Строительство »

МОЗ відповідає на питання пацієнтів і медиків про декларації з лікарем

Кампанія по підписанню договору з лікарем в самому розпалі. І у пацієнтів, і у медиків виникають десятки питань. МОЗ намагається оперативно відповідати на найактуальніші з них. Ділимося інформацією з нашими читачами.

Які документи потрібні, щоб підписати декларацію?

Щоб підписати декларацію, вам потрібно мати паспорт, податковий номер (ІПН) і мобільний телефон. Якщо ви плануєте підписати декларацію з педіатром або сімейним лікарем для своєї дитини, то вам також знадобиться свідоцтво про народження дитини.

Чи можна підписати декларацію з декількома лікарями?

Ні, ви можете підписати декларацію лише з одним лікарем. Він повинен стати вашим довіреною особою в більшості питань здоров'я. При укладанні декларації з новим лікарем, попередня декларація анулюється автоматично.

Чи можна підписати декларацію з вузьким фахівцем, якщо він має спеціальність терапевта чи педіатра?

Кампанія з вибору лікарів діє тільки для фахівців первинної ланки, тому ви не можете підписати декларацію з вузьким фахівцем. Вибирайте лікаря серед фахівців, що працюють в області надання первинної допомоги: для дитини - це педіатр або сімейний лікар. Для дорослого - терапевт або сімейний лікар.

Для дорослого - терапевт або сімейний лікар

Чи потрібно попередньо записуватися на підписання декларації?

Ні, попередній запис не потрібен. Єдине, що вам потрібно - прийти в медустанову з паспортом, податковим номером і мобільним телефоном. Як буде відбуватися процедура підписання - кожен заклад визначає самостійно. Наприклад, медзаклад може прийняти рішення, що декларації підписуються в звичайному режимі роботи медустанови, або визначити години прийому для підписання декларацій.

Зверніть увагу, що заклад, в якому працює обраний вами лікар, має бути підключений до системи «Електронне здоров'я» . Підключено заклад до електронної системи охорони здоров'я - уточніть в реєстратурі або у лікаря, чи перевірте самостійно на цьому сайті .

Підключено заклад до електронної системи охорони здоров'я - уточніть в реєстратурі або у лікаря, чи перевірте самостійно на цьому   сайті

Як розірвати декларацію з лікарем?

Якщо вирішили змінити лікаря - немає необхідності окремо розривати з ним декларацію. Досить підписати декларацію з новим лікарем. Попередня декларація анулюється автоматично.

Чи треба підписувати декларацію саме з дільничним лікарем?

Ви можете вибрати будь-якого лікаря, незалежно від вашої прописки або місця проживання. Єдина причина, по якій лікар може відмовити в підписанні декларації - якщо він уже має оптимальну кількість пацієнтів (для терапевта - 2000, для сімейного лікаря - 1800, для педіатра - 900). Тому не варто занадто довго тягнути з вибором, адже хороші фахівці швидко наберуть собі пацієнтів.

Ви можете вибрати собі лікаря з іншого району або навіть іншого міста. Однак вам буде зручно, якщо він працює поблизу вашого будинку, або місця роботи, адже до нього потрібно буде звертатися не тільки за медичною допомогою, а й за довідками, напрямком до інших фахівців і т.п.

Чи можна буде без декларації потрапити до свого дільничного терапевта?

Так, навіть без підписання декларації можна безкоштовно відвідувати лікаря, до якого ходили раніше. Однак рано чи пізно, треба буде всім підписати декларації. Якщо вас влаштовує лікар, до якого ви ходили раніше, підпишіть декларацію з ним під час наступного візиту. Вибір в будь-якому випадку за вами.

Вибір в будь-якому випадку за вами

Чи має декларація термін дії?

Декларація, яку ви підписуєте зі своїм сімейним лікарем або терапевтом - безстрокова. Вона діє до тих пір, поки ви не вирішите укласти декларацію з іншим лікарем. Для дитини декларація з педіатром діє до 18 років. Потім потрібно вибрати сімейного лікаря або терапевта.

