Строительство »

Як таксувати, не порушуючи закон

Приватних перевізників був, є і, по всій видимості, ніколи не зникне в Казахстані. Kolesa.kz вирішили допомогти водіям і розповісти, що потрібно зробити, щоб працювати за законом.

За підрахунками податківців, зараз в Алмати легально возять пасажирів 2 717 приватних таксистів, з початку року зареєструвалися як приватні підприємці близько 270 осіб. Тим часом кількість вуличних "бомбив" в місті перевищує число офіційних таксистів в десятки разів. "Ясна річ, таксувати люди починають не від хорошого життя, але як це робити законно? Розібратися в цьому нам допомогли співробітники Департаменту державних доходів по Алмати", - зазначає видання.

Так, згідно з Підприємницькому кодексу і Кодексу про податки та інші обов'язкові платежі, фізична особа, яка займається підприємницькою діяльністю, має право не реєструватися, якщо воно не використовує працю найманих працівників і річний дохід його при цьому менше 12 мінімальних зарплат (МЗП), яка в 2016 році становить 22 859 тенге.

"Тобто підвозити пасажирів час від часу не заборонено. Діяльність індивідуальних підприємців, які отримують більший дохід, без державної реєстрації заборонена. Як показує практика, за 23 тисячі в місяць ніхто таксувати не стане. Так що практично всі приватні візники апріорі порушують закон. Інше питання , що встановити факт незаконної роботи досить складно. Під час рейдів по нелегалам співробітниками Департаменту державних доходів складаються протоколи про адміністративне правопорушення, і матеріали на спрямовуються в суд для винесення постанови з наданням всієї доказової бази. На місці ніхто не має права виписувати штраф за незаконну підприємницьку діяльність, тільки складається адміністративний протокол ", - пише видання.

За інформацією алматинских податківців, з початку року в ході вибіркових перевірок вони змогли залучити до відповідальності близько 30 нелегальних таксистів. При цьому робота проводилася біля аеропорту. В ході перевірки оперативникам вдалося отримати відеозаписи, які свідчать, що машини порушників по десятку разів на день заїжджали на паркінг і підбирали пасажирів, а також провести так звану контрольну закупівлю, яка дозволила виявити, скільки водій заробляє за один рейс. Всі ці матеріали направили в суд. Нелегалів оштрафували на 15 МРП (31 815 тенге) і зобов'язали зареєструватися. "А скільки їх побратимів роз'їжджає сьогодні по місту? Підрахувати ніхто не береться, як, втім, і довести, що громадяни працюють незаконно. Чи не приставиш же до кожної машині спостерігача", - зазначають журналісти.

Податківці зазначають, що легалізація в першу чергу потрібна самим таксистам. За їх словами, без підтвердження, що ти працюєш "по-білому", сьогодні як мінімум не візьмеш кредит в банку. Як максимум через три роки, коли вступить в силу закон про загальне декларування доходів, в разі здійснення великих покупок буде вкрай важко довести легальність отриманих грошей. А не вийде довести - з усієї суми угоди доведеться платити податок 10 відсотків. Крім того, працюючи легально, громадяни відраховують пенсійні внески і зможуть в старості ці гроші собі ж і повернути.

Крім того, працюючи легально, громадяни відраховують пенсійні внески і зможуть в старості ці гроші собі ж і повернути

Тому, щоб працювати не порушуючи закон, необхідно зареєструватися як індивідуальний підприємець і отримати патент. Зараз гроші за саму процедуру не беруть, платити доведеться тільки за патент. Потенційному таксисту досить просто звернутися в управління держприбутків регіону, де він проживає. Там йому розрахують суму одноразової патентного платежу, підкажуть, куди і як платити, допоможуть оформити заяву, і через три дні громадянин отримає свідоцтво про реєстрацію. Подібним чином працюють служби таксі, де водії - приватники на власних авто. Реєструючись в системі, водій відкриває ІП, і все відбувається легально.

Реєструючись в системі, водій відкриває ІП, і все відбувається легально

Так, навскидку вказавши, що індивідуальний підприємець планує заробляти близько 100 тисяч тенге в місяць, тобто один мільйон 200 тисяч тенге в рік, в разі оформлення патенту на 12 місяців таксисту потрібно буде разово сплатити трохи більше 50 тисяч тенге. У цю суму ввійдуть прибутковий податок, соціальні відрахування і пенсійні внески, які відправляться на його пенсійний рахунок. Після цього зі свідоцтвом про державну реєстрацію на руках цілий рік можна буде працювати, ні про що не турбуючись.

Варто відзначити, що патент можна взяти і на більш короткий час, наприклад, на один місяць або на півроку в календарному році. Сума виплати в цьому випадку зменшиться пропорційно, але після закінчення зазначеного терміну доведеться заново оформляти документи. Саме свідоцтво про державну реєстрацію ІП є безстроковим, а ось патент необхідно продовжувати.

Додамо, що згідно із законом підприємці мають право вказувати при реєстрації і нижчу суму передбачуваного доходу, наприклад, трохи більше мінімальної заробітної плати. У 2017 році вона складе близько 24 тисяч тенге, значить, можна буде відштовхуватися від суми приблизно 300 тисяч тенге, а не 1 200 000 за рік. Патентний платіж при цьому, природно, вийде нижче, але і пенсійні відрахування стануть невеликими, а при оформленні кредиту людина зможе розраховувати на отримання в банку меншої суми.

Які потрібні документи

Слід пам'ятати, що для здійснення особистого підприємництва, якщо ви перебуваєте в шлюбі, згода чоловіка (дружини) не потрібно. Виняток - якщо ви при цьому мають намір використовувати спільне майно подружжя (машину, оформлену на себе і дружину). В цьому випадку необхідно оформити нотаріально засвідчена згода другого з подружжя на використання загального майна або шлюбний договір або інша угода між подружжям. В цілому ж з документів вам буде потрібно податкове заяву, адресна довідка та посвідчення особи.

В цілому ж з документів вам буде потрібно податкове заяву, адресна довідка та посвідчення особи

Зареєструватися в якості індивідуального підприємця можна і віддалено, на порталі електронного уряду для громадян. Для цього необхідно зайти на сторінку, присвячену реєстрації , І чітко слідувати вказівкам сайту. Єдине необхідне для цього умова - наявність електронного підпису, ну і, мабуть, уважність при заповненні онлайн-заяви - не заплутатися з кодами запропонованого виду діяльності.

Закрити ІП зараз теж досить просто. Для припинення діяльності потрібно особисто звернутися з відповідною заявою в управління держприбутків за місцем реєстрації, податківці перевірять підприємця на наявність боргів, і якщо все чисто, закриють ІП не пізніше трьох робочих днів з дня звернення.

Ясна річ, таксувати люди починають не від хорошого життя, але як це робити законно?
А скільки їх побратимів роз'їжджає сьогодні по місту?