустку, а лише хоче стимулювати більш ранній вихід матерів на роботу. Тому і обіцяє з 1 січня 2019 року компенсувати сім'ям витрати на оплату няні в розмірі одного прожиткового мінімуму для дітей до 6 років (зараз це приблизно 1500 гривень). Відшкодування будуть виробляти на умовах співфінансування: з державного (25%), обласного (15%) і місцевого (60%) бюджетів.

Відшкодування будуть виробляти на умовах співфінансування: з державного (25%), обласного (15%) і місцевого (60%) бюджетів

«Механізм прозорий і простий - батьки наймають няню офіційно, самостійно обираючи і визначаючи умови контролю її роботи, а батькам до кінця року буде відшкодовано кожен місяць роботи няні на суму в розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років. Завдяки цьому механізму створюється можливість для батьків самостійно вибирати нянь для дітей, контролювати їх діяльність, і отримувати підтримку, якщо мама повинна виходити на роботу, і багатодітним сім'ям », - повідомили в Мінсоцполітики. При цьому ще раз підкреслимо: підставою для виплати компенсації буде офіційний договір сім'ї з нянею.

Інша справа, що на комерційних засадах доглядальницю за такі гроші не наймеш. Наприклад, на одному з профільних сайтів знаходимо пропозиції від професійних нянь, які просять за роботу від 50 гривень за годину і від 10 тисяч - за місяць. Але це в Києві. У невеликих містечках і селищах можна знайти няню і за 4-5 тисяч гривень на місяць. При таких умовах запропонована державою компенсація в півтори тисячі - непоганий посібник для молодих батьків.

Крім того, згідно з уже згаданої урядової програми стимулювання дострокового виходу молодих мам з відпустки по догляду за дитиною віком до 3 років, з січня в Україні з'являться муніципальні няні. З вартістю їх послуг поки не визначилися, але це однозначно обійдеться дешевше, ніж найняти няню на комерційних засадах.

Втім, співробітниця «Укрінформу» Оксана С., яка зараз перебуває у відпустці по догляду за другою дитиною, сумнівається, що нова урядова програма по-справжньому зможе стимулювати молодих мам. Адже мова йде про мізерні суми компенсації, яка, до того ж, буде виплачуватися аж в кінці року.

«Думаю, ця доплата розрахована на допомогу не тим, хто більше потребує, а для фінансової підтримки багатих верств населення, які і без того можуть« дозволити собі »няню. Від компенсації частини витрат вони, звичайно ж, не відмовляться. Але малозабезпечені сім'ї та з такою державною допомогою не зможуть оплатити працю доглядальниці навіть за неповний робочий день. Тому так би мовити «середньостатистична» мама, якщо хоче підробляти, вже в ранньому віці віддає дитину в садок », - каже колега.

Тому так би мовити «середньостатистична» мама, якщо хоче підробляти, вже в ранньому віці віддає дитину в садок », - каже колега

Засідання Конституційного Суду України

... і, безумовно, невтішна

Конституційний суд України, як ми повідомляли , Визнав законним скасування фінансової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3 років і скорочення розміру допомоги при народженні дитини. Відповідні заходи, покликані зекономити державний ресурс, передбачені пунктом 7 розділу II прийнятого в липні 2014 року Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи і створення передумов для економічного зростання в Україні».

Мотивуючи ухвалу, в Конституційному суді зазначили: «Оскільки допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, допомога при народженні дитини та допомога при усиновленні дитини не передбачені в Конституції України, то на них не поширюються і визначені статтею 22 гарантії щодо заборони скасування або звуження змісту та обсягу прав, визначених, зокрема, в статтях 46 і 48 Основного Закону України ". Отже,« Верховна Рада має свободу дій щодо законодавчого врегулювання порядку надання е тихий видів державної допомоги ».

Оскільки рішення Конституційного суду є остаточним і оскарженню не підлягає, норми Закону «Про запобігання фінансової катастрофи і створення передумов для економічного зростання в Україні», діятимуть і надалі. Відповідно, гарантовані державою виплати на народження дітей не залежатимуть від того, скільки дітей вже виховуються в родині. Якщо раніше на первістка виплачували 31 тисяч гривень, на другу дитину в сім'ї - 63 тисячі, а на третю і наступних - 127 тисяч, то зараз встановлена ​​уніфікована сума - 41 тисяча 180 гривень. Виплати складаються з разової допомоги при народженні дитини в 10 тисяч 320 гривень і 30 тисяч 960 гривень, які сім'я рівними частинами (по 860 гривень) отримує протягом 36 місяців.

Юрист Центру соціальних і трудових досліджень Віталій Дудін вважає вердикт тлумачів закону антисоціальним. Адже Конституційний суд занадто «вузько» трактує положення статті 22 Основного Закону України, яким заборонено обмежувати права громадян при прийнятті нового законодавства.

Віталій Дудін

«Судді зрозуміли норми цієї статті як заборона урізати тільки конституційні права людей. Хоча насправді мова йде про неможливість скорочення будь-яких цивільних прав, незалежно від того, чи відображені вони в Конституції, - пояснює юрист. - При цьому таке соціально несправедливе рішення винесли без урахування інших статей Конституції в їх взаємозв'язку. Зокрема, тлумачі залишили «за дужками» конституційне положення про те, що Україна - соціальна держава, мета якого - розширення і захист прав громадян ».

При цьому Віталій Дудін здивований і діями чиновників і законодавців, які в бурхливому 2014-му вирішили заощадити за рахунок однієї з найбільш соціально вразливих груп населення. Тоді як були і інші ресурси для отримання додаткових коштів. «Йдеться, зокрема, про детінізацію і скасування офшорних схем, які дозволяли (і до цих пір дозволяють) олігархам виводити мільярдні суми за кордон», - говорить юрист.

Таке рішення, за його словами негативно вплинуло на українські сім'ї, які виховують дітей або мають плани народити їх в майбутньому. А в цілому це негативно позначається на демографічній ситуації в нашій країні, оскільки людей позбавили одного із стимулів для народження двох і більше дітей.

А ось мати двох дітей Оксана С. вважає, що для середньостатистичної сім'ї при ухваленні рішення про народження кожної наступної дитини розмір фінансової допомоги від держави не є визначальним.

«Звичайно ж, отримувати великі гроші непогано. Але ми прекрасно розуміємо, що цієї суми не вистачить для того, щоб виростити дитину. Тому серед мого оточення немає жодної людини, який би керувався «державно-фінансовим» підходом до прийняття такого доленосного рішення. Всі звикли розраховувати на власні сили. А, розмірковуючи над тим, народжувати ще чи ні, керуються іншими принципами - власним світоглядом, мріями, сімейними традиціями. Наприклад, мені теж хотілося б мати третю дитину. Але, зважуючи в родині все «за» і «проти», розуміємо, що «потягнути» це буде складно. При цьому кілька зайвих десятків тисяч гривень від держави, виплати яких розтягнуться на роки, навряд чи можуть вплинути на наше рішення », - говорить Оксана.

Хоча вона і не виключає ймовірності того, що для деяких українців (особливо, в сільській місцевості, де взагалі немає ніяких доходів) підвищені виплати при народженні другої і наступних дітей, можливо, і грають роль якогось ніякого «стимулу».

Владислав Обух. Київ

«Декрет» не скасовують. Але «декретні» скоротили законно

Нас налякали чутками про скасування декретних відпусток. І засмутили рішенням КСУ щодо конституційності скорочення «дитячих» виплат

Днями соціальні мережі бурхливо відреагували на повідомлення ЗМІ про те, що Мінсоцполітики нібито вирішив скасувати з 1 січня 2019 роки так звані «декретні відпустки», замінивши передбачені за них виплати незначною компенсацією для батьків на оплату роботи няні. Які тільки епітети на адресу влади після цього не сипалися ... лексика - явно не для дитячих вух ... Втім, як виявилося, люди знову стали жертвою ситуації «чув дзвін, та не знаю, де він».

Перш за все, насторожити має вже те, що якийсь (навіть нехай і солідне) урядове відомство своїм рішенням може скасувати дію декількох законів. Адже порядок надання декретної відпустки регулюється на законодавчому рівні (частина 1 статті 25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування »І статтею 17 Закону України «Про відпустки» ). Тому ці норми не можна скасувати ні наказами Міністерства соціальної політики, ні урядовими постановами - тільки через внесення змін парламентом. При цьому у Верховній Раді зареєстровано два законопроекти на цю тему - №6350 і №6350П, - яким пропонують внести зміни до закону "Про відпустки" та Кодекс законів про працю. Але ті пропозиції стосуються обмежень тривалості оплачуваної декретної відпустки не для всіх громадян, а тільки для тих, хто усиновлює новонароджених малюків відразу ж з пологового будинку. Та й то - в травні розгляд документів відклали на невизначений термін.

Новина щодо хороша ...

Насправді ж, згідно з рішенням, яке (теж, до речі, в травні) прийняв Кабінет Міністрів, держава не позбавляє права громадян на декретну відпустку, а лише хоче стимулювати більш ранній вихід матерів на роботу. Тому і обіцяє з 1 січня 2019 року компенсувати сім'ям витрати на оплату няні в розмірі одного прожиткового мінімуму для дітей до 6 років (зараз це приблизно 1500 гривень). Відшкодування будуть виробляти на умовах співфінансування: з державного (25%), обласного (15%) і місцевого (60%) бюджетів.

Відшкодування будуть виробляти на умовах співфінансування: з державного (25%), обласного (15%) і місцевого (60%) бюджетів

«Механізм прозорий і простий - батьки наймають няню офіційно, самостійно обираючи і визначаючи умови контролю її роботи, а батькам до кінця року буде відшкодовано кожен місяць роботи няні на суму в розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років. Завдяки цьому механізму створюється можливість для батьків самостійно вибирати нянь для дітей, контролювати їх діяльність, і отримувати підтримку, якщо мама повинна виходити на роботу, і багатодітним сім'ям », - повідомили в Мінсоцполітики. При цьому ще раз підкреслимо: підставою для виплати компенсації буде офіційний договір сім'ї з нянею.

Інша справа, що на комерційних засадах доглядальницю за такі гроші не наймеш. Наприклад, на одному з профільних сайтів знаходимо пропозиції від професійних нянь, які просять за роботу від 50 гривень за годину і від 10 тисяч - за місяць. Але це в Києві. У невеликих містечках і селищах можна знайти няню і за 4-5 тисяч гривень на місяць. При таких умовах запропонована державою компенсація в півтори тисячі - непоганий посібник для молодих батьків.

Крім того, згідно з уже згаданої урядової програми стимулювання дострокового виходу молодих мам з відпустки по догляду за дитиною віком до 3 років, з січня в Україні з'являться муніципальні няні. З вартістю їх послуг поки не визначилися, але це однозначно обійдеться дешевше, ніж найняти няню на комерційних засадах.

Втім, співробітниця «Укрінформу» Оксана С., яка зараз перебуває у відпустці по догляду за другою дитиною, сумнівається, що нова урядова програма по-справжньому зможе стимулювати молодих мам. Адже мова йде про мізерні суми компенсації, яка, до того ж, буде виплачуватися аж в кінці року.

«Думаю, ця доплата розрахована на допомогу не тим, хто більше потребує, а для фінансової підтримки багатих верств населення, які і без того можуть« дозволити собі »няню. Від компенсації частини витрат вони, звичайно ж, не відмовляться. Але малозабезпечені сім'ї та з такою державною допомогою не зможуть оплатити працю доглядальниці навіть за неповний робочий день. Тому так би мовити «середньостатистична» мама, якщо хоче підробляти, вже в ранньому віці віддає дитину в садок », - каже колега.

Тому так би мовити «середньостатистична» мама, якщо хоче підробляти, вже в ранньому віці віддає дитину в садок », - каже колега

Засідання Конституційного Суду України

... і, безумовно, невтішна

Конституційний суд України, як ми повідомляли , Визнав законним скасування фінансової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3 років і скорочення розміру допомоги при народженні дитини. Відповідні заходи, покликані зекономити державний ресурс, передбачені пунктом 7 розділу II прийнятого в липні 2014 року Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи і створення передумов для економічного зростання в Україні».

Мотивуючи ухвалу, в Конституційному суді зазначили: «Оскільки допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, допомога при народженні дитини та допомога при усиновленні дитини не передбачені в Конституції України, то на них не поширюються і визначені статтею 22 гарантії щодо заборони скасування або звуження змісту та обсягу прав, визначених, зокрема, в статтях 46 і 48 Основного Закону України ". Отже,« Верховна Рада має свободу дій щодо законодавчого врегулювання порядку надання е тихий видів державної допомоги ».

Оскільки рішення Конституційного суду є остаточним і оскарженню не підлягає, норми Закону «Про запобігання фінансової катастрофи і створення передумов для економічного зростання в Україні», діятимуть і надалі. Відповідно, гарантовані державою виплати на народження дітей не залежатимуть від того, скільки дітей вже виховуються в родині. Якщо раніше на первістка виплачували 31 тисяч гривень, на другу дитину в сім'ї - 63 тисячі, а на третю і наступних - 127 тисяч, то зараз встановлена ​​уніфікована сума - 41 тисяча 180 гривень. Виплати складаються з разової допомоги при народженні дитини в 10 тисяч 320 гривень і 30 тисяч 960 гривень, які сім'я рівними частинами (по 860 гривень) отримує протягом 36 місяців.

Юрист Центру соціальних і трудових досліджень Віталій Дудін вважає вердикт тлумачів закону антисоціальним. Адже Конституційний суд занадто «вузько» трактує положення статті 22 Основного Закону України, яким заборонено обмежувати права громадян при прийнятті нового законодавства.

Віталій Дудін

«Судді зрозуміли норми цієї статті як заборона урізати тільки конституційні права людей. Хоча насправді мова йде про неможливість скорочення будь-яких цивільних прав, незалежно від того, чи відображені вони в Конституції, - пояснює юрист. - При цьому таке соціально несправедливе рішення винесли без урахування інших статей Конституції в їх взаємозв'язку. Зокрема, тлумачі залишили «за дужками» конституційне положення про те, що Україна - соціальна держава, мета якого - розширення і захист прав громадян ».

При цьому Віталій Дудін здивований і діями чиновників і законодавців, які в бурхливому 2014-му вирішили заощадити за рахунок однієї з найбільш соціально вразливих груп населення. Тоді як були і інші ресурси для отримання додаткових коштів. «Йдеться, зокрема, про детінізацію і скасування офшорних схем, які дозволяли (і до цих пір дозволяють) олігархам виводити мільярдні суми за кордон», - говорить юрист.

Таке рішення, за його словами негативно вплинуло на українські сім'ї, які виховують дітей або мають плани народити їх в майбутньому. А в цілому це негативно позначається на демографічній ситуації в нашій країні, оскільки людей позбавили одного із стимулів для народження двох і більше дітей.

А ось мати двох дітей Оксана С. вважає, що для середньостатистичної сім'ї при ухваленні рішення про народження кожної наступної дитини розмір фінансової допомоги від держави не є визначальним.

«Звичайно ж, отримувати великі гроші непогано. Але ми прекрасно розуміємо, що цієї суми не вистачить для того, щоб виростити дитину. Тому серед мого оточення немає жодної людини, який би керувався «державно-фінансовим» підходом до прийняття такого доленосного рішення. Всі звикли розраховувати на власні сили. А, розмірковуючи над тим, народжувати ще чи ні, керуються іншими принципами - власним світоглядом, мріями, сімейними традиціями. Наприклад, мені теж хотілося б мати третю дитину. Але, зважуючи в родині все «за» і «проти», розуміємо, що «потягнути» це буде складно. При цьому кілька зайвих десятків тисяч гривень від держави, виплати яких розтягнуться на роки, навряд чи можуть вплинути на наше рішення », - говорить Оксана.

Хоча вона і не виключає ймовірності того, що для деяких українців (особливо, в сільській місцевості, де взагалі немає ніяких доходів) підвищені виплати при народженні другої і наступних дітей, можливо, і грають роль якогось ніякого «стимулу».

Владислав Обух. Київ

«Декрет» не скасовують. Але «декретні» скоротили законно

Нас налякали чутками про скасування декретних відпусток. І засмутили рішенням КСУ щодо конституційності скорочення «дитячих» виплат

Днями соціальні мережі бурхливо відреагували на повідомлення ЗМІ про те, що Мінсоцполітики нібито вирішив скасувати з 1 січня 2019 роки так звані «декретні відпустки», замінивши передбачені за них виплати незначною компенсацією для батьків на оплату роботи няні. Які тільки епітети на адресу влади після цього не сипалися ... лексика - явно не для дитячих вух ... Втім, як виявилося, люди знову стали жертвою ситуації «чув дзвін, та не знаю, де він».

Перш за все, насторожити має вже те, що якийсь (навіть нехай і солідне) урядове відомство своїм рішенням може скасувати дію декількох законів. Адже порядок надання декретної відпустки регулюється на законодавчому рівні (частина 1 статті 25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування »І статтею 17 Закону України «Про відпустки» ). Тому ці норми не можна скасувати ні наказами Міністерства соціальної політики, ні урядовими постановами - тільки через внесення змін парламентом. При цьому у Верховній Раді зареєстровано два законопроекти на цю тему - №6350 і №6350П, - яким пропонують внести зміни до закону "Про відпустки" та Кодекс законів про працю. Але ті пропозиції стосуються обмежень тривалості оплачуваної декретної відпустки не для всіх громадян, а тільки для тих, хто усиновлює новонароджених малюків відразу ж з пологового будинку. Та й то - в травні розгляд документів відклали на невизначений термін.

Новина щодо хороша ...

Насправді ж, згідно з рішенням, яке (теж, до речі, в травні) прийняв Кабінет Міністрів, держава не позбавляє права громадян на декретну відпустку, а лише хоче стимулювати більш ранній вихід матерів на роботу. Тому і обіцяє з 1 січня 2019 року компенсувати сім'ям витрати на оплату няні в розмірі одного прожиткового мінімуму для дітей до 6 років (зараз це приблизно 1500 гривень). Відшкодування будуть виробляти на умовах співфінансування: з державного (25%), обласного (15%) і місцевого (60%) бюджетів.

Відшкодування будуть виробляти на умовах співфінансування: з державного (25%), обласного (15%) і місцевого (60%) бюджетів

«Механізм прозорий і простий - батьки наймають няню офіційно, самостійно обираючи і визначаючи умови контролю її роботи, а батькам до кінця року буде відшкодовано кожен місяць роботи няні на суму в розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років. Завдяки цьому механізму створюється можливість для батьків самостійно вибирати нянь для дітей, контролювати їх діяльність, і отримувати підтримку, якщо мама повинна виходити на роботу, і багатодітним сім'ям », - повідомили в Мінсоцполітики. При цьому ще раз підкреслимо: підставою для виплати компенсації буде офіційний договір сім'ї з нянею.

Інша справа, що на комерційних засадах доглядальницю за такі гроші не наймеш. Наприклад, на одному з профільних сайтів знаходимо пропозиції від професійних нянь, які просять за роботу від 50 гривень за годину і від 10 тисяч - за місяць. Але це в Києві. У невеликих містечках і селищах можна знайти няню і за 4-5 тисяч гривень на місяць. При таких умовах запропонована державою компенсація в півтори тисячі - непоганий посібник для молодих батьків.

Крім того, згідно з уже згаданої урядової програми стимулювання дострокового виходу молодих мам з відпустки по догляду за дитиною віком до 3 років, з січня в Україні з'являться муніципальні няні. З вартістю їх послуг поки не визначилися, але це однозначно обійдеться дешевше, ніж найняти няню на комерційних засадах.

Втім, співробітниця «Укрінформу» Оксана С., яка зараз перебуває у відпустці по догляду за другою дитиною, сумнівається, що нова урядова програма по-справжньому зможе стимулювати молодих мам. Адже мова йде про мізерні суми компенсації, яка, до того ж, буде виплачуватися аж в кінці року.

«Думаю, ця доплата розрахована на допомогу не тим, хто більше потребує, а для фінансової підтримки багатих верств населення, які і без того можуть« дозволити собі »няню. Від компенсації частини витрат вони, звичайно ж, не відмовляться. Але малозабезпечені сім'ї та з такою державною допомогою не зможуть оплатити працю доглядальниці навіть за неповний робочий день. Тому так би мовити «середньостатистична» мама, якщо хоче підробляти, вже в ранньому віці віддає дитину в садок », - каже колега.

Тому так би мовити «середньостатистична» мама, якщо хоче підробляти, вже в ранньому віці віддає дитину в садок », - каже колега

Засідання Конституційного Суду України

... і, безумовно, невтішна

Конституційний суд України, як ми повідомляли , Визнав законним скасування фінансової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3 років і скорочення розміру допомоги при народженні дитини. Відповідні заходи, покликані зекономити державний ресурс, передбачені пунктом 7 розділу II прийнятого в липні 2014 року Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи і створення передумов для економічного зростання в Україні».

Мотивуючи ухвалу, в Конституційному суді зазначили: «Оскільки допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, допомога при народженні дитини та допомога при усиновленні дитини не передбачені в Конституції України, то на них не поширюються і визначені статтею 22 гарантії щодо заборони скасування або звуження змісту та обсягу прав, визначених, зокрема, в статтях 46 і 48 Основного Закону України ". Отже,« Верховна Рада має свободу дій щодо законодавчого врегулювання порядку надання е тихий видів державної допомоги ».

Оскільки рішення Конституційного суду є остаточним і оскарженню не підлягає, норми Закону «Про запобігання фінансової катастрофи і створення передумов для економічного зростання в Україні», діятимуть і надалі. Відповідно, гарантовані державою виплати на народження дітей не залежатимуть від того, скільки дітей вже виховуються в родині. Якщо раніше на первістка виплачували 31 тисяч гривень, на другу дитину в сім'ї - 63 тисячі, а на третю і наступних - 127 тисяч, то зараз встановлена ​​уніфікована сума - 41 тисяча 180 гривень. Виплати складаються з разової допомоги при народженні дитини в 10 тисяч 320 гривень і 30 тисяч 960 гривень, які сім'я рівними частинами (по 860 гривень) отримує протягом 36 місяців.

Юрист Центру соціальних і трудових досліджень Віталій Дудін вважає вердикт тлумачів закону антисоціальним. Адже Конституційний суд занадто «вузько» трактує положення статті 22 Основного Закону України, яким заборонено обмежувати права громадян при прийнятті нового законодавства.

Віталій Дудін

«Судді зрозуміли норми цієї статті як заборона урізати тільки конституційні права людей. Хоча насправді мова йде про неможливість скорочення будь-яких цивільних прав, незалежно від того, чи відображені вони в Конституції, - пояснює юрист. - При цьому таке соціально несправедливе рішення винесли без урахування інших статей Конституції в їх взаємозв'язку. Зокрема, тлумачі залишили «за дужками» конституційне положення про те, що Україна - соціальна держава, мета якого - розширення і захист прав громадян ».

При цьому Віталій Дудін здивований і діями чиновників і законодавців, які в бурхливому 2014-му вирішили заощадити за рахунок однієї з найбільш соціально вразливих груп населення. Тоді як були і інші ресурси для отримання додаткових коштів. «Йдеться, зокрема, про детінізацію і скасування офшорних схем, які дозволяли (і до цих пір дозволяють) олігархам виводити мільярдні суми за кордон», - говорить юрист.

Таке рішення, за його словами негативно вплинуло на українські сім'ї, які виховують дітей або мають плани народити їх в майбутньому. А в цілому це негативно позначається на демографічній ситуації в нашій країні, оскільки людей позбавили одного із стимулів для народження двох і більше дітей.

А ось мати двох дітей Оксана С. вважає, що для середньостатистичної сім'ї при ухваленні рішення про народження кожної наступної дитини розмір фінансової допомоги від держави не є визначальним.

«Звичайно ж, отримувати великі гроші непогано. Але ми прекрасно розуміємо, що цієї суми не вистачить для того, щоб виростити дитину. Тому серед мого оточення немає жодної людини, який би керувався «державно-фінансовим» підходом до прийняття такого доленосного рішення. Всі звикли розраховувати на власні сили. А, розмірковуючи над тим, народжувати ще чи ні, керуються іншими принципами - власним світоглядом, мріями, сімейними традиціями. Наприклад, мені теж хотілося б мати третю дитину. Але, зважуючи в родині все «за» і «проти», розуміємо, що «потягнути» це буде складно. При цьому кілька зайвих десятків тисяч гривень від держави, виплати яких розтягнуться на роки, навряд чи можуть вплинути на наше рішення », - говорить Оксана.

Хоча вона і не виключає ймовірності того, що для деяких українців (особливо, в сільській місцевості, де взагалі немає ніяких доходів) підвищені виплати при народженні другої і наступних дітей, можливо, і грають роль якогось ніякого «стимулу».

Владислав Обух. Київ

«Декрет» не скасовують. Але «декретні» скоротили законно

Нас налякали чутками про скасування декретних відпусток. І засмутили рішенням КСУ щодо конституційності скорочення «дитячих» виплат

Днями соціальні мережі бурхливо відреагували на повідомлення ЗМІ про те, що Мінсоцполітики нібито вирішив скасувати з 1 січня 2019 роки так звані «декретні відпустки», замінивши передбачені за них виплати незначною компенсацією для батьків на оплату роботи няні. Які тільки епітети на адресу влади після цього не сипалися ... лексика - явно не для дитячих вух ... Втім, як виявилося, люди знову стали жертвою ситуації «чув дзвін, та не знаю, де він».

Перш за все, насторожити має вже те, що якийсь (навіть нехай і солідне) урядове відомство своїм рішенням може скасувати дію декількох законів. Адже порядок надання декретної відпустки регулюється на законодавчому рівні (частина 1 статті 25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування »І статтею 17 Закону України «Про відпустки» ). Тому ці норми не можна скасувати ні наказами Міністерства соціальної політики, ні урядовими постановами - тільки через внесення змін парламентом. При цьому у Верховній Раді зареєстровано два законопроекти на цю тему - №6350 і №6350П, - яким пропонують внести зміни до закону "Про відпустки" та Кодекс законів про працю. Але ті пропозиції стосуються обмежень тривалості оплачуваної декретної відпустки не для всіх громадян, а тільки для тих, хто усиновлює новонароджених малюків відразу ж з пологового будинку. Та й то - в травні розгляд документів відклали на невизначений термін.

Новина щодо хороша ...

Насправді ж, згідно з рішенням, яке (теж, до речі, в травні) прийняв Кабінет Міністрів, держава не позбавляє права громадян на декретну відпустку, а лише хоче стимулювати більш ранній вихід матерів на роботу. Тому і обіцяє з 1 січня 2019 року компенсувати сім'ям витрати на оплату няні в розмірі одного прожиткового мінімуму для дітей до 6 років (зараз це приблизно 1500 гривень). Відшкодування будуть виробляти на умовах співфінансування: з державного (25%), обласного (15%) і місцевого (60%) бюджетів.

Відшкодування будуть виробляти на умовах співфінансування: з державного (25%), обласного (15%) і місцевого (60%) бюджетів

«Механізм прозорий і простий - батьки наймають няню офіційно, самостійно обираючи і визначаючи умови контролю її роботи, а батькам до кінця року буде відшкодовано кожен місяць роботи няні на суму в розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років. Завдяки цьому механізму створюється можливість для батьків самостійно вибирати нянь для дітей, контролювати їх діяльність, і отримувати підтримку, якщо мама повинна виходити на роботу, і багатодітним сім'ям », - повідомили в Мінсоцполітики. При цьому ще раз підкреслимо: підставою для виплати компенсації буде офіційний договір сім'ї з нянею.

Інша справа, що на комерційних засадах доглядальницю за такі гроші не наймеш. Наприклад, на одному з профільних сайтів знаходимо пропозиції від професійних нянь, які просять за роботу від 50 гривень за годину і від 10 тисяч - за місяць. Але це в Києві. У невеликих містечках і селищах можна знайти няню і за 4-5 тисяч гривень на місяць. При таких умовах запропонована державою компенсація в півтори тисячі - непоганий посібник для молодих батьків.

Крім того, згідно з уже згаданої урядової програми стимулювання дострокового виходу молодих мам з відпустки по догляду за дитиною віком до 3 років, з січня в Україні з'являться муніципальні няні. З вартістю їх послуг поки не визначилися, але це однозначно обійдеться дешевше, ніж найняти няню на комерційних засадах.

Втім, співробітниця «Укрінформу» Оксана С., яка зараз перебуває у відпустці по догляду за другою дитиною, сумнівається, що нова урядова програма по-справжньому зможе стимулювати молодих мам. Адже мова йде про мізерні суми компенсації, яка, до того ж, буде виплачуватися аж в кінці року.

«Думаю, ця доплата розрахована на допомогу не тим, хто більше потребує, а для фінансової підтримки багатих верств населення, які і без того можуть« дозволити собі »няню. Від компенсації частини витрат вони, звичайно ж, не відмовляться. Але малозабезпечені сім'ї та з такою державною допомогою не зможуть оплатити працю доглядальниці навіть за неповний робочий день. Тому так би мовити «середньостатистична» мама, якщо хоче підробляти, вже в ранньому віці віддає дитину в садок », - каже колега.

Тому так би мовити «середньостатистична» мама, якщо хоче підробляти, вже в ранньому віці віддає дитину в садок », - каже колега

Засідання Конституційного Суду України

... і, безумовно, невтішна

Конституційний суд України, як ми повідомляли , Визнав законним скасування фінансової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3 років і скорочення розміру допомоги при народженні дитини. Відповідні заходи, покликані зекономити державний ресурс, передбачені пунктом 7 розділу II прийнятого в липні 2014 року Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи і створення передумов для економічного зростання в Україні».

Мотивуючи ухвалу, в Конституційному суді зазначили: «Оскільки допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, допомога при народженні дитини та допомога при усиновленні дитини не передбачені в Конституції України, то на них не поширюються і визначені статтею 22 гарантії щодо заборони скасування або звуження змісту та обсягу прав, визначених, зокрема, в статтях 46 і 48 Основного Закону України ". Отже,« Верховна Рада має свободу дій щодо законодавчого врегулювання порядку надання е тихий видів державної допомоги ».

Оскільки рішення Конституційного суду є остаточним і оскарженню не підлягає, норми Закону «Про запобігання фінансової катастрофи і створення передумов для економічного зростання в Україні», діятимуть і надалі. Відповідно, гарантовані державою виплати на народження дітей не залежатимуть від того, скільки дітей вже виховуються в родині. Якщо раніше на первістка виплачували 31 тисяч гривень, на другу дитину в сім'ї - 63 тисячі, а на третю і наступних - 127 тисяч, то зараз встановлена ​​уніфікована сума - 41 тисяча 180 гривень. Виплати складаються з разової допомоги при народженні дитини в 10 тисяч 320 гривень і 30 тисяч 960 гривень, які сім'я рівними частинами (по 860 гривень) отримує протягом 36 місяців.

Юрист Центру соціальних і трудових досліджень Віталій Дудін вважає вердикт тлумачів закону антисоціальним. Адже Конституційний суд занадто «вузько» трактує положення статті 22 Основного Закону України, яким заборонено обмежувати права громадян при прийнятті нового законодавства.

Віталій Дудін

«Судді зрозуміли норми цієї статті як заборона урізати тільки конституційні права людей. Хоча насправді мова йде про неможливість скорочення будь-яких цивільних прав, незалежно від того, чи відображені вони в Конституції, - пояснює юрист. - При цьому таке соціально несправедливе рішення винесли без урахування інших статей Конституції в їх взаємозв'язку. Зокрема, тлумачі залишили «за дужками» конституційне положення про те, що Україна - соціальна держава, мета якого - розширення і захист прав громадян ».

При цьому Віталій Дудін здивований і діями чиновників і законодавців, які в бурхливому 2014-му вирішили заощадити за рахунок однієї з найбільш соціально вразливих груп населення. Тоді як були і інші ресурси для отримання додаткових коштів. «Йдеться, зокрема, про детінізацію і скасування офшорних схем, які дозволяли (і до цих пір дозволяють) олігархам виводити мільярдні суми за кордон», - говорить юрист.

Таке рішення, за його словами негативно вплинуло на українські сім'ї, які виховують дітей або мають плани народити їх в майбутньому. А в цілому це негативно позначається на демографічній ситуації в нашій країні, оскільки людей позбавили одного із стимулів для народження двох і більше дітей.

А ось мати двох дітей Оксана С. вважає, що для середньостатистичної сім'ї при ухваленні рішення про народження кожної наступної дитини розмір фінансової допомоги від держави не є визначальним.

«Звичайно ж, отримувати великі гроші непогано. Але ми прекрасно розуміємо, що цієї суми не вистачить для того, щоб виростити дитину. Тому серед мого оточення немає жодної людини, який би керувався «державно-фінансовим» підходом до прийняття такого доленосного рішення. Всі звикли розраховувати на власні сили. А, розмірковуючи над тим, народжувати ще чи ні, керуються іншими принципами - власним світоглядом, мріями, сімейними традиціями. Наприклад, мені теж хотілося б мати третю дитину. Але, зважуючи в родині все «за» і «проти», розуміємо, що «потягнути» це буде складно. При цьому кілька зайвих десятків тисяч гривень від держави, виплати яких розтягнуться на роки, навряд чи можуть вплинути на наше рішення », - говорить Оксана.

Хоча вона і не виключає ймовірності того, що для деяких українців (особливо, в сільській місцевості, де взагалі немає ніяких доходів) підвищені виплати при народженні другої і наступних дітей, можливо, і грають роль якогось ніякого «стимулу».

Владислав Обух. Київ