Що робити, якщо ваш лікар змінив місце роботи?

Заклад, в якому ви підписали декларацію, зобов'язана вам повідомити про зміну роботи вашого лікаря заздалегідь. Надалі ви вирішуєте - або підписати декларацію з іншим лікарем в цій медустанові, або продовжити обслуговуватися у вашого лікаря, проте в іншому місці.

Що робити, якщо ваш лікар пішов у відпустку або на лікарняний? Що робити, якщо ви поїхали в інше місто і захворіли?

В такому випадку адміністрація медустанови, в якому працює ваш лікар визначить іншого фахівця, який в цей період буде замінювати вашого лікаря. Якщо ви поїхали в інше місто, і там щось сталося, то для цього працює невідкладна допомога. Зверніться в найближчий заклад з надання первинної медичної допомоги. Підписувати декларацію для одноразового звернення потреби немає.

Як підписати декларацію дитині?

Для дітей до 14 років декларацію з лікарем підписують батьки. Це може зробити один з батьків - присутність всієї сім'ї не обов'язково. Папа або мама повинні взяти з собою свої документи (паспорт, ІПН), свідоцтво про народження дитини та мобільний телефон. Якщо дитині вже виповнилося 14 років, і він отримав паспорт, то підписати декларацію з обраним лікарем він може самостійно. Для підписання декларації індивідуальний податковий номер (ІПН) дитини не потрібен.

Чи повинні батьки і дитина обслуговуватися тільки в одному закладі або тільки у одного сімейного лікаря?

І дорослі, і діти можуть вибрати ті заклади і тих лікарів, в яких вони хочуть обслуговуватись. Якщо вам подобається певний педіатр і ви хочете, щоб саме він став лікарем вашої дитини - ви можете підписати декларацію з ним, а для себе знайти сімейного лікаря або терапевта в будь-якому іншому закладі. Або, якщо вам зручніше, щоб і ви, і діти ходили до одного фахівця в одному закладі - підпишіть декларацію для всіх у одного сімейного лікаря. Вибір тільки за вами.

Як підписати декларацію дітям, які живуть в державних установах?

Діти, які живуть в установах охорони здоров'я, навчальних або інших дитячих установах, також мають право на якісне медичне обслуговування у педіатра або сімейного лікаря. Підписати декларацію з обраним лікарем для такої дитини може адміністрація закладу, в якому проживає дитина. Це право затверджено в статті 245 Сімейного кодексу: «Якщо дитина постійно проживає у закладі охорони здоров'я, навчальному або іншому дитячому закладі, функції опікуна та піклувальника щодо нього покладаються на адміністрацію цих установ».

Чи треба заповнювати поле «законний представник» в декларації пацієнтів 14-18 років?

Для укладення декларації пацієнтам 14-18 років важливо мати паспорт. Також треба вказати дані одного з батьків (в декларації - «Довірена особа», поля 1.12.1 - 1.12.2). У той же час, дані законного представника (поля 4.1 - 4.8) вносити не потрібно. Згідно п. 6 розділу 3 Порядку вибору лікаря, який надає первинну медичну допомогу , В Декларації обов'язково заповнюються всі поля, крім полів про законному представника. Поле про «законному представнику» заповнюється тільки для недієздатних осіб та дієздатних осіб, які не досягли 14-річного віку.

Як вибрати лікаря, якщо немає паспорта?

Якщо немає можливості надати паспорт громадянина України, щоб підписати декларацію про вибір лікаря, будь-яка людина, що має право на проживання на території України, може подати один з документів:

- тимчасове посвідчення громадянина України;

- вид на проживання в Україні;

- посвідчення біженця;

- посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту.

Для всередині переміщених осіб немає ніяких перешкод, щоб підписати декларацію з обраним лікарем, незалежно від місця реєстрації. Якщо ви маєте паспорт громадянина України, ніякі додаткові довідки, окрім індивідуального податкового номера, не потрібні (довідка ВПО - не потрібно).

Чи може лікар підписувати декларацію сам з собою?

МОЗ рекомендує лікарям підписувати декларації з іншими фахівцями, щоб вони як громадяни отримували медичну допомогу в повному обсязі. Список послуг, які надають терапевти, педіатри та сімейні лікарі затверджений в Порядку надання первинної медичної допомоги . Так, відповідно до Порядку, лікар «первинки», зокрема, може спостерігати за неускладненою вагітністю, видавати довідки про смерть тощо. Але лікар не зможе повноцінно обстежити сам себе, наприклад, оглянути вухо (наприклад, видалити звідти чужорідне тіло) або очне дно, надати сам собі повноцінно невідкладну допомогу або вести власну вагітність, перебуваючи в декретній відпустці.

Пацієнт самостійно повинен вносити свої дані в систему «Електронний здоров'я»?

Ні. У кожному підключеному до системи «Електронний здоров'я» закладі первинної медицини буде визначено уповноважену особу, яка вносить дані в систему: в різних медустановах це може бути або реєстратор, або медсестра, або лікар. Тому пацієнту потрібно просто прийти в медустанову з необхідними документами та мобільним телефоном.

Чи може лікар внести відомості в систему без відома і підписи пацієнта?

Нещодавно стало відомо про випадок, коли людина прийшла до медичного закладу, щоб підписати декларацію з лікарем, якого вибрав, однак виявилося, що в електронній системі охорони здоров'я вже містяться його персональні дані і декларація, яку він ніколи не підписував.

Лікарі та уповноважені особи, які підписують декларації про вибір лікаря в медичних установах, не мають права вносити в систему персональні дані без відома і підписи пацієнта. Це шахрайство з метою заволодіння державними коштами і винні понесуть відповідальність за такі дії згідно з Кримінальним кодексом.

Перед початком виплат, працівники Національної служби здоров'я уважно вивчать всі декларації, які надійшли від медустанов. Якщо вони будуть стикатися з подібними ситуаціями і від медустанов не буде надано розумних пояснень - Служба буде передавати заяви до компетентних органів.

Якщо ви звернулися до лікаря і опинилися в подібній ситуації, ви можете подати заяву про припинення декларації в довільній формі або підписати декларацію з іншим лікарем - попередня декларація в системі автоматично анулюється. Ви також можете звернутися зі скаргою в той заклад, де була підписана декларація про вибір лікаря і використані персональні дані, без вашого відома.

Лікарю в такому випадку слід повідомити про це службу підтримки медичної інформаційної системи , До якої він підключений, і керівника медичного закладу, де була внесена декларація без відома пацієнта. У той же час лікар на прохання пацієнта може підписати з ним нову декларацію. Стара анулюється автоматично.

Як часто треба міняти пароль для входу в електронну систему охорони здоров'я?

Останнім часом збільшилися запити лікарів щодо повідомлення про зміну пароля. Пароль в електронній системі охорони здоров'я діє 3 місяці (90 днів). Це необхідно для безпечного доступу до вашого особистого кабінету. І якщо термін дії вашого пароля вийшов, і ви забули його змінити, ви побачите червоне повідомлення під рядком пароля: «Ваш пароль застарів. Необхідно замінити пароль ». Тому не турбуйтеся, це не «щось не так з системою», а просто пароль застарів. Під кнопкою «Далі» є посилання «Змінити пароль». Сміливо тисніть, вводите пароль і продовжуйте реєструвати декларації.

Єгор Мороз

Які документи потрібні, щоб підписати декларацію?
Чи можна підписати декларацію з декількома лікарями?
Чи можна підписати декларацію з вузьким фахівцем, якщо він має спеціальність терапевта чи педіатра?
Чи потрібно попередньо записуватися на підписання декларації?
Як розірвати декларацію з лікарем?
Чи треба підписувати декларацію саме з дільничним лікарем?
Чи можна буде без декларації потрапити до свого дільничного терапевта?
Чи має декларація термін дії?
Що робити, якщо ваш лікар змінив місце роботи?
Що робити, якщо ваш лікар пішов у відпустку або на лікарняний